Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Yamaha NMAX, PCX 150, PCX 125 karşılaştırması...

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda Activa 100 (2004)
    Merhaba arkadaşlar. Daha önce maxiscooter düşündüğüm için bir konu açmıştım fakat biraz bütçemi düşürme kararı aldım. Bu yüzden normal scooterları incelemeye başladım. Forum sitelerini okudum fakat bazı soruların net cevabı yok. Çoğu kimse objektif değil. En geç haftaya cuma günü birisini mutlaka almak istiyorum. Fakat kafamda deli sorular...

Arkadaşlar eleye eleye sonunda bu üç motosiklet arasında kaldım.

Neden NMAX

Artıları:

ABS gerçekten büyük nimet. Oturuş pozisyonu uzun boylu olduğum için bu motosiklette biraz daha rahat. Bagajı bana göre cidden geniş. Tekerlekleri kalın olduğu için virajları daha dengeli alacağını düşünüyorum. PCX 125 ten daha seri ve son hızı ıkına sıkına da olsa 120yi buluyor.

Eksileri:

Çakmaklık soketi yok. Yakından inceledim ama dikkat etmedim ama bildiğim kadarıyla pcx gibi kapalı bir saklama gözü de yok. Selesi sert, amortisörleri sert. Topcase pek yakışmıyor. Yakıt tüketimi PCX'e göre bir tutam daha fazla. (PCX150'ye göre nasıldır bilemicem.) Tapagaz son sürat yakıt tüketimi nedir bilmiyorum.

Neden PCX

Artıları:

PCX150 'den cc haricinde hiçbir farkı yok. Çakmaklık soketi ve kapalı, kapaklı göz var. Selektör tuşu var. Farları ve sinyaller çok iyi aydınlatıyor. (bana göre artı olan bir husus da kornayla sinyalin yeri. CB500Fte yerlerine alıştım şimdi yamahanınkiler tuhaf geliyor.) NMAX'a göre daha konforlu. Çok sessiz. Bakım fiyatları bir tık daha uygun. Honda servislerinden inanılmaz memnunum. (önceki iki motorum honda) İkinci eli reşat altını gibi. Fiyatı NMAX'tan çok daha uygun. Start stop dur kalkta nimet. (ben kırmızı ışıklar haricinde pek durmuyorum, aralardan sıyrılabilirsem sıyrılıyorum. Hatta sıyrılırken bazen yeşil yandığı bile oluyor.) Tipi çok hoşuma gidiyor.

Eksileri:

Yol tutuşunun NMAX'tan daha kötü olduğu söyleniyor fakat ben sınırları zorlamıyorum. ABS yok ama kombine var. Lastikleri IRC (aradaki fiyat farkıyla iyi bir lastik alınabiliyor.) Performansı NMAX'a göre daha düşük. Tapa gaz son sürat gidildiğinde cidden çok yakıyor (bi abimiz tapa gaz son süratle 120 kmde 5 küsür litreyi gördü)

Neden PCX 150

Artıları:

PCX'e ilave olarak; Piyasası daha canlı, PCX'ten kağıt üstünde daha güçlü. (bazıları hiç fark yok diyor, bazılarıysa daha seri. Sadece pcx 125 kullandım yorum yapamıyorum.) Artçıyla binişlerde bayılma olayı 125 ccye göre daha iyiymiş.

Eksileri:

Tapagaz son sürat yakıt tüketimi ne olur bilemiyorum. (test edemedim.) NMAX'tan seri mi bilmiyorum. Fiyatının ne kadar ederi? PCX almak daha mı mantıklı yoksa NMAX en mantıklısı mı test edemediğim için kıyaslayamıyorum.

İhtiyaçlarım.

1. Rahatlık (zaman zaman (ilki 2 hafta sonra) İzmir'e uzun yol yapacağım.)
    2. Kıvraklık (her ikisi de bana göre yeterince kıvrak.)
    3. Yakıt (özellikle 100 km ve üstü hızlarda ya da tapa gaz son hızda giderken hangisi kaç litreyi görüyor?)
    4. Artçı konforu (zaman zaman artçımla uzun yol yapabilirim.)
    5. İşlevsellik (Ekstra donanımlar, özellikle çakmaklık ve yağmura mukavim kapalı göz.)
    6. Bagaj (L beden kask alabiliyor mu?)
    7. Performans (arkadaşlar kalkışta bir boy fark atması benim için hiçbirşey ifade etmiyor. Benim için önemli olan yokuşta 3-4 boy ve katlarında fark yememek)
    8. Aksesuar maliyeti (Hangisini alırsam alayım topcase olmadan hiçbrine binmeyi düşünmüyorum.

