Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Başbelası Zorunlu Trafik Sigortası

Motovento
    REKLAM ALANI
    izmir3535 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tdm900
    Geçen yıl bi tanıdığım Fransa dan eşiyle birlikte turkiyede yerleşti.bu sene tekrar Fransaya kaçtı)))) dayanamadı buradaki hayat şartlarına. Sadece tatil için geleceğiz dedi.ne umutlarla gelmiştik ama dedi burada yaşanmaz dedi..mu ha haaaaaaa. Olsun behhh köprülerimz yollarımız var.misss tadından yenmez. Sigorta fiyatları az bile 2000 bin tl den aşağı olmasın. bu millete az bile yemin ederim azzzz.ekmek 5 tl olsun hiç sigara icmedim. Ogün içeceğimmmmm.....
    Thracian bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Alisilin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr 125 06- Cygnus L 14
    Mayısta yaptırdım, geçen seneye göre %320 artmış olarak.

rebirth - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    öyle deme kardeş. türbanlı bacılarımız artık meclise girebiliyor. o kadar köprü ve yol yaptılar. çok şükür tüm okullar imam hatip olacak yakında. bütün dünya bizi kıskanıyor. reisimizi bitirmeye çalışıyorlar. şükredelim.

ben en son, en ucuza halk sigorta yaptırmıştım.

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    honda cbr 250r 615 TL bursa plaka 2015 model. 1. ayda sigortası doluyor.

Motosikleti
    BMW F650 GS (2006 Model)
    Motosikletim 2013 yılında aldığım BMW F650 GS 2006 Model.
    Aldığımdan beri kazam yok.
    Yaşım 34.
    Motosikletin plakası da yaşadığım yer de İstanbul.
    Geçen hafta yaptırdım sigortayı; 404 TL.
    Geçen sene 272 TL'ye yaptırmıştım.

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Sigorta şirketlerinin hikayelerine sakın inanmayın. Çok zarar ettik, primler ödemeleri karşılamadı vs vs yalanlarına kanmayın. Sigorta şirketlerinin sahipleri büyük baronlar devletteki önemli yerlerdeki kişilerle sırt sırta vermiş, el ele ve kol kola girerek halka geçiriyor.. Milletin a..k.. diyen biri vardı hatırlarsanız. İşte gerçekleşiyor usulca, yavaş yavaş..

Nedenine gelince, Benim tam 11 yıldır kendi üzerime aracım var. Zaman zaman aynı anda 3 adet araç oldu üzerime, bu aynı anda 3 adet trafik poliçem vardı demek oluyor. ve ben 11 yıldır tek bir kazaya karışmamış olmama rağmen (yani hiçbir sigorta şirketi benden dolayı 1 tl bile ödememiş fakat benden çuvalla para almış olmalarına rağmen) bugun benim 2007 model abs li dizel aracıma (abs yi güvenlikten dolayı yazdım, birilerine arkadan çarpma riski daha azdır abs size göre) 1250 tl sigorta çıkarıyorlar.

Eğer insanlar sürekli kaza yapıyor ve sigorta şirketlerine para ödetip zarar ettiriyorsa, gitsin o kaza yapıp duranlara geçirsinler. Benim gibi 11 yıldır hem araba hem MOTOSİKLET kullanıp tek bir kazaya karışmayan, 1 tl dahi ödetmeyene geçirmesinler.. Anlayacağınız hep hikaye.. Firmanın biri benim gibi adama 4050 tl teklif çıkarıyorsa buna devletin DUR demesi lazım.. Demiyorsa da birileri yine arka sokaklarda anlaşmış-kaynaşmış demektir.. Hepimize geçmiş olsun, geçirenler kahrolsun..
    bursagsli ve rebirth bunu beğendiler.

macremmm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaşlar daha yeni başımıza gelen bir olayı anlatayım arkadaş şundan bir ay önce ikinci el bir araç aldı aldığı zaman sigortayı sordu 1300 lira fiyat çıkarttılar aracına yaptırmadı bir ay sonra yani bugün tekrar sordu bu sefer 2000 lira dediler yani adamlar bir ayda 700 lira zam yaptılar resmen adam kara kara düşünüyordu.

