Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Sizce Kredi ile (Koç Finans) Motosiklet Alınırmı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Hocam öncelikle herşey içindeyse 12.000 Tl nin olabilir.Ama sizin aylık 500 tl ödeyecek gücünüz var mı onu bir öngörün.Ardından tam bilmiyorum ama sigortaydı kaskoydu falan eğer aynı bankadan yaptırısanız biraz daha düşüyorlar diye biliyorum.Ardından bir kaç banka ile daha görüşün veya internetten araştırın.
    mesela A bankasının taşıt kredisi alacağınıza B bankasından bayram kredisi çekmek daha avantaklı oluyor veya c bankasından ihtiyac kredisi gibi.Hemen taşıt kredisine yönelmeyin.
    Haram konusuna geleceksek faizin her yönü haram.Almak vermek vs. şöylede düşünülebiliri bankaya yatırdığınız paranın değerinin kaybetmemesi için uygulanan faizler var veya islami bankalar oyle yapıyor.KAtılım bankacılığı var oda olabilir.
    Gelgelelim benim gibi aileniz memursa ve örneğin ev , araba almayı planlayıp biriktiriyim de alıyım derseniz torununuz evinize ilk tasınmanızı görebilir.150.000 lik ev için nerdeyse 25 yıl para biriktirirsiniz.Bu durumda gidip Nihat Hatipoğlundan borç isteseniz haram yememek için size el hareketi yapabilir.Böyle düşününcede faizsiz iş yürümüyor yani
    Mustaphalanx bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    iskender123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan 150c
    Bu kredi üni öğrencisine verilir mi ?? Bende 3-5 bin lira çekip bi motor alsam 200-300 odesem aylık işim görülür vallahi )

Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    kgeçen gün 9k kredi çektim 2 k kendim ekledim pulsar rs aldım.Kendim olsam hayatta biriktiremezdim.Bence deyer
    logicache bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    KawasakiZ50SL
    Alıntı mavidiş adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam öncelikle herşey içindeyse 12.000 Tl nin olabilir.Ama sizin aylık 500 tl ödeyecek gücünüz var mı onu bir öngörün.Ardından tam bilmiyorum ama sigortaydı kaskoydu falan eğer aynı bankadan yaptırısanız biraz daha düşüyorlar diye biliyorum.Ardından bir kaç banka ile daha görüşün veya internetten araştırın.
    mesela A bankasının taşıt kredisi alacağınıza B bankasından bayram kredisi çekmek daha avantaklı oluyor veya c bankasından ihtiyac kredisi gibi.Hemen taşıt kredisine yönelmeyin.
    Haram konusuna geleceksek faizin her yönü haram.Almak vermek vs. şöylede düşünülebiliri bankaya yatırdığınız paranın değerinin kaybetmemesi için uygulanan faizler var veya islami bankalar oyle yapıyor.KAtılım bankacılığı var oda olabilir.
    Gelgelelim benim gibi aileniz memursa ve örneğin ev , araba almayı planlayıp biriktiriyim de alıyım derseniz torununuz evinize ilk tasınmanızı görebilir.150.000 lik ev için nerdeyse 25 yıl para biriktirirsiniz.Bu durumda gidip Nihat Hatipoğlundan borç isteseniz haram yememek için size el hareketi yapabilir.Böyle düşününcede faizsiz iş yürümüyor yani
    Aynen öyle birçok insan faize girmese evsiz barksız kalacak başkasının evine barkına muhtaç yaşayacak malesef faiz ister istemez oluyor durum bendede farklı değil ama bu faizle birşeyler almamın doğru olduğu yada helal olduğu anlamına gelmiyor. direk saldırmaya yada islamı karalamaya geçiyorlar. Ben sanki çekmesin diye diretiyorum sadece haram olduğunu belirttim faiz işine girme bile demedim.Şunu kafanıza bir sokun artık, ben dört dörtlük müslüman değilim burda dini karalayıp şaşalı hayatlara aldanmış islamı gericilik olarak algılayan birçok zihniyettende çok daha kaliteli ve ileri yaşıyorum yani dini inancım beni geriletip fakirleştirmiyor aksine zenginleştiriyor .Her emri her yasağı yerine getirebilen nefsine olması gerektiği gibi hükmedebilen biriside değilim aşırı islamcı değilim yani. Ama bu doğruları tavsiye edip doğrulara değinmemeyi gerektirmiyor. Yanlış yolda bile olsam doğruyu biliyorsam eğer inancım doğrultusunda aynı inancı paylaştığım milyonların ülkesinde doğruyu savunmak en dürüstce olandır ve ALLAH'INA kadar hakkımdır. her konuda insanlara dinide dayatmıyorum. Sadece belirtiyorum yeri gelince konuya dini açıdan değiniyorum hoşuma gidiyor bundan keyif alıyorum.Bir kişi olsun yazıyı okuyup faizden haramdan sakınsa ahiret hayatında onunda benimde alacağım mükafat dünyaya değişilmez hepsi bu.Şu yazdığım ilk mesajda dini konuya girecek uzatacak hiçbirşey yok ama her seferinde mecbur bırakıyorsunuz. Bu forum özgür bir forum değilmi? Dinlere yalan diyene laf söz eden çıkmıyor hak dine değinen yerden yere vuruluyor. Bu dünyada yokken bir damla sudan ölümlü olarak yaratıldınız. Öldükten sonra sonsuz kusursuz ebedi bir dünyadamı var olmayacaksınız bu nasıl çelişkiki gözler kör olmuş sonsuz ebedi hayat kapılarına sırt çevirmişsiniz.Bu kadar basit değilsiniz be kardeşim hepiniz değerlisiniz hepiniz mükemmel yaradılışın eserisiniz.. Dünyadaki her insan benim için kusursuz mükemmel..Kiminizle bazen tartışıyorum bazen sabrım taşıo kötü söz yazıyorum inanın üzülüyorum. Hiç birinize gönül koymuyorum o anlık sinirlensemde sinirim çabuk geçiyor buda benim kusurum günahım işte nefsime yeniliyorum seviye düşürdüğüm oluyor. Ama bazen hak ediyorsunuz .İnanmıyorsundur veya inandığın halde yaradanla aranda sorun vardır bağın zayıftır. Bazı şeyler bu hayatta zoruna gidiyordur yada işine gelmiyordur dini karalamak yada dini alaya almak seni piskolojik olarak rahatlatıp bilinç altını ferahlatıyordur. Belkide kimileri gibi dine saldırınca ileri görüşlü olduğunu sanıyorsundur kendini aydın zannediyorsundur yada inanları gericilikle suçlayıp kendinin ileri olduğu düşüncesini bilinç altında orgazm şeklinde yaşıyorsundur.Belkide günahlarından korktuğun için bunların hepsinin bir efsane olduğunu kendine kabul ettirmişsindir.Bu yazdıklarımın hiçbirisi aslında önemli değil sebebler bahaneler düşünce şekli piskolojik hayat şartlarına ve yaşam felsefene göre değişir haklısındırda.Ama bu düşünceni antiislam şeklinde empoze etmeye çalışma çünkü ben tüm insanların kardeşce barış ve paylaşım içinde yaşaması için namus ve şerefi el üstünde tutan fani dünyanın sınav olduğunu haber veren bir dinin kurallarındn bahsediyorum. İnanmazsan saygı duyarsın kafana göre konuşmazsın. Zaten yazım inanmayana değil inananadır.İnanmayanda beğenir feyz alırsa mutlu olurum.Yoksa banane kimse günahsız değil ve kimsenin kimseye inancı yada inançsızlığı yüzünden laf söz etmeye hakkı yoktur. Ben sana inanmıyorsun aptalsın üç günlük dünya için ebedi sonsuz bir hayattan mahrum kalırsın demiyorumki.Hayatın boyunca günahkar yaşarsın ölmeden önce bir güzel davranışın bir şahaded getirişin sonsuz mutluluk kapısını açar bu yaradanla senin aranda. Buda demek değilki her naneyi yiyim belki böyle olur kurtulurum. Neyse İslamda mucizede var delilde var herşey var.İnanmak isteyen derinlere iner biraz olsun nefsini yenerse elbet elinde sonunda inanır zaten. Bu dünyayı yönetsen bile mutsuz olacaksın unutma ne olduğunun önemi yok.Hastalık,üzüntü keder,yaşlılık,her an trafikte ölüm riski,sevdiklerinden bir gün ayrı düşmek vs vs.hiç bir zaman yakanı bırakmayacak.Her nefis bir gün ölümü tatacak.
    Stock Sever ve Onur34 bunu beğendiler.

