Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Genç kızın feci ölümü sevenlerini yasa boğdu motosiklet sürücüsü ise tutuklandı

Motovento
    REKLAM ALANI
    dogus2006 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 400 UG

Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde D-400 karayolu Taşağıl kavşağı yakınlarında dün sabaha karşı meydana gelen kazada 19 yaşındaki Meryem Saraç yaşamını yitirdi.
    Antalya'nın Manavgat İlçesi'nde bariyerlere çarpan motosikletin arkasında oturan 19 yaşındaki Meryem Saraç, yaşamını yitirdi. Saraç'ın kazadan birkaç gün önce sosyal medyadan, 'Alçaksın hayat ölümü güzelleştirdin giderek' paylaşımında bulunması dikkati çekti.

HASTANEDE VEFAT ETTİ
    D-400 karayolu Taşağıl kavşağı yakınlarında dün sabaha karşı meydana gelen kazada, Serik'ten Manavgat yönüne giden G.Ş.'nin kullandığı 07 FG 642 plakalı motosiklet, bilinmeyen nedenle yoldan çıkıp bariyerlere çarptı. Kazada başında kask bulunan G.Ş. hafif yaralanırken, arkasında oturan kasksız Meryem Saraç ağır yaralandı. Ambulansla Serik Devlet Hastanesi'ne götürülen Meryem Saraç, müdahaleye rağmen yaşamını yitirdi.

MOTOSİKLET SÜRÜCÜSÜ TUTUKLANDI
    Yakınları tarafından hastaneden alınan Meryem Saraç'ın cenazesi, Konya'da toprağa verildi. Jandarmanın gözaltına aldığı motosiklet sürücüsü G.Ş. ise 'taksirle ölüme sebebiyet vermekten' tutuklandı.

SON PAYLAŞIMI ÖLÜM ÜZERİNE
    Kazada ölen Meryem Saraç'ın sosyal paylaşım sitesi Facebook'taki kişisel hesabından 9 Temmuz'da yaptığı son paylaşımda 'Alçaksın hayat ölümü güzelleştirdin giderek' yazması dikkati çekti. Saraç'ın ölüm haberini alan arkadaşları ise bu paylaşım altına üzüntülerini belirten mesajlar yazdı.

http://www.karar.com/gundem-haberler...kurbani-186994

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    iskender123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan 150c
    Hâlâ kask takmayanlar var , hayat bukadarmı ucuz
    etarhan bunu beğendi.

Motosikleti
    MT-25
    Allah rahmet eylesin....

Motosikleti
    Henüz yok. Olunca, ucuz bir Çinli olacak...
    Alıntı iskender123 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hâlâ kask takmayanlar var , hayat bukadarmı ucuz
    Bazılarının hayatı bu kadar ucuz demek ki...

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Taksirle ölüme sebebiyet verme ile ne alakası var, taksi kaza yapınca şöfor ölüme sebebiyet vermiş mi oluyor?

SweentLy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Taksirle ölüme sebebiyet verme ile ne alakası var, taksi kaza yapınca şöfor ölüme sebebiyet vermiş mi oluyor?
    Kasksız artçı almak yasak olduğu için olabilir .

Motosikleti
    YBR125 ESD 15
    Taksirle demek, gerekli dikkat ve özeni göstermeyerek ölüme sebep olunması durumunda gerçekleşir. Kasten öldürme ise daha ağır bir suçtur. Burda tabi olaya göre taksirle ölüme sebebiyet . şöförün kusuruna göre değişebilir. Ya hafifler ya ağırlaşır.

onurordek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150>GW 250>RX3İ>XMAX400+RKS RT 250+SHERCO 250
    Evet. Suçun kovuşturulması şikayete bağlı ancak.

Motosikleti
    yok
    Şunu merak ediyorum bilmediğim için. Sarı taksi mesela. Kaza yapıyor. İçindeki yolcu ölüyor. Taksirle ölüme sebebiyet vermiş mi oluyor?

Motosikleti
    YBR125 ESD 15
    Şunu merak ediyorum bilmediğim için. Sarı taksi mesela. Kaza yapıyor. İçindeki yolcu ölüyor. Taksirle ölüme sebebiyet vermiş mi oluyor?
    Eğer gerekli dikkat ve özen yükümlülüğünü yerine getirmediyse Evet.Taksirle ölüme sebebiyet vermiş olur.
    asde06 bunu beğendi.