bursagsli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan (2012-2017), Sym Wolf 250
    herkes kaderine razı olmuş 348 tl yi bulduğunu şükret diyen var şaka gibi bir ülkeyiz devlet alıştırdı artık bizi
    bugün ergoya gittim ergoda ki yetkili senin 212 tl çıkıyor dedi eski poliçeden axayı aradı orası 348 tl tutuyor dedi arada ki var 136 tl bir de demir sigortaya bakacam büyük ihtimal ya demir ya ergoya yaptıracam
    he birde bugün mahalle arasındaki bir sigorta yaptıran bir yere gittim herif aldı ruhsatı fotokopi çekiyor napıyorsun dedin fotokopi çekip üzerinde çalışacağım diyor sakıncası mı var dedi var dedim elinden aldım ruhsatı hemen yola koyuldum ruhsat lan bu aracın tüm bilgileri bunda yazıyor

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    2012 model tvs apache aldım 49 yaşında annemin üstüne. 34 plaka motor ve istanbulda ikamet ediyoruz.

iki yere gittim fiyat için ve onların baktığı şirketlerden en ucuz rakamı 634 tl olarak anadolu sigorta verdi. şimdi yukarıda yazılanlara bakacağım; halksigorta, Sigorta cini, Sigortam net, Trafik 123

599 lira ve aşağısı rakamları kabul ediyorum ama 600 lira çıksın yine yaptırmayacağım. 18.03.2016 tarihinden bu yana sigortasız geziyorum ve 9 bin kilometreyi geçtim.

çok geziyorum ama polislere de dikkat ediyorum.

macremmm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hocam bence sigortasız gezmek o kadar para verip sigortalı gezmekten daha büyük problem olarak görüyorum ben açıkcası bence imkan varsa kendimizi zorlayarakda olsa sigorta yaptırmak gerekir diye düşünüyorum.

Dublebas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS150
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    2012 model tvs apache aldım 49 yaşında annemin üstüne. 34 plaka motor ve istanbulda ikamet ediyoruz.

iki yere gittim fiyat için ve onların baktığı şirketlerden en ucuz rakamı 634 tl olarak anadolu sigorta verdi. şimdi yukarıda yazılanlara bakacağım; halksigorta, Sigorta cini, Sigortam net, Trafik 123

599 lira ve aşağısı rakamları kabul ediyorum ama 600 lira çıksın yine yaptırmayacağım. 18.03.2016 tarihinden bu yana sigortasız geziyorum ve 9 bin kilometreyi geçtim.

çok geziyorum ama polislere de dikkat ediyorum.
    İlk aracı mı valide hanımın?

Bu arada yaptırdığınızda geçmişe dönük sigortalancak aracınız cezalı olarak bilginiz olsun.

yzk2001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DRAG200
    yaptırmadığımız güğnleride mi alacaklar tl olarak? hangi kanunda var bu?
    Olmaya devlet cihanda
    Bir nefes sıhhat gibi

halisakal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Grom
    geçmişe dönük sigorta falan olmaz bilmeden sallamayın. isterseniz 1 yıl yaptırmayın ertesi yıl yaptırın. sigorta yapıldığı tarihten itibaren başlar.

tcourb - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    f700 gs
    indirim haberleri tamamen asparagas. 2. motoruma 2 gün önce 1060 liraya yaptırdım.

Dublebas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS150
    Alıntı halisakal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmişe dönük sigorta falan olmaz bilmeden sallamayın. isterseniz 1 yıl yaptırmayın ertesi yıl yaptırın. sigorta yapıldığı tarihten itibaren başlar.
    Arkadaş her ay için ödediği %5 faizleri size yollasın

Biraz google yardımcı olacaktır. Kanun "Zorunlu Trafik Sigortası"

Bu arada sigortasız nasıl ruhsatı aldınız onu da tam anlayamadım sigorta olmadan ne sıfır alımda ne de 2. el de ruhsatı vermiyorlar.

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı Dublebas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaş her ay için ödediği %5 faizleri size yollasın

Biraz google yardımcı olacaktır. Kanun "Zorunlu Trafik Sigortası"

Bu arada sigortasız nasıl ruhsatı aldınız onu da tam anlayamadım sigorta olmadan ne sıfır alımda ne de 2. el de ruhsatı vermiyorlar.
    annemin ilk aracı. keşke kendi adıma yaptırsaydım motoru, daha önceden bir sefer motosikletime sigorta yaptırmışlığım var. gerçi satabilmek için mecbur yaptırdım sonra hemen satmıştım bir önceki motorumu.

