Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Aliexpress'teki Dijital KM göstergeleri

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Aliexpress'teki bir satıcıya Km göstergesinin yanında verdiği hız sensörünün mekanik sisteme uygun olup olmadığını sordum. Km sayacını 21 bin km'ye ayarlayabilirmiyim diye sordum bana ürün özelliklerinden bi paragraf kopyalayıp yapıştırmış

Söz konusu ürün altta. Bunun Km sayacını istediğimiz rakama ayarlayabilirmiyiz ?

Bu fotoda da sağ tarafta hız sensörü var. Mekanik sisteme uyabilir bir tarafı var mıdır ?
    Eğer uyuyorsa jant çapına göre ayar yapılabilir mi Km göstergesinde sizce ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    demirkask - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    -
    Hocam böyle universal sistemlere bulaşma ha uydurulur mu ? Her türlü kesersin biçersin uyar ama böyle sistemlerde çok sıkıntı oluyor su alıyor devir göstergesi erken bozuluyor vs,vs

Bizzat zamanında benzerini aldım ucuz mu öyle ama değer mi ? değmez.

Soruna gelirsek dijital göstergelerde zor km ayarlama işi.

Motosikleti
    Alıntı demirkask adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam böyle universal sistemlere bulaşma ha uydurulur mu ? Her türlü kesersin biçersin uyar ama böyle sistemlerde çok sıkıntı oluyor su alıyor devir göstergesi erken bozuluyor vs,vs

Bizzat zamanında benzerini aldım ucuz mu öyle ama değer mi ? değmez.

Soruna gelirsek dijital göstergelerde zor km ayarlama işi.
    Kendi Km göstergem aşırı hızdan dolayı bozuldu. Belli bi hızdan sonra ibre 80'le 120 arasında gidip geliyo. Devir göstergesinden hızı tahmin etmeye çalışıyorum Yenisinden alsam aynısı olacak çünkü motor modifiyeli. Ben de dijital gösterge arıyorum. Motorum garaj motoru, su alma sorunu olacağını sanmıyorum.

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Uydurulur elbet. Fiyatıda fazla değil uğraşmaya değer. Km yükseltme işini oto beyin tamircilerine sorman gerekir onlar zamanında çok fazla km düşürme yaptıklarından nasıl yukselticeklerini de bilirler. Kendim de tabiri caiz ise elektronikçi olduğumdan yapılması gerekenleri az çok tahmin edebiliyorum. Kısaca saatin içerisindeki eepromu yeniden programlamak lazım. Fakat standart dışı birşey olduğu için bu işi yapacak olan adam yeteri düzeyde bilgiye sahip olsada yine biraz üzerinde çalışması gerekir.

Sensör olarak proximity sensör konulmuş. Bu sensör metal gördüğü zaman tetiklenir. Sensörü ön dişlinin oraya yerlestirebilirsin. Sensör ön dişliye bakarsa eğer motor hızı ile orantılı düzgün bir sinyal km saatine iletilmiş olur. Fakat hızın doğru hesaplanabilmesi için bazı parametrelerin yine ayarlanması lazım. Onun için saatin menüsünde ayarı vs olabilir.

ürünün linkini verirsen sabah bi araştırayim

Zamanında o sensör için kıçmı yırtmıştım... sensör manyetik'tir , ön diskteki boşlukların ve metal yüzeylerin sayımını göstergeye iletir.

Mekanik'e uyacağını " sanmıyorum ".
    cenkito bunu beğendi.

Göstergenin ayarlarına tekerlek çapını olabildiğince büyük olarak gir. Sonra devri yüksek bir matkaba mıknatısı takıp tam devirde okuyucuya goster. Km istediğin rakama gelince normal tekerlek çapını girer, montajı yaparsın.

Motosikleti
    Alıntı Mucit23 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uydurulur elbet. Fiyatıda fazla değil uğraşmaya değer. Km yükseltme işini oto beyin tamircilerine sorman gerekir onlar zamanında çok fazla km düşürme yaptıklarından nasıl yukselticeklerini de bilirler. Kendim de tabiri caiz ise elektronikçi olduğumdan yapılması gerekenleri az çok tahmin edebiliyorum. Kısaca saatin içerisindeki eepromu yeniden programlamak lazım. Fakat standart dışı birşey olduğu için bu işi yapacak olan adam yeteri düzeyde bilgiye sahip olsada yine biraz üzerinde çalışması gerekir.

Sensör olarak proximity sensör konulmuş. Bu sensör metal gördüğü zaman tetiklenir. Sensörü ön dişlinin oraya yerlestirebilirsin. Sensör ön dişliye bakarsa eğer motor hızı ile orantılı düzgün bir sinyal km saatine iletilmiş olur. Fakat hızın doğru hesaplanabilmesi için bazı parametrelerin yine ayarlanması lazım. Onun için saatin menüsünde ayarı vs olabilir.

ürünün linkini verirsen sabah bi araştırayim
    https://tr.aliexpress.com/item/11000-rpm-12V-LCD-Digital-Speedometer-Tachometer-Odometer-Motorcycle-Km-h-Backlight-for-all-motorcycle/32637547305.html
    Buyrun inceleyin. Herkes görsün. Herkese yetecek kadar stok vardır zaten, adamlar bir ürün için hazırda bir oda dolusu stok bulunduruyor en azından.

Alıntı Funkyou adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Göstergenin ayarlarına tekerlek çapını olabildiğince büyük olarak gir. Sonra devri yüksek bir matkaba mıknatısı takıp tam devirde okuyucuya goster. Km istediğin rakama gelince normal tekerlek çapını girer, montajı yaparsın.
    Sensör tetiklemesini elektronik olarak yaparım, matkapla uğraşılmaz. 8-10 gün sürer 21 bin km'ye gelmesi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Km sayacını neden yükselteceksin ki?
    Yarın motoru satmaya kalksan başına dert olur.

