Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

900cc den 150cc ye geçersen böyle olur.

Motovento
    REKLAM ALANI
    Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Selamlar

2 hafta kadar önce e5 kozyatağı civarında geçirdiğim kaza sonucu sol elim yaralandı ve sağ ayağım çatladı.

İşe gidip gelmek amacı ile aldığım 150cc bajaj bana kabusu yaşattı.
    Küçük cc ye binmeye karşı olan ben kendi kuralımı çiğnemenin acısını yaşadım.

Hep söylerim doğru motosikleti doğru şekilde doğru kıyafetlerle ve sürekli aldığın eğitimlerle süreceksin.
    istanbulda günde 50km motor sürüyorsan küçük cc adamı haşat eder, heleki büyük cc motor kullanıcısı iseniz.

Düşünün işte referansınız uzun zamandır 115hp 900cc lik bir motor. Hangi şeritten saatte kaç km hızla gitmeniz gerektiğini, sollama matematiğini vb kafanızda buna göre kurgulamışsınız. Sonra 150cc 15hp bir motora biniyorsunuz tamam ama bedeniniz ve ruhunuz bu geçişe hazır mı?

Nitekim;
    e5'ten 2.köprü yoluna bağlanırken kozyatağı ayrımından yukarı geçerken önümdeki arabayı yollamaya başladım ama motorun gücü yetmediği için tekrar sağa çekildim. Sağda ise yokuş yukarı olduğu için motorun gücü yine yetersiz kaldı ve arkamdaki arabaların tacizine uğramadan önce kendimi güvenlik şeridine atma isteği duydum.

Güvenlik şeridinde bulunan ( bir leş ile besleniyordu hayvancağız ) köpekle birden burun buruna geldim.
    Ne köpeğin ne de benim kaçacak zamanımız ve yerimiz yoktu. Ben köpeğe çarptım

Amortisörlerin ikisi birden kırıldı!!! Motorun üzerinden hightSlide oldum ve metrelerce sürüklendim.

Korumlarım korudu:
    Motor pantolonu, mont, eldiven, kask tamdı. Ayağımda bot yoktu ve ayağım çatladı. Eldivenim vardı ama sürtünmeye daha fazla dayanamadı belliki eskimiş 1 yılı dolduran eldivenlerinde giyilmemesi gerekiyormuş.
    Motor pantolunum ve montum yırtıldı ama korudular. Onlar olmasa hiç düşünemiyorum sonumu.

Sonuç itibari ile
    Yaralandım. Kendi koyduğum küçük motor kullanma kuralını çiğnediğim için kendime bir kaç kez daha kızdım. Zavallı hayvan da oracıkta ölmüştü. İlk üzüntüm onun ölmesiydi. O hayvanın vicdan azabı içimde, hala geçmedi.

...

2 hafta oldu elim hala iyileşmedi. Sol elimi kullanamıyorum ayağım neyseki iyileşti.

Çıkarılacak bir kaç ders yazayım belki birilerine etki eder.

1-Kendinize ve amacınıza uygun bir motor seçin! ( En azından Köpeğe çarpınca amortisoru kırılan bir motor almayın )
    2-Kıyafetleriniz hep tam olsun. Motor pantolonu dahi giymeyi ihmal etmeyin. Botsuz motora binmeyin
    3-Eskiyen kıyafetlerinizi de değiştirin. Eldivenlerin avuç içleri zamanla zayıflayabiliyor ve düşünce korumayabiliyormuş. Acı tecrübe ile öğrenmeyin bunu
    4-Güvenlik şeridine mümkün olduğunca girmeyin.
    5-Kaza yapınca ambulansı bekleyin ben gibi hastane yakın diye yürüyerek gitmeyin. Düştüğünüzde ayağınızın çatladığını anlamayabiliyorsunuz.

Bir daha beni küçük motorla görmeyeceksiniz hatta belki bundan sonra hiç motorla bile görmeyebilirsiniz.
    Hayat kısa, küçük.. Ancak hiç olmacak bir yerde size bağlı bile olmayan bir kaza riski motorda hep var. Bu ihtimalleri bilerek sürüyoruz her birimiz. Küçük telafi edilebilir kazaları kabullenerek sürüyoruz.
    Ancak o telafi edilebilir bile dediğimiz kazanın bıraktığı elimdeli iyileşmek bilmeyen yaranın acısı ile 2 haftadır yaşıyorum.
    Kıyafetlerim olsa bile bu kazada bir arabanın altında kalarak öledebilirdim veya daha kötüsü ömür boyu sakatta kalabilirdim.

