Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Hava Soğutmalı Motorlar ile Uzun Yolculuk Yapılır mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba Arkadaşlar,

Uzun yol yapmak için motor almayı düşünüyorum (ortalama 1500-2000 km). Daha önce hiç motorum olmadı. Mondial MCT 250 görünüş olarak çok hoşuma gitti bununla birlikte çok tutulduğu da söyleniyor. Su soğutmalı olması dez avantaj mı? Bana sıkıntı çıkarır mı?
    Tavsiyelerinizi bekliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    TanerPasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 250mct
    250mct su soğutmalı değil. Hava soğutmalı. Uzun yolda seleden poposunu kaldırmadan 760 km yol gitmis arkadaşım var ki benim de bu motosiklete yönelmenin nedenlerinden biri de buydu. Uzun yolda yormuyor pek. Tavsiye ederim bende 5 bin km dir kullanıyorum. Memnunum. Yedek parça bol ve cok ucuz. Motosikletin baştan aşağı tüm parçalarının yedekleri hala internette rahatlikla bulunabiliyor.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Harley'ler büyük çoğunlukla hava soğutmalı. Bence soğutma şekline bakmadan direk modele özel bilgi isteyin. Su soğutma bariz üstün tabii ki.

Uzun yola çıktıysanız yüksek devirlerde çok uzun süre kullanmamanız önerilir. Gerçi bu bütün vasıtalarda geçerli bir nokta. Onun haricinde MCT 250 için hararet konusunda olumlu yorumlar okuyorum. Kullanıcısının yalancısıyız tabii.
    En kötü senaryoda bile motorunuzu sık sık dinlendirerek yolunuza devam edebilirsiniz. İşinizi şansa bırakmak istemiyorsanız harici hararet göstergesi de takmanız mümkün.
    En nihayetinde motosikletinizi aldıktan sonra bir süre şehir içinde kullanıp eksiklikleri ve çıkarabileceği olası problemleri tecrübe etmenizi öneririm. Ayrıca olası sorunlara karşı planınız olmalı. Örneğin güzergah üzerinde yardım alabileceğiniz yerleri önceden not etmeniz gerek.

4Vaqrant - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja 300
    Yapılır...

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:15 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:13 ----------

[/COLOR]
    Alıntı TanerPasin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    250mct su soğutmalı değil. Hava soğutmalı. Uzun yolda seleden poposunu kaldırmadan 760 km yol gitmis arkadaşım var ki benim de bu motosiklete yönelmenin nedenlerinden biri de buydu. Uzun yolda yormuyor pek. Tavsiye ederim bende 5 bin km dir kullanıyorum. Memnunum. Yedek parça bol ve cok ucuz. Motosikletin baştan aşağı tüm parçalarının yedekleri hala internette rahatlikla bulunabiliyor.
    hava soğutmalı yazacaktım özür dilerim. Ne kadar takıntı yaptıysam artık. Evet parçalarının kolay temin edilmesi ve uzun yolda yormaması fiyatına ve sınıfına göre çok güzel lakin bu su soğutma meselesi aklımı bulandırıyor sürekli.

---------- Mesajlar birleştirildi - 04:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 04:15 ----------

Alıntı gungenir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzun yola çıktıysanız yüksek devirlerde çok uzun süre kullanmamanız önerilir. Gerçi bu bütün vasıtalarda geçerli bir nokta. Onun haricinde MCT 250 için hararet konusunda olumlu yorumlar okuyorum. Kullanıcısının yalancısıyız tabii.
    En kötü senaryoda bile motorunuzu sık sık dinlendirerek yolunuza devam edebilirsiniz. İşinizi şansa bırakmak istemiyorsanız harici hararet göstergesi de takmanız mümkün.
    En nihayetinde motosikletinizi aldıktan sonra bir süre şehir içinde kullanıp eksiklikleri ve çıkarabileceği olası problemleri tecrübe etmenizi öneririm. Ayrıca olası sorunlara karşı planınız olmalı. Örneğin güzergah üzerinde yardım alabileceğiniz yerleri önceden not etmeniz gerek.
    Motoru dinlendirmek dediğiniz gibi en makul olanı galiba ama hararet göstergesi işime çok yarayacak çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.

Motosikleti
    2011 Triumph Tiger 800
    Asıl uzun yolda motor şişmez abicim. Rahat rahat sürebilirsin.

arda4 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı qasquette adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaşlar,

Uzun yol yapmak için motor almayı düşünüyorum (ortalama 1500-2000 km). Daha önce hiç motorum olmadı. Mondial MCT 250 görünüş olarak çok hoşuma gitti bununla birlikte çok tutulduğu da söyleniyor. Su soğutmalı olması dez avantaj mı? Bana sıkıntı çıkarır mı?
    Tavsiyelerinizi bekliyorum.
    mct 250, üretimden kalktı, ikinci elleri bilmiyorum ucuz mu. Balansörü yoktur, titrer.

mct 250 hava soğutmalı çift silindir (Honda Rebel 250 klonudur) sağlamsa, iyi durumdaysa uzun yol yapılır. Forumda uzun yol ile ilgili birçok konu var. 50cc'lik honda today sukuter ile Türkiye'nin bir ucundan bir ucuna giden var.

