Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Arkadaşlar Kaza Yaptım destek lazım

Motovento
    REKLAM ALANI
    RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Arkadaşlar bir kaza yaptım size 2-3 şey danışacağım.

1. si kaza tutanağını 2 ayrı kağıt olarak doldurduk bu yasal mı yani bu tutanakların geçerliliği var mı? Normalde 1 kağıda yazılır, kağıdın altına direk aynı kopya çıkar ve tutanak 2 kere yazılmamış olur hemde tutanaklar tamamen aynı olmuş olur. Ya i bizim bu ayrı 2 sayfa tek tek yazarak tutmamızın yasal olmama durumu var mıdır?

2. Sorum şu;
    Mahalle arası sayılabilecek bir yol (yolun resmini attım) ve bu yolda tutanakta da belirttiğim gibi araba yolda önümde duruyor ve ben sola sinyal vererek arabayı solladığım esnada araba sinyalsiz kontrolsüz sola kırarak bana çarpıyor. Bu yolda sollamak yasak mıdır ? Birde bu saygıdeğer arkadaş sinyal vermediği halde tutanağa sinyal verdim yazdı, bu konuda sonuç ne olur bilen veya güçlü tahmini olan var mı?

3- Hata oranına göre hasarlar sigortalar tarafından karşılanacak. Yarı kusur bende çıkarsa ve benim hasarımın yarısını sigorta şirketi karşılarsa hasar ücretinin diğer yarı parasını vercek bütçem yok ise me yapılacak tamir edilmeyecek mi yoksa tamir ucretinin yarisi bana mi verilecek?

Yardımcı olmak isteyen istemeyen herkese çok teşekkür ederim. 🚴🏻 🌹

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    RKS Logik 150
    bilmediğim bi konu hakkında konuşanı ve konuşmayı hiç sevmem ama o civarlardan bende geçiyorum bazı kısımlarda yol tek yön ama fotolardan anladığım kadarıyla burası öyle durmuyor o yüzden sollamanın yasak olduğunu sanmıyorum bunu belirtmek istedim. civarlarda ki levhalar ne diyor hocam ? geçmiş olsun inşallah problemsiz hallolur herşey

Çizimden anladıgım kadarıyla adam sola donup park edecektim motor bana çarptı diyor fotoda da park yeri mevcut fakat sinyal verip vermedigi nasıl anlaşılacak tek yön olması kanımca bir sey degistimez u donusumu yapiyor park edecem demiş zira sinyal vermedigini kamera kayitlari ile kanitlarsan olay lehine döner

hattoi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sinyal vermemesi önemlidir, ama vermesi o kadar da önemli değildir, kazayı görmeden yorum yapmak zor.
    Sinyal verip lap diye şerit değiştirmek normal sayılıyor bizde. O kadar ayna, yol çizgileri, işaretler, mevzuat falan boşuna zaten. Ama trafikte böyle hareket edenler elbet bir gün bunun böyle olmadığını öğrenecekler.

O polis ve korumaları sinyal verince iş bitmiyor. Burada da sağda duran araba sol taraftaki park alanına girmek için sinyal verince iş bitmiyor.

Araç kullananlar bunu öğrense, kaza oranı yarı yarıya düşer.

Bir eşek biziz park yerine girerken geçecekleri bekletmemek için sinyal verip arkadaki geçene kadar bekleyen, yolda yer varsa sola yaklaşıp sağ şeridi devam edeceklere bırakan.
    Geçmiş olsun, gelişmelerden haberdar et. Umarım yük olmaz.

ardacik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu tutanagi okurlarsa 100 de 100 sen kusurlusun. Gecmis olsun... sen yolun resmini cekmissin kazanin resimleri mevcutmu elinde ?

o sinyal konusuna itiraz etmen gerekicek, motorun kazasi sikinti disardan yardima gelen halk bile arabadan yana oluyor, herkezin akli kendine egzozu sokun bele silahi koyun isiklari guclendirin plakayi katlayin benim onerilerim biraz farkli gelebilir gecmis olsun

bagriacik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT600E - Custom Cafe Racer
    " ben sola sinyal vererek arabayı solladığım esnada araba sinyalsiz kontrolsüz sola kırarak bana çarpıyor. " demişsin. Fakat tutanakta adam sinyal verdim yazıyor, ve sen bunun altına imza atıyorsun. Geçmiş olsun. Evet artık aranızda tutanak tutabiliyorsunuz fakat anlaşma olursa tutuluyor. Burada anlaşmazlık var bu yüzden polis çağırabilirsiniz. Muhtemelen kusur size çıkarılacak.