Bana bu yönlerden karşılaştırma yaparsanız, verdiğim bilgilerde yanlışlık varsa düzeltirseniz ve en önemlisi de gerçek tecrübelerinizi bu başlık altına aktarırsanız sevinirim. Ciddi manada bilgi kirliliği var.

Son olarak hangisini alırsam kapsamlı bir test yazısı yazmayı planlıyorum. Tüm forum arkadaşlarıma konuya ilgi gösterdikleri için teşekkür ederim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:26 ----------

Arkadaşlar bu arada eklemek istiyorum. Pcxin aynaları nmaxten daha iyi gösteriyor.

Uzun yolda acaba hangisi ne açıdan daha iyi olur?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Cbf 500 kullanicisi olarak sanirim bir konunuza yorum yapmistim, ustune son 3 gundur pcx 125 kullanma firsatim oldu. Pcx 125 iyi guzel ama uzun yola (bence) gelecek bir motor degil. Coook hafif ve cok yavas hizlaniyor. Ben sehir icinde kullandim, ilk basta anlamiyorsunuz ama sonradan uzun yol falan eziyet olur diyorsunuz. 100 den sonrasi zaten yok hiz olarak, ayrica kombine fren sistemi de (bence) normal motosiklet kullanicisina gelecek is degil. Arkaya bastiginizda on amortisorler kapaniyor falan adama heyecan yaptiriyor. Ybr 125 falan istemiyor dunuz degil mi? Illa bagaj vs olsun diyordunuz. Bence en kotu forza 300 falan bakin, pcx cb500f ten sonra kaza yaptirir
    Mustaphalanx bunu beğendi.

Motosikleti
    Forza 250
    Hocam selam, yine mi sen ? Şaka şaka , yukarıda arkadaşımında dediği gibi bu minnakların hepsi şehiriçi motoru. Uzun yola gelmez, sollama yaptırtmaz, günümüz teknolojisinde kamyonlar, tırlar bile 120+hızlarda çok rahat gidebiliyorlar. Bence sen bütçe olayını tekrar gözden geçirip en azından 250 lik bir maxi almalısın. Yok ben illa minnak alıcam dersen de pcx 150 al da bari zarar ziyan etmeden satabil beğenmezsen.

Motosikleti
    NMax
    Ben şuan nmax kullanıyorum iki motorunda artıları eksileri var artı eksi yönünden bakarak karar veremezsin ikisini de sür karar ver.Ben nmax niye aldım kalkışı gaza tepkisi pcx den daha iyi abs gerçeken önemli derlerdi inanmazdım ama kazaya ramak kala tekere tık tık vuruşu iyi ki almışım dedirtiyor insana yokuş aşağı da 125 gördüm amortisörleri bir nebze olsun sert ama yol tutuşu artıyor pcx de güzel motor karar sana kalmış.Ben her gün şehirler arası yolda (Samsun-Ankara) 100 km yol yapıyorum şu zamana kadar da sıkıntı olmadı.

SAZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial cub 100. Modelsiz
    Yamaha xenter ile test sürüşü tavsiye ederim. Bagaj yok. 2. Eli zayıf ama jant çapını ve torku önemseyin. Pcx tavsiye etmem rüzgarda yaprak gibi sallanır, ardci ile ızdırap çekersiniz.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    pcx reşat altını gibi demişin ama 1000 satılık var sitede dostum, hepsinin km ve temizlik dereceleri aynı. nmax bence daha kolay satılır ama işin para kısmını bi kenara bırakıp aletlere bakarsak nmax dengeli, gaz hassasiyeti iyi bi makina. pcx kullanmadım ama malzeme ve işçilik kalitesi kusursuz. fakat bu ikisinide 5.000 km den fazla kullanmazsın. buna mı 10 lira verdim gitti para yazık günah, km artmadan satayım dersin.. yani birşeyi birkere yap adam gibi yap. bak bu dediğim çok önemli.. hayat kısa zaman değerli para zor kazanılıyor. doğru makinayı bul bikerede bitir işi
    SAZMAN ve Mustaphalanx bunu beğendiler.

tubejh - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ankara- Tekirdağ( Çerkezköy)-Çanakkale- artık nere olursa :)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 700
    Fiyatına bakmadım ama Aprilla screbeo bunlardan daha iyi bir şeçim olur gibi. Nmax, Pcx göre daha kalıplı ve yüksek duruyor gibi geldi bana.

Motosikleti
    Honda Activa 100 (2004)
    Arkadaşlar. Maxiscooter başlığımda okuyanlar bilir. Maxide de çok fazla seçenek var lebiderya. İkinci El düşünsem sıfıra yakın fiyatlar çıkıyor karşıma.

