Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Artçı Taşıyamıyorum (CBf 150)

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar, 3500km tecrübem var tek sürüş konusunda hiç bir sıkıntım yok ama arkama 70+ kg birini alınca direksiyon sağa sola gezmeye başlıyor. Özellikle kalkışlarda. Çok tedirgin oluyorum. Benim kilom 80 civarı, benden daha agır cbf150 kullanıcılarına sordum bir sıkıntı yaşamadıklarını söylediler. Motorun yürüyeninde mi bir sıkıntı var acaba diye düşünmeye başladım. Çünkü gidonu doğru tutmama ragmen agırlıgımı öne vermeye çalışmama ragmen bunu yapıyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    weirdo1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    Olur öyle normaldir, artcidan da kaynaklanır.

something123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 07
    agırlık arkaya gidince fiziksel guc olarak gidonun boşlar zaten, artçını sana yakın oturmasını sağla, arkaya dogru kendini vermesin, agırlık merkezini ortada tutmaya çalış, genede kendine yakın kılolarda birini artçı olarak aldıgında sorun oluyor, 60 65 kilo birisini aldıgında okdr çok hissedilmeyecektir,

HamzaBey95 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    Artçı ne kadar ağırsa o kadar etkiler motoru. Hatta düşük hızlarda kafasını oynatması bile senin dengeni bozabilir kilolu bir artçının. Fakat o da zamanla oturuyor, alışıyorsun. Yine de her zaman en güzeli, en zevklisi solo sürüş
    fedos ve aquarist4 bunu beğendiler.
    HYO-GT250R
    İstanbul

A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Ben 120 kiloyum boyumda 1,81 ayrıca şişman kel ve gözlüklüyüm artçım 80 kilo cbf bana öyle hareket yapamaz bacaklarımın arasında ezerim onu! Kardeşim ne olur ne olmaz sen gidona bir baktır belki ön tarafta bir sıkıntı vardır. Ustalar birazdan cevap yazar!

Alıntı A.Volkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben 120 kiloyum artçım 80 kilo cbf bana öyle hareket yapamaz ezerim onu! Kardeşim sen gidona bir baktır belki ön tarafta bir sıkıntı vardır. Ustalar birazdan cevap yazar!
    Hocam işte bende onu diyorum millet cbf ile kmlerce yol yapıyor şehirler arası artçıyla, ben arkamda kim olursa olsun ana yola çıkmaya korkuyorum motor cok dengesiz oluyor çünkü

fkambay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cb125e-mt 03 -cbr 250-ybr125-pcx125
    artçıdan artçıya değişiyor ben bazen 55 kiloluk eşimle gezerken deli oluyorum düşük hızlarda motoru saga sola sallıyor ama 80 kiloluk bacanagı alıyorum artçı olarak adamın arkamda oldugunu hissetmiyorum bile düşün artık biri 55 kilo digeri 80.

80 kilolugu daha rahat taşıyorum.

Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Artçı tecrübesi olmayan kişiyi taşıyınca olur öyle. Rahat durmaz, çok geriye oturur, varsa topcase'e yaslanır filan.

Tavsiyem hafif ve tecrubeli birini artçı alıp dene biraz. Zaten 20-30 km hızdan sonra çok sıkıntı olmuyor.

Motosikleti
    YAMAHA XJ6N 2014 - HONDA CRF250L 2013
    Lastik basınçlarını ve arka amörtisör ön yükleme ayarlarını da kontrol etmeni öneririm.

Sanırım arka amortisör ayarını bir diş arttırcam en yumuşakta geliyormuş fabrika çıkışında.

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Ufak motorlarda normaldir... Eski motosikletimde pek de ufak sayılmasa bile arkama 1.90 100kg kuzenimi alınca tek teker geziyordum hep

Bu arada evet, amortisör ayarıyla bir nebze iyileştirilebilir ama motosikletin taşıma kapasitesi yetmeyecektir büyük ihtimalle. Benimki en sert ayarda olmasına rağmen böyleydi.

ramcixx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 - cbr250 - cbf1000 - f650gs - cbf600
    Abecim.. bırak artçıyı arkanda bagaj olsun o bile sirkülasyon yapıyor gidon çırpıyor. Cbf de normal. Yürüyende bi sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Biraz senin acemiliğinde,fazlaca artıçının,motosikletin arkasında nasıl oturacağını bilmemesinden kaynaklanıyor.Yıllardır motor süren bir arkadaşım var.Adam 1.90 m ağırlığı 100 kg den fazla...Nerdeyse ara sıra onu taşıdığımı unutuyorum desem yeridir.Eşim 1.58m 55 kg civarı motosiklet düz gitmiyor,hele virajlarda ecel terleri döküyorum.Bir kere viraja normalden çok yavaş girdim arkamı dönüp bakayım dedim ne yapıyor bu.Ben sola keskin viraja giriyorum hanımefendi sadece kafayı da değil bütün vücudu çevirmiş sağdaki rüzgar gülüne bakıyor.