Alp'in sayfasına bakabilirsin:

www.motorumla.net

Hatta Alp'in kullandığı motorlara(düşük hacimli birçok motor sürdü) da bakabilirsin:

http://www.motorumla.net/category/ha...tosikletlerim/

berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    80 ler de 4 silindirli hava soğutmalı motorlarla dayanıklılık yarışı yapılıyordu bence hava soğutmayı çok da küçümsemeyin gözünüzde

Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    hava soğutmayı küçümsemeyin..
    ama japon teknolojisiyle olursa daha da ciddiye alın..
    suzuki gs 500 2004 model motosikletle 30km hızı aşamadan 4 saat boyunca kayalıklardan tırmanarak yol yaptım. hava 45 derece sıcaktı en az ve motorda sadece sibop sesi oluştu..
    10-15 dk sonra da ses düzeliyor zaten

hareket halindeyken hava soğutmada sıkıntı olmaz. adı üstünde, rüzgar aldıkça soğur.
    bu anlamda uzun yolda sıkıntı çıkarmaması lazım ( sağlıklı motor ise ) ama debriyaj ve fren teli kesmelerini çok duydum

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Uzun yolda hava sogutmali motosikletler daha avantajlidir. Googledan arastirin bence. Yabanci diliniz varsa bu konu ile ilgili cok fazla bilgi var.

airhead - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R80
    su soğutmalı motor daha risklidir bence.devir daim termostat fan birsürü teferruat.hava soğutmalı iyidir.

brk194 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni bs 125-Yamaha R25
    Hava sogutma candır su sogutma boktan bisey herseyden nem kapıyo sıkışık trafiğe gir hararet falan hep sıkıntı

Motosikleti
    r25 >c800> mt09
    senin r 25 hava sogutmalı mı dayı

Crixa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha 1100 dragstar
    son devirde son hızda uzun süre gitmediğin sürece sıkıntı cıkartmaz uzun yol yapabilirsin

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    hava soğutmalılarda gitmekten değil durmaktan kork
    Saçma oldu ama biraz idare ediver.

Alıntı arda4 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mct 250, üretimden kalktı, ikinci elleri bilmiyorum ucuz mu. Balansörü yoktur, titrer.

mct 250 hava soğutmalı çift silindir (Honda Rebel 250 klonudur) sağlamsa, iyi durumdaysa uzun yol yapılır. Forumda uzun yol ile ilgili birçok konu var. 50cc'lik honda today sukuter ile Türkiye'nin bir ucundan bir ucuna giden var.

Alp'in sayfasına bakabilirsin:

www.motorumla.net

Hatta Alp'in kullandığı motorlara(düşük hacimli birçok motor sürdü) da bakabilirsin:

http://www.motorumla.net/category/ha...tosikletlerim/
    Peki o titremeyi engelleyebilmek veya minumuma indirgemek için bi çözüm var mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:31 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:22 ----------

Alıntı yürekçe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hava soğutmayı küçümsemeyin..
    ama japon teknolojisiyle olursa daha da ciddiye alın..
    suzuki gs 500 2004 model motosikletle 30km hızı aşamadan 4 saat boyunca kayalıklardan tırmanarak yol yaptım. hava 45 derece sıcaktı en az ve motorda sadece sibop sesi oluştu..
    10-15 dk sonra da ses düzeliyor zaten

hareket halindeyken hava soğutmada sıkıntı olmaz. adı üstünde, rüzgar aldıkça soğur.
    bu anlamda uzun yolda sıkıntı çıkarmaması lazım ( sağlıklı motor ise ) ama debriyaj ve fren teli kesmelerini çok duydum
    Teşekkürler bilgilerinizi paylaştığınız için,diyelim ki uzun süre yolculuk yaptım dinlendiğim zaman motoru hemen kapatmadan biraz calıştırmalı mıyım yoksa o kural sadece eski usül arabalar için mi geçerli?

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı airhead adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    su soğutmalı motor daha risklidir bence.devir daim termostat fan birsürü teferruat.hava soğutmalı iyidir.
    Alıntı brk194 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hava sogutma candır su sogutma boktan bisey herseyden nem kapıyo sıkışık trafiğe gir hararet falan hep sıkıntı
    O mantıkla motorun kendisi teferruat, bi sürü komplikasyon, bisiklet iyidir

Su soğutmalı motorlar neredeyse yüz yıldır üretiliyor. Günümüzdeki tüm modern arabalar yıllardır su soğutmalı.

Trafikte hararet yapan asıl hava soğutmadır. Keşke önünüzde bi termometre olsa da okusanız motor yağı sıcaklığını.

Kimileri şikayet ediyor, motor trafikte çok ısı veriyor dışarı diye. Istenen o zaten. Vermemesi demek motorun durduğu yerde deli gibi ısınıp zarar görmesi demek. Başarılı soğutma sistemi motorin fazla sıcaklığını alır dışarı verir, motor belli sıcaklığı geçmez. Bunu da sadece adamakıllı dizayn edilmiş su soğutmalı sistem ile yapabilirsiniz. Motor bloğunun üzerine üflemeyle nereye kadar.
    maktama bunu beğendi.

Motosikleti
    MONDİAL 150 ZC (Alayına Gider)
    hava soğuksa daha iyi gider..

ganay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 250 R
    İlk defa kullancagım demıssınız ilk defa hiç tecrübesiz ve bilmediginiz bir motor oldugu için olası herhangi bir aksiikte sizi çok zor duruma sokabilir ve motora yeni başlayacagınız için sizi motordan da sogutabilir.
    Hava sogutmalı motor uzun yol yapamaz diye bir kural yoktur fakat su sogutmalıya göre hava sıcaklıgını göz önüne alarak dinlenmenizi biraz fazla yapmanız gerekebilir heee dinlenmeden gidemez mi gider illa ki ama dinlendirmeniz motorunuz için cok daha saglıklı olur.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler