Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Suzuki İnazuma & Honda Nc750x

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    nc750x
    Dün artçılı bir şekilde ilk uzun yol deneyimini Eskişehir'e gidip dönerek gerçekleştirmiş bulunuyorum. Motorum cbf 150. Toplam mesafe (Karayolu olarak) 600 km, ortalama hızımız 60-100 km/h olarak gerçekleşti. Kurtköy' den sabah saat 09:00' da yola çıkarak Eskihisar - Topçular feribotuyla Bursa -> İnegöl -> Bozüyük -> Eskişehir rotası ve aynı yoldan geri dönüşle akşam saat 22:00' da Kurtköy'e vardık.

Yolculuk iş amaçlıydı motorla gidince hem iş hemde gezi birleşmiş oldu. Gayet keyifliydi. Çok güzel bir artçılı uzun yol tecrübesi oldu.

Güvenlik olarak sorun olmayan yolculukta kalite ve konfor olarak 4 büyük sıkıntı yaşadım.

Birincisi artçı duman oldu Toto moto kalmadı
    İkincisi istemeden bir miktar karanlığa kaldığımda cbf 150'nin gece lambası tadındaki farlarıyla 20-30 km kadar kör sürüş yapmak zorunda kaldım. Bi şekilde idare ettiysemde bu şekilde olmaz.
    Üçüncüsü sollama ve rampalarda 80-90 km yi aşamamak işi zora soktu. Hatta dik rampalarda 60 lara kadar düşen hız sürüşü zorlaştırdı.
    Sonucusuysa arka frenlerin kampana olması ve ısındığında özellikle dik inişlerde yavaşlamada pek işe yaramaması...

Şimdi başlığa gelirsem:

İnazuma da yukarıdaki sorunları yaşar mıyım? Özellikle artçılı sürüşlerde performans durumu ne olur? Ben 86 eşim 55 kg. Nc750x ile inazuma arasında her ne kadar nc750x 'in cc farkı olsada performans açısından büyük bir uçurum olmadığını okuyorum kaynaklardan. Eğer inazuma f tatmin ediciyse gidipte nc750x e 30-40 bin bayılmak mantıklı mı?

Yani aradaki az bir fark için yüksek rakam ödeyip ödememek?
    Mustaphalanx bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mustafa42121 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nc iyidir. Digeri de iyi ama 250 cc
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

sedat_57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2000 ford
    Sonucusuysa arka frenlerin kampana olması ve ısındığında özellikle dik inişlerde yavaşlamada pek işe yaramaması...

Bu soyledğiniz sizle alakalı motorla yada kampana ile ilgili değil diğerlerinde haklısınız

Motosikleti
    nc750x
    Alıntı sedat_57 adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bu soyledğiniz sizle alakalı motorla yada kampana ile ilgili değil diğerlerinde haklısınız
    Arka kampana özellikle biraz fazla kullanılırsa yani ısındığında tutma konusunda sınıra kadar dayanıyor. Limitlere yakın frenleme yapmak durumunda kalıyorsunuz. Kampana olduğundan havalanmıyor ve soğumuyor. İlk anlarda fena değilken giderek zayıflamaya başlıyor. Disk frenlerde böyle olmadığını sanıyorum.

Bu durumu özellikle uzun süreli inişlerde ve trafik yoğunsa daha net fark edebiliyorsunuz. Tabi bu sık sık olmuyor. Ama lazım olduğu anlarda ihtiyaç olduğunu hissettiriyor. Ben buradayım diyen bir arka frenden söz etmek imkansız ama ön fren gayet başarılı çalışıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:03 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:58 ----------

İlk yazdıklarıma ek olarak cbf 150 de kademeli gaz kontrolü yapmak pek mümkün değil. Örneklemeye çalışırsam; diyelim ki gazı milim milim kesiyorsunuz. 1 milim kestim tık yok, bir milim daha yine yok, bir milim daha hoop birden gaz kesiliyor. Ya benim gaz ayarı bozuk yada bu alette karakter böyle. O gazın kesildiği dilimde aniden devir düşüyor. Tüm güç gazın kesildiği o 1 mm lik aralıkta saklı

Yalnız gaz açarken durum böyle değil.
    Tamam milimetrik hisli değil ama tepki veriyor gaz kolu açmaya.
    Şehir içinde çok anlaşılmıyordu ama şehir dışında frensiz sürüşte gaz kolu kontrolü bu kadardı. Bunu kötülemek için değil anlamak için yazıyorum. Bu durumun diğer daha üst seviye motorlarda böyle olması mümkün değil. Zira öyle olsa daha güçlü makinelerde gazı böyle aniden keserseniz, sonuç malum...