şimdi sigorta yaptırsam anneme puan kazandıracağım gereksiz yere, yani aslında kendi adımıza yaptırmak en iyisi. yada hiç yaptırmamak daha iyi, akıllanıp sistemi düzenlerler o zaman.

artık kafayı yiyeceğim, sigorta yüzünden motosikletimi satamıyorum bu ne saçmalıktır arkadaş. lanet olsun bu kanunlara, bunlar adalet için konulmuş kanunlar değil. sizin bizim cebimizden çalabilmek için kurulmuş üç kağıtçı bir sistem bu.

Osm@n - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ... sigorta yüzünden motosikletimi satamıyorum ...
    ARAÇ SATIŞI - DEVİR İŞLEMLERİ
    31.12.2009 tarih ve 27449 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ve 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 20. maddesinin (d) ve (e) bentlerini değiştiren 5942 sayılı Kanun’un birinci maddesi gereğince , tescil edilmiş araçların her çeşit satış ve devirleri noterler tarafından yapılır.
    01.05.2010 tarihinden itibaren , satış veya devri yapılacak araçtan dolayı motorlu taşıtlar vergisi, gecikme faizi, gecikme zammı, vergi cezası ve trafik idari para cezası borcu bulunmadığının tespit edilmesi ve taşıt üzerinde satış ve/veya devri kısıtlayıcı herhangi bir tedbir veya kayıt bulunmaması halinde, araç sahibi adına düzenlenmiş araç tescil belgesi veya trafik tescil kayıtları esas alınarak noterler tarafından elektronik ortamda yapılmaya başlanacaktır.

TESCİLİ YAPILMIŞ ARAÇLARIN SATIŞI NASIL YAPILIR?

NOTER ÖNCESİ YAPILACAK HAZIRLIKLAR

Motorlu Taşıtlar Vergisi ve Trafik Cezası Kontrolü:
    Aracın vergi ya da trafik cezası borcu bulunması satışına engel bir durumdur. Satışın yapılabilmesi için eskiden istenen MTV (Motorlu Taşıtlar Vergisi) İlişik Kesme Belgesine (Borcu Yoktur Yazısı) elektronik sistemde gerek bulunmamaktadır. Ancak Noterler satış işlemi sırasında sadece araca ait vergi borcunun olup olmadığını sistemden görebilirler. Borcun nereden kaynaklandığı ve tutarı konusunda bilgi sistem tarafından verilmediği için ayrıntılı bilgi vatandaşa verilemez.
    Araca ait vergi borcunun olması durumunda satışın hemen yapılabilmesi için ödemelerin, Gelir İdaresi Başkanlığının internet vergi dairesinden ya da elektronik ortamda işlem yapan anlaşmalı banka veya vergi dairelerinden yapılması işleminizi hızlandıracaktır.

Araç Muayene Sorgulama:
    Araç Muayenesinin olmaması satışa ve tescile engel bir durum teşkil etmektedir. Satılan aracın muayenesinin bulunmaması durumunda, her türlü hukuki ve cezai sorumluluk alıcıya geçeceği için aracın muayenesinin olup olmadığını kontrol edilmelidir. Kontrol sorumluluğu alıcı ve satıcıya aittir.
    Not: Trafikten çekmeli ve Yurt dışına çıkarma amaçlı satışı yapılan araçlarda muayene ve sigorta kontrolü zorunluluğu yoktur.

Zorunlu Trafik Sigortası Kontrolü:
    Zorunlu trafik sigortasının olmaması satışa ve tescile engel bir durum değildir. Ancak aracın sigortasının olmaması durumunda alıcı sigortasız aracı trafiğe çıkarmak ile ilgili her türlü hukuki ve cezai sorumluluğu üzerine almış olacaktır. Bu yüzden alıcı, aldığı aracın sigortasını sigorta poliçesi üzerinden ya da Zorunlu Trafik Sigortası Sorgulama linkini tıklayarak nasıl yapıldığını öğrenebilir ve ilgili linki tıklayarak kontrol edebilirsiniz. Satın alınan aracın eski Zorunlu Trafik Sigortası 10 gün geçerlidir. Alıcının, satın aldığı arac için 10 gün içerisinde zorunlu trafik sigortası yaptırması gerekmektedir.
    İstisnai bir durum olarak Trafikten çekmeli ve Yurtdışına çıkarma amaçlı yapılan satışlarda, aracın muayene ve sigorta kontrol zorunluluğu bulunmamaktadır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:49 ----------

