Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kaskta Ara Ölçü , Kararsızlık?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhabalar, kafam 56,5cm. 1000tl bütçeyle kask bakiyorum. Ankarada oldugum için cok model deneme şansım yok . Ulusan motorda bugun agv k5 i denedim. Ms i alnımda iz bıraktı ama tam oldu. Ml ise büyük oldu. Yani ikiside tam içine sinmedi. Shoei qwesti ise M bedeneni denemek için bulamadım. Asıl istedigim kask bu ama M bedeni büyük gelir gibi geliyor. Foruma danışmak istedim. Şu markanın kalıbı genelde daha dardır geniştir diye bir durum var mı acaba? Venom marka bir fullface kaskım var M bedeni büyük geliyor mesela

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    eminemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X Max 250 Ironmax
    Her ne kadar beden ölçüleri kaftasınızın alın çapı ile derecelendirilse de, markaların kabuk dizaynı hatta sünger şekli dahi bedeni etkilemektedir. Örneğin agv kasklar daha uzun bir kafa yapısında rahat olurken, shoei ise yuvarlak kafalarda daha iyi sonuç veriyor.
    Ayrıca yeni kaskın süngerlleri henüz deforme olmadığı için sıkması gayet normal. Kask yanakları ve alını biraz sıkmalı, bir parmağınız zorla girmelidir. Deforme oldukça bir miktar süngerler ezilecek ve kaskınız yüz yapınıza tam olacaktır.
    Sonuç, denemeden asla almayın. Canınızı yakmayacak kadar sıkı, oynamayacak kadar gevşek bir kask bedeni tercih edin.
    CrazyBullet bunu beğendi.

Motosikleti
    Nc 750s dct
    Kask Kafanızı biraz sıkıcak ona göre alıcaksınız daha sonra zaten biraz bollaşıp kafanıza uyum sağlıyacaktır.

dtvolkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    nc 750x dct
    benim de kafam 56.5 agv ks m-s beden aldım. tam kullagımın önünde eklemin üstüne baskı yaptı. nerdeyse çenemi açamıyordum 5saat kullandım sonra rahatladı hatta bol bile geliyor şimdi

bagriacik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT600E - Custom Cafe Racer
    Ikeride ki genisleme göze alinirsa ms alman daha mantıklı.

Teşekkürler arkadaşlar yorumlar için shoei çok merak ediyorum M si nasıl olur acaba diye deneme şansım yok. Agvyle kalıp kıyaslayabilecek biri var mı acaba?

Motosikleti
    Bir iki model denememde bana kaliplari daha ufak geldi.yukarida ki arkadas gibi shoei daha toparlak kafalar icin ve biraz daha ufak

Motosikleti
    2016 HONDA NC750X DCT-2016 YAMAHA N MAX
    sakın sıkanı alma ilerde genisler lafina kanma.1 saat sonra cin iskencesi gibi oluyor.ilk aldigim kaski olcuye göre aldim l beden nolan n64 idi.ilk basta her sey güzel ama 1 saat sonra izdirap.bir sure sonra doyanamayip xl shoei kask aldim oh be dedim.öyle kafamdan cikma filan da yok yanlış anlasilma olmasın ona dikkat et

Motosikleti
    Kafayı sıkandan kastımız sizin aldığınız gibi mengene degil. Tatlı sıkılıltan bahsediyoruz.

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Yeni aldığım kask sıkıydı kulak çınlaması felan yapıyofu bir süre sonra kafamın şeklini aldı sanki şimdi tam oluyo

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    konu sanırım k 5 ve qwest karşılaştırması , kesinlikle shoei almanızı öneriyorum. iç sünger kalitesini ve konforunu kullananlar çok iyi bilir. Özellikle uzun süre motosiklet üzerinde kalıyorsanız hobi dışında kesinlikle shoei bu tartışılmaz. Zaten yurt dışı fiyatları baya yukarda. qwest medium tam olacaktır diye düşünüyorum kalıbı biraz dar. kaskı alırken sadece yukardan sıkıyormu diye bakın yanaklar esneme yapabilir. ama shoeiler başka markalar gibi fazla esnemez zaten kafaya başta dar gelip sonradan esneyen kasktan bir hayırda gelmez .

karayel90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 150
    Kask alın ve yanak bölgelerinden sıkması lazım ama aşırı şekilde değil.Bol kask alırsan bir kazada kafandan çıkıp gidebilir allah göstermesin boynunu bile kırabilir

Motosikleti
    4. motor Honda
    kaskın sıkılığı normal düzeyde olmalıdır yukarıdan kafatasının tepesınden ve şakaklardan çok fazla sıkmamalıdır, yanaklardan ise avurtlarının hafif bastırıcak kadar sıkmalı, kask takılıyken sakız çiğneyememelisiniz.

birde kafanızı hızlı bir şekilde sağa sola yaptığınız kask geriden gelip oynamamalıdır.

Her kaskın destek süngeri ilk alınan ayakkabıda olduğu gibi başınıza tam olarak oturmaz zamanla oturunca ilk sıkılığı kaybolur.
    Bu yüzden gerekirse kaskı geç alın ama değiştirme imkanınız yoksa internetten almayın derim.

Shoei kullanıyorum iç yapısı pedleri son derece kaliteli buff takmadan giydiğimde dahi hiç tahriş etmedi ancak buff takmadan giymek son derece mantıksız kaskınızı giymeden önce mutlaka başınıza buff geçiriniz belli zaman sonra çorapsız giyilen ayakkabı gibi olmasın.

Bu arada bana Shoei gt-air medium tam geliyor ancak LF2 FF351 Medium ise hafif daha bol geliyor. Belikide Venom kaskım olsa S beden alıcaktım bu yüzden deneme önemli.

KUVVETMİRA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xt 600
    ilk mesajdaki arkadaşın dediği gibi; kafatası 3 boyutlu bir tas olduğu için aslında sadece çevre ölçüsü üzerinden beden seçimi yeterli değildir. eni-boyu ve derinliği arasındaki oran mühim olup kasklar genelde ortalama bir orana göre imal edilir.
    bazı kafa şekilleri piyasada sık bulunan model ve ölçülerde sıkıntı yaşamaktadır.
    biraz standart dışı bir kafa şekliniz varsa kafanıza en uygun kask modelini mümkün olduğu kadar çok çeşit deneyerek bulabilirsiniz.
    takma kafana böyle şeyleri diyecem ama yersiz olur diye demiyorum

A marka kaskın M bedeni ile B marka kaskın M bedeni aynı rahatlıkta olmayabilir. Ayrıca bazı kaskların süngerleri çabuk ezilirken benim kullandığım hjc marka kaskımın yanak pedleri 6 aydır hiç ezilmedi (keşke 2-3 mm ezilseydi)

Almak istediğiniz kask hakkındaki yorumları okuyun. Kısa süre içinde pedlerinde az da olsa ezilme oluyor mu öğrenin. Ben kullanmam demeyin ilerde interkom alırsınız. Kaskın içinde interkom hoparlörleri için ayrılmış yuva var mı bakın (ben dikkat etmemiştim. Benim kaskımda yuva olmadığı gibi kulak deliğimin hizası kaskın çene kayışlarının çıktığı yere denk geldiğinden hoparlör montajı hiç iyi olmadı)

Bugun yamaha baydarda shoei qwest modelini buldum denedim M bedeni tam oldu allahtan. Teşekkürler arkadaşlar

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)