Özetle acemiyken arkada oturmasını bilmeyen artçı alma bence.Çok kişi bu yüzden kaza yaptı.

fedos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosiklet bence tek kişilik bir araçtır. Fakat almak zorundaysan , yapacak bi şey yok . Artçının da seninle beraber hareket etmesi ya da put gibi durması lazım . Artçıyı almadan, motoru birinci vitese alıp ön freni sıkıp iki ayağım yerde bekliyorum . Bindikten sonra hareket edip gidiyorum . Eşim ile şehirler arası yolculuklar yapmama rağmen bende sevmiyorum iki kişilik seyahati.

Motosikleti
    Ybr 125 Esd-Pulsar 200 NS(<3)
    Ağır artçı aldığımda(80 kg üstü) trafiğin akış hızında giderim,gerekmedikçe sollamaya çıkmam,ışıklarda durmamaya gayret ederim. Cbf en azından alçak iki ayağınla destek alırsın devirme riski az.
    Ben şuna benzetiyorum motoru ilk aldığın zamanlar yüksek hızlara çıkınca savruluyo bu alet ya demişsinizdir yeni artçı almaya başlayınca olan duygu da bu.

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Ağır motosikletlerin yolu daha iyi tuttuğuna dair bir şeyler okuduğumu hatırlıyorum...

Artçı almakla, aslında motosikletin ağırlığını artırmış oluyoruz; arka teker yere daha güçlü tutunuyor olmalı, aslında ...

Artçılı sürüşlerde, yük taşımaktan farklı olarak, elbette artçının ne şekilde hareket edeceğini artçınızla önceden konuşmanız gerekir:

Sizle birlikte aynı yöne mi yatsın?
    Yoksa, fedos arkadaşın dediği gibi put gibi mi dursun?

Bende, "sen yatıyorsun ya; ben dengelesin diye diğer yöne yatıyorum" demişti ... Sen sabit dur, ben dengeyi ona göre sağlarım'da anlaştık sonunda

Artçılı sürüş öyle önemli ki ayrı bir başlık altında eğitimi veriliyor...

Cbf özeline gelirsek; bir arkadaşımın vardı... Eşiyle beraber gittiklerini biliyorum; ve motosikletin ne kadar rahat olduğundan bahsederdi... Yengehanımın maşallahı vardı ... Motorda bir sorun olacağını sanmıyorum ...

Artçılı sürüş tecrübeniz arttıkça, düzelecektir...

Yatmayı geçtim çok yavaş hızlarda bile kontrolu çok zor oluyordu ancak bugun arka suspansiyon ayarını sertleştirerek çözdüm gibi. Daha stabil gidebiliyorum

Motosikleti
    Tmax 530
    Bizim hanim binincede benzer durum. Ozellikle dar bir yerden geciyorsam aman Allah'im motoru kontrol etmek iskence.
    Zamanla hem surucu hem de artci alisacaktir.
    Temennim en azindan bu yonde

A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Değerli konu sahibi arkadaşım duvarıma soru yazmışsın.Eskisi kadar forumu takip etmediğimden geç görüp ve geç cevapladığım için özür dilerim.Benim cbf 2016 model ve sıfır aldım.Aldığımdan beri hiç amortisör ayarı ile oynamadım. Kanımca ben çok iri olduğum ve arkama genelde eşimi aldığım için zaten kilom ve cüssem ile artçının ağırlığını domine ettiğimden sıkıntı olmuyor.Motoru istediğim gibi oynatabiliyorum. Birazda tecrübe meselesi belkide. Saygılarımla
    Euzü billahi mine'ş-Şeytani'r-racîm Bismillahirrahmanirrahim

Motosikleti
    Ramzey Karaca 100
    Bu konuda sorun yaşayanlardan birisi de benim motosikletin dinamiklerini 15 dakika anlatıp sizi anladigindan emin olmadığınız kişiyi asla artçı almayın.Arkadasi aldım beyefendi bana yakın oturunca huylaniyormus, ama belime sarılıyor birde,,, gaza yulenecegim hard asiliyor bana viraj geliyor motor içe dışa savrulup duruyor.Kesinlikle dikkatli olup motosikleti anlatmak lazım.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)