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:03 ----------

Şimdi bu yol deneyiminden sonra diğer motosikletler de gaz kolu tepkileri ve güç aktarım ilişkisi cevabını en çok merak ettiğim sorular oldu.
    Mustaphalanx bunu beğendi.

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Dostum ne yaptın sen yahu...

NC nere, Inazuma nere. Yani ne bileyim motosikletten hiç anlamayan motosiklet üstüne oturmamış adam sorsa hadi neyse binmemiş bilmiyor der geçeriz de bu başlıkları açarken neyin kafasını yaşıyorsunuz... Bir kere konuya yazdığın şeyler ofsayt. Sollama ve rampalarda 80-90'ı aşamamak? İki kişi düz yolda 80-90'ı bulsa şükür 150cc commuter. Adamlar onu şehir içinde ekonomik pratik olsun iş için gündüz kullan diye yapmış. Sen sollamadan, rampadan bahsediyorsun. Birde tehlikeye düşmedim diyorsun. Ben mi farklı yollardan geçiyorum sen mi farklı yoldan gittin çözemedim. CBF 150 uzun yolda ne gider, ne durur, ne de döner. Artçılı dedin mi tümden yandın biz 600-700cc motosiklette artçı alınca sıkıntı yaşıyoruz sen CBF 150 ile güvenli gittim diyorsun. Birde o Inazuma ile NC750 arasında pek fark yok diye yazan kaynak neresiyse bir daha bakma. El insaf biri 250cc diğeri 750cc tam üç katı.

Uzun yola, hele Türkiye'de üstelik artçıyla çıkacaksan motosikletin gidecek, dönecek, duracak. Söğüt dalı gibi amortisörle, kız eli gibi kaliperle diskle, fındık motorla artçılı uzun yola çıkmak tehlikelidir. Hele bahsettiğin hareketli bol kamyonlu otobüslü rampalı güzergahlardan gidiyorsan. Velhasıl kelam NC'ciler vurmadan ben vurdum, eğer uzun yolda eşini ve kendini düşünüyorsan güçlü ve kaliteli bir motosiklet edinmelisin. Güç güvenliktir motosiklette, çünkü sürekli kaçarsın araçlardan sürekli uzaklaşırsın. Ne kadar kaçabilirsen o kadar güvenlisin.
    bulut59, ^adm^, berkcigdem ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

evural - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax 300
    Bütçen varsa nc750 ile sorun yaşamazsın. Bütçen yoksa inazuma da idare eder ama idare eder diyorum, cbf kadar olmasa da o da 250 cc olduğundan tam anlamıyla yeterli gelmez uzun yolda.
    OğuzÖztürk, blueway2 ve YERUÇAĞI bunu beğendiler.

aytacaksel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR800X Crossrunner
    arkanda artci yokus cikiyosun diyelim. nc tikanmaz son hizina yakin bir hizi zorlanmadan gorursun. tork makinasidir.
    OğuzÖztürk ve blueway2 bunu beğendiler.

"Motorum cbf 150." dedikten sonra; bütün kabahati (86+55 az deyip) yüklemek ...

frenleri en çok, gereğinden yumuşak kullanmak ısıtır. yokuş inerken firenle uygun hıza gelip, uygun vitese geçmelisin.

far konusu artık kolay
    https://www.google.com.tr/search?q=b...h&q=led+far+h4

weirdo1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    İnazumanın o çamurluğu o 90 lar tasarımı yokmu insanı motordan soğutuyor yemin ediyorum.
    Bütçe yetiyorsa tabiki nc.

Motosikleti
    nc750x
    Alıntı ehil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "Motorum cbf 150." dedikten sonra; bütün kabahati (86+55 az deyip) yüklemek ...

frenleri en çok, gereğinden yumuşak kullanmak ısıtır. yokuş inerken firenle uygun hıza gelip, uygun vitese geçmelisin.

far konusu artık kolay
    https://www.google.com.tr/search?q=b...h&q=led+far+h4
    Hocam ilk yazdığınız cümleyi anlayamadım. Vitesin uygunluğu konusunda problem yaşamıyorum. Ancak yüksek devirle virajlı yol inmek tercih meselesi. Yani çok farklı varyasyonlar üretebilirim bu konuyla alakalı konu uzar gider.

Far konusunda servis daha iyi bir far takıldığında akünün yetersiz kalacağını ve başka sorunlar yaşayacağımı ifade edince o iş öyle kaldı. Ancak zaten yaz sonu bahar başı motoru değiştirmek istediğimden şimdilik masraf yapmamaya çalışıyorum. Gece binmemeye çalışıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:35 ----------

Alıntı kadango adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dostum ne yaptın sen yahu...

NC nere, Inazuma nere. Yani ne bileyim motosikletten hiç anlamayan motosiklet üstüne oturmamış adam sorsa hadi neyse binmemiş bilmiyor der geçeriz de bu başlıkları açarken neyin kafasını yaşıyorsunuz... Bir kere konuya yazdığın şeyler ofsayt. Sollama ve rampalarda 80-90'ı aşamamak? İki kişi düz yolda 80-90'ı bulsa şükür 150cc commuter. Adamlar onu şehir içinde ekonomik pratik olsun iş için gündüz kullan diye yapmış. Sen sollamadan, rampadan bahsediyorsun. Birde tehlikeye düşmedim diyorsun. Ben mi farklı yollardan geçiyorum sen mi farklı yoldan gittin çözemedim. CBF 150 uzun yolda ne gider, ne durur, ne de döner. Artçılı dedin mi tümden yandın biz 600-700cc motosiklette artçı alınca sıkıntı yaşıyoruz sen CBF 150 ile güvenli gittim diyorsun. Birde o Inazuma ile NC750 arasında pek fark yok diye yazan kaynak neresiyse bir daha bakma. El insaf biri 250cc diğeri 750cc tam üç katı.

Uzun yola, hele Türkiye'de üstelik artçıyla çıkacaksan motosikletin gidecek, dönecek, duracak. Söğüt dalı gibi amortisörle, kız eli gibi kaliperle diskle, fındık motorla artçılı uzun yola çıkmak tehlikelidir. Hele bahsettiğin hareketli bol kamyonlu otobüslü rampalı güzergahlardan gidiyorsan. Velhasıl kelam NC'ciler vurmadan ben vurdum, eğer uzun yolda eşini ve kendini düşünüyorsan güçlü ve kaliteli bir motosiklet edinmelisin. Güç güvenliktir motosiklette, çünkü sürekli kaçarsın araçlardan sürekli uzaklaşırsın. Ne kadar kaçabilirsen o kadar güvenlisin.
    Bilader yalan mı yazayım? Allah'a sükür gayet güvenli, rahat tüm gerekli sürüş tedbirlerine uyarak, stresten uzak çok güzel bir seyahat oldu. Gezi diyemiyorum çünkü iş için gidip gelince pek gezemedik. Gittik geldik ama yinede bayıldık. Uzun yol gerçekten çok keyifli. Birkaç yerde yağmura yakalandık. Aşırı bir yağış olmadı. Sağanak tipinde yerleri ıslattı. Hızım otobanda yerine göre 90-110 km/h, dağlık yollarda 70-80 km/h şehir içlerinde 60 km/h ortalamaydı.

Zorlandığım tek konu hava kararınca yaklaşık 30 km karanlıkta gitmek oldu. Allah'a şükür onuda kazasız belasız atlattık.

Ama benim sürüş şeklim biraz farklı. Ne defansif nede ofansif... İkisi de yerine göre. Ben tüm eğitimlerimi alarak bu işe girdim. Halende almaya devam ediyorum. Km den bağımsız aldığım bu eğitimlerin çok faydasını gördüm. Sizede tavsiye ederim. Zira ben 150 lik bir alette (bu tek bende değilim bir kaç tanıdığım daha var bu şekilde gezen) güvenli seyahat edebiliyorsam ve siz 750 lik bir motorla güvensizlik yaşıyorsanız bir şeyler ciddi yanlış demektir. Acilen tedbir almanızı naçizane öneririm. Bir noktada daha öncede bir konuda yazmıştım. Cbf 150 bu nedenle iyi bir başlangıç motoru. Zira "...Söğüt dalı gibi amortisörle, kız eli gibi kaliperle diskle, fındık motorla artçılı uzun yola çıkmak tehlikelidir. Hele bahsettiğin hareketli bol kamyonlu otobüslü rampalı güzergahlardan gidiyorsan..." Gidemeeyceğiniz yol süremeyeceğiniz motor kalmaz zamanla.

