Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor Bakım Sorusu

Motovento
    REKLAM ALANI
    tde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma F
    Merhaba arkadaşlar

Başlık biraz garip oldu kusura bakmayın.

Konuyla ilgili birkaç yazı okudum ama tam durumuma uymadığı için sizinde fikrinizi almak istedim.

Motorum İnazuma f' ocak ayında aldım ve 2015 3. ay trafiğe çıkışlı.

3900 km de aldım fakat ehliyet sorun olduğundan 6 aydır yatıyor. arkadaşın otoparkta düzensiz olsada 150 km yol yaptım. 2 kerede ehliyetsiz olarak trafikte gezdim. toplamda 200 km olmuştur.
    kısmetse bu hafta aktif olarak işe gelip gideceğim kullanmaya başlamadan bakım yaptırmam gerekir mi. yoksa yazın uzun bir gezi planım var onun öncesinde yaptırmayı planlıyordum, geziye çıkmadan mı yaptırayım. yoksa her iki koşulda da bakım yaptırayım.

bakım periyotları 1000, 5000, 10000 gidiyor yada her 15 ayda bir bakım gerekiyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Evet gerekir.

Yapman gerekenler: depodaki eski benzini boşaltmak, taze benzin koymak. Motordaki eski yağı boşaltıp yeni yağ koymak. Niye dersen benzin bekledikçe bozuluyor (kendi motorumda tecrübe ettim, şehir efsanesi değil gerçek, beklemiş benzinle motor çalışıyor ama resmen gitmiyor) motor yağı da aynı şekilde.

Yağ değişimi ile beraber hava ve yağ filtresini değiştirmeni de tavsiye ederim.

Fabrikanın önerdiği bakım aralıklarının haricinde ömürlü parçaları/sıvıları ömrü dolunca değiştirmen gerekir.

tr100a - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arasıra gezmişin yani çalıştırmışın bence gerek yok zamanı gelince bakımını yaptırırsın yağ uygunsuz koşullarda 12 ay kalırsa özeliğinin bir kısmını kaybediyor 6 ay sıkıntı çıkarmaz ama maddi durumun iyiyse 200 tl önemli değil dersen değiştir
    (benzini atmana gerek yok yeni aldığına 1 lt ekleyerek tüketirsin)

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    1000 bakımı serviste yapılmış mı , motor garanti kapsamında mı?

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı tr100a adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arasıra gezmişin yani çalıştırmışın bence gerek yok zamanı gelince bakımını yaptırırsın yağ uygunsuz koşullarda 12 ay kalırsa özeliğinin bir kısmını kaybediyor 6 ay sıkıntı çıkarmaz ama maddi durumun iyiyse 200 tl önemli değil dersen değiştir
    servise gidersen 200tl alırlar. Halbuki Motul motosiklet yağının 1Lt'si 20-25TL. En basit yoldan 50mL'lik şırınga ve şeffaf hortumda eski yağı çektirirsin, küçük bir huniyle yeni yağı koyarsın. http://www.n11.com/arama?q=inazuma+filtre

Ha dersen ki yağ değişimi yapalı çok oldu (1500km'den fazla) yağ filtresini de değiştirirsin. Bunlar için alet-edevata bile gerek yok. Yok alttaki tapayı da sökeyim dipteki yağ eleğini de temizleyeyim dersen 17mm altıgen kapalı ağızlı anahtar ya da daha iyisi lokma işini görür.

tde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma F
    Alıntı tr100a adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şuan motora okadar masraf yaptım ki 200 tl çok geliyor

Servisi arayıp sordum yaptırmanıza gerek yok dediler.

Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1000 bakımı serviste yapılmış mı , motor garanti kapsamında mı?
    Evet 1000 bakımı serviste yapılmış faturası vardı sanırım. Garanti kapsamında

Alıntı arda4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    servise gidersen 200tl alırlar. Halbuki Motul motosiklet yağının 1Lt'si 20-25TL. En basit yoldan 50mL'lik şırınga ve şeffaf hortumda eski yağı çektirirsin, küçük bir huniyle yeni yağı koyarsın. http://www.n11.com/arama?q=inazuma+filtre

Ha dersen ki yağ değişimi yapalı çok oldu (1500km'den fazla) yağ filtresini de değiştirirsin. Bunlar için alet-edevata bile gerek yok. Yok alttaki tapayı da sökeyim dipteki yağ eleğini de temizleyeyim dersen 17mm altıgen kapalı ağızlı anahtar ya da daha iyisi lokma işini görür.
    Bu dediklerini biri göstermeden yapmaya cesaret edemem. Ama yapmayı isterdim. Bi usta var uzun yolculuk öncesi bunları gösterebilecek yolda başımıza biley gelirse çözmek isterim

Cevaplarınız için sağolun
    Motorlu Günlükleri - İnazuma F - Pek Yakında Yayında

ganay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R
    Bakımın bir zararı olmaz madem ki biraz yol yapma dusuncesi var kafanda kendi kontrolun ile gerçekleştirilecek şeyler var.Zincirini mutlaka ama amutlaka yağla,yapını kontol et büyük ihtimal yagını değiştireceksin yag filtresine de bir göz attır,hava filtren ve bujin temizdir son olarak lastik havanı kontrol et ondan sonra yolun açık olsun... :D

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    6 ay bence de cok degil. Istersen bekle 5000km'de yap. Ama daha iyisi 5000km bakimini hazir motor beklemeden cikmisken simdi yaptirman. 10, 15, 20 bin bakimini da 9, 14, 19 bin de yaparsin, oyle devam eder.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)