Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

engelliye motor alinabilirmi yardim

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    salkano wolf
    ABİM zihinsel engelli 70 raporu var. Fiyat da indirim olabilirmi
    onun üzerine akşam motoru iyi forumlar

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Kardeş araba alacak olsanız olur da, motorda sanmıyorum, yani bilgim yok ama, tahminimce bu özürü kullanıp motosiklet alabileceğinizi düşünmüyorum.
    weirdo1 bunu beğendi.

Bartas3010 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Activa, 98 zx6r
    Abi bunu engelli forumlarında sorsan daha sağlıklı bilgi alırsın

Motosikleti
    Hyosung GV650
    kanun aynen şöyle diyor

ÖTV’den İstisna Taşıt Araçları

Malul ve özürlülerin özel tertibat yapılma şartı olsun veya olmasın ÖTV ödemeden iktisap edebilecekleri taşıt araçları şunlardır:

- Motor silindir hacmi 1600 cm3’ü aşmayan binek otomobilleri ve esas itibariyle insan taşımak üzere imal edilmiş diğer motorlu taşıtlar (steyşın vagon, arazi taşıtı ve jeepler dahil),

- Motor silindir hacmi 2800 cm3’ü aşmayan eşya taşımaya mahsus taşıtlar,

- Motosikletler, mopedler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlar,

Buna göre, Özel Tüketim Vergisi Kanununa ekli (II) sayılı listede bulunan taşıt araçlarından motor silindir hacmi 1.600 cm³’ü aşmayan binek otomobilleri, motor silindir hacmi 2.800 cm³’ü aşmayan kamyonet, pikap vb. eşya taşımaya mahsus taşıt araçları ile motosikletlerin “özür durumuna göre tüm vücut fonksiyon kaybı oranı (sakatlık derecesi) %90 veya daha fazla” olan malul ve özürlüler veya bizzat kullanmak amacıyla sakatlığına uygun hareket ettirici özel tertibat yaptıran malul ve özürlüler tarafından, “beş yılda bir defaya mahsus olmak üzere” yetkili satıcı veya galeriden satın alınmasında ÖTV tahsil edilmeyecektir.

bu arada 250 cc bir motosiklet almaya kalkarsan sadece %8 ötv vermezsin. kısacası bu engelli indirimi denilen durum sadece ötv vermeme olayından. 5 yılda 1 hakkın var. yani motosiklet alana kadar git bir araba al. %38 ötv vermezsin 5 yıl sonra satarsın 5 yıldan önce satarsan o ötv'yi devlet senden tahsil ediyor ama 5 yıl sonra satarsan öyle birşey yok kısacası işe kar zarar olarak bakarsan sıfır araba alıp 5 yıl kullanıp ciddi bir kar ile o arabayı satıyorsun. motosiklet aldın diyelim indirimle yine 5 yıl olayı geçerli. bugün alır 2 yıl sonra satmaya kalkarsan ötv'yi senden tahsil ederler.
    Zell bunu beğendi.

bikerboi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    23' Piaggio Beverly S 400
    Bence aracı satma durumunda alıcı engelli araç satın almaya haiz değilse, ÖTV fatur bedeli üzerinden ödenecektir, bunu araştırmak gerekir. Bir de abinizin üzerine alacağınız aracı sizin kullanamıyor olmanız gerekir, bu da ayrı bir araştırma konusu

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    hocam ehliyet alırken insanları psikoteknik denen olaya dahil ediyorlar, sen şimdi zihinsel engelli birini trafiğe mi sokmak istiyorsun?
    direkt uçurumdan göndermek daha kestirme olur.

LostRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Star Fire 48
    %70 engelliye alamazsın

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Bi ara ben de araştırmıştım, yanlış hatırlamıyorsam %90 altı engel düzeylerinde, engeli olam kişi kullanabiliyor aracı, başkası değil. %90 ve üzerinde ise engeli olan kişinin bakımından yasal olarak sorumlu olan kişi kullanabiliyor.

