Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Fan Çalışırken Stop Ediyor Musunuz Motorunuzu ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    ercan_48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KAWA Z250SL - KAWA Z300 - YAMAHA XJ6 DIVERSION F
    Gideceğiniz yere geldiğinizde fan hala çalışmaya devam ediyorsa bekleyip durduktan sonra mı stop ediyorsunuz motorunuzu, yoksa hemen stop edip aküyle çalışmaya devam ediyor ne olsa diye öylece bırakıp gidiyor musunuz motorunuzu?

Ben fanın durmasını bekliyorum sonra stop ediyorum.Tabi bu sıcaklarda sıkıcı olabiliyor kapanması çok uzun sürüyor. malum aküyü bitirirse orada kalıp ve mağdur olma durumu var

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    coldboy35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Valla şimdi işe geldim sonrasında tekrar eve dönerken 2 seferinde de motoru tam kapatırken fan çalışmaya başladı..

İkisinde de kontağı kapattım beklemeye zamanım yoktu.

Servisten ustaya sormuştum beklemen daha sağlıklı olur demişti

BalkanRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF-R25
    Fan durana kadar bekliyorum bence daha iyi böylesi

Motosikleti
    Alıntı BalkanRider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Fan durana kadar bekliyorum bence daha iyi böylesi
    Peki bu sıcaklarda kapanması ortalama ne kadar sürüyor yeni çalışmaya başladığında ?

Motosikleti
    Rks cruiser 250
    Ne fanı ilk defa duydum 😂
    pnongrata ve huseyindemir bunu beğendiler.

Motosikleti
    nc750x
    Ben stop ediyorum. Sordum hem bayi hemde servis stop et dediler. Çünkü zaten motor kapanınca soğuyacak. Fana gerek kalmayacak.
    hakaniko ve ramcixx bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı exhell adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne fanı ilk defa duydum ��
    Su soğutmalı motorlarda olur. Radyatörü soğutmak için bende niye yok diye telaşlanmayın :D

Motosikleti
    RKS Veloce 150
    Beklemek bana göre saçma ve gereksiz. Siz kontağı kapatınca motor çalışmadığı için zaten daha hızlı soğumaya başlayacak. Bilgisayarın fanı çalıştığı için kapatmamak gibi birşey bu.
    antilop_skul ve TOTEMONS bunu beğendiler.

BalkanRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF-R25
    Alıntı ercan_48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki bu sıcaklarda kapanması ortalama ne kadar sürüyor yeni çalışmaya başladığında ?
    Genelde 3-7 dakika beklemişimdir en fazla
    YOU DONT NEED A THERAPIST IF YOU OWN A MOTORCYCLE-Anonymous

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Sadece kontağı açar fanın durmasını beklersen, radyatördeki suyu soğutur ve motor bloğunun içindeki su sıcak kalır.
    Ben rölantide çalıştırıp bekliyorum ki; blok ve radyatör arasındaki su sirkülasyonu devam etsin, her taraf soğusun..
    Zaten fazla sürmüyor 40 saniye kadar sonra 102°C olan sıcaklık 80 °C kadar düşüyor.

Bende 2 silindir ona göre.. 4 silindir için ne kadar beklersin bilemem..

Motosikleti
    Alıntı OğuzÖztürk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben stop ediyorum. Sordum hem bayi hemde servis stop et dediler. Çünkü zaten motor kapanınca soğuyacak. Fana gerek kalmayacak.
    Motor stop edince tabiki soğuyacak ama radyatördeki su sogumadıkça fan kapanmaz çünkü müşür ile çalışmaktadır belli ısının altına indiğinde fanı kapatır. stop ettiğinizde su hemen soğumayacağı için soğutuncaya kadar fan çalışmaya devam edecektir. Buda aküye yüklenmesine neden olur uzun sürerse akünün değerinide düşürecektir. Benim korkum da bu zaten akünün bitip marş basmaması zaten.

eminemre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X Max 250 Ironmax
    Motor stop edildiğinde fan çalışmaya devam eder, ancak kontağı bir tık daha çevirip elektriği kestiğinizde fanın kapanması gerekir. Xmax'te en azından böyle

