Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Boyunluk Mevzusu

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar, boyun kırılması biliyorsunuz sık yaşanan bir kaza sonucu. Bende ögrenciyim boyunluğa 1000 lira vercek bütçem yok piyasada 100-150tl civarınada boyunluk var. Acaba bunlarda belli bir miktar risk azaltırmı? Yoksa tamamen param boşamı gider? Kullanan varsa ergonomikmi, rahatmı belirtebilirmi? Örnek link koyayım:
    http://m.n11.com/scoyco-n04-boyun-ko...Q&gclsrc=aw.ds

http://m.ebay.com/itm/EVS-RC2-ADULT-...968?nav=SEARCH

Başka tavsiyesi olan varsa paylaşabilir. Teşekkürler

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mithrelios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mts 950
    arazi haricinde boyunluk kullanımı motosiklet camiasında henüz yerleşmiş, standartlaşmış bir durum değil.

Örneğin kasklar için standartlar oluşturulmuş, hem hükümetler bazı standartları mecbur kılmış hem de bağımsız kuruluşlar kendi standartlarında testler yapmaya başlamışken, bugün henüz pist yarışlarında bile boyunluk görmek mümkün değil.

Ben de uzun süredir kullanmak istiyorum ancak, hangisini almam gerekir, 1500TL olan ile 200-300TL olan arasında koruma farkı nedir veya standartlar nasıl olmalıdır (örneğin kaskların 1970'lerden beri standardı, sert kabuk altına darbe emici katman şeklinde, tüm kaskların temel prensibi aynı) gibi sorular hep kafamda olduğundan bir türlü karar verip alamadım. Bir de hareketi nasıl etkiler mevzusu var. Trafikte şerit değiştirirken vb bol bol kafayı anlık arkaya çevirip bakmak gerekir malum bunu engeller mi, veya daha yatık oturuş pozisyonlarında kaskın arkası zaten montun arkasına değiyor neredeyse, boyunluk olsa nasıl olacak gibi sorular var.

Kısacası, arazi sürücülerinin yanında yol kullanıcıları arasında da boyunluk kullanımı biraz daha yaygınlaşana ve bu işin bir standardı oluşana kadar sorularınızın net bir cevabı yok.
    dundanbiri bunu beğendi.

Seni unutmayacağız
    Nur içinde yat

Motosikleti
    z1000e kesik.
    Alıntı mithrelios adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arazi haricinde boyunluk kullanımı motosiklet camiasında henüz yerleşmiş, standartlaşmış bir durum değil.

Örneğin kasklar için standartlar oluşturulmuş, hem hükümetler bazı standartları mecbur kılmış hem de bağımsız kuruluşlar kendi standartlarında testler yapmaya başlamışken, bugün henüz pist yarışlarında bile boyunluk görmek mümkün değil.

Ben de uzun süredir kullanmak istiyorum ancak, hangisini almam gerekir, 1500TL olan ile 200-300TL olan arasında koruma farkı nedir veya standartlar nasıl olmalıdır (örneğin kaskların 1970'lerden beri standardı, sert kabuk altına darbe emici katman şeklinde, tüm kaskların temel prensibi aynı) gibi sorular hep kafamda olduğundan bir türlü karar verip alamadım. Bir de hareketi nasıl etkiler mevzusu var. Trafikte şerit değiştirirken vb bol bol kafayı anlık arkaya çevirip bakmak gerekir malum bunu engeller mi, veya daha yatık oturuş pozisyonlarında kaskın arkası zaten montun arkasına değiyor neredeyse, boyunluk olsa nasıl olacak gibi sorular var.

Kısacası, arazi sürücülerinin yanında yol kullanıcıları arasında da boyunluk kullanımı biraz daha yaygınlaşana ve bu işin bir standardı oluşana kadar sorularınızın net bir cevabı yok.
    Bahsettiğin kısımları bende merak ediyorum.
    dundanbiri bunu beğendi.
    Tüm mesajlar içkili olarak yazılmaktadır. Hoşunuza gitmediyse göz ardı edin.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    ATV tarzı araçlarda kullanılan bi zımbırtı.

Sen bot, mont, kask, eldiven 4 lüsüne dikkat et, bunlara takılma..

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Alıntı ZümeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ATV tarzı araçlarda kullanılan bi zımbırtı.

