Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Kısa mesafede arabanızı kullanın.

Motovento
    REKLAM ALANI
    redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    Biraz garip gelebilir ancak açıklayacağım. Öncelikle bu olay hem motosikleti hem arabası olan arkadaşlar için.

Motosikletin şehir içindeki kullanım amacı zaman kazanmak değil mi? Ancak bu alete binerken koruma ekipmanlarımızı takmamız gerekiyor. Kask,mont,eldiven,bot giyip çıkartmak nereden baksanız 4-5 dk(korumalı pantolon hep üstümüzde). Bu işi kadıköyde olup pendikten gidip gelen biri için 10 numara. Ancak 3-4 km mesafe içinde gidip gelmek ve gün içinde bunu 3-4 defa yapmak durumunda kalırsanız o zaman 'montu giymesem mi, eldiveni de salla,bot şimdi pişirir' gibi cümleler kuruyoruz. Hele mesafe 1-2 km ye indi mi tak kaskı devam durumu var.

Ufak bir örnek hazırlayayım kendimden. Gittiğim mesafe 2 km okul-ev arası.

Motosiklet ile: evden çıkmak 3 dk. Trafikte kazandığım zaman 3 dk. Soyunma süresi 2 dk diyelim.Ekipmanları koyacak yer bulmak artı ekipmanların verdiği bir hantallık var.

Araba ile: Evden çıkarken ekstra hazırlanma süresi yok. Trafikte normal süre. Soyunma süresi yok. Park süresi 3 dk.

Kazancım sadece 1 dk oluyor 2 km lik mesafede. Tabi bu durum benim yaşadığım yer için geçerli 10 dk da 100 metre gidilemeyen yerler için değil.

Bunun dönüş kısmında alışverişi var. O kadar ekipmanın bir kısmını çıkartmak bile işkence. Arabayla biraz alışınca kısa süreli duraklamalar sıkıntı olmuyor.

Ben araba hayranı birisi değilim ancak son 3 ayıma baktım neredeyse sadece kask ile gidip gelmişim. Durumu fark edip arabama geçtim ve biraz zaman kaybettim ancak güvenliği arttırdım. Kadıköye gidecek olsam yine motosikletim ile giderim ancak full ekipman ile.

Bu durumda olan arkadaşlar var ise durumlarını değerlendirsin. Kısa mesafede bile apaçilik yapmak (hele hafif enduro-cross motor var ise) çok eğlenceli olsa da biraz riskli.
    mehmetenis, MotorKafa, fedos ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Aha beni anlatmissin.
    Korumalari giymekten cekindigim oluyor o da sknti. Bunun alisveris kismi da var tabi. Esya tasiyamiyorum motosikletimde.
    Yakit konusuna deginmemissin sanirim.
    Benim araba motosikletimden az yakiyor. yakittanda tasarruf sagliyorum zamandan oldugu gibi

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Aka...
    Araba evin altında yatıyor benim diyen motordan indiremez beni.
    Arabaya binince günün beti bereketi kalmıyor.
    Çileden çıkıyor küfür kıyamet psikolojim berbat bir halde iniyorum.
    Motor ile kimseye küfür etmiyorum.
    Motorla yolda giderken arkama bakıyorum gelen araç yoksa, Ahanda şimdi şu kavşakta bekleyen it beni adam yerine koymayıp önüme fırlayacak
    diyorum ve öyle oluyor.

Bunu öngördüğüm için sinirlenmiyorum ve yavaş gidiyorum, çevre yolunda ellerimi yanlara açtığımda uçuyor gibi hissediyorum, arabada giderken bunu yaptım yanda oturan hanım
    "-Sen iyi misin" dedi.
    Olmuyor yani
    polemos, Osm@n ve istanbu_gezg bunu beğendiler.
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kesinlikle çok doğru bir tespit. eğer gideceğiniz güzergah da trafik yoğun değilse ve park yeri sıkıntısı olmayacaksa araba çok daha avantajlı. fakat zümerin yorumu da doğru

TimFx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja300SE ABS
    Alıntı ZümeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aka...
    Araba evin altında yatıyor benim diyen motordan indiremez beni.
    Arabaya binince günün beti bereketi kalmıyor.
    Çileden çıkıyor küfür kıyamet psikolojim berbat bir halde iniyorum.
    Motor ile kimseye küfür etmiyorum.
    Motorla yolda giderken arkama bakıyorum gelen araç yoksa, Ahanda şimdi şu kavşakta bekleyen it beni adam yerine koymayıp önüme fırlayacak
    diyorum ve öyle oluyor.