Biz bisikletle uzun yol yapıyorduk. Motor gücü olmadan. Sürekli kaçarak motor süremezsiniz. Nereye kaçarsan kaç o trafiğin içerisindesindir. Yağmurdan kaçayım derken doluya yakalanmak kaçınılmaz olur. Kaçman gereken yerde elbette kaçacaksın ama ya kaçamayacağın bir yerdeysen? Elindeki tüm güç o kadarsa ne yapacaksın? Ölecek misin?

"ilk yazdığınız cümleyi anlayamadım"
    sildim gitti. iyidileklerimle

Motosikleti
    nc750x
    Alıntı aytacaksel adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkanda artci yokus cikiyosun diyelim. nc tikanmaz son hizina yakin bir hizi zorlanmadan gorursun. tork makinasidir.
    Alıntı aytacaksel adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Hocam merak ettiğim buydu. Bazı kullanıcı yorumlarında yokuşta gazı keserseniz tekrar 125 km hıza çıkmak mümkün olmuyor vb gibi birkaç kullanıcı yorumu görünce bir danışmak istedim.

brooklynnn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yeşil fıstık 300
    Bende cbr 125 ile iki kişi 430km yola çıkmıştım. Çok keyifli olabiliyor. Ama 250 cc olsun ötesine gerek yok diye defalarca kendime demiştim. 1000 km deneyimliyken bu şekilde diyordum. Fikrim hala değişmedi. 65bin km oldu. Ninja 300 kullanmaya devam.
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

fatih. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar
    nc750x? inazuma?
    ulan ne güldüm akşam akşam=)
    Haydi eyvallah

bulut59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha x-city
    Alıntı fatih. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    nc750x? inazuma?
    Haydi eyvallah
    başlığa bakıp mı guldun? adam hangisini tercih edeyim diyor aradaki 20.000 tl ye deger mi diyor. ben neden gulemiyorum ulan boyle seylere?

Motosikleti
    Triumph Street Triple
    Alıntı fatih. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    nc750x? inazuma?
    Haydi eyvallah
    Kimse burada nc750x le inazumayı karşılaştırmamış. Kullanma amacına göre o fiyat farkına değer mi demiş.
    Millet birbiriyle dalga geçecek yer arıyor bu forumda

Alıntı kadango adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir kere konuya yazdığın şeyler ofsayt. Sollama ve rampalarda 80-90'ı aşamamak? İki kişi düz yolda 80-90'ı bulsa şükür 150cc commuter. Adamlar onu şehir içinde ekonomik pratik olsun iş için gündüz kullan diye yapmış. Sen sollamadan, rampadan bahsediyorsun. Birde tehlikeye düşmedim diyorsun. Ben mi farklı yollardan geçiyorum sen mi farklı yoldan gittin çözemedim.
    Zaten "Neden 80'i 90'ı aşamadım?!" diye birşey yazmıyor ki. 80'i 90'ı aşamadığım için sorunlar yaşandı demiş arkadaş. Bunda yanlış birşey yok. CBF'nin kapasitesini muhtemelen çoğumuzdan iyi biliyordur zaten.
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Activa 100 (2004)
    Alıntı OğuzÖztürk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dün artçılı bir şekilde ilk uzun yol deneyimini Eskişehir'e gidip dönerek gerçekleştirmiş bulunuyorum. Motorum cbf 150. Toplam mesafe (Karayolu olarak) 600 km, ortalama hızımız 60-100 km/h olarak gerçekleşti. Kurtköy' den sabah saat 09:00' da yola çıkarak Eskihisar - Topçular feribotuyla Bursa -> İnegöl -> Bozüyük -> Eskişehir rotası ve aynı yoldan geri dönüşle akşam saat 22:00' da Kurtköy'e vardık.