Motosikleti
    MT-25 ABS
    Alıntı AWESQME adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne güldüm ya faiz yiyene para vermek harammış haahahah Neyse uzatmaya gerek yok. Haram yada değil eğer pahalı bir şey alıcaksan kredi çekiceksin kaçarı yok. O zaman herkes köyüne dönsün.
    Hocam istersen için rahat edecekse en yakın caminin hocasına sorabilirsin.Motosiklet zorunlu değil keyfi bir ihtiyaç ve bunu almak için o kişinin faiz yemesine katkıda bulunuyorsun.Bi nevi suçlardaki yardım ve yataklık benzeri birşey.

Motosikleti
    Kawasaki EL-250 ,Mondial Z-ONE 150
    Motosiklet bir çok kişi için ihtiyaçtır keyif nereden çıktı? Binlerce insan var motosiklet üstünde ekmek parası kazanan, bir sürü motor sürücüsü var keyiften ziyade hesaplı olduğu için kullanan. Arkadaşımız 4 bin lira aralığında motosiklet alıyor hayabusa değil.

Faiz - haram konusu sizin kendi inanışınıza göre içinizde vereceğiniz bir hesaptır karışamam, ama mali olarak bu aralıkta kredi çekilip motor alınır. 2 Yıl sonra krediniz bitene kadar düzgün kullandığınız sürece, sadece daha az benzin yakarak faiz kapatacak kadar yeterli kazanım yaratır.

ibo8316 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cb 125e
    Cevaplar için cok teşekkürler...
    Madde olarak anlatayım...
    1)eski işyerinde maaş sıkıntısı oldu alamadık kapandı iflas filan bankalarla papaz olduk puan 590a kadar düştü 3senedir yukselmiyor 5sene bekle dediler yani kendim başka bankadan 10.000tl kredi cekemem...
    2)Boy kilo biraz standardın üstünde haliyle Scooter almak istiyorum geniş bir model bakıyorum teker 13-14-16 olan..
    3)ya nakit aslında nakitte değil hatta tarifeye ek 3500tl kadar kadar araç alacağım veya Koç finans ile Yamaha nmax ABS gibi birşey alacağım burada amaç 2sene bakım hariç beni extra masrafla ugrastirmasin..
    4)ayda 500tl oderim maaş 1650tl..valide kredi için bankaya gitmez ama motosiklet alıyorum satmam uzun ömürlü olur hatta ruhsat senin adın yazsın :-) dersem kabul eder (daha evvel 3-4motosiklet geçti elimden 3 CUB+1scooter+1commuter çoğu 1sene kullandım maximum satmıştım)

Aşağıdakilerden birine bakacağım para kredi validenin keyfine göre;
    #Tvs Jüpiter=110cc-metal kasa=4200
    #Tvs Wego=110cc-metal kasa=5200
    #Suzuki Addres=5.950
    #Yamaha Delight=6.852
    #

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Alıntı AWESQME adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne güldüm ya faiz yiyene para vermek harammış haahahah Neyse uzatmaya gerek yok. Haram yada değil eğer pahalı bir şey alıcaksan kredi çekiceksin kaçarı yok. O zaman herkes köyüne dönsün.
    Kardeş git kenarda oyna bilmediğin konu hakkında da boş konuşma bu konuştukların ciddi şeyler. İnanıp inanmaman kimseyi alakadar etmez ama böyle bir konuda yalan yanlış şeyler yazma.
    Kafaya göre dini kendi hayatına göre uyarla, yorumla sonra keyfine bak oh ne ala memleket mecbur olunca haram olmamalıymış hahhaha