Bunu öngördüğüm için sinirlenmiyorum ve yavaş gidiyorum, çevre yolunda ellerimi yanlara açtığımda uçuyor gibi hissediyorum, arabada giderken bunu yaptım yanda oturan hanım
    "-Sen iyi misin" dedi.
    Olmuyor yani
    Her daim tam ekipman kullanıyorsan sorun yok zaten
    mesafe kısa diye kendinimizi aldatmayalımki günün birinde tatsızlık yaşamayalım. Aldatmaya devamsa o zaman araba daha mantıklı.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Yaşam şeklimiz,yaşadığımız şehir,sosyal hayatımız,iş durumu,yeri ve saatleri,medeni durumumuz bizi otomobile o kadar bağımlı kılıyor ki tek otomobil yetmiyor ve mecburen 2 otomobil kullanmak zorundayız.
    Bir kaç yıl sonra bu 3 otomobile çıkacak.

Fakat bu mecburiyet bile motosiklete binmeme engel olmadığı gibi önlem almakta ihmalkar davranışlara itecek bir zamansızlık yaratmıyor.

Hatta aslında düşününce motosiklet kullandığımda hazırlanmak için zaman rahatça yettiği gibi artıyor bile.
    Genel davranış şeklim şudur.
    Motosikleti garajdan çıkartır çalıştırırım.
    Sonra giyinmeye başlarım.
    Ben giyinene kadar motor zaten ancak ısınıyor.
    Bazen giyinik halde motosikletin üzerinde bir süre daha beklediğim bile oluyor.
    Özellikle kışın.

Yani hazırlanmak uzun sürüyor sözüne katılmakla birlikte bunun ihmalkar davranmak için bir mazeret olduğunu düşünmüyorum.

Daha önce giyim kuşam soranlara hep yazdığım gibi.
    Kullanacağınız pratik kıyafetler satın alın.
    Bu konuda zaman zaman eleştirildim ama gerçekçi olmak gerekiyor.
    Mesela evet deri mont iyi korur ama ağır oluyor,sıcak oluyor gibi nedenlerle aman zaten şuraya kadar gideceğim, giymesem de olur dedirtecekse tekstil mont alın.
    En sağlam kaskı alıp ağır geldi,buğu yaptı,ses oldu gibi mazeretlerle takmayacaksanız ucuz,hafif kask alın.
    Uzun bot iyidir ama giymeyi sık sık ihmal edecekseniz kısa bot alın.
    Yani hayatınızı kolaylaştırın.
    Tabi bu sözlerimle ne demek istediğimi anlayacağınızı umuyorum.
    Almayın demiyorum.
    Kullanmayacaksanız almayın,kullanabileceğinizi alın diyorum.
    Osm@n, Stunt, ...garip... ve 3 diğerleri bunu beğendiler..
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Stunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    çok var sığmıyor :)
    Alıntı TimFx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her daim tam ekipman kullanıyorsan sorun yok zaten
    mesafe kısa diye kendinimizi aldatmayalımki günün birinde tatsızlık yaşamayalım. Aldatmaya devamsa o zaman araba daha mantıklı.
    avatar size aitse motor üstündeki pozisyon ve bakışınız ciddi derecede sorunlu
    Feel the way

oxus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F 650 - Yuki Scrambler - Kymco Downtown
    bisiklet kullansak daha iyi olmaz mı?
    Mustaphalanx, kurye13 ve tuttacromata bunu beğendiler.

Motosikleti
    Henüz yok. Olunca, ucuz bir Çinli olacak...
    Bunun en doğrusu ayakkabıyı çekip yola yayan düşmektir. Kolesterol, damar yağları, kan şekeri, hamlama, beyin kaslarında zayıflama, daha aklınıza ne gelirse her derde deva bir çözüm.

Bir halk hizmeti olarak önerilmiştir, teşekküre gerek yoktur...
    kyagmur, Mengu16, oxus ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Arabam yokkkii amca
    turkish39 bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Activa 100 (2004)
    Malesef tecrübeye istinaden motosikletle 5 metre bile gideceksem ekipmansız çıkmam. Bi kere garajda döneyim demiştim cbfle motosiklet tam dönerken kaydı yapıştım. Dizim acıdı Aşil tendonum yüzünden bi süre sağ ayağımın üstüne basamadım.