Motosikleti
    Kazayla ilgili bir iki fotoğraf var kaza akşam oldu ama olay şokuyla ne yolu ne araçları çekmişim. Karşı tarafta da doğru düzgün fotoğraf olmadığını düşünüyorum. O yol fotoğrafları da gündüz çekilmiş nergiz tren yolunun bitişik yolu, o yolda sollama yapılabilir mi diye merak ettim...

Neden 100 de 100 ben kusurluymuşum anlamadım, adam sinyal verdim diye iddaa ediyor ama vermedi adamı döve döve vermedi mi yazdıracaktım ?

O yol çift yön ama yerde yol çizgileri yok, orada sollama yapılabilir mi ? Adam sinyal vermedi bu durumda adamın verdim yazması ne kadar önemli ya da benim vermedi yazmam hangisini doğru kabul edecekler ?

Bir de ben bu evrağı tamirciye mi vereceğim ya da herhangi bir eksper bulup ekspere mi götüreceğim ?

Vaziyet ilginçleşti resmen yani ben haksız çıkacağıma ihtimal vermemiştim

Yetkili servis seni yönlendirir

Motosikleti
    Tracer 900 2018
    Herseyden önce geçmiş olsun en önemlisi size birşey olmaması. Beyanlarınızın birbirini tutmadığı durumlarda experler çarpışma noktalarına bakarlar. Araba dobuse başlamış ve siz arabaya camurluk gerisinden ya da kapıdan çarpmış iseniz size verirler kusuru. Araba motorunuza yandan çarpmış ise araba kusurludur. Yaptığınız ve imzaladığınız çizime göre karsi taraf donuse basladiktan sonra arabaya yandan çarpmışsiniz bu durumda siz kusurlusunuz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    aklında olsun kafanda kamera yoksa öldüysen güvenlik kameralarına belki bakarlar, ölmediysen senin üstünden geçip gitse bile şu lafı duyorsun "uhuah bmotorcular işte hep serseri bunlar mahalle serserisi " iyi oldu diyeni duyduğum için,

kafanızda kamera yoksa adam oraya hayatta hatalıyım yazmaz forudma görüyorsundur adam motorcu bana çarptı anlaştık ayrıldık diyor motorcunun kafa kamerasında çarpıp kaçtığı gözüküyor,

KASK KAMERASI ALIN 1000 kez takarsınız 1 kez lazım olur

geçmiş olsun bedeni bir zararınızın olmaması en sevindirici kısmı

Motosikleti
    Teşekkür ederim kask kameram vardı ama şarjı bitmişti malesef. İlla tamirciye veya servise mi gitmem lazım yani kendim kaza ihbarı yapıp ekspertizi çağıramaz mıyım ?

Forumda saçma sapan konulara bilgi yağarken kazayla ilgili konularda bilgi göremiyoruz malesef genel itibariyle forum olarak baya bilgisizmişiz ya da ilgisiz

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    servise çekersin servis arayıp ihbarda buluur eğer 200-300 tl masraf varsa bence hiç arama hasar kaydı olmasın

Motosikleti
    Tracer 900 2018
    Alıntı RedCBR125 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Teşekkür ederim kask kameram vardı ama şarjı bitmişti malesef. İlla tamirciye veya servise mi gitmem lazım yani kendim kaza ihbarı yapıp ekspertizi çağıramaz mıyım ?