Forza hantal, xmax sert, Daelim kurumsallık sıfır, sym parçası pahalı, suzuki burgman 200 aldığında satana kadar göbek çatlıyor, Kymco düşünmüyorum epey pahalı ve bagajı 1 kask alıyor, Piaggio Beverly hariç abs yok Beverly pahalı. Derken o zaman scooter bakiim dedim.

2. El düşeşe denk gelirse alacağım, sıfıra niyetim yok.

Pcx ile kefkene gittik. Gidilmez değil gidiyor ama ahhh ah o yollar... Sollamak bir hayal oldu.. Pcx'in malzeme kalitesi ve işçiliği bana çok iyi geliyor. Nmax'ın performansı ve Frenleri çok cezbediyor. Genellikle çok sakin kullanıyorum. CB500F te bile uzun yolda 110u geçmedim. Genel hızım 85-90 oldu.

Acaba diyorum pcx150 alıp jcosta taktırsam performansı ne olur? Son hızının arttığını biliyorum. Yakıt tüketimi ne kadar artar?

Jcosta kullanan arkadaş var mı?

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı Mustaphalanx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar. Maxiscooter başlığımda okuyanlar bilir. Maxide de çok fazla seçenek var lebiderya. İkinci El düşünsem sıfıra yakın fiyatlar çıkıyor karşıma.

Forza hantal, xmax sert, Daelim kurumsallık sıfır, sym parçası pahalı, suzuki burgman 200 aldığında satana kadar göbek çatlıyor, Kymco düşünmüyorum epey pahalı ve bagajı 1 kask alıyor, Piaggio Beverly hariç abs yok Beverly pahalı. Derken o zaman scooter bakiim dedim.

2. El düşeşe denk gelirse alacağım, sıfıra niyetim yok.

Pcx ile kefkene gittik. Gidilmez değil gidiyor ama ahhh ah o yollar... Sollamak bir hayal oldu.. Pcx'in malzeme kalitesi ve işçiliği bana çok iyi geliyor. Nmax'ın performansı ve Frenleri çok cezbediyor. Genellikle çok sakin kullanıyorum. CB500F te bile uzun yolda 110u geçmedim. Genel hızım 85-90 oldu.

Acaba diyorum pcx150 alıp jcosta taktırsam performansı ne olur? Son hızının arttığını biliyorum. Yakıt tüketimi ne kadar artar?

Jcosta kullanan arkadaş var mı?
    Hocam sen cb500f i kaç senede karar verip aldın allah aşkına Yine şaka bir yana bence pcx 150 ye nitro bile taktırsan artçılı maxi kadar rahat olamayacaktır. burgman 200 abs ye yakın gibiydin al gitsin. Pişman olacağını sanmıyorum.

Motosikleti
    Honda Activa 100 (2004)
    Alıntı MimTolga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam sen cb500f i kaç senede karar verip aldın allah aşkına Yine şaka bir yana bence pcx 150 ye nitro bile taktırsan artçılı maxi kadar rahat olamayacaktır. burgman 200 abs ye yakın gibiydin al gitsin. Pişman olacağını sanmıyorum.
    Hocam ben çok zor karar veriyorum. Birşeyi almadan önce kırk kez düşünürüm sonra karar veririm ve asla pişman olmam. Çünkü yeteri kadar araştırmışımdır. Pcx 150yi test edebilseydim bu başlığı açmazdım bile. Pcx mi nmax mı bence nmax ama pcx150 mi nmax mı? Bilemedim... Burgman 200lerin bazı kronik sorunlarından bahsetmişler gözüm korktu. Aytıca ucuza burgman yok ne yazık ki.

Ben biraz maymun iştahlıyım önceki iki motorumdan totalde 2000tl zarar ettim. Bundan da zarar edersem artık bu işe girmem heralde Tabiki şaka. Motosiklet ayrı bir tutku. O seleye popo deyince bırakamıyorsun.

SAZMAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial cub 100. Modelsiz
    Alıntı Mustaphalanx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam ben çok zor karar veriyorum. Birşeyi almadan önce kırk kez düşünürüm sonra karar veririm ve asla pişman olmam. Çünkü yeteri kadar araştırmışımdır. Pcx 150yi test edebilseydim bu başlığı açmazdım bile. Pcx mi nmax mı bence nmax ama pcx150 mi nmax mı? Bilemedim... Burgman 200lerin bazı kronik sorunlarından bahsetmişler gözüm korktu. Aytıca ucuza burgman yok ne yazık ki.