Yolculuk iş amaçlıydı motorla gidince hem iş hemde gezi birleşmiş oldu. Gayet keyifliydi. Çok güzel bir artçılı uzun yol tecrübesi oldu.

Güvenlik olarak sorun olmayan yolculukta kalite ve konfor olarak 4 büyük sıkıntı yaşadım.

Birincisi artçı duman oldu Toto moto kalmadı
    İkincisi istemeden bir miktar karanlığa kaldığımda cbf 150'nin gece lambası tadındaki farlarıyla 20-30 km kadar kör sürüş yapmak zorunda kaldım. Bi şekilde idare ettiysemde bu şekilde olmaz.
    Üçüncüsü sollama ve rampalarda 80-90 km yi aşamamak işi zora soktu. Hatta dik rampalarda 60 lara kadar düşen hız sürüşü zorlaştırdı.

Şimdi başlığa gelirsem:

İnazuma da yukarıdaki sorunları yaşar mıyım? Özellikle artçılı sürüşlerde performans durumu ne olur? Ben 86 eşim 55 kg. Nc750x ile inazuma arasında her ne kadar nc750x 'in cc farkı olsada performans açısından büyük bir uçurum olmadığını okuyorum kaynaklardan. Eğer inazuma f tatmin ediciyse gidipte nc750x e 30-40 bin bayılmak mantıklı mı?

Yani aradaki az bir fark için yüksek rakam ödeyip ödememek?
    Bende sizinle telefonla konuştuğumda belirtmiştim bazı korkularım var diye. Valla hepsini eksiksiz yaşamışsınız. :D Sele konusundan da bahsetmiştik yanlış hatırlamıyorsam
    OğuzÖztürk bunu beğendi.

AEA nın çektiği video nedeniyle olsa gerek insanlar artık 250 cc ile kıyaslar olmuş.

ardacik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu baslikta birisi inazuma derse bilinki sarhos...
    Illa 750x olmasi gerekmiyo 700x de alabilirsiniz...

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Alıntı OğuzÖztürk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam ilk yazdığınız cümleyi anlayamadım. Vitesin uygunluğu konusunda problem yaşamıyorum. Ancak yüksek devirle virajlı yol inmek tercih meselesi. Yani çok farklı varyasyonlar üretebilirim bu konuyla alakalı konu uzar gider.

Far konusunda servis daha iyi bir far takıldığında akünün yetersiz kalacağını ve başka sorunlar yaşayacağımı ifade edince o iş öyle kaldı. Ancak zaten yaz sonu bahar başı motoru değiştirmek istediğimden şimdilik masraf yapmamaya çalışıyorum. Gece binmemeye çalışıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:35 ----------

Bilader yalan mı yazayım? Allah'a sükür gayet güvenli, rahat tüm gerekli sürüş tedbirlerine uyarak, stresten uzak çok güzel bir seyahat oldu. Gezi diyemiyorum çünkü iş için gidip gelince pek gezemedik. Gittik geldik ama yinede bayıldık. Uzun yol gerçekten çok keyifli. Birkaç yerde yağmura yakalandık. Aşırı bir yağış olmadı. Sağanak tipinde yerleri ıslattı. Hızım otobanda yerine göre 90-110 km/h, dağlık yollarda 70-80 km/h şehir içlerinde 60 km/h ortalamaydı.

Zorlandığım tek konu hava kararınca yaklaşık 30 km karanlıkta gitmek oldu. Allah'a şükür onuda kazasız belasız atlattık.

Ama benim sürüş şeklim biraz farklı. Ne defansif nede ofansif... İkisi de yerine göre. Ben tüm eğitimlerimi alarak bu işe girdim. Halende almaya devam ediyorum. Km den bağımsız aldığım bu eğitimlerin çok faydasını gördüm. Sizede tavsiye ederim. Zira ben 150 lik bir alette (bu tek bende değilim bir kaç tanıdığım daha var bu şekilde gezen) güvenli seyahat edebiliyorsam ve siz 750 lik bir motorla güvensizlik yaşıyorsanız bir şeyler ciddi yanlış demektir. Acilen tedbir almanızı naçizane öneririm. Bir noktada daha öncede bir konuda yazmıştım. Cbf 150 bu nedenle iyi bir başlangıç motoru. Zira "...Söğüt dalı gibi amortisörle, kız eli gibi kaliperle diskle, fındık motorla artçılı uzun yola çıkmak tehlikelidir. Hele bahsettiğin hareketli bol kamyonlu otobüslü rampalı güzergahlardan gidiyorsan..." Gidemeeyceğiniz yol süremeyeceğiniz motor kalmaz zamanla.