Arabam olsa sadece kışın kullanırım. Ama sizin mantıkla yola çıkarsak evet vantajlı fakat trafikteki araç sayısını arttıracak bir mevzu.

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    ilk motosikletle tanışmam bu siteden bir arkadaşın sayesinde oldu. daha motoru almadan tüm ekipmanlarımı tamamlamıştım. gölyazıya gezi yapılacaktı. botundan eldivenine kadar tüm ekipmanımla gittim geziye. full kamufle artçı diye dalga geçtiler

aradan zaman geçti. ilk motorumu aldım. ilk başlarda yine tam ekipman giyiniyordum. sonra önce botu çıkardım. sonra da pantolonu. yazın ceket bile giymiyorum artık. şuan sadece eldiven kask var. bu yüzden ben de dediğiniz gibi arabaya döndüm. 2 aydır işe arabayla gidip geliyorum. sadece haftasonları motorla geziyorum. ama araba müthiş keyifsiz geliyor şuan. kliması da bozuk zaten pişiyorum sıcakta

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    Yazokuluna basladıgım gunden berı okula korumalı pantolon ve kask takarak gıdıyorum sadece hem kısa mesafe hemde tasıması zor geldıgı ıcın

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Kısa mesafeye yürüsek daha iyi olmaz mı ? Yaşlıyım yürüyemem falan demeyin yürümedikçe daha çok yaşlanacaksınız.

redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    Yürümek en güzeli. Gideceğim yer düz olsa yürümesem bile bisikletle giderdim ancak öyle bir yokuş var ki aracım tam gazda 30 km hız üstüne çıkamıyor. Ee hadi göze aldım o derse girdiğimde yanımda oturan 2 kişi nefes alamaz ter kokusundan(nivea men silver protect deo-stick öneririm teri baya kesiyor). Tabi 10dk fazla uyumak da bir etken.

Bu arada uzun yolda full ekipmanla terlemeyi seven manyak bir adamım sanırsam. Sauna gibi oluyor ışıklarda beklerken. Ardından rüzgarı yiyince bir serinleme(sırf bu yüzden icon stryker aldım ki göğüse rüzgar yemeyeyim).

Yarın şu yürüme işini bir deneyeyim ama. Yedek tshirt alayım bir bakarsınız sayenizde kilolar gitmiş.
    sarph35 bunu beğendi.

caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kısa mesafeye yürüsek daha iyi olmaz mı ? Yaşlıyım yürüyemem falan demeyin yürümedikçe daha çok yaşlanacaksınız.
    Kısa mesafeyi pokemon avlayarak gıdıyorum :D
    https://www.instagram.com/besafes1kr/

A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    redlion999 ben söylediklerine pek katılmıyorum. Benim iş yerim ile evim arasında yaklaşık 5 km mesafe var arabam ile 5 dakikalık yolu 20 bazen 25 dakikada geliyorum. Merak edenler için yeri söyleyeyim. Yenibosna ile ataköy arasından bahsediyorum. Bir gün kalp krizi geçireceğimi tahmin ediyorum ama bunun trafikte olmasını istemiyorum.

Neyse bir ara iyi bir paraya ilgilenenler bilir karbon maşa bir (trek) yol bisikleti aldım. Uzun bir süre karda yağmurda çamurda kullandım. İnanılmaz zevkli kafada kask elimde eldiven falan mutluyum, o zamanlarda Tour de France bisiklet yarışlarına sarmışım. O ara bir yerlerim havalandı diyelim kibarca kendime acayip güveniyorum,yine bir gün işe giderken E-5 de kendimi sprinter zannettim halk otobüsünün şirinevler köprüsünün orda solundan geçerken dengemi kaybettim. Birden otobüsün önünde yuvarlanmaya başladım.Sol dirseğim karpuz gibi yarıldı dikiş atıldı, sol kaburga bölgem resmen morardı, dizlerimi söylemiyorum bile.Ondan sonra bisikleti duvara astım. (bunu niye anlattığımı bilmiyorum) Dedim bana yine iki teker lazım ama motorlu olmalı daha çabuk ve rahat(güç harcamadan) uzamalıyım. Ve sonunda bu sevdaya kapıldım.

