Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Zincir Boyama

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Forumda zincirden konu açılmışken fikir vermesi açısından kendi yaptığım bir uygulamayı göstereyim dedim. Hoşuna gidip denemek isteyen olabilir diye düşünüyorum.

Daha önce boyamıştım. Önceki boya 6 ay civarı dayandı. Geçen gün boyasını yenileyeyim dedim. Sonuçlar aşağıdaki gibi. ,

Kendi motorunuzun rengine göre(kırmızı veyaz mavi yeşil her neyse) farklı renklerde boyayabilirsiniz. Boya yapmadan önce zinciri olabildiğince yağdan arındırmalısınız. Ben zinciri zincir temizleme spreyi ile temizledikten sonra her bir baklayı tiner ile siliyorum. Daha sonra sulu boya fırçası ile teker teker boyuyorum. İnce bir fırça ile yapmak şart zira oringlerin olduğu bölgeye boya akması zincirin çalışmasını engelleyebilir.
    tinerci, bagriacik, KYorulmaz ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda CBR250
    Çok güzel görünüyor. Boya nasıl bir şey. Örnek verebilir misiniz?

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    KTM turuncu zincir satıyor... Eminim başka renkler de bulunabilir. Dayanır hiç değilse.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Çok güzel gözüküyor. Peki zinciri temizlerken kullanılan spreyler boyayı sökmüyor mu?

Motosikleti
    Öncekini truncu sprey boya alarak yapmıştım. Boyayı bir yağlı kağıt üzerine sıkıp yine sulu boya ile boyuyordum. Bu araç boyası kullandım. Boyacıdan motorun rengine göre 50gr kadar yaptırdım. Bu sefer biraz kalın vurdum. Eskisi basınçlı yıkamadan dolayı döküldü aslında. Bu sefer kolay kolay çıkmaz.

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok güzel gözüküyor. Peki zinciri temizlerken kullanılan spreyler boyayı sökmüyor mu?
    Hayır Yağ sökücüler boyaya birşey yapmaz. Boyayı ancak selülozik tiner ile temizlersin. Yada ona benzer solventler vs.
    mustafa_325 bunu beğendi.

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    bir zararı varmıdır yokmudur bilmiyorum açıkcası.

fakat bende renkli zincirleri çok severim. özellikle motorun gövdesinde bulunan bir renk ise çok güzel oluyor. yanlış görmediysem sizinkide turuncu mt09. bu zincirin ömrü bitince renkli zincir almanızı tavsiye ederim. did markasında turuncular mevcut. hatta duke de ki zincir did marka.

ktm duke

tenere 660

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    hani şu zincirin zamanla bollaşmasına sebep olan esneme ve uzamalardan dolayı boyanın dayanıklı olamayacağunu düşünüyorum. boya direkt metale vurulmuş galiba, zımparayla yüzeyi hafif pürüzleyip astarlı denemek lazım bi de.
    iyi bir çalışma.

KYorulmaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250r 2014(satıldı)
    Dayanıklı mıdır? Zararı var mıdır? Bir bilgim yok.

Ancak elinize sağlık emek vermişsiniz. Gerçekten baya hoşuma da gitti

Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Nick-entry uyumu..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Alıntı KUVVETMİRA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hani şu zincirin zamanla bollaşmasına sebep olan esneme ve uzamalardan dolayı boyanın dayanıklı olamayacağunu düşünüyorum. boya direkt metale vurulmuş galiba, zımparayla yüzeyi hafif pürüzleyip astarlı denemek lazım bi de.
    iyi bir çalışma.
    Arka amortisör yayları da boyalı olur genelde ve akrilik oto boyası ile boyansa da esnemeye rağmen boya kalkmaz. Bu sebeple esnemeye dayanacağını düşünüyorum.

Astar boyalar son kat boyalardan genelde daha yumuşak yapıda olduklarından iyi çizilmiş zemine atılan astarsız son kat boya; darbelere,astarlı son kat boyadan daha fazla direnç gösteriyor.

Zincir tamamen yağdan arındırıldıktan sonra boyanacak yüzey 400 kum zımpara ile çizilip 2+1 akrilik oto boyası ile boyanabilir.

Motosikleti
    Normalde zincir dışındaki boyadığım kisimda esneme olmaz. Boyalı kısım ile ortadaki pim presle sabitlenmistir. Esneme içteki pim ile baklalar arasında olur. Onunda boyaya bir zararı olmaz. Boya dökülmesi basınçlı su tabancasından kaynaklanıyor sanırım.

RiDeR_2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MCX RoadraceR
    Guzel bi calisma olmus, daha genis acidan motorun tamami gorunecek sekilde de bi foto atarmisiniz

Motosikleti
    CRF 1000L Africa Twin
    Çok şık olmuş.

Motosikleti
    Moto Guzzi Griso (2007) HD Sportster XL (1997)
    Zincir mi: yok ki

Motosikleti
    <<yeni sahibine hayırlı olsun>>TVS Apache RTR 150
    akrilik boya yerine epoksi boya da kullanılabilir ve çok daha sağlam olur diye düşünüyorum ancak 50 gr 100 gr bulmak zordur...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)