Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motor almak için ailemizi ikna etmek.

Motovento
    REKLAM ALANI

Selamlar. Öncelikle ben de motor konusunda ailemi yeni ikna etmiş bir kardeşinizim. Bu aşamadan geçerken ailemizi ikna etmek için neler yapmalıyız, ben neler yaptım yazmak istedim. Şimdi bilmemiz gereken ilk şey ailemizde eğer motorcu birisi yoksa onların motor konusunda cahil olduğudur. Çünkü haberlerde hep motor kazası haberleri var. Etrafımızda kask dahi takmadan motora binen, aşırı abartılmış egzozlarla etrafı rahatsız edenler maalesef çok. Ailelerimizde bunları gördüğü için doğal olarak akıllarında 'Motor tehlikelidir.' diye bir yargı oluşuyor. İşte tam da bu yüzden onlara anlatın. Kask ve bilimum ekipmanları giyeceğinizi, eğitim alacaksanız eğitim alacağınızı ve motoru ne kadar çok sevdiğinizi anlatın. Ha ayrıca onlara motorların güçlerinden de bahsedin. 1000 CC 300 KM/S yapan motorlar da olduğundan, 125 CC 100 KM/S hıza çıkarken dahi zorlanan motorlar olduğundan bahsedin. Bu konu hakkında başımdan geçen bir olayı anlatmak istiyorum. Annem ve babam ile Ankara-Çorum yolundayız (Çorumda yaşıyorum). Babam kullanıyor arabayı. Bir ara yanımızdan 3 kişilik bir motorcu grubu geçti. Babam '120 KM ile gidiyorum yanımızdan geçerken göremedik' dedi. Ben de bunun üstüne onlara benim ilk alacağım motorun bu motorların yaklaşık 1/10 gücünde olduğunu söyledim. Annem de babam da şaşırdılar. Onlara yeni bir şey öğretmiş oldum hem de bana alınacak motora bir adım yaklaşmış oldum. Daha sonra bir mola yerinde Yamaha MT-09 kullanıcısı gördük. Onlara işte böyle tam takım giyinilmesi gerektiğini, bu şekilde giyinildiği zaman ve doğru motor ile başlandığı zaman neredeyse hiç ciddi kaza yaşanmadığını söyledim. Ama bu ikna süresine başladığım zaman çok araştırma yapmıştım ve çoğu şeyi biliyordum. Yolda gördüğüm motorları söylüyordum veya yolda bir motor sürücüsünün yaptığı yanlış bir şey varsa gördüğüm kadarıyla aileme anlatıyordum. Onlar da bunların üstüne bana şu konuşmayı yaptılar: 'Oğlum, biz her zaman motoru tehlikeli bir şey olarak gördük ve sana ilk başta izin vermedik. Ama sen hem çok araştırmışsın hem de bilinçlisin ve bizi de bilinçlendirdin.' Bu süreç yaklaşık 6 ay sürdü fakat galip geldim.

Yazımı buraya kadar okuduğunuz için ve bana motoru sevdirip, motor konusunda bilinçlendirdiğiniz için hepinize çok teşekkür ederim. Yazımdaki düşüklükler ve yazım hataları için özür dilerim ve motosiklet.net ailesine tekrar binlerce teşekkürlerimi sunarım. Umarım birilerinin işine yaramıştır. Evet klasik bir başlık oldu, zaten motoru olanlardan özür dilerim. Keyifli sürüşler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    gurkanerkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT 07
    Yazdıklarınızı harfiyen uyguladım yinede ikna olmadılar. Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim ?
    Draconian bunu beğendi.

Alıntı gurkanerkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazdıklarınızı harfiyen uyguladım yinede ikna olmadılar. Şimdi nasıl bir yol izlemeliyim ?
    Bence birgün annenle babanı karşına al konuş neden motor almamı istemiyosunuz diye. Sor ne konuda tereddütleri var. Birde hocam profilinde motorun var gözüküyo ama ?

gurkanerkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT 07
    Emek verip uzun uzun yazıp anlatmışsınız eksik olmayın ama bu konu yalnız bu forumda onlarca belki yüzlerce defa konuşulmuştur.

GÖKTÜRK99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R125
    Kardeşim bende aynı durumu yaşadım . 2 sene sonunda ikna edebildim.Dediğin gibi önemli olan motor aşkını anlatabilmek ve bilinçli olduğunu göstermek .Böyle motor sevdalısı Çorumda çok az.Birgün konuşup çay içmek isterim

Furkan Yıldız
    mavi r125 :D
    ÇORUM

Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Aileni boşuna ikna etmişsin. Türkiye'de; hele İstanbul gibi kasap servisçilerin, taksicilerin şoför diye dolandığı bir toprak parçasında motosiklet güvensizdir.

Tadı başkadır, verdiği haz tarifsizdir. Onlara sözüm yok fakat bilmiyorum çocuk düşünmüyorum ama bir gün olursa kesinlikle uzak tutacağım bu illetten.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Alıntı gurkanerkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    onlara bu yaptıklarının çok onur kırıcı bir davranış olduğunu söyle.
    Draconian ve gurkanerkan bunu beğendiler.

Motosikleti
    mondial mct 250 2006 mondial mc honda 125 titan
    aileyi ikna işi biraz zor ama onlarda zamanla alışırlar ben motoru aldığım zaman hanımla aram açılmıştı ve zor ikna etmiştim şimdi aradan yıllar geçti artık alıştı ve kavgalar sona erdi sende benim gibi iki teker aşkıyla yaşıyorsan aşkından vazgeçme evli dahi olsan

Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    2 hafta öncesine kadar anca ben olünce alırsın diyen abime lakin düzgünce kullanıcağımı istesede istemesede benim motor alacağımı söyledim.2 gün sonra kendi eliyle kredi çekti ve motorumu aldım.Biraz gereken zaman zamanla alışırlar.Yarın plaka işlemlerim var şuan

Motosikleti
    yok
    bence insanların motosiklet konusunda ailelerini ikna edememesinin başlıca iki nedeni var.

1) iki tekerli olması
    2) insanların zihniyeti

araç sürücüleri bilerek ve istereyerek resmen sizi taciz ediyor. bunu bilmek için motosiklet sürücüsü olmaya gerek yok türkiyede yaşamak ve herhangi bir aracı 10 dakika kullanmak yeterli. şerit değiştirmek için sinyal veriyorsun adam sana yol vereceğine geçme diye daha beter hızlanıyor kaza riskine giriyorsun. e tabi haliye ailelerde bu zihniyeti bildikleri için ve motosikletin kaportası sen olduğun için korkuyor.

politikaya hiç girmek istemiyorum fakat bu ülkede problem sol sağ sorunu değildir, sorun ahlaki problemdir. ülkece zihniyeti değiştirmedikten sonra galaksi bile değiştirsek yine birşey olmaz.

Alıntı GÖKTÜRK99 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardeşim bende aynı durumu yaşadım . 2 sene sonunda ikna edebildim.Dediğin gibi önemli olan motor aşkını anlatabilmek ve bilinçli olduğunu göstermek .Böyle motor sevdalısı Çorumda çok az.Birgün konuşup çay içmek isterim

Furkan Yıldız
    mavi r125 :D
    ÇORUM
    Hocam ben hiç goremedim mavi R125. Nerelerde dolaşıyorsun ? Merkezde misin?

GÖKTÜRK99 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF R125
    Alıntı unvrld adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam ben hiç goremedim mavi R125. Nerelerde dolaşıyorsun ? Merkezde misin?
    Kardesim ben buhara cevresinde geziyorum. Sen nerde oturuyorsunda ( pazartesi pazarinin orda oturuyorum )

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Bizde olaylar şu şekilde geliyor..

Kimseyi ikna ile uğraşmıyorum minnet etmiyorum.
    Gidiyorum alıyorum.
    Hayırlı olsun diyorlar, eywallah diyorum.
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

MANKU - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia & YAMAHA
    Arkadaşlar motor almak için ailenizi ikna etmeye çalışın, bunda bir sıkıntı yok. Ama ikna olmuyorlarsa, sakın ha o motoru almayın. Onların razı olmadıkları hiç bir işi yapmayın... Tecrübeyle sabittir; onların yapma dediği şeyleri çok yaptım, hepsinde de bedelini ağır bir şekilde ödedim. Sadece bir hatırlatma yapayım dedim, buyrun siz devam edin.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)