Zeronix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YBR125(1.),Yamaha Wr125X(2.),Yamaha YZF R25
    Merhaba arkdaslar ben ızlenımlerime göre konusuryorum hareket halınde fana ıhtıyac yok ama motor uzun surelı calıstıgında ısınacaktır ruzgar sogutmayı saglıyor ama durdugunuzda ekstra hava lazım olacak cunku motor radyoturune hava gelmıyor fan burda bıze yardımcı oluyor zaten ebatıda cc ye gore cıft yada tek olarak degısıyor eger geldıgınız gıbı kontagı bı tık kapatırsanız motosıkletın hararet gostergesı anıden fırlayacaktır normalde 90 derece stabıl calısan motor 100 120 derecelere fırlayacak o yuzden ben kendı dusuncelerım motosıkletın ılk calıstırmada da stopdada uzun surelı kullanımda hemen stop etmeyın bormal sıcaklıklara dondsun sonra stop edın zaten kendı soguyacaktır helekı yaz ayları cok onemli 2 dk 3 dk rolantıde calıssın iyi forumlar herkese

Motosikleti
    RKS Veloce 150
    Radyatördeki suyu stop ettiğinde daha çabuk soğutacak. Sebebi de motor çalışırken bir yandan da ısı üretmesi. Çabuk soğumasına da gerek yok. Çünkü ısı üreten etmen devre dışı kaldığından soğutmaya da gerek kalmayacak. Radyatör zaten en fazla 30sn daha çalışacak. Fanlar modele göre ortalama 12V 3A (1 saatte 36W) civarı güç ile çalışır. Yani 60sn için 0.05A (0.6W) falan çekecek. En kötü motordaki akü 6-7A. Yani aküyü bitirmesi gibi bir durum sözkonusu değil
    Okan Sinan Ocan bunu beğendi.

keremkrmn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    05 Ninja 636 - 15 Xmax
    Bende motorumu ilk çalıştırmada yağ sıcaklığı artana kadar, gideceğim yere gittiğimde de eğer çok çok acelem yok ise motorun sıcaklığına göre rolantide 3 4 dk beklemekteyim.
    ¡Por la sonrisa de mis padres que vale un millón!

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Alıntı BalkanRider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Genelde 3-7 dakika beklemişimdir en fazla
    Kardeş sende cbr mı var ? Cbr fan açıyor mu ? Ben 5.000 km dir kullanıyorum şehir içi şehir dışı yokuş yüksek devirli kullansam bile hararet 3 çizgiyi geçmiyor yani fan açmıyor.

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Konu radyatördeki bekleyen suyun soğuması değil.
    Radyatörü soğutunca iş bitmiyor.
    O su 200 °C bile olsa radyatörde ne bir patlayacak conta nede saracak bir yatak var.
    Sıcak kalsa bile sıkıntı yok.

Maksat motor bloğundaki suyun soğuması..

Sen motoru çalıştırmaz isen bloktaki su kaynamaya devam ederken radyatördeki su soğur.
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Trafiğe girdiğim zaman yol rahatladığı anda yavaş yavaş hızlanıyorum fan duruyor... Ya da kampüsün içinde 2 tur atıyorum.
    "ONE DAY YOU WILL WALK ALONE"

forewer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZZ-R1200
    Ateşi söndürürsen (motoru stop edersen) su zaten soğur, öyle bişeye gerek olsaydı üreticiler uyarırlardı takılmayın böyle şeylere.

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Alıntı ercan_48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motor stop edince tabiki soğuyacak ama radyatördeki su sogumadıkça fan kapanmaz çünkü müşür ile çalışmaktadır belli ısının altına indiğinde fanı kapatır. stop ettiğinizde su hemen soğumayacağı için soğutuncaya kadar fan çalışmaya devam edecektir. Buda aküye yüklenmesine neden olur uzun sürerse akünün değerinide düşürecektir. Benim korkum da bu zaten akünün bitip marş basmaması zaten.
    Her motorda böyle değil , çoğunda kontağı kapadığınız anda fan durur. Fan motoru sorunlu değil ise bu tür bir çalışma ile aküye yük olmaz
    ...
    DAHA GİDİLECEK ÇOK YOL ,ÖĞRENECEK ÇOK ŞEY VAR

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler