Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

direksiyon ve ön fren sorunu

Motovento
    REKLAM ALANI

selamın aleyküm kardeşlerim benim sıkıntım şu:
    motorla hızlı gitmeye başlayınca direksiyonu aşırı titremeye başlıyor(100 km üzerinde)direksiyon elimde kalacak diye korkuyorum valla birde ön frene hafif basmamla birlikte motor duruyor gibi oluyor hareket ediyor sonra tekrar duruyor gibi oluyor. ön fren diski mi eğik yoksa gidon mu çıkyor anlamadım. yakın zamanda elimde kalacak bu alet içime doğuyor...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ramcixx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 - cbr250 - cbf1000 - f650gs - cbf600
    Aleyküm selam;

Kardeşim motorun nedir bilmiyorum ama gidon çırpıyorsa motosikletinde bir bagaj var demektir. Bagaj rüzgarın etkisiyle gidonunu sallar. Bagajını sök birde öyle dene. Bu normal bir şey korkmana gerek yok. Arkadaşımın koskoca İnazumasını sallıyordu. Keza bende cbf vardı onda da aynı hadise oldu.

İkincisi, disk durumunun gidon ile alakası olacağını sanmıyorum. Yalnız motoru çift ayağına al (varsa) Ön tekeri elinle bi çevir bakalım bi yerde tutup bi yerde sıkıyorsa diskin yamuk olabilir. Ama lastik diskten bağımsız dönüyorsa diskin düz demektir.

Diskini iyi bildiğin bir motosiklet tamircisine götürüp preste düzelttirebilirsin.
    likewhat bunu beğendi.

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Direksiyon değil gidon! Kullandığınız aletin ismini, parçalarının ne olduğunu bilmeniz önemli. Yani isim önemli

Alıntı ramcixx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aleyküm selam;

Kardeşim motorun nedir bilmiyorum ama gidon çırpıyorsa motosikletinde bir bagaj var demektir. Bagaj rüzgarın etkisiyle gidonunu sallar. Bagajını sök birde öyle dene. Bu normal bir şey korkmana gerek yok. Arkadaşımın koskoca İnazumasını sallıyordu. Keza bende cbf vardı onda da aynı hadise oldu.

İkincisi, disk durumunun gidon ile alakası olacağını sanmıyorum. Yalnız motoru çift ayağına al (varsa) Ön tekeri elinle bi çevir bakalım bi yerde tutup bi yerde sıkıyorsa diskin yamuk olabilir. Ama lastik diskten bağımsız dönüyorsa diskin düz demektir.

Diskini iyi bildiğin bir motosiklet tamircisine götürüp preste düzelttirebilirsin.
    Bagaj varken gidon sallaması sadece ellerini gidondan ayırınca olur. Yani problem başka.
    Balansta ayarsızlık olabilir.

Frenin tutup bırakıyor olması hakkında pek fikrim yok. Diskin eğik olmasının haricinde aklıma gelen tek ihtimal hava yapmış olabileceği. Ama onda da böyle bir sorun yaratır mı bilmiyorum.
    Motosikletli Kaplumbağa...

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Disk yamuk ve ön tekerle ilgili bir balans problemi var, lastik deforme olmuş ya da balans ayarı yapılması gerekiyor olabilir.

ya arkadaşlar benim motorla tanışmam 1 ay olmamıştır. kendi yılların motorcusu olarak gördüğüm içinde bu siteye üye olmadım. inanıyorum ki burda tecrübe sahibi olan veya bir kerede olsa böyle bir sorunla karşılaşan arkadaşlarım var. parçaların isimlerinide arıza çıkardıkları zaman ister istemez öğrenicem tek derdim bu tip bir arızayı hafife alıp kaza yapmamak sorun büyükse bir daha binmeden önce iyi bir usta bulup tamir ettirmek...
    yardımlarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim.

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı MotorKafa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Direksiyon değil gidon! Kullandığınız aletin ismini, parçalarının ne olduğunu bilmeniz önemli. Yani isim önemli

Bagaj varken gidon sallaması sadece ellerini gidondan ayırınca olur. Yani problem başka.
    Balansta ayarsızlık olabilir.

Frenin tutup bırakıyor olması hakkında pek fikrim yok. Diskin eğik olmasının haricinde aklıma gelen tek ihtimal hava yapmış olabileceği. Ama onda da böyle bir sorun yaratır mı bilmiyorum.
    Ek olarakta gidonda boşluk olursa bu bahsedilen titreme yaşanabiliyor.
    Kadim odur ki evvelini bilir kimse olmaya

Motosikleti
    Yeşil Kubazaki CR1
    Ön fren bi tutuyor bi tutmuyor diyorsan; ismini falan geç; doğru servise!

iskender123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni Seyhan 150c
    Hidrolik borunda sorun var bence o noktaya şişip fren kaçırıyor olabilir bi kontrol et sorunlu gorunuyosa değiştir
    Ön maşa bilyelerinde ezik boşluk vb. Varsa ondanda sana öyle gelebiliyor olabilir sorun unu tam aciklayamamissiniz

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    fren diskin eğrilmiş,düşük hızlarda frene basıp bırakıyormuş gibi hissettirir..

yüksek hızlarda da eğri diskin balansı bozar titreşim üretir..

bir arkadaş yazmış presle düzelir diye hiç uğraşma tek çare yenisini takmaktır asla düzeltemezsiniz..

hatta pres uyguladıkça daha çok eğrilir..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)