Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

engelliye motor alinabilirmi yardim

Motovento
    REKLAM ALANI
    Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam ehliyet alırken insanları psikoteknik denen olaya dahil ediyorlar, sen şimdi zihinsel engelli birini trafiğe mi sokmak istiyorsun?
    direkt uçurumdan göndermek daha kestirme olur.
    Refakatçi denen bir durum var, eğer kişi hayatını idame edebilmek için dış bir yardıma ihtiyaç duyuyor ise, bu haktan yararlanılarak refakatçisi bir araç alabiliyor, tam detayını bilmiyorum.Zihinsel engelliyi trafiğe sokmak değil konu. Tabi bu motosiklet olmaz diye düşünüyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Daha önce aynı konu açılmıştı. Arayıp bulursanız detaylı açıklamalar var.
    Benim aklımda kaldığı kadarıyla araç alabiliyorsunuz fakat sakat olan arkadaşa özel donanımlı olacak.
    Ehliyeti olması gerekiyor.
    Kendisinden başka hiç kimse kullanamaz.
    Eğer kendisinden başkası kullanır veya motosikletin izin verilen donanımları çıkarılır yahut değiştirilirse ödenmeyen vergi faiziyle tahsil edildiği gibi diğer haklarından da mahrumiyet gibi cezaları var ve devlet bu durumdan sadece sakat olan vatandaşı değil, sorumlu kişiyi ve aracı satan firmayı da sorumlu tutuyor.
    Yani kaçak binerim gibi bir şey söz konusu bile olmaz çünkü polis yakalamasa firma sahibi şikayet edebilir. Ya da bir başkasıda şikayet edebilir ve abinizin hayatını mahvedersiniz.

Bu konuyla alakası yok ama merak edileceği için yazayım.
    Sakat olan kişi aracı kendisi kullanamayacak haldeyse zaten ehliyet alamayacağından aracı indirimli almak mümkün değil. Bu durumdakilere %90 ve üstü tanımlaması getirmişler. Bu kişilerin araçlarını 3. Kişiler kullanabiliyor fakat araç kesinlikle sakat olan şahsın hizmetinde olduğu sürece.
    Ayrıca sedye veya tekerlekli sandalye gibi donanımlarınında olması gerekiyor.

Dipnot: yazarken yasaya bir göz attım. ÖTV muhafiyeti %47
    Yani 100.000 liralık bir aracı yaklaşık 69.000 liraya alabiliyorsunuz.
    Gerçi özel donanımlar nedeniyle araç yine 100.000 liraya gelir ama olsun başka türlü 147.000 lira ödeyecektiniz.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

tesisatogr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB125 Ace / Yuki YK-25 Triportör
    Eğer amacın hakikaten engelli birey içinse fikir edinmek maksadıyla:
    http://www.motosiklet.net/forum/moto...m-basligi.html

Yok işin çakallığındaysan: Eşek miyiz ulan biz ÖTV öderken?!

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    Alıntı Levent Gocmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Refakatçi denen bir durum var, eğer kişi hayatını idame edebilmek için dış bir yardıma ihtiyaç duyuyor ise, bu haktan yararlanılarak refakatçisi bir araç alabiliyor, tam detayını bilmiyorum.Zihinsel engelliyi trafiğe sokmak değil konu. Tabi bu motosiklet olmaz diye düşünüyorum.
    hocam dediğin olay otomobil için mantık olabilir, ama zihinsel engelli birini artçı olarak almak bile sıkıntılı olur diye düşünüyorum.
    çünkü sürekli tedirgin bi sürüş halinde olur refekat eden. arkadaki her an ters bi harekette bulunabilir ve tehlikeye atabilir.

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    Alıntı darkos adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ABİM zihinsel engelli 70 raporu var. Fiyat da indirim olabilirmi
    onun üzerine akşam motoru iyi forumlar
    zihinsel engelli abiniz adına sadece ona bakmakla hükümlü olan kişiler anneniz babanız araç alabilir diye biliyorum ,motosiklet işi ayrı mesele zaten
    www.youtube.com/c/biyeybaraküs "Motora binmeye karar verecek kadar cesur ve aptal, üzerinde ölmeyecek kadar korkak ve akıllı olacaksın" alıntıdır AttilaXtreme den

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam dediğin olay otomobil için mantık olabilir, ama zihinsel engelli birini artçı olarak almak bile sıkıntılı olur diye düşünüyorum.
    çünkü sürekli tedirgin bi sürüş halinde olur refekat eden. arkadaki her an ters bi harekette bulunabilir ve tehlikeye atabilir.
    Aynı şeyden söz ediyoruz.
    LynXMaSTeR bunu beğendi.

jackal_64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Herkes kafadan bişey sallamış birisi resmen dalga geçmiş yaw diyaliz makinası bağlayacakmış motora

YA ARKADAŞLAR MOTOSİKLETTE SINIRLAMA YOK %90 engelli birisi isterse H2 bile alabilir ve o motosikleti herkes kullanabilir AÇIN Bİ MEZUATI OKUYUN YAW

Şunuda biz izleyin uydurma kulaktan duyma ile olmaz bu işler arkadaşıda yanlış yönlendirmeyin

https://www.youtube.com/watch?v=VFP5...&feature=share

Serk21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390
    Aynen, forum yine poligona dönmüş, ATAN ATANA =) Ortapedik engelli olursa kişi % 90 altı olsa da alabiliyor. İndirim dediğiniz gibi ÖTV miktarı fiyattan düşülerek yapılmıyor. Adam ham fiyata kdv vs ekliyor ötv eklemiyor.... Yani 71.000 tl olan araba 52.000 e geliyor. Ayrıca park muafiyeti var,İsparka 2 saat ücretsiz park edebilir, eğer isparka müracat eder park kartı çıkarırsa komple ücretsiz. 6 ayda bir MTV de ödemiyorsunuz 5 yıl boyunca.. Araç engelli kişinin kullanabileceği şekilde aparat vs ekleniyor ve muayneye gidiyor.. Satarken tekrar muayne yaptırmak gerekiyor.