Biz bisikletle uzun yol yapıyorduk. Motor gücü olmadan. Sürekli kaçarak motor süremezsiniz. Nereye kaçarsan kaç o trafiğin içerisindesindir. Yağmurdan kaçayım derken doluya yakalanmak kaçınılmaz olur. Kaçman gereken yerde elbette kaçacaksın ama ya kaçamayacağın bir yerdeysen? Elindeki tüm güç o kadarsa ne yapacaksın? Ölecek misin?
    Kardeş hadi cevap vereyim, normalde yazmam da canım sıkılıyor... Söğüt dalı süspansiyon neye sebep olur biliyor musun?

-Kasise girersin sönümleyemez motosikletin dengesi bozulur.
    -Artçılı binersin takoza kadar iner motosiklet, yoldaki en ufak bozuklukta at arabası gibi sekersin ne tutunma kalır ne denge.
    -Virajda yatarsın tek çatala daha fazla yük biner, hele artçılıysan! Yol dalgalıysa kendini zor tutan amortisörle ilk dalgada motosiklet altından kayıverir.

-Kız eli gibi kaliper, diskle normalde zor tutan fren artçılı binince hiç tutmaz. Isınır, sıkarsın sıkarsın yavaşlamaz motor. Sonra az daha sıkarsın teker kilitlenir artçınla kucak kucağa yere yapışırsın. Hani panik frenden falan hiç bahsetmedim dikkat edersen, panik fren falan yapman gerekirse hiç uğraşma kendini en müsait yere at.

-Fındık motorun ciğeri, o yoldaki akıcı kamyonların bile 80-100 gittiği yollarda kamyondan, otobüsten, arabadan kaçmana yetmez. Sollayamazsın zaten. Sağlarsın hadi öyle yap, mıcırda kayıp düşmezsen iyi. Kaymak asfaltlı refüjlerimizde güzel güzel sürersin. Bol bol egsoz dumanı yersin. Emniyet şeridinde biri durmuştur kamyon otobüse denk gelirsin arasına girersin. Yüksek olunca seni göremeyip arada tost yapabilirler. Sollayamadığından muhtemeldir. Emniyet şeridinden giderken makas atan biri arkadan alıp götürüverir fizana... Sürekli yaşadığımız, gördüğümüz şeyler bunlar.

Ben motosikletini küçümsemiyorum. Ne kadar ekmek o kadar köfte... Yüksek CC iyidir, küçük CC kötüdür demiyorum. Yüksek CC'ye adam çaplı amortisör koyar üstüne eşşek bindirsen yine takoza vurmaz kasiste, kapasite vardır yani seni her türlü taşır. Motosiklet ağır olacağından adam ona hava soğutmalı, kocaman disk kaliper koyar. Hayvan gibi abansan da kilitlemez mıh gibi çakar motoru asfalta. Hatta ABS falan koyarlar işe yarar diye. Anlatabildim mi derdimi? İşin mantığını, tekniğini öğrenin. Motosiklet kullanmak zeka işidir, herkes kullanır ama herkes hakkını veremez hatta bol bol kaza yapar. Bu iş kursla, eğitimle olmuyor. İşin mantığını çözmek gerek. Ulan adam eşşek mi bu motora hayvan gibi çatal koymuş diye sorman gerek kendine, anladın? Demek istediğimi tersten anlayıp üzerine bir de ahkam kesince vaziyet hoş olmadı.. Yazdıklarım yerine ulaşır umarım. Anladığım kadarıyla sen eğitim alınca 150cc motosikletle her yere gidilebileceğini söylüyorsun doğru mu? Biz boşuna binmişiz yüksek cc'ye bu zamana kadar. O kadar benzin parası, motosiklet parası vergi bakım falan derken... Vallah senin kafayla düşüneyim bi... Uyardığın için sağol, hemen satayım beşte birine bi 100cc alayım hem vergi de vermem geri kalanı da eğitime yatırayım paşa paşa tekerimi yuvarlayıp gideyim....
    berkcigdem ve blueway2 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)