Alıntı halisakal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    halisakal iddiasında haklıdır. Sigortasız gçen günler için ceza alınmaz, alınamaz. İndirimler kaldırıldığı için ücret fazla çıkar.
    Bkz. Karayolları Motorlu Araçlar Zorunlu Mali Sorumluluk (Trafik) Sigortası Genel Şartları

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 20:55 ----------

Bu kadar resmiyetten sonra gelelim sadede;
    Arabanın sigortası 15 Eylülde, motosikletin sigortası da 17 Eylülde bitiyordu. Bugün sigortam.net üzerinden her ikisinin sigortasını yaptırdım. Anlayacağınız Kurban Bayramı gelmeden kurban olduk:(
    1- Araba 1997 model Renault Laguna RXE 2.0S. Sekiz yıldır adıma tescill, hasarı kazası yok. Yaş 50, İkamet Kastamonu. En ucuz teklif Mafre Genel Sigorta. 377 TL
    2- Motosiklet 2015 model Yamaha YBR 125. Oğlum adına tescilli, hasarı kazası yok. Yaş 25, ikamet Kastamonu. En ucuz teklif Anadolu Sigorta. 483 TL

seta34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250R - 2014
    Alıntı Mucit23 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iki buçuk ay önce eski scooterime 600TL söylemişlerdi, Yaptırmamıştım o zamandan beri sigortasız geziyorum fıldır fıldır. Dün tekrar bi yoklayayım dedim bu sefer en düşük rakam 613TL çıktı. Sessizce sigortacının yanından uzaklaştım. Sözde indirim olmuşmuş.. Yok ciddiyim polis durdurursa ruhsatı polis memurunun eline tutuşturup motorun anahtarını polise teslim edip koşarak uzaklaşacam.
    Bende oyle diyordum cevirmeye girene kadar sigorta yoktu yaptirirsan git dediler yaptirdim bende
    Gecen sene 390 lira bu sene 730 lira %10 hasarsizlik indirimiyle birlikte. 34 plaka yaş 48

Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    osman bey güzel açıklama yapmışsınız teşekkür ederim, fakat eksik bilgi vermişsiniz.

ben motoru satın alırken noter ruhsatın iki yaprağından birisini alıyor ve satış işleminden sonra bu yaprak yerine bize geçici ruhsat veriyor. bu geçici ruhsat ile 15 gün içerisinde tekrar satış yapılabilir ve trafik kurallarınca trafik sigortası için 15 gün müsade ediliyor.

bende şimdi ruhsatın tek yaprağı yok! sigorta yaptırdıktan sonra poliçe ile emniyete gidip bu tek yaprağın yenisini emniyetten almadan motosikletimi satamıyorum.

şimdi gördüğünüz gibi sigorta yapmadan satamıyorum. bu durumu düzeltmek için ne yapmam lazım? sigorta yapmadan satış niye verilmesin ki? ne anlamı var bu işin. ben parasızlıktan sigorta yaptıramıyorum ve 3000 tl motorumu 2500e satıcam ama satamıyorum işte.

yine söylüyorum lanet olsun bu kanuna, bu kanun adalet için değil senin benim cebimi soymak için var.

gün geçtikçe sevinmeye başlıyorum çünkü hurda belgeli racing alacağım ve daha ucuz olduğu için param yeticek. hem sigorta ve muayene saçmalığından da sorumlu olmayacağım.

tamam sigorta olması gereken bir şey ama bu muayene saçmalığıda nedir? zaten bakımlarını biz kendimiz yapıyoruz ve birde gereksiz yere niye muayene parası verelim.

bir kaç sene önce gözümüzün önünde mercedes sprinter arka sol tekeri çıktı. bu araç büyük ihtimal muayeneden geçmiş bir araçtı ama nasıl oluyorsa böyle şansızlıklar oluyor. benzer durum komşumuzun sarı wolswagen kaplumbağasında da olmuştu.

yani muayene işe yaramıyor ve sistem yanlış. abimin arkadaşı eksoz muayenesinden geçiyor ama arabası köfteci dükkanı gibi duman atıyor ne iş?

boş verin allah aşkına ben gideyim çekme belgeli racing alayımda gözüm açık gitmeyim öbür tarafa.

Motosikleti
    Asya Nostalji, Mondial 125ZN
    Abi 400 500'e söylenmeyin bence tamam biraz önceki yıla göre fazla çıkmış olabilir.
    Lakin asya nostaljiye nasıl 1 buçuk milyar sigorta çıkar nasıl ya. Dün 0 aldığım motora 1 buçuk milyar sigorta lanet olsun!

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)