Demek istediğim bence araba ile motor arasında asla dakika hesabı yapılmamalı! Belki araba çocuklu aileler için daha mantıklı olabilir.Motorda koruma olayına gelirsek kaskım eldivenim belliğim dizliğim ve dirsekliğim var.Hangilerini kullandığımı sorma sakın!
    Euzü billahi mine'ş-Şeytani'r-racîm Bismillahirrahmanirrahim

Motosikleti
    Moto Guzzi Griso (2007) HD Sportster XL (1997)
    Alıntı redlion999 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biraz garip gelebilir ancak açıklayacağım. Öncelikle bu olay hem motosikleti hem arabası olan arkadaşlar için.

Motosikletin şehir içindeki kullanım amacı zaman kazanmak değil mi? Ancak bu alete binerken koruma ekipmanlarımızı takmamız gerekiyor. Kask,mont,eldiven,bot giyip çıkartmak nereden baksanız 4-5 dk(korumalı pantolon hep üstümüzde). Bu işi kadıköyde olup pendikten gidip gelen biri için 10 numara. Ancak 3-4 km mesafe içinde gidip gelmek ve gün içinde bunu 3-4 defa yapmak durumunda kalırsanız o zaman 'montu giymesem mi, eldiveni de salla,bot şimdi pişirir' gibi cümleler kuruyoruz. Hele mesafe 1-2 km ye indi mi tak kaskı devam durumu var.

Ufak bir örnek hazırlayayım kendimden. Gittiğim mesafe 2 km okul-ev arası.

Motosiklet ile: evden çıkmak 3 dk. Trafikte kazandığım zaman 3 dk. Soyunma süresi 2 dk diyelim.Ekipmanları koyacak yer bulmak artı ekipmanların verdiği bir hantallık var.

Araba ile: Evden çıkarken ekstra hazırlanma süresi yok. Trafikte normal süre. Soyunma süresi yok. Park süresi 3 dk.

Kazancım sadece 1 dk oluyor 2 km lik mesafede. Tabi bu durum benim yaşadığım yer için geçerli 10 dk da 100 metre gidilemeyen yerler için değil.

Bunun dönüş kısmında alışverişi var. O kadar ekipmanın bir kısmını çıkartmak bile işkence. Arabayla biraz alışınca kısa süreli duraklamalar sıkıntı olmuyor.

Ben araba hayranı birisi değilim ancak son 3 ayıma baktım neredeyse sadece kask ile gidip gelmişim. Durumu fark edip arabama geçtim ve biraz zaman kaybettim ancak güvenliği arttırdım. Kadıköye gidecek olsam yine motosikletim ile giderim ancak full ekipman ile.

Bu durumda olan arkadaşlar var ise durumlarını değerlendirsin. Kısa mesafede bile apaçilik yapmak (hele hafif enduro-cross motor var ise) çok eğlenceli olsa da biraz riskli.
    Dostum o 2 km için araba ya da motor kullanıyorsan yazık o makinelere bence. Hızlı adımlarla 15 dakika. Hazırlanma süresi yok, park derdi yok, ekipman taşıma derdi yok Soğuk havalarda o motoru ısıtmak için bekleyeceksin, yakıt yakacaksın falan bence değmez yani;)
    ...garip... bunu beğendi.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    İş ev arası 8 km arabayla çıkıyorum 17 dk. ışıklar denk gelirse oda
    Motorla çıkıyorum 7 dk. ışıklar denk gelse de gelmese de zaten ilk yeşilde geçme şansım oluyor hep öndeyim.

Zaten motora binmek için mazeret arayan biriyim bu konuya hiç bulaşıp yazmasaydım iyiydi..

kyagmur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BAJAJ F250
    benimde işim ile evim 4 km mesafede, araba ile denedim ama arabamın eski olduğundan mıdır nedir işe/eve varana kadar araba ısınmıyordu ve felaket fazla yakıt yakıyordu, he diyeceksiniz durduğu yerde ısıtsaydın yine aynı hesaba geliyordu. o yüzden atıyorum motosiklete 50 tl epey bir ekonomik oluyor. giyinme çıkarmada nazarlık olsun diyorum. ( araba fiat uno )

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)