Sen bot, mont, kask, eldiven 4 lüsüne dikkat et, bunlara takılma..
    Ben şahsen size katılmıyorum.

Motosikletim ile kaza yaptıktan sonra ambulansta defalarca boynuma dokundular acı hissediyormusun gibi sorular sordular kırık olup olmadığını anlamak için. Boyun kırığı en tehlikelisi. Ki annesi ve babası sağlıkçı olan biri olarak yazıyorum bunu.

Ben şahsen motosiklet botu,mont,eldiven,kask,motosiklet pantalonunu bu sıcaklarda bile eksik etmem giyerim su içinde dahi kalsam. Yani sizin dediğiniz gibi bende boyunluk takmıyorum.

Ama işe yaramayacağı için değil hareketimi kısıtlar düşüncesi ile takmıyorum. Fakat bunu takacak kadar bilinçli birine bunlara takılma boşver demek bence çok yanlış. Keşke herkes boyunluk takacak bilince sahip olsa. Ben bu yüzden konu sahibini tebrik ediyorum. Umarım bütçenize uygun güzel bir boyunluk bulursunuz.
    mithrelios ve dundanbiri bunu beğendiler.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Ekmek almaya giderken takmak gereken bir zimbirti. Acil servis doktorlari kasklari takili ancak boynu kirilmis motorculari iyi bilir.. yalniz linkteki ucuz tip boyunluklari kullanamazsinoz hafif ve ince profil olmali.. benim youtube da bir incelemem var onu eklerim.. bu is icin 1000 tl yi gozden cikarmak gerekiyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:44 ----------

Burdan icelememi izleyebilirsiniz

Siyah&Beyaz ve Mukaddime bunu beğendiler.

Hocam 1000 lira cok ama cidden bmw ye binen biri için cok degil bwlki ama ben cbf ye biniyorum ve ögrenci için cidden fazla

Siyah&Beyaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 250
    Benim de uzun zamandir dusundugum bir ekipman. Video inceleme icin cok tesekkurler. Bin tl cok mu evet cok. Sadece ogrenciler icin degil calisan beyaz yaka kesim icin dahi cok. Ama hayatimizla kiyaslasdigimizda cok mu?

Stunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    çok var sığmıyor :)
    snowboard yaparken kullanıyorum, genelde sert çarpma tehlikesi yüksek extreme sporlarda kullanılıyor

Motosikleti
    MT-25 ABS
    http://www.hepsiburada.com/tex-921-boyun-koruma-p-OTTEX921 şu tarz ince olanlar yararmı?

Motosikleti
    R25
    Abi kısa mesafe giderken bile sürekli tam teçhizatımı cıkıyonuz yola merak ediyorum ben günde 40-50 km yol yaparım ortalama bi kaskım var başkada bişeyim çok şükür mesela akrabama gidiyorum 7 km sürekli tak çıkarmı yapıyosunuz

beko12345 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Dl 650 V-Strom K8 , Kuba blackcat
    Alıntı Tvs01 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ortalama bi kaskım var başkada bişeyim çok şükür
    Kasktan başka bir ekipmana sahip olmamanız şükür edilecek birşey mi ?

Anlayamadım tam.
    Mecnun bir bilseydi motosiklet sevgisini , severmiydi hiç Leyla zillisini ?

Ben 2km gitsem bile belliğe kadar takiyorum.

mesmeyut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    https://www.youtube.com/watch?v=BiK7...outu.be&t=2376

39:36 dan itibaren enduro rally sürücüsü ve Ortopedi uzmanı Dr Deniz Algün boyunluk hakkında kısa bi anlatım yapmış. İşinize yararsa buyrun arkadaşlar..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı modifix adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben 2km gitsem bile belliğe kadar takiyorum.
    Amerika'da bellik diye bir şey satılmıyor mağazalarda. Eczanelerde falan var, yaşlı veya hastalar için. Boyunluk ise sadece soğuktan korumak için var.

Siz yine takın, sonuçta ne kadar koruma o kadar iyi. Ama herkes için aynısı geçerli değil. Rahatlık, dikkat dağıtmama, pratiklik de önemli. Yazın sıcağında bellik takmak demek eninde sonunda klimalı ortama girince belin üşütmesi demek. Yazın normal eldiven, eldivenin terden kısa sürede harcanması demek.

Sürekli takabileceğiniz, rahat kullanabileceğiniz korumayı almakta fayda var.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)