Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Eksoza yapışan poset nasıl temizlenir?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    4. motor Honda
    Merhaba Arkadaşlar,

Haftasonu bir torbanın üstünden geçtim ve torba headerslara yapıştı eridi. Bunu yaklaşık 40km sonra farkettim.
    Bütün poşet headerslarda yapışmış kararmış. Motor mt09 tracer

Bunu nasıl temizlerim pratik bir yöntemi var mıdır
    Teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Hocam şimdi.
    Poşet yanmış mı siyahlaşmış mı?

Yoksa, poşet hala beyaz mı. (kendi renginde mi)
    Eğer öyleyse iyi.
    2 seçenek var. soğuduktan sonra, basınçlı su ile, yakından tutarak çıkarılabilir.
    diğer seçenek, az yol yapılıp, egzost'ları az ısıtıp, plastiği eriyecek kıvama getirip, sağlam bir bezle üstüne sürerek te alınabilir.

Başıma 3-4 sefer geldi, cruiser kullandığımızdan meydanda egzostlar.
    1.inde yapıştı, varacağım yere vardım. yaklaşık 15 km. eldiven vardı elimde, eldivenle sıyırdım kromun üstünden.

Diğerinde komple sıvanmıştı. Poşet dolu çuvalın üstünden geçtim, olduğu gibi sıvanmıştı egzost. Soğuyunca basınçlı su ile hallettim.

Asıl sorun burada, uğraşmayıp az bir parça kalmıştı. Bozuk para kadar bir parça.
    Ona uğraşmadım, kalsın dedim. Demez olaydım, her gidip durduğumda, poşet yandı. Hep bir yanık kokusu taşıdım. En son koku kesildi siyah bir leke kaldı. Daha da bakmadım, aşağılardaydı. Ama kokusu rahatsız ediciydi.

40 km sonrası siyahlaştıysa artık, metale zarar vermeden kazıyıp, kalanı için, bir pasta uygulaması yapılabilir. (krom için pastalar var. Sonax vs.)
    Ucuza halledeyim derseniz, tekzende falan, çaydanlık parlatıcılar var. Onu alıp sağlam şekilde ovaladığınızda da çıkıyor. Ayakkabı yanıklarını böyle çıkarmıştım. Üstünden çok zaman geçse de.
    Ben hep kromlar ile uğraştım. mt09'un headers'lar nasıl bilgim yok. Sanıyorum ki az çok aynıdır.
    Teşekkürler.
    c4gin bunu beğendi.

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yanlış bilmiyorsam çoğu motosikletin header kısmı boyasız parlak metal oluyor.Baştan egsoz soğukken yapışan torbanın kaba parçalarını metali çizmeyecek şekilde elle yada bir tahta parçası ile temizleyin sonrasında kalıntıları metal-krom parlatıcılar var onunla bolca bir parça pamuk yada bez ile ovalayarak çıkartın.Ben genelde egsoza ayakkabı yada plastik yapışınca bu yöntemi kullanıyorum genelde iz kalmıyor.Merak ediyorsanız ucuz yollu Metylan metal parlatıcı kullanıyorum.
    c4gin bunu beğendi.

Motosikleti
    4. motor Honda
    Detaylı cevaplar için teşekkürler, zaman bulduğumda öncesini ve sonrasını çekeceğim. ancak yapışma sonrası motoru sürdüğüm için beyaz poşet yapışmasına rağmen artık siyahlaştı

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)