Yazacak söylenecek çok şey var herkesin kendi muhasebesini yapıp motosikleti çok ciddiye almaları gerektiğini de bir kez daha hatırlatmak isterim.

Hoşça -Dostça
    The-Rock, tr100a, trancexp ve 19 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Ros1n2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superduke
    Öncelikle çok geçmiş olsun. Allah daha beterinden korusun inşallah. Amortisörler köpeğe çarptığı icinmi degilde kazadan sonra sürüklenip başka biyere çarptığı için kirilmista olabilir

Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Geçmiş olsun hocam. Daha ilk discover konusunu açtığında mt-09'dan sonra buna nasıl binecek demiştim içimden. Gideceğin yol da epey uzundu çünkü.

Köpeğe de yazık olmuş.
    Deryali bunu beğendi.

Motosikleti
    Dominar 400 (satıldı)
    Geçmiş olsun :(

Motosikleti
    AR 200 GY
    geçmiş olsun kardeş benimde bu kazadan çıkardığım ders önünü görmediğin yola girmemek .buna dikkat etmek çok önemli.Allah beterinden korusun.
    Deryali bunu beğendi.

Motosikleti
    SYM GTS 250İ
    Çok geçmiş olsun Deryali. Çok şaşkınım şu an, bajaj inceleme yazını beklerken kaza yaptığını öğreniyoruz... Umarım bir an önce iyileşirsin ve bu olay seni soğutmaz. Bu camiada motor incelemelerini en ciddiye aldığım ender arkadaşlardan birisin; birde çektiğin fotograflar tabi. İnan çok üzüldüm çok geçmiş olsun tekrar.
    Deryali bunu beğendi.

anladığım kadarıyla bu küçük motoru hic sallamadın
    RuzgarSA bunu beğendi.

antilop_skul - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf600sa 2007 +100k km
    geçmiş olsun olacagı varmıs kalıcı hasar olmasın gerisi önemli değil .
    Deryali bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Alıntı Muhammett adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle çok geçmiş olsun. Allah daha beterinden korusun inşallah. Amortisörler köpeğe çarptığı icinmi degilde kazadan sonra sürüklenip başka biyere çarptığı için kirilmista olabilir
    Teşekkürler motor yola doğru savruldu bir yere çarpmadı yani. Köpeğe çarpmamla motorun ön tarafının çöktüğünü hissettim. Köpeğin amortisorleri kırma ihtimali %99 bence.
    "Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Geçmiş olsun.
    Yazdıklarını hayretle okudum.
    Uzun zamandır forumdasın.
    Seni aklı başında ve foruma katkısı olan biri olarak tanıdık.
    Ama yazdıklarına bakınca burada yıllardır yaptığımız uyarıların forumun aklı başında üyeleri üzerinde bile hiç bir etkisi olmadığını ya da belki hiç okunmadıkları düşünüp üzüldüm.
    Sen bari yapma yahu.:(

Neyse yine de ucuz atlatmış olmana olan sevincim, üzüntümü geçti.
    RuzgarSA ve yürekçe bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Alıntı Draconian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun hocam. Daha ilk discover konusunu açtığında mt-09'dan sonra buna nasıl binecek demiştim içimden. Gideceğin yol da epey uzundu çünkü.