Çalan adam da desin o zaman "mecbur kaldım çaldım." o zaman mecbur kalınca çalmak helal desin bu mantıklı mı? Dinde "bence öyle" "sence böyle" yoktur, doğru tektir ve nettir. Hocalık yapmadan önce bazı şeyleri derince araştırın öğrenin sonra sence bence demeden doğru ilmi buraya yazın da biz de öğrenelim millette öğrensin Eyvallah diyelim.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Daha konuyu görünce lafın buralara geleceğini tahmin etmiştim. Haram falan değil, sen oraya takılma. Faiz yiyene haramdır, zorda kalıp borç alana değil. Bana kalırsa krediye bulaşmadan alabilirsen daha iyi olur. İnsan kredilere bir kere bulaştı mı hayatı o şekilde devam ediyor. Bir türlü düzlüğe çıkamıyorsun. Onun için kredisiz veya en kısa vade kredi ile halletmeye çalış. İnce hesap yaparak, zorlanarak alacaksan hiç bulaşma.
    Fautzin bunu beğendi.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    bi de şu var. çekeceğin kredi "taşıt kredisi" diye geçerse kasko zorunluluğu olacak, ekstra masraf; gerçi kasko olsa iyi olur da yaptırmak istemezsen bilemem. bahsi geçmiş, evet kredi borcu bitene kadar da motoru satamazsın.

ama, ihtiyaç kredisi olarak çıkarsa kredi, kasko zorunluluğu yok, istediğin zaman satarsın motoru.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    KawasakiZ50SL
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Daha konuyu görünce lafın buralara geleceğini tahmin etmiştim. Haram falan değil, sen oraya takılma. Faiz yiyene haramdır, zorda kalıp borç alana değil. Bana kalırsa krediye bulaşmadan alabilirsen daha iyi olur. İnsan kredilere bir kere bulaştı mı hayatı o şekilde devam ediyor. Bir türlü düzlüğe çıkamıyorsun. Onun için kredisiz veya en kısa vade kredi ile halletmeye çalış. İnce hesap yaparak, zorlanarak alacaksan hiç bulaşma.
    Faiz yiyene haramdır dediğin halde çok şükür müslümansın değilmi inanmayan insanın helalden haramdan bahsetmeside aptalca olurdu zaten. Ama cahilce haram falan değil diyerek herkezin günahınada ortak oluyorsun ayrıca inkar ederek şirke düşüyorsun. Sadece faiz konusunu araştır faiz yemeninde faizle bir mal sahibi olmanında en büyük haramlardan olduğunu görürsün. Faizin hertürlüsünü kullanmak vede savunmak Kur'an'da Allah ve resulune karşı savaş açmak olarak geçiyor.Bu ifade başka hiç bir ayette yok.Yazmıcam tek tek araştır öğren müslümansın bari kafadan sallama.

Motosikleti
    Hyosung GV650
    dostum öncelikle inşallah senin için en hayırlısı olur.

tavsiyeler bazen ders verme niteliğindedir insanlar genelde sevmez bu sebeple hevesin kırılırsa özür dilerim ama bu durumda senin bütçen çok önemli 10 liraya 12 lira muhabbeti var ama motorda nakit konuştunmu o 10 lira biraz daha düşüyor. genelde motosiklet bayileri %8-%10 gibi karlar ile çalışıyor. bunu daha yüksek tutanda var elbet. nakit para konuştunmu buradaki kar oranlarını düşürebiliyorlar çünkü adamların mantığı ben motosiklet satışından değil servisten ve motosiklet satışıyla vereceğim yan ürünlerden kazanacağım mantığı (kask çanta koruma demiri vs.) aslına bakarsan yanlış bir düşüncede değil lakin bu durumda 2000 tl gibi bir faiz ödeyecek gibi gözüksende gerçekte ödeyeceğin faiz 2500 - 3000 tl arası oluyor. ayrıca o kredi olaylarında yan ödemelere ve satışlara dikkat etmek gerekiyor. yok zart sigortası yok dosya masrafı yok şu yok bu derken senden alacakları toplamda 12bin değilde 14-15 bini bulabilir en basit olarak trafik sigortanın onların yapacağı gibi bir dayatmaya gitmeleri bile fazladan ödeyeceğin rakamlara gelir (piyasanın üzerinde fiyat verirler). kısacası ödemelerin gerçekte senin kontrolünün dışına çıkabilir. bunları çok iyi araştırmalısın ve ayda nekadar ödeyeceğini çok iyi hesaplamalısın. bu arada mesleğini bilmiyorum aylık gelir gider durumunu bilmiyorum ama bu motosiklet seninde bildiğin gibi motorlu bir taşın ve kullanırkende para harcıyoruz benziniydi bakımıydı lastiğiydi vergisiydi şusuydu busuydu. yine hesap yaparken banka ödemelerinden sonra sana ne kalacak ona bak daha sonra porche'um var ama benzin yok durumuna düşmeni istemem tabi deminde dediğim gibi bu tamamen senin bütçen ile alakalı bir durum bu sebeple iyi hesap yapmanı öneririm. gelelim ben olsam ne yapardıma. ben olsam ki şuan kullandığın bir motor olduğunu yazmışsın o motorla devam eder bu süreçte her ay ödemeyi göze aldığın parayı belki mümkünse 1 tık fazlasını kenara atmaya çalışırım. çünkü alacağın tvs - hero gibi motorlar ile cb125e arasında çok çoookta bir fark yok. belki biraz daha çabuk hızlanır belki son hızı 10 km daha fazladır. busayede yine kendi görüşüm ileride kendine alacağın motoru ya daha az borça ya banka vs olaylarına girmeden nakit yada büyük bir kısmını ödeyip kalan kısmını kredi kartıyla ödeyerek alabilirsin. ayrıca bu sürece kadar ödeyeceğin mtv ve sigorta masrafların olmayacağı için o paraya daha çabuk ulaşırsın (motorun var gibi kabul edip o parayı kenara atmaya çalışabilirsin.)