Zaten yazmışlar, araç sıfır olacak. 250cc üzeri almayacaksan, bence, uğraşmaya pek değmez.

Bir de bu ÖTV indirimi motosiklette oluyo muydu?

Motosikleti
    salkano wolf
    Kendim kullancam motoru ABİM sadece onun üzerine olacak ABİM zihinsel engelli bana sadece. Yüzde 8 lık bi indirimi oluyor KDV ödicekmiyim tam anlamadım ben satmak için değil kullanmak için alıyorum vergi muaf olurmu sigorta az cikarmi

Motosikleti
    turuncu
    Alıntı darkos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendim kullancam motoru ABİM sadece onun üzerine olacak ABİM zihinsel engelli bana sadece. Yüzde 8 lık bi indirimi oluyor KDV ödicekmiyim tam anlamadım ben satmak için değil kullanmak için alıyorum vergi muaf olurmu sigorta az cikarmi
    engeli olan bireye araç satın alımında göreceğin tek kolaylık, ÖTV indirimi başka da bi şey yok. ÖTV; 250cc'ye kadar motosiklette 8%, diğerlerinde 37%, otomobillerde 45% (otomobil en fazla 1400cc olabilir ÖTV indiriminden yararlanmak için).

KDV'si, periyodik vergisi, muayenesi, sigortası zartı-zurtu aynen devam.

Bartas3010 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Activa, 98 zx6r
    Abi arkadaş diyor ki araba alırsan %38'lik özel taşıt vergisi, motosiklet alırsan %8'lik özel taşıt vergisini ödemezsin diyor. Bir diğer arkadaş ta senin kullanman için abinin engel oranının en az %90 olması gerektiğini söylüyor. %90 engel oranı altında olanların kendisinin kullanması gerektiğini söylüyor. Ama sana bir tavsiye %70 engel neye tekabül ediyor ya da abinin durumunu bilmiyorum ama motosikletin arkasına koyduğun adamın ufak bir hareketi bile dengeyi bozuyor. Korkma durumunda ikinize de zarar gelir. Abini taşıyacaksan araba al diyorum.

Motosikleti
    turuncu
    Alıntı Bartas3010 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi arkadaş diyor ki araba alırsan %38'lik özel taşıt vergisi, motosiklet alırsan %8'lik özel taşıt vergisini ödemezsin diyor. Bir diğer arkadaş ta senin kullanman için abinin engel oranının en az %90 olması gerektiğini söylüyor. %90 engel oranı altında olanların kendisinin kullanması gerektiğini söylüyor. Ama sana bir tavsiye %70 engel neye tekabül ediyor ya da abinin durumunu bilmiyorum ama motosikletin arkasına koyduğun adamın ufak bir hareketi bile dengeyi bozuyor. Korkma durumunda ikinize de zarar gelir. Abini taşıyacaksan araba al diyorum.
    arkadaş biraz anlatım bozukluğu yapmış. motor abimin üzerine olacak demek istemiş, abim moturun üzerinde olacak değil

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Devletin engelli vatandaşlara sağladığı kolaylığı bu şekilde suistimal etmek hiç etik değil.
    planet58 ve Ertugyigit bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı Bartas3010 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Anladığım kadarıyla arkadaş sadece ÖTV'den muaf bir araç almak istiyor engelli abiyi taşıma gibi bir plan yok. Ancak daha önce de söylediğim gibi sizin bu aracı kullanma yetkiniz olmayabilir aynı yabancı plakalı araçları kullanabilecek kişilerin sınırlandırılmış olmaso gibi.

mrt0661 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alamazsin hocam motoru birak arabada alamazsin min. %90 engelli raporu isteniyor

Motosikleti
    turuncu
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Devletin engelli vatandaşlara sağladığı kolaylığı bu şekilde suistimal etmek hiç etik değil.
    ÖTV etik diyon yani?
    Zell bunu beğendi.

Motosikleti
    Hyosung GV650
    sigorta az çıkmaz, yıllık ödenen vergiden muaf olmazsın SADECE ARACI ALIRKEN ÖTV ÖDEMEZSİN. Alacağın motosikler 250cc altında ise bu ötv %8. 12-13 bin liralık bir motorda 700-800 lira filan yapıyor.

şimdi işin önemli kısmı. BU ALACAĞIN MOTORU 5 YIL BOYUNCA SATAMAZSIN. 5 YILDAN ÖNCE SATARSAN DEVLET SENDEN MUAF TUTTUĞU ÖTV'Yİ ALIR. AYRICA BU 5 YIL İÇİNDE BAŞKA ÖTVSİZ ARAÇ ALAMIYORSUN.

bak burası daha önemli. eğer abinin engellilik durumu %90 ve üzeri ise motoru sen kullanabilirsin. %90 VE ÜZERİ ENGELLİ RAPORU OLANLARIN 3. DERECEYE KADAR YAKINLARI BU ARAÇLARI KULLANABİLİR.

Motosikleti
    Konu kilit

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ÖTV etik diyon yani?
    Hayır ben ÖTV etik demiyorum. Bence ÖTV sadece mücevher, 400 beygirlik yarış arabası, yat gibi aşırı lüx tüketimlerden alınmalı. Hatta vergiler devletin imkanlarından faydalanan kişilerden alınmalı. Mesela duble yolların masrafı bütün vatandaşlardan değilde o yolu kullananlardan alınmalı. 3. köprünün masrafı 3. köprüyü kullanandan çıkmalı.

Benim burada etik bulmadığım şey devletin engelli vatandaşların ulaşımı için yaptığı özel bir sosyal uygulamayı engelli olmayan birinin suistimal etmesidir. Bu çakallığı yapanların sayısı artarsa vergi indirimi uygulamasının kaldırılmasına bile sebep olabilirler. Yanlış başka bir yanlışla düzeltilmez. Mesela E-5 de trafik devletin öngörüsüzlüğü yüzünden sıkışıyor şimdi araç kullanıcıları ambulans için yapılmış olan emniyet şeridine girse haklarını mı korumuş olacaklar? Sadece diğer araç sürücülerinin hakkına girip ambulansa itfaiyeye ihtiyacı olan insanların ölümüne sebep olacaklar.
    Ertugyigit bunu beğendi.

Motosikleti
    turuncu
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayır ben ÖTV etik demiyorum. Bence ÖTV sadece mücevher, 400 beygirlik yarış arabası, yat gibi aşırı lüx tüketimlerden alınmalı. Hatta vergiler devletin imkanlarından faydalanan kişilerden alınmalı. Mesela duble yolların masrafı bütün vatandaşlardan değilde o yolu kullananlardan alınmalı. 3. köprünün masrafı 3. köprüyü kullanandan çıkmalı.

Benim burada etik bulmadığım şey devletin engelli vatandaşların ulaşımı için yaptığı özel bir sosyal uygulamayı engelli olmayan birinin suistimal etmesidir. Bu çakallığı yapanların sayısı artarsa vergi indirimi uygulamasının kaldırılmasına bile sebep olabilirler. Yanlış başka bir yanlışla düzeltilmez. Mesela E-5 de trafik devletin öngörüsüzlüğü yüzünden sıkışıyor şimdi araç kullanıcıları ambulans için yapılmış olan emniyet şeridine girse haklarını mı korumuş olacaklar? Sadece diğer araç sürücülerinin hakkına girip ambulansa itfaiyeye ihtiyacı olan insanların ölümüne sebep olacaklar.
    Arkadaşım n'aapalım yani? Bu kanunu/kuralı koyanların ne tür kişilikler olduğunu sen de biliyosun.

"Dinsizin hakkından imansız gelir" hesabı hareket edeceksin ki arada silinip gitme. Doğru mu? Değil. Ama yapacak bi şey yok.

Bak her gün bikaç tane bomba atılıyo şu an bulunduğum şehire; konu siyasete kaymasın. Bu devleti/hükümeti yediği b.kları kimse savunmasın.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)