Forumda saçma sapan konulara bilgi yağarken kazayla ilgili konularda bilgi göremiyoruz malesef genel itibariyle forum olarak baya bilgisizmişiz ya da ilgisiz
    Kendi başınıza exper cağıramazsınız. Servise gideceksiniz onlar exper çağıracaklar. Motorunuzun ve arabanın hasarıyla ilgili bilgi vermediğinizden ya da fotoğraf paylaşmadığınızdan servise gitmeli misiniz yoksa kendiniz yaptirsanız da olur mu bilemicem.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    edittttttttttttttt

cıbırlover1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125R
    Kardesim sen rahat ol bu kazada ne olursa olsun %100 haksız çıkamazsın diye dusunuyorum. Karşı taraf sinyal vermis dahi olsa , yol sizin anlattığınız gibi kesik çizgili ise bu sizin sollama yapabileceginiz anlamına gelir ve arabayı kullanan sahis sinyal verse bile sürüs yolunu kontrol etmek durumundadir. Eger öyle olmasaydı sinyal veren herkes şıp diye şerit degistirir kirar ve kazaların önü alınamazdı.Ki zaten kendi ifadesinde de birden sola kırdı diyor.Yani sizi görmüş keske sizde kendi ifadenizde sinyalsiz aracin donus yapacagini gordugumde kurtarma manevrasi yapip gecmek istedim diye belirtseydiniz. Zaten orasi anladigim kadariyla tek gidis olan bir yol ve araci ancak sollayarak gecebilirsiniz.
    Arkadaslarin yazmis oldugu iste arac size yandan carptiysa siz , siz yandan çarparsaniz o haklı olayına katılmiyorum.
    Sebebi de o zaman sinyal yakıp arkadan aracı görsekte dönelim adam gelsin bize ortamizdan girsin sonrada biz hakli olalim. Karayollarinda dönüs yapacak araçlar dönüş yapacakları yolu kontrol etmekle mükellefler.
    Gecmis olsun.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Bu kaza tespit tutanağının sisteme girilmesi gerekiyor. Aşağıdaki linki okumanızı tavsiye ederim
    SBM linki, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, kaza tespit tutanağı

http://www.sbm.org.tr/tr/sayfalar/ka...ttutanagi.aspx

Muhtemelen kaskonuz yoktur; ki zaten hemen hiç birimizde yok. Ama trafik sigortamız var.

Trafik sigortanızı kestirdiğiniz sigorta acentenizle temasa geçmenizi öneririm.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Sinyal vermiş olması onu haklı yapmaz.
    Arkadaki araç sinyalini yakmışsa onu beklemek zorunda.
    Sorun olabilecek tek şey o yolda sollama yasağı olup olmadığı. Bunu da yol kenarındaki tabelalara bakarak kolayca öğrenirsin.
    Eğer sollama yasağı varsa duraklama, yolcu indirme-bindirme yasağı da olabilir.
    Geçmiş olsun.

Motosikleti
    Fikirleriniz için gerçekten çok teşekkür ederim.
    "Yolda sollama yasağı,park etme yasağı, duraklama yasağı ile ilgili hiçbir tabela yok yani varsa da ben görmedim .

Sollama yasaksa o arabanın karşıya geçmesi de yasak olur diye düşünüyorum. Yasak mıdır acaba ?

Benim motorda ufak tefek çizikler mevcut ama motorun kaza kaydı olmaması için işlem yaptırmamayı düşünüyorum. Ama karşı taraf tutanaklar ile kaza kaydı açtırırsa benim motorun kaza kaydı olmuş olacak mı ?

Yani kaza kaydım olacaksa madem oldu diyip bende motosikletimde çizilen parçalarımın değişimini talep edeyim suç oranına göre tamirat veya parça değişimi için sigortadan ödeme alayım? Ben başvurmazsam kaza kaydım olur mu acaba ?

nzm75 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM WOLF 250Nİ,,KAVASAKİ KLE 500
    Dostum karşı tarafın aynaya bakarak kontrollü yola çıkması gerek benim fikrim sen haklısın
    Sigorta lar karşılıklı ödeme yapar senin sigorta karşı tarafı onunkide senin hasarini öder ancak 50 ye50 hata olursa
    Masrafı nda yarısını öder
    Sen haklı çıkarsan onun sigortası senin masrafinin tamamını karşılar

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)