Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Viraja girerken yatmak zor olmuyor mu ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Ya başlangıç motoru için yzf r-125 almayı düşünüyorum. İzlediğim bütün videolarda viraja yatarak giriyorlar. İlk defa motor kullanıcağım için yatma fikri bana bi değişik ve korkunç geliyor. Yatmadan dönmek zor mu oluyor ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    CrazyBullet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda RCV213, Yamaha YZR500
    Uyuyanın üzerine kar yağarmış, üstüne kalın bir yorgan ört ceyeren çarpmasın.
    Hondolog bunu beğendi.

jutedss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Duke 200
    Valla kafanı döneceğin tarafa çevirince ister istemez yatırıyorsun motoru hele birde keskin bir viraja hızlı girdim mi gaz kessen yerdesin 2 seçeneğin oluyor ya yatırıp döneceksin (hata affetmez) yada salacaksın kendini boşluğa ışığa doğru yürüyeceksin güzel kardeşim
    ibo8316 ve Kokusmusadam bunu beğendiler.

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Olmuyor....

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    En önce eğitim al ki viraja nasıl girilir nasıl çıkılır bunu güzelce öğren.. Kendin deneyerek öğrenmeye çalışma..

Viraj işi insanın beyni ile mücadelesinde kazanırsa virajıalır kazanamazsa virajı alamaz.. Bunu için viraj disiplini edinmen gerekiyor.. Orta kulak ve beyin seni yatırmamaya ve dik hayatta tutmaya çalışırken kolların ve vucudunla bu dirence karşı koyman gerekiyor.. Çünkü insan denen hayvan tehlikeyi iki ayak üstnde ve tam karşısına alacak ve dik ayakta duracak şekilde programlanmıştır..
    Jemand bunu beğendi.

Machair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    İmkansıza yakın. Çünkü 2 tekerlekli (motosiklet, bisiklet gibi) taşıtlar yatma prensibine göre dönüyorlar. Bunun için Keith Code'un "Twist of the Wrist" videosunu izleyebilirsin. Türkçesi "Bileğin Dansı" diye geçiyor galiba.

Şöyle düşün. Araba ile giderken (sen kullan ya da başkası) sola keskin viraj dönüyorsunuz. İstemsiz bir biçimde arabanın içindekiler sola doğru gövdelerini ve özellikle kafalarını yatırırlar. Çünkü merkezcil ivmeden ötürü vücutları sağa doğru savrulmaya çalışır. Motorda da durum aynı. Sen gidonu sola çevirdiğinde vücudun sağa doğru gitmeye çalışacak. Hatta motorun kendisi bile yatırmazsan sağa doğru savrulup devrilecek. İşte bu durumu karşılamak için sen sola (dönüş yönüne) yatacaksın.

Ben bu soruya sormandan ötürü bisiklette kullanmadığını düşünüyorum. Kullanıyor ve detayları biliyor olsaydın şu soruyu soracaktın; Kontra nedir? Bunun cevabını da aynı videoda bulabilirsin. Motosikleti güç sarfetmeden yatırmanın yoludur.

Videolarda bahsettiğin yatış dışa çıkma/içe sarkma yöntemi ise buna zaten gerek yok. Bunlar uç durumlar. Sen normal oturuş ile motoru yatıracak ve baş (göz değil) ile uzak noktada kaçan hedefi kovalayacaksın.

Daha da anlatırdım ama bu kadar emeğe bile trol olmandan korkuyorum.
    coldboy35 ve AWESQME bunu beğendiler.
    CRF 250L 11000 Km, GW 250 12000 Km, XT 660Z 39000 Km, VFR 800X 6000 km

Alıntı Machair adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İmkansıza yakın. Çünkü 2 tekerlekli (motosiklet, bisiklet gibi) taşıtlar yatma prensibine göre dönüyorlar. Bunun için Keith Code'un "Twist of the Wrist" videosunu izleyebilirsin. Türkçesi "Bileğin Dansı" diye geçiyor galiba.

Şöyle düşün. Araba ile giderken (sen kullan ya da başkası) sola keskin viraj dönüyorsunuz. İstemsiz bir biçimde arabanın içindekiler sola doğru gövdelerini ve özellikle kafalarını yatırırlar. Çünkü merkezcil ivmeden ötürü vücutları sağa doğru savrulmaya çalışır. Motorda da durum aynı. Sen gidonu sola çevirdiğinde vücudun sağa doğru gitmeye çalışacak. Hatta motorun kendisi bile yatırmazsan sağa doğru savrulup devrilecek. İşte bu durumu karşılamak için sen sola (dönüş yönüne) yatacaksın.

Ben bu soruya sormandan ötürü bisiklette kullanmadığını düşünüyorum. Kullanıyor ve detayları biliyor olsaydın şu soruyu soracaktın; Kontra nedir? Bunun cevabını da aynı videoda bulabilirsin. Motosikleti güç sarfetmeden yatırmanın yoludur.

Videolarda bahsettiğin yatış dışa çıkma/içe sarkma yöntemi ise buna zaten gerek yok. Bunlar uç durumlar. Sen normal oturuş ile motoru yatıracak ve baş (göz değil) ile uzak noktada kaçan hedefi kovalayacaksın.

Daha da anlatırdım ama bu kadar emeğe bile trol olmandan korkuyorum.
    Çok saol gerçekten emin ol trol değil motoru aldığımda foruma koyarım zaten teşekkürler hocam.

Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    kontra tekniği videolarını izle

ibo8316 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cb 125e
    Ben motorlarda en azından hızlı olmayan commuter (vitesli) kontra tekniği diye bilinen ters yöne gövdeyle gidiyorum açıkçası bu daha kolay ha altında 125cc var hız gaz kontrol kolay 600cc olsaydı nasıl olurdu onu bilemem..

Alıntı ibo8316 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben motorlarda en azından hızlı olmayan commuter (vitesli) kontra tekniği diye bilinen ters yöne gövdeyle gidiyorum açıkçası bu daha kolay ha altında 125cc var hız gaz kontrol kolay 600cc olsaydı nasıl olurdu onu bilemem..
    Konuya mesaj attığınız için saolun hocam. Bu sene fındıklara bir şey olmazsa almayı düşünüyorum.
    ...garip... bunu beğendi.

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    gözüm
    sakın ola şehir içinde yatarak yani pistteki gibi yatarak virajlara girme.
    oradaki zamanlama, dizlerdeki slider aparatlar ve araç yoğunluğu farklıdır.
    iyi bir eğitimden sonra zamanla olacaktır
    ama burada yazanların da %99 u yatmıyordur, sadece klavyede yatıyordur.
    yani şehir içinde o hızlar ve viraj ve trafik buna uygun değildir.
    doğru olanı yapmaya devam et; motosiklet kullanırken kork!
    korku, yaşamın ilk şartıdır.
    başka türlü hayatta kalamazsın ;)
    Eski_kasa ve ...garip... bunu beğendiler.

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gözüm
    sakın ola şehir içinde yatarak yani pistteki gibi yatarak virajlara girme.
    oradaki zamanlama, dizlerdeki slider aparatlar ve araç yoğunluğu farklıdır.
    iyi bir eğitimden sonra zamanla olacaktır
    ama burada yazanların da %99 u yatmıyordur, sadece klavyede yatıyordur.
    yani şehir içinde o hızlar ve viraj ve trafik buna uygun değildir.
    doğru olanı yapmaya devam et; motosiklet kullanırken kork!
    korku, yaşamın ilk şartıdır.
    başka türlü hayatta kalamazsın ;)
    Gösterdiğin ilgi için teşekkür ederim. Dediklerini kafama kazıdım hocam.

cbr 250 var, bende hiç motor sürmemiştim senin gibi kaygılarım vardı ama şu an rahat bi şekilde viraja yatıyorum. gitmek/dönmek istediğin npktaya bakmakla bitiyor iş.

Alıntı Schiffer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cbr 250 var, bende hiç motor sürmemiştim senin gibi kaygılarım vardı ama şu an rahat bi şekilde viraja yatıyorum. gitmek/dönmek istediğin npktaya bakmakla bitiyor iş.
    Hocam lastikler fabrika çıkışımı ?

Motosikleti
    Henüz yok. Olunca, ucuz bir Çinli olacak...
    Alıntı Forzai adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yatmadan dönmek zor mu oluyor ?
    En iyisi sen önce birkaç sene bisiklet çalış, ondan sonra motora geçersin eğer korkunu atlatırsan.

İndim viraja girdim şikana
    Açtım dizimi baktım çıkışa
    Yattım Allah yatır beni
    Apeksten sonra kaldır beni
    CrazyBullet, Eski_kasa, Taygunho ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    önce motoru düz yolda götürme konusunda ustalaş. zamanla virajlara yatarak kontra vs. şeklinde kendini geliştirirsin. emeklemeden koşulmaz.

Alıntı matrax33 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    önce motoru düz yolda götürme konusunda ustalaş. zamanla virajlara yatarak kontra vs. şeklinde kendini geliştirirsin. emeklemeden koşulmaz.
    Çok doğru söylediniz.

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Arkadaş yatınca yere duşeceğini de zannediyordur eminim...

peruwasa12 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yorumlara bakıyorumda adam insan gibi sormuş o kadar saçma cevap veren, alay etmeye çalışan insan var ki gerçekten insanın bişey sorası gelmiyor
    essegesse ve Forzai bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)