Motosikleti
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motorum 21 bin km'de. Kilometresi orjinal olarak yükselmeye devam etsin istiyorum. Motoru satmayı hiç düşünmüyorum. 4 senedir bana kusursuz hizmet eden, bana çok güzel duygular yaşatan bir motor. Her parçasına da eliminin değmişliği var, benim için çok önemli çok
    COQ bunu beğendi.

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Satmaya kalkarsa sıfır diyip de üçkağıt mı yapsın?
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

Motosikleti
    Honda
    Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Satmaya kalkarsa sıfır diyip de üçkağıt mı yapsın?
    Alacak adam anlamayacak yani sayacın değiştiğini.
    Hele birde km değiştiğini öğrendimi arkasına bakmadan uzaklaşır.

Alıcıya kmyi değiştirdim dediğin anda kafada oluşacak ilk şey ya aşağı doğru da değiştirdiyse olur.

Yapılacak en doğru hareket cihazı orjinal bırakmak ve eski sayacı saklamaktır.
    Diğer türlü her hareket şaibe yaratır.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

telike - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 450 EXC-F
    Alacak adam anlamayacak yani sayacın değiştiğini.
    Hele birde km değiştiğini öğrendimi arkasına bakmadan uzaklaşır.

Alıcıya kmyi değiştirdim dediğin anda kafada oluşacak ilk şey ya aşağı doğru da değiştirdiyse olur.

Yapılacak en doğru hareket cihazı orjinal bırakmak ve eski sayacı saklamaktır.
    Diğer türlü her hareket şaibe yaratır.
    Şaibe yaratmak istedikten sonra herşey şaibe yaşatır. Göstergesiz kullandı mı ne kadar kullandı sökülüp takılıyosa söküp kullanmış olabilir falan filan. Yeter ki kıllanacak yer arayın. İlla ki bulunur. Gözünün üstünde kaşı var diye bile şüphe duyulur.
    Toprağı hatmeden asfalta hükmeder
    Twitter/instagram @ywitcan
    Yiğit Can

Motosikleti
    Satıcıya Hız sensörü montajı ve kalibrasyonu ile ilgili mesaj attım. Bakalım ne cevap verecek.

Motosikleti
    Honda
    Alıntı telike adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şaibe yaratmak istedikten sonra herşey şaibe yaşatır. Göstergesiz kullandı mı ne kadar kullandı sökülüp takılıyosa söküp kullanmış olabilir falan filan. Yeter ki kıllanacak yer arayın. İlla ki bulunur. Gözünün üstünde kaşı var diye bile şüphe duyulur.
    Ek olarak;
    Neden modifiyeli?
    Motor mu patlatmış?
    Bakımları yapılmış mı?
    Düzgün kullanıldı mı?
    gibi bir çok konudan şüphe duyulur.

Fakat bunların hiç biri km sayacı kadar önemli değil.

2. El motosiklet alıcısının ilk baktığı yer km sayacıdır.
    En çok şüphe ettiği yer de yine odur.
    Bu nedenle fazla kurcalamamak lazım.
    Zaten sayaca müdahale etmek yasak.

Arkadaşımız satmayacağım diyor. Bu nedenle yazdıklarımız onu ilgilendirmiyor.
    Genel bilgi olarak not etmiş olalım.
    Mengu16 ve telike bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam bence Mengu o motoru satmaz. Zaten aldıktan sonra satmaya kalkmıştı satamamıştı ondan dolayı 210cc'ye çıkarmıştı motoru.

Neyse. Muhtemelen km ayarını yaparsın Mengu. Jant çapı olayına gelince universal olduğuna ve dijital göre herhalde adam öyle bir ayar koymuştur, yoksa nasıl bir hız ölçecek?

Misal 10"'lik sukuterin lastik çapı senin motorun lastik çapının neredeyse yarısı yani normalde 100 göstermesi gerekirken sukutere taktığında 180 gösterecek

NOT: Ürünü biraz inceleyince bunun telli olmayan model olduğunu gördüm. O yüzden muhtemelen uyumlu olmayacaktır. Bizim yerli sitelerde de CG motorlar için km telli, km telsiz göstergeler satılıyor. Ha ben bir şekilde programlar yaparım dersen o zaman olur herhalde:

https://tr.aliexpress.com/item/New-Arrival-LCD-Digital-Tachometer-Speedometer-Odometer-Motorcycle-Motorbike-12000RPM-Ap511/32663754468.html

Burada verilen ek kablo muhtemelen optik bir okuyucunun kablosu. Sanırım ona göre hızı hesaplıyor.
    Mengu16 bunu beğendi.

Motosikleti
    Satıcı cevap olarak şunu yazmış.

our products is just as the pictures and the description on the selling page
    Yani özet olarak ben ürün hakkında hiçbir teknik bilgiye sahip değilim, Ürünü hakkındaki bilgiler sadece satış sayfasındaki resim ve açıklamalardan ibaret.

Bu iş biraz şans işi olur. Alıp denemek lazım yani. Yada TR deki buna benzer saatlerden almak lazım.
    Mengu16 bunu beğendi.

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Motora uydurabileceksen böyle adı sanı belli olmayan marka alacağına git bi Koso marka gösterge al ünlü ve kaliteli bir markadır

Ya bende bazilariyla hic anlasamiyom a1 ingilizcem var ama onlar neyle ceviriyosa anlamiyo

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)