Ortapedik rahatsızlık yoksa eğer diğer hastalıklardan %90 ve üzeri olması gerekiyor. aracı ailedeki herkes kullanbiliyor.. Mesela babanıza bu şekilde araç alırsanız anneniz,kardeşleriniz,siz,amcanız,halanız, dedeniz vs yakın akrabalar da kullabiliyor. Engelli kişinin araçta olması gerekmiyor. Şimdi amcanız babanızı aldı, arabaya koydu ve hastaneye götürüp yatırdı diyelim, hataneden dönerken arabada engelli kişi yok diye ceza mı yiyecek? yada bunun takibatı nasıl yapılabilir?

Özetle, engelli aracı olayı gerçekten engelli kişi için kullanılmayacaksa çokta mantıklı değil, gidip 71.000 tl olan aracı 52.000 ye alıp 5 yıl satamamak ve gerektiği durumlarda en yakın arkadaşının bile kullanamaması.. KM nin 5 yıl içinde patladığı için satarken zorlanmak ve en önemlisi engelli aracı için kredi kullanamamak var.. Dünyanın 1001 türlü hali var.. Ayrca 1.4 değil üst sınır 1.6.. Yani 1.6 dizel bir araç bile alabilirsiniz.

jackal_64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Alıntı Serk21 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen, forum yine poligona dönmüş, ATAN ATANA =) Ortapedik engelli olursa kişi % 90 altı olsa da alabiliyor. İndirim dediğiniz gibi ÖTV miktarı fiyattan düşülerek yapılmıyor. Adam ham fiyata kdv vs ekliyor ötv eklemiyor.... Yani 71.000 tl olan araba 52.000 e geliyor. Ayrıca park muafiyeti var,İsparka 2 saat ücretsiz park edebilir, eğer isparka müracat eder park kartı çıkarırsa komple ücretsiz. 6 ayda bir MTV de ödemiyorsunuz 5 yıl boyunca.. Araç engelli kişinin kullanabileceği şekilde aparat vs ekleniyor ve muayneye gidiyor.. Satarken tekrar muayne yaptırmak gerekiyor.

Ortapedik rahatsızlık yoksa eğer diğer hastalıklardan %90 ve üzeri olması gerekiyor. aracı ailedeki herkes kullanbiliyor.. Mesela babanıza bu şekilde araç alırsanız anneniz,kardeşleriniz,siz,amcanız,halanız, dedeniz vs yakın akrabalar da kullabiliyor. Engelli kişinin araçta olması gerekmiyor. Şimdi amcanız babanızı aldı, arabaya koydu ve hastaneye götürüp yatırdı diyelim, hataneden dönerken arabada engelli kişi yok diye ceza mı yiyecek? yada bunun takibatı nasıl yapılabilir?

Özetle, engelli aracı olayı gerçekten engelli kişi için kullanılmayacaksa çokta mantıklı değil, gidip 71.000 tl olan aracı 52.000 ye alıp 5 yıl satamamak ve gerektiği durumlarda en yakın arkadaşının bile kullanamaması.. KM nin 5 yıl içinde patladığı için satarken zorlanmak ve en önemlisi engelli aracı için kredi kullanamamak var.. Dünyanın 1001 türlü hali var.. Ayrca 1.4 değil üst sınır 1.6.. Yani 1.6 dizel bir araç bile alabilirsiniz.
    Aynen 👍🏼👍🏼

Senin durumunda engelli raporuyla her aracı alırsın. Fakat araç işine yaramaz. Kanunda böyle bir çelişki var. Benim 8 yaşındaki oğlum %83 engelli, ve aynı dutumdayım. Araç alamıyorum.
    %90 engeli bulunmayana alınan araçları sadece ve sadece engellinin kendisi kullanabilir. Bir yakını direksiyona oturamaz.
    Şimdi kimileri refakat falan diyecek. Yok öyle bir şey. Olsaydı ben kaç kere faydalanırdım.
    Ki kanun değişse bile, engelli abini devamlı artçı olarak taşıman gerekecek.
    %90 engelli yakının yoksa, diğer pranlar bir işe yaramaz.

oialdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250
    Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Devletin engelli vatandaşlara sağladığı kolaylığı bu şekilde suistimal etmek hiç etik değil.
    Belki evde hiç araç yok. Ve bu arkadaş uzak bir mesafeye okula gidiyor. Ya da sürekli ilaç alıyor abisine. Sizin böyle bilmeden yargılamanız etik mi ?
    Yahu nereden biliyorsun diyecek olursanız. Evimizde alzheimer yatalak hasta var. Sürekli olarak Bez, Mama ve ilaç alıyoruz. Evde arabamızda var. Ama motosiklet daha kolay oluyor. Yani adam samimiyetle sormuş. Nasıl karşılıksız çek yazarım dememiş ki. O yüzden böyle hassas konulara bodoslama girmeyelim

uçanmotor - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    aynı anda iki motor kullanıyorum
    işin çakallığındada olabilir ki yüzde doksandokuzu öyle eğer niyeti salihse ağzı olan konuşuyor arkadaşın dediği gibi hasta bezi vesaire almaya gidecek bilmeden konuşmadan hemen pat diye suçlamayın şu beyin denilen organınızı biraz çalışmaya zorlayın

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)