gelelim zorluğuna parabiriktirmek heleki bir hedef uğruna ayda belirli miktarın üzerinde biriktirmek gerçekten irade işidir. borçla alsan çok afedersin z*ke z*ke ödeyeceksin her ay ama borç olmadığı için aman bu ay şunu alayım en fazla 1 ay daha beklerim motor için gibi düşüncelere girebilirsin. bu konuda çok iradeli ve idareli olman gerekiyor.

ibo8316 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cb 125e
    Olayın dini boyutu karmaşık şöyle kurban kesmek maddi durumu olana ama kredi kartıyla taksitle kurban alıp kesenler var...

Haram kazanç yanlış ama ben birine 1000tl verip bana ayda 100tlx12 ay öde deyip ondan 200tl para kazanıp faiz haram yemiyorum....haram kazan elde etmiyorum aksine 2000tl zarar ediyorum motosiklet satmam satsamda kazanmam...

Tefeci-beyaz eşya Evkur vb.. Senet taksitle satan her yer belli miktar komisyon faiz oluyor ona bakarsan kimse taksitle birşey almasın peşin fiyatına kredi kartıyla 10taksit mi olsun olsun diyenler kredi kartı olmayan ne yapsın?

El7is - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sattım. Yenisini arıyorum.
    Kredi kartından bile faiz alınıyor.
    Devirler farklı, imkanlar farklı, ihtiyaçlar farklı.
    Herkes günümüzle, o zamanı kıyasladığı anda ikilemler doğuyor, doğacaktır.
    Karmaşık bir durum. Hiç girmeyin buralara.
    http://opensproject.blogspot.com.tr

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    KawasakiZ50SL
    Alıntı El7is adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kredi kartından bile faiz alınıyor.
    Devirler farklı, imkanlar farklı, ihtiyaçlar farklı.
    Herkes günümüzle, o zamanı kıyasladığı anda ikilemler doğuyor, doğacaktır.
    Karmaşık bir durum. Hiç girmeyin buralara.
    Aslında hiç karmaşık değil.Bu zamanın imtihanı haramın helal şirinliğinde gözükmesidir.Kredi kartıda zaten helal bir şey değil.Haklısınız aslında karmaşık olmasada ihtiyaçlar vede imkanlar doğrultusunda karmaşık gözüken akıl bulandırıcı ,birçok insana mantıksız gelen bir konu. İnançlıysanız sadece faizli kredi ile mal sahibi olduğunuzda Allah'a karşı geldiğinizi vede haram yediğiniz bilin haram değil diyerek üstüne birde şirke düşmeyin.En azından son çare kullandıysanız tövbe etmekten vede sakınmaktan çekinmeyin hatanızın farkında olun. Neyse ben daha fazla yazmim bu kadar yeter kendini rahatlatmak isteyen inatla ısrarla faizle birşey almak helal diye cahilce konuşmaya devam edecek.
    Stock Sever bunu beğendi.