Köpeğe de yazık olmuş.
    Teşekkür ederim. Bir hata yaptım. Metro otobüs yerine küçük motor dedim ama yanılmışım. Metro otobüs daha iyiymiş büyük motor alana kadar beklseydim keşke.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    büyük geçmiş olsun. emniyet şeridine çekilme gereği duyulmayacak, en azından sağ şeritte gidebilen kuvvette bir motor olsa kaza olmucaktı. içinizden gelerek de almadınız zaten şimdi de haklı olarak kendinize kızıyosunuz ama bu da bir tecrübe
    Deryali bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun.
    Yazdıklarını hayretle okudum.
    Uzun zamandır forumdasın.
    Seni aklı başında ve foruma katkısı olan biri olarak tanıdık.
    Ama yazdıklarına bakınca burada yıllardır yaptığımız uyarıların forumun aklı başında üyeleri üzerinde bile hiç bir etkisi olmadığını ya da belki hiç okunmadıkları düşünüp üzüldüm.
    Sen bari yapma yahu.:(

Neyse yine de ucuz atlatmış olmana olan sevincim, üzüntümü geçti.
    Teşekkürler
    Olayı tam anlamadım. Hangi uyarıları dikkate almadım?

Kıyafetleri diyorsanız, üzerimdeki kıyafetler motorun fiyatından daha yüksekti.
    Sürekli okuyup araştırırım. Motor üzerinde asla apaçilik yapmam ( Mt09 ile bir kere bile ön kaldırmışlığı yoktur )
    Motoru çok dikkatli sürerim, her olasılığı hesaplarım. vb..
    Bot giymeyi ihmal etmemi diyorsanız haklısınız.
    yada başka neyi ima ettiniz açıklarsanız sevinirim Böylece bende kendi hatamı görebilirim.
    Teşekkürler
    rebel_punto bunu beğendi.
    "Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

Bartas3010 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Activa, 98 zx6r
    Of of of çok kötü olmuş geçmiş olsun. Ama küçük ccye alışamadığımdan kaza yapma argümanına katılmıyorum. Kaza bu her dalgınlık anında oluşabilir. Bence güvenli sürüş eğitimi alsanız iyi olur çünkü bana kalırsa bakmadan şeride atlamışsınız bunu bana düşündüren de köpeği görememiş olmanız :( Belki de motora sinirlenip bi anlık sinirle çıktınız o şeride o da muhtemel. Ancak büyük motorla basa basa gitmek çözüm değil. O motorlayken çıktığınızda arkadan daha hızlı gelen bir motor da size arkadan çarpabilirdi ya da daha kötüsü durmuş bir başka motorluya çarpabilirdiniz. Bu arada hayvanların içine karıştığı durumlarda 153'ü arayın hayvan ambulansı geliyor. Ben unuturum ya da kaza anındaki o hisle ahatırlamam diye telefonuma kaydettim. Çok geçmiş olsun yeniden. Umarım çabucak iyileşirsiniz Tesellimiz canının yerinde duruyor olması
    Metehan07-70 bunu beğendi.

beykurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS200 2016
    Çok geçmiş olsun.Köpek için de "o hayvanın orada ne işi var" demek yerine onun da bir canlı olduğunu unutmayıp vicdan yapıyor olmanız duygulandırdı beni.Keşke herkes aynı hassasiyette olsa
    Deryali, polemos ve selsa bunu beğendiler.

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    çok geçmiş olsun umarım en kısa sürede iyileşirsiniz. zavallı köpeğe yazık olmuş :'( keşke daha dikkatli olsaydınız.

anladığım kadarıyla kaza aşağıdakine benzer tarzda olmuş.

Deryali bunu beğendi.
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

blk_pasa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda SH300i NF02
    Geçmiş olsun acil şifalar Allah beterinden saklasın.

Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Alıntı MickeyMouse adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çok geçmiş olsun Deryali. Çok şaşkınım şu an, bajaj inceleme yazını beklerken kaza yaptığını öğreniyoruz... Umarım bir an önce iyileşirsin ve bu olay seni soğutmaz. Bu camiada motor incelemelerini en ciddiye aldığım ender arkadaşlardan birisin; birde çektiğin fotograflar tabi. İnan çok üzüldüm çok geçmiş olsun tekrar.
    Çok teşekkür ederim.
    Ayrıca Olumlu söylemlerin içinde teşekkür ediyorum bu tür söylemler inceleme ve yazma isteğini ayrıca fotoğraf çekme isteğimi artıyor hep
    MickeyMouse bunu beğendi.

Tİme_shİft42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Bajaj pulsar 200ns alsaymışın daha iyi olurmuş gibi geldi bana
    polemos bunu beğendi.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    DERS 6: motorunu bil, ona göre sür.
    RuzgarSA, metalman ve Cloud bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)