Motosikleti
    yok
    Alıntı Mukaddime adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Eğer gerekli dikkat ve özen yükümlülüğünü yerine getirmediyse Evet.Taksirle ölüme sebebiyet vermiş olur.
    Peki bu ne olabilir mesela?
    Dikkat ve özen gösterilmeyen durumlar?

Motosikleti
    YBR125 ESD 15
    Mesele ters yöne girmiş olabilir. Ya da kırmızı ışıkta geçmiş olabilir.Bunları yasal kurallarla çoğaltabilirsin. Ayrıca olay derinlemesine incelenir. Alkollü araç sürme, uykusuz bir şekilde araç kullanma. Bunlar sadece birkaç örnek.

Motosikleti
    Henüz yok. Olunca, ucuz bir Çinli olacak...
    Önce taksir kelimesi üstünde resmi şekilde anlaşalım: http://www.tdk.org.tr/index.php?opti...db4c1.88174652

Kaza raporunda (ve sonradan alınacak ellialtı bilirkişi raporunda) sürücüye, yola, karşı tarafa (varsa), havaya, suya kabahat yüklenir. Eğer kazanın meydana gelmesinde sürücünün şu ya da bu oranda taksiri varsa, verilecek ceza o oranda sürücüye yüklenir. Mesela yolun yapısında kazaya yol açacak bariz bir hata varsa, o yolun yapımı, bakımı, temizlenmesi, v.b. ile görevli olan kurumun sorumlusuna dahi (taksir nedeniyle) ceza verilebilir. Gerçi tarihte bunun örnekleri üçü beşi geçmez ya, neyse.

Sürücü kusuru olarak bu durum en sık olarak, "Aracının hızını, aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmamak" şeklinde ifade edilir, 2016 yılı için hediyesi 92 TL ve 15 ceza puanıdır. Trafik polisleri de her kazada genellikle bunu yazıp ceza keserler. Bir tarihte ben zincir takılı ve her bakımı yapılmış otomobilimle otoyolda 50 km altında giderken küçük bir varyantta karın temizlenmemiş olması ve yandan esen sert rüzgar nedeniyle gizli buzlanma yüzünden olduğum yerde 180 derece dönüp bariyerlere çarptım. Rapor tutsun diye çağırdığım polis, sanki olayı görmüş gibi bana bu maddeden ceza yazmıştı.
    MD.Murat bunu beğendi.

Sj's - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben anlamadim simdi herifin kasksiz artci alarak dusunce olmesi yuzunden suclu bulunmasini yanlis mi buluyorsunuz? Kask takmak yalnizca artcinin degil surucunun de sorumlulugundadir.

Kasksiz artci ile gezip de ceza yiyince de sasiranlar var mesela. "e bende kask var niye bu ceza?". Motosiklet suruyorsaniz bunlari otomatikman bilmeniz gerekir.
    oggomoggo bunu beğendi.

dogus2006 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 400 UG
    Ehliyetsiz olabilir mi acaba?

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    taksir ile ölüme sebebiyet vermek.. En fazla 6 yatıyor. Sonrası para cezası vs vs.. olan ölene oluyor.

Yargi hakiminde bakis acisina gore degisebilecek durumlar vardir.Hukuksal olarak tum delilleri sunarsiniz.Sucunuz olmadigina inanabilirsiniz ama suc islemissinizdir.
    Aracla giderken yaptiginiz kazada yolcu vefat ederse hakkinizda dava acilir.Mesela yaninzdaki emniyet kemeri takmadi suclu sizsinizdir.Otostopcu aldiniz tum guvenliginden siz sorumlusunuzAllah korusun kalp krizi gecirse adam yaninizda suclusu siz olabilirsiniz.Sacma geliyorda olabilir yani.kask takmayan artcidan sizin sorumlu olacaginiz manasina gelir.Hatirlarsaniz go kartta atkisi lastige dolanan bir bayan kardesimiz vefat etti.Go kart isleticisine ceza verildi.
    Hastane raporu alarak izne ayrilan adam isyerinin yakininda gezerken su icmek icin kendi calistigi fabrikaya giril bahcede ki cesmeden su icerken elektrik kacagindan vefat eder ve fabika muduru taksirle adam oldurmekten ceza yer ayrica is kazasidir.
    Esinizi sevgilinizi korkutursunuz kadin birden dusup basini tasa vurur ve vefat eder taksirle adam oldurmus olursunuz.Oldurme kasti yoktur ama neden sizden kaynaklanir vb. Bir suru ornek var
    .Arabaniza veya motorunuzda insan tasirken dikkat edin ve guvenliklerini saglayin.

Biraz uzun oldu kusura bakmayin

Motosikleti
    yok
    Alıntı etarhan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Önce taksir kelimesi üstünde resmi şekilde anlaşalım: http://www.tdk.org.tr/index.php?opti...db4c1.88174652

Kaza raporunda (ve sonradan alınacak ellialtı bilirkişi raporunda) sürücüye, yola, karşı tarafa (varsa), havaya, suya kabahat yüklenir. Eğer kazanın meydana gelmesinde sürücünün şu ya da bu oranda taksiri varsa, verilecek ceza o oranda sürücüye yüklenir. Mesela yolun yapısında kazaya yol açacak bariz bir hata varsa, o yolun yapımı, bakımı, temizlenmesi, v.b. ile görevli olan kurumun sorumlusuna dahi (taksir nedeniyle) ceza verilebilir. Gerçi tarihte bunun örnekleri üçü beşi geçmez ya, neyse.

Sürücü kusuru olarak bu durum en sık olarak, "Aracının hızını, aracın yük ve teknik özelliğine, görüş, yol, hava ve trafik durumunun gerektirdiği şartlara uydurmamak" şeklinde ifade edilir, 2016 yılı için hediyesi 92 TL ve 15 ceza puanıdır. Trafik polisleri de her kazada genellikle bunu yazıp ceza keserler. Bir tarihte ben zincir takılı ve her bakımı yapılmış otomobilimle otoyolda 50 km altında giderken küçük bir varyantta karın temizlenmemiş olması ve yandan esen sert rüzgar nedeniyle gizli buzlanma yüzünden olduğum yerde 180 derece dönüp bariyerlere çarptım. Rapor tutsun diye çağırdığım polis, sanki olayı görmüş gibi bana bu maddeden ceza yazmıştı.
    Yok biliyorum taksir anlamını. Muhalefet için değil merak ettiğimden sordum.
    Açıkçası kasksız artçı almıyorum zaten, artçı kaskını evden alırım gelirim gerekirse. Ama bu biraz da acımasız gibi geliyor bana. Binenin de sorumluluğu olmalı bence. Takside ölen insanın da mesela. Trafiğe çıkmak her zaman bir risk ise, trafikte olası riskleri arttıracak herhangi bir davranışta bulunmadan, meydana gelen bir kazada dahi böyle hüküm veriliyorsa, bana bu adaletli gibi gelmedi sadece.
    Bir de motosiklette kullanıcının bir hata yapıp yapmadığına karar vermek oldukça zor. Yoldaki en ufak şey, karşıdan gelip dikkat dağıtan bir araç bile kazaya sebebiyet verebilir. Bu durumda nasıl karar veriliyor onu anlayamıyorum tam olarak.

Örnek vereyim, motosikletle virajda iken, karşı şeritte hatalı sollama yapan bir araç var. Motorcu panik yapıyor, sollama yapan araç kurtarıyor çarpmadan. Motorcu ise hakimiyetini kaybedip düşüyor ve artçı ölüyor olsun.
    Bu durumda motosiklet sürücüsü yine kazaya neden olmuş mu sayılır?

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Abicim onun birçok etkeni var kasksız yolcu almak,hız kurallsrına uymamak,ehliyetsiz araç kullanmak vs uzar gider bunlara göre böyle bir uyguluma yapılmış olabilir

sven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Allah rahmet eylesin, gençliğinin baharında yazık olmuş. Yıllardır heves etmeme rağmen 30 yaşımda motosiklete başladığıma bazen seviniyorum. O yaşlarda başlasaydım belki aynı bilinçsizliği ben de yapacaktım.

Şimdi kask, mont, eldiven vs ekipmansız kimseyi artçı almıyorum, almam da.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)