Motosikleti
    Kanuni Seyhan 150c
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bi de şu var. çekeceğin kredi "taşıt kredisi" diye geçerse kasko zorunluluğu olacak, ekstra masraf; gerçi kasko olsa iyi olur da yaptırmak istemezsen bilemem. bahsi geçmiş, evet kredi borcu bitene kadar da motoru satamazsın.

ama, ihtiyaç kredisi olarak çıkarsa kredi, kasko zorunluluğu yok, istediğin zaman satarsın motoru.
    Ben çekebilir miyim ? 3-4 bin ? Üni öğrencisiyim

Motosikleti
    inşallah discoery 150s
    Işin dini boyutunu diyanet işleri başkanlığına bağlı birinden alsanız daha doğru olur. Ama kredi kısmına gelince bende kendi butceme uygun kredilere baktım 24 aylık krediler çok da kötü değil. Ekonominin bu kadar kötü olduğu bir dönemde düşünülebilir. Ama hala yıllık yüzde 20 faiz bana fazla geliyor daha uygun bir seçenek bakılabilir.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Alıntı iskender123 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben çekebilir miyim ? 3-4 bin ? Üni öğrencisiyim
    arkadaşım boşver sen krediyi falan. elin ekmek tutuncaya kadar kredi kartı bile alma. ben de öğrenciyken kredi kartı aldım, sonra onun borcuyla uğraştım durdum, kredi olsaydı hepten ayvayı yerdim.

elindeki harca, nakite odaklan sen, nefsini terbiye et. bak ben o yoldan geçtim, büyük sözü dinle.

Motosikleti
    Kanuni Seyhan 150c
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşım boşver sen krediyi falan. elin ekmek tutuncaya kadar kredi kartı bile alma. ben de öğrenciyken kredi kartı aldım, sonra onun borcuyla uğraştım durdum, kredi olsaydı hepten ayvayı yerdim.

elindeki harca, nakite odaklan sen, nefsini terbiye et. bak ben o yoldan geçtim, büyük sözü dinle.
    abi onun için çok geç kaldim ,2 kredi kartim var bide aylik 400 geri ödemeli kredi alıyorum ,22.800 lira oducem mezun oldukdan sonra taksitle 😆

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Biz işin dini boyutu hakkında konuşuyoruz konuyu saptırıp. Ancak bazı akıllı dini limler gelmiş burada fetva veriyor. Neymiş sadece yemek harammış. Birisi de din ile dalga geçiyor. Böyle adamlar yüzünden de müslümanlık kötü algılanıyor. En basitinden şu bilgiyi vererek konuya daha birşey yazmayacağım. Bilginin doğruluğu yanlışlığı tartışılır ancak en azından bence net bir bilgi burada verilmiş;

Yani faizi “yemek” günah, kredi gibi faizli borç alarak “yedirmek” de günah mı?
    Cevap:
    Faiz alan da veren de aynı sorumluluğu üstlenir. Çünkü Allah sadece borcun fazlası niteliğindeki faizi değil, aynı zamanda faizli sözleşmenin bizzat kendisini de yasaklamıştır.

Ebu’z-Zubeyr’in Cabir yoluyla Peygamber (sav)’den naklettiği bir rivayet şöyledir:

“Resûlullah sallallâhu aleyhi ve sellem ‘Ribâyı/fâizi yiyene, yedirene, (sözleşmesini) yazana, şâhidine lânet etti ve ‘Onlar müsâvîdirler/eşittirler.’ dedi.” (Müslim, Musakaat, 19 (106/1598).

(Konuyla ilgili benzer lafız ve anlamdaki rivayetler için lütfen bakınız. Müslim, “Musakat”, 19 (105/1597); Nesâi, “Zîne”, 25; Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, I/430).

Faiz, büyük günahlardandır. Allah Teâlâ büyük günahlardan uzak kalmamızı emretmiştir.

Kaynak: www.fetva.net
    ByYlmzZz ve Onur34 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 1234 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler