Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

yolda kaldım-arıza tespiti

Motovento
    REKLAM ALANI
    kefkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Cümleten iyi akşamlar. Motosikletin bir problemi yoktu ve genellikle üst devirlerde

kullanıyordum alt devirleri zayıf diye.(12000 devir çeviriyo-7500-10000 arası kullanıyorum)

Durum şU:5000-5500 devirlerdeyken, gaz kolu çevriliyken sanki gazı tamamen kapatmışım gibi

duraksama, birden ileriye hamle yaparak aniden ileri atılma tarzı hareketlerle başladı bugün iş dönüşü,

malum yerler de ıslak, günlük 70 km kullanımım var,yarısı akmayan trafikte, son on km'de oldu.Mecburen 2.3.viteslere aldım,yüksek hızda asfaltla sevişmemek ya da bi tamponda patlamamak için..

Gaz yememe gibi bişey sanki,maalesef sadece kullanmayı biliyorum..

Ayrıntılı anlatımım da tespit konusunda doğruyu bulmak maksatlı.Tam o esnada gazı bırakmışım gibi

stop etti, yolda kaldım..

Bujiler yeni sayılır 1750 km nce değişti yağıyla beraber, baktım yağda eksilme yok..

Boşta çalışıyor, bekleyince stop etmiyor..çalıştırırken gaz vermek istiyor..

Şişti hararet yaptı desem, yaz ortasında 250-300 km molasız kullandığım oldu..

Gaz teli takılsa üst devirde neden problem yok..

Bikaç kere tekrarladı, başka yolu yok dedim,düşük vites tapagaz, eve gelebildiğime şükrettim

yağmurda, devir 5000-5500'e indiğinde yapıyor gibi..

Sabahın köründe işe gideceğim ve toplu taşımayla gidemem her türlü geç kalırım.
    Motosikletin nesine bakayım arkadaşlar şimdi ben..neden kaynaklanabilir bu akşam
    çözmem lazım..Acele ve dağınık yazdım kusura bakmayın, teşekkür ediyorum şimdiden..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Yağmurlu havada olduysa.Hava filtresi ıslanmış olabilir.Buji yuvası biraz çukursa oraya su toplanmış olabilir.
    kefkes bunu beğendi.

Alıntı darkmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yağmurlu havada olduysa.Hava filtresi ıslanmış olabilir.Buji yuvası biraz çukursa oraya su toplanmış olabilir.
    T
    Doğru ifade etmediğimden yanlış anlaşıldı sanırım 'yağmurda' sözcüğü üst satırın ilavesiydi.Dün akşam sağanak

yağmurda bişey olmadı, önceden de yağmurda çok kullandım, bugün yazğmur daha azdı.Teşekkür ederim cevap için ama

sanırım başka şeyden..

Karbüratörün jiklesine baktınızmı açık kalmış olabilir.

Karbüratörün jiklesi dediğiniz gidondaki jiklemi başka ayar yeri mi

Gidondaki jikle de aklıma gelmedi zaten. Fakat rölantide gayet stabil 1250 devirlerde çalışıyordu.Sabah gidondaki jikleye bakarım fakat jikle açık gibi bi sesi yoktu. Gaz telinin motosiklete bağlantı noktalarını yağlamayı düşünüyorum belki çamur birikmiş sıkıştırıyordur diye..olmadı rölantisini de yükselticem sabah.Cumartesiye kadar idare edebilirsem yolda kalmadan karbüratör ayarı temizlik vs yaptırırım haftasonu..

ceyhun383 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ESKİ bajaj discover 125 YENİ HONDA CB125E
    belki alakasız olabılır ama
    deneyın belkı sorun cozulur bujıyı cıkarıp zımparalayıp yerıne takın bendede oyle olmuştu sımsıyah olmuş bujıler zımparalayıp taktım sıkıntısız calısıyor bıde benzın yedek depo felan varsa yedek depoda deneyın ana depoda benzın azalmıştır kesık kesık gelıyodur yedek depoda deneyın birde
    kefkes bunu beğendi.

Buji 1750 de sıcak diye yerinden çıkaramadım ama biraz sonra bakarım olmazsa pas fln olmasın, 8 litre benzini mevcut içinde..

ceyhun383 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ESKİ bajaj discover 125 YENİ HONDA CB125E
    Alıntı kefkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Buji 1750 de sıcak diye yerinden çıkaramadım ama biraz sonra bakarım olmazsa pas fln olmasın, 8 litre benzini mevcut içinde..
    bende anlamam geçen calışmadı vurdurdum calıştı ama gaz yemedı verıyorum gaz teli kopmuş gıbı bır hıs gelıyo ondan sonra stop ettı yıne en sonunda çektım evın onune arkadaşımın babası yardım ettı dedıkı cekıl bakayım sen çalışmıyosa zorlama dedi belliki bi seyı var dedı bujı anahtarı varmı dedı var dedım söktü baktı bujılerı bende 2 bujı var tabı discoverlerde baktı boğmuşşun motoru baksana sunun halıne dedı koştu evden zımpara getırdı zımparaları taktı marşa bi bastık alet nalet +5 beygır :D

yunusus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1200Rt - Planet (78)
    Karbüratörden anlıyorsan hava ayarını sonuna kadar kapat sonra 1.5 tur aç. Düzelmediyse karbüratörün alt haznesini sök içindeki benzini dök pislik varmı kontrol et tak jikleyle çalıştır. Hava filtresi kolaydaysa ki genelde kolaydadır, sök varsa basınçlı hava ile yoksa köşesini sağa sola hafif hafif vurarak temizle tak. Hala olmadıysa bujiyi çıkar motor aksamına tutarak marş bas düzenli ateşleme yapıp yapmadığını kontrol et. Bunlardan sonra haala düzelmediyse senin yapabileceğin pek birsey kalmamıştır. Ama belirttiğin sıkıntı genellikle karbüratörden kaynaklıdır.
    Kolay gelsin
    kefkes bunu beğendi.

Alıntı yunusus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Karbüratörden anlıyorsan hava ayarını sonuna kadar kapat sonra 1.5 tur aç. Düzelmediyse karbüratörün alt haznesini sök içindeki benzini dök pislik varmı kontrol et tak jikleyle çalıştır. Hava filtresi kolaydaysa ki genelde kolaydadır, sök varsa basınçlı hava ile yoksa köşesini sağa sola hafif hafif vurarak temizle tak. Hala olmadıysa bujiyi çıkar motor aksamına tutarak marş bas düzenli ateşleme yapıp yapmadığını kontrol et. Bunlardan sonra haala düzelmediyse senin yapabileceğin pek birsey kalmamıştır. Ama belirttiğin sıkıntı genellikle karbüratörden kaynaklıdır.
    Kolay gelsin
    Teşekkür ederim.

Teknik konularda yeteneğim hava ayarını açıp kapatıp 1.5 tur çevirmeye yetecek kadar

Fakat hava filtresini de temizleyeceğim sabah.Bi fikir oluştu mantığıyla ilgili..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)