Ben biraz maymun iştahlıyım önceki iki motorumdan totalde 2000tl zarar ettim. Bundan da zarar edersem artık bu işe girmem heralde Tabiki şaka. Motosiklet ayrı bir tutku. O seleye popo deyince bırakamıyorsun.
    Kardeş biz birlikte psikoloğa gidelim senle. Al bir tane bin dimi, bu ne ya sürekli ne alsam ne alsam . Aynı ben.

trattataa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Pcx 150 ile bayramda istanbul-kaş-kuşadası-istanbul yaptım.
    1750 km.
    Çogzeldi.
    Beklentisi büyük olmayan insanı ziyadesiyle memnun eder.
    Ama bir forza olaydı daha eyiydi 😊

Motosikleti
    Honda Activa 100 (2004)
    Alıntı trattataa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pcx 150 ile bayramda istanbul-kaş-kuşadası-istanbul yaptım.
    1750 km.
    Çogzeldi.
    Beklentisi büyük olmayan insanı ziyadesiyle memnun eder.
    Ama bir forza olaydı daha eyiydi ��
    Heh yakaladım sizi! Uzun yolda tapagaz gittiğinizde ne kadar yaktı? Max süratiniz ne oldu? Max süratte gittiğinizde ne kadar yaktınız? Lütfen bizimle paylaşırmısınız?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:11 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:08 ----------

Alıntı SAZMAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeş biz birlikte psikoloğa gidelim senle. Al bir tane bin dimi, bu ne ya sürekli ne alsam ne alsam . Aynı ben.
    Allah sonumuzu hayır etsin..

Max sürat 110 ötesi yok 😊
    Ama 90-100 le yokuş çıkıyordum.
    Tapa gaz gittiğimde ortalama yakıtı 3.5 - 4 lt gosterdiği oldu ama o yanlış.
    Bir depo benzinle enaz 280 km gidip dolduruyordum.
    sonra sıfırlıyordum sayacı

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Pcx ile 4 ayda 8600 km yaptım gerçekten harika bir motosiklet. 20 TL ile 200 km yol gidiyor. Bacaklardan ve gövdeden rüzgar alması hali ile sert rüzgardan etkilenip yalpalaması ve son hızın 112 km/h ile sınırlı kalması dışında kusursuz bir scooter.

Ancak Forza ile alakalı bir yanlışı düzeltmek isterim " hantal " kesinlikle değil ki bunu savunma amaçlı söylemiyorum, kaldı ki agresif hızlanması bazen işime bile gelmiyor.

Forza 300: https://www.youtube.com/watch?v=-WbNk6cOWpg [ " 0-40 2,25 sec " - " 0-60 3,80 sec " - " 0-80 6,00 sec " - " 0-100 9,30 sec " - " 0-120 15,50 sec " ]

X - Max 250 : https://www.youtube.com/watch?v=RW_avGdgdAM [ " 0-100 km/h = 11.58 " - " 0-120 km/h = 18.58. " ]

Daelim 250 ki maxi scooter 250 sınıfının en hızlı olanıdır : https://www.youtube.com/watch?v=bMIxoAnwh9w [ " 0-100 10 - 11 sec " ]

2 aydır maxi scooter konusuna çok kafaya taktım, Forza hakkında cüssesinden dolayı gereksiz bir bilgi kirliliği olduğunu söylemeliyim. Gerçi bu saniye hesapları kullanıcıdan kullanıcıya değişebilir. Süreceğin aracın aerodinamik yapısı ve 100 + hızlarla dahi giderken 10 - 20 ile gidiyormuşsun hissi vermesi de son derece önemlidir. Bence en çok buna dikkat etmelisin. Aklında olan her motorun üstüne bin, 100 km/h ye kendini sabitle ve bak ! hangisinin yol tutuşu daha güvenilir geliyor, hangisi ile viraja daha iyi yatıyorsun, hangisinin fren mesafesi daha kısa. Ona göre karar ver !
    SAZMAN bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Activa 100 (2004)
    Alıntı Gökhan_Aygün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pcx ile 4 ayda 8600 km yaptım gerçekten harika bir motosiklet. 20 TL ile 200 km yol gidiyor. Bacaklardan ve gövdeden rüzgar alması hali ile sert rüzgardan etkilenip yalpalaması ve son hızın 112 km/h ile sınırlı kalması dışında kusursuz bir scooter.

Ancak Forza ile alakalı bir yanlışı düzeltmek isterim " hantal " kesinlikle değil ki bunu savunma amaçlı söylemiyorum, kaldı ki agresif hızlanması bazen işime bile gelmiyor.

Forza 300: https://www.youtube.com/watch?v=-WbNk6cOWpg [ " 0-40 2,25 sec " - " 0-60 3,80 sec " - " 0-80 6,00 sec " - " 0-100 9,30 sec " - " 0-120 15,50 sec " ]

X - Max 250 : https://www.youtube.com/watch?v=RW_avGdgdAM [ " 0-100 km/h = 11.58 " - " 0-120 km/h = 18.58. " ]

Daelim 250 ki maxi scooter 250 sınıfının en hızlı olanıdır : https://www.youtube.com/watch?v=bMIxoAnwh9w [ " 0-100 10 - 11 sec " ]

2 aydır maxi scooter konusuna çok kafaya taktım, Forza hakkında cüssesinden dolayı gereksiz bir bilgi kirliliği olduğunu söylemeliyim. Gerçi bu saniye hesapları kullanıcıdan kullanıcıya değişebilir. Süreceğin aracın aerodinamik yapısı ve 100 + hızlarla dahi giderken 10 - 20 ile gidiyormuşsun hissi vermesi de son derece önemlidir. Bence en çok buna dikkat etmelisin. Aklında olan her motorun üstüne bin, 100 km/h ye kendini sabitle ve bak ! hangisinin yol tutuşu daha güvenilir geliyor, hangisi ile viraja daha iyi yatıyorsun, hangisinin fren mesafesi daha kısa. Ona göre karar ver !
    Artık maxiscooter düşünmüyorum diyebilirim. Ben de forza kullandım testlerimde çok atak gelmedi bana. Hatta bir düzlük buldum tapagaz kalktım düzlüğün sonunda forzayla hızım 100dü pcx ile 90. Ona göre hantal dedim. Herkes bu çok anormal dedi ama gidin siz de ataşehir drd motorda test motoru var test edin.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:53 ----------

Alıntı trattataa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Max sürat 110 ötesi yok ��
    Ama 90-100 le yokuş çıkıyordum.
    Tapa gaz gittiğimde ortalama yakıtı 3.5 - 4 lt gosterdiği oldu ama o yanlış.
    Bir depo benzinle enaz 280 km gidip dolduruyordum.
    sonra sıfırlıyordum sayacı
    Uzun yolda 3-3.5 l kabul edebileceğim bir değer. Uzun yol verilerinden bahsettiniz dimi? Yani tapagaz en az 280 km sonra fulleme şeklinde?

Motosikleti
    Forza 250
    trattataa hocam sen ayvayı yedin Mustaphalanx seni sömürecek
    Mustaphalanx ve potasyum bunu beğendiler.

bazen25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    x evo 400
    Öncelikle " Genellikle çok sakin kullanıyorum. CB500F te bile uzun yolda 110u geçmedim. Genel hızım 85-90 oldu" konusu pcx veya n-max da top speed ve yüksek devir demek oluyor,iki makina da şehir içinde kullanacaksanız 10 numara sadece bana göre n-max pcx in 1950 model arka kampana fren sisteminden abs si ile öne cıkıyor, iş "dur bi karşıya geçim,azcık şehirden uzaklaşim" dediğinde işte 125 cc birden 50cc oluyor.Tekrar belirteyim şehir içinde kullanacaksanız hangisi olursa olsun pişman olmazsınız.Ama ben olsam büyük jantlı birşey bakarım o ayrı.

Evet doğrudur.
    Ki aslında daha az yakıyordu.
    Sonuçta sayacı sıfırladığım için 100 km öncesi veri yanıltıcı oluyordu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:07 ----------

Alıntı MimTolga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    trattataa hocam sen ayvayı yedin Mustaphalanx seni sömürecek
    Ehem ben birazdan Tazmanya Cumhuriyetine gitmek zorundayım 😂

Gökhan_Aygün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    VFR 800X (RC60/2013)
    Mustaphalanx; Ben de forza kullandım testlerimde çok atak gelmedi bana. Hatta bir düzlük buldum tapagaz kalktım düzlüğün sonunda forzayla hızım 100dü pcx ile 90. Ona göre hantal dedim. Herkes bu çok anormal dedi ama gidin siz de ataşehir drd motorda test motoru var test edin.

Yok hocam öyle bir şey olabilir mi o motosiklette bir numara vardır Pcx' den Forza'ya yeni geçtim şuan bu konuda deneyimim çok taze bana güvenebilirsin.

Pcx 150 13 beygir - 14 tork / Forza 25,8 beygir 26 tork

PCX 150: https://www.youtube.com/watch?v=SxSbNTI9SMs [ " 0 - 60 km 6 sec " - " 0 - 80 km 11 sec " - " 0 - 100 km 18 sec "

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)