Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Slip-on / Full System / Full system chip egzoz farkı

Motovento
    REKLAM ALANI
    caglar48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW S1000R
    Merhaba arkadaşlar butun gun araştırma yaptım fakat farkı bı turlu bulamadım ne degısıyor diye. Slip-on ve full system arasındakı farkı bılıyorum fakat chipli egzozun farkı nedır merak edıyorum cıdden. Suan almayı dusundugum motorda Termignoni tam set chipli egzoz varmış.Olayı nedir bilen biri acıklayabılır mı ? Motor monster 696 , performans degisimimi saglıyor ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çipli egzoz ne la. Egzoza göre belki ateşleme haritası değiştirilmiştir

Motosikleti
    BMW S1000R
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çipli egzoz ne la. Egzoza göre belki ateşleme haritası değiştirilmiştir
    Valla bende cozemedım ınternette var bide deli paralara satılıyor ducati hypermotard 796 termignoni chipli 2.550 dolar yada bızım chip sandıgımız sey ecu degısımı olmasın ?
    https://www.instagram.com/besafes1kr/

Alıntı caglar48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Valla bende cozemedım ınternette var bide deli paralara satılıyor ducati hypermotard 796 termignoni chipli 2.550 dolar yada bızım chip sandıgımız sey ecu degısımı olmasın ?
    Ben de onu dedim ya
    Az silindir, çok iş

Motosikleti
    BMW S1000R
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de onu dedim ya
    Performansta bi degısım saglar mı sence ?

Alıntı caglar48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Performansta bi degısım saglar mı sence ?
    Tam konuya hakim olmamakla birlikte ecu değişimi veya müdahalesi varsa performansı hissedilecek kadar artar
    Az silindir, çok iş

Motosikleti
    gt250r
    Bazi araçlar çok erken kesiciye giriyor gereksiz kisitlamalar mevcut,onlarda CDi değişerek performans artiyor ama 696da çok fark edeceğini zannetmiyorum şahsen. Artisi vardır illaki orasi ayri.

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Termignoni egzozlar genelde full sistem + hava filtresi + beyin olarak alınır.
    200 beygirlik makina da bile performans artışını hissetmek normal kullanıcılar için mümkün değil. "Egzoz taktım uff acayip oldu makina" diyenlerin hepsi placebo etkisi

Linkteki ilanda bulunan motoru düşünüyorsan, bence boşver.
    https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-ducati-sahibinden-2009-monster-696-280722680/detay

Motosikleti
    BMW S1000R
    Alıntı tyrung adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Termignoni egzozlar genelde full sistem + hava filtresi + beyin olarak alınır.
    200 beygirlik makina da bile performans artışını hissetmek normal kullanıcılar için mümkün değil. "Egzoz taktım uff acayip oldu makina" diyenlerin hepsi placebo etkisi

Linkteki ilanda bulunan motoru düşünüyorsan, bence boşver.
    https://www.sahibinden.com/ilan/vasita-motosiklet-ducati-sahibinden-2009-monster-696-280722680/detay
    Yok 6000kmde kazasız cızıksız rizoma elcıklı , yenı set lastıklı , termo egzozlu alacagım

Bthndmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX150
    Bu rizoma elcik, ayna filan var bunların özelliği ne?
    Ayrıca chipli dedikleri harita değişimi olabilir.

Motosikleti
    BMW S1000R
    Alıntı Bthndmrl adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu rizoma elcik, ayna filan var bunların özelliği ne?
    Ayrıca chipli dedikleri harita değişimi olabilir.
    Rizoma bi marka daha kaliteli kullanım kolaylıgı ıcın baska bıseyı yok

Motosikleti
    Yamaha ybr2009/ybr2012/ şu an YZF-R25(2015)
    arkadaşlar bunu bildiğinizi umardım ama forumda bu konuları pek araştırmıyorsunuz demekki sadece akrep mi yoshi mi iki kardeş mi bunlara bakıyorsunuz herhalde. normalde egsozu slip on alıp takarsanız ondan bir performans beklemenin mantığı yok sadece ses içindir. full sistem takarsanız bir nebze dikkat edin bir nebze diyorum performans artışı olur ancak bunu en ünlü motosiklet kullanıcıları dahi anlayamayabilir ki siz anlayabilesiniz 170 180 hp lik motorlarda dahi 5-6 hp(markaya göre +-bi kaç hp) artışı sağlar. ancak eğer ki chipli bir egsoz alıp takarsanız (ki full sistemlerde chipsiz satılmayan sadece termignoniyi biliyorum diğer markaları chipsizde satın alabilirsiniz) ancak o zaman farkı anlayabilirsiniz. bildiğiniz üzere artık çoğu motor akıllandı beyinlendi. egsozlarında belirli bir basınçtı carttı curttu çalışma ayarları oluyor işte almış olduğunuz egsozun chipi burada devreye giriyor ve motosikletin beynine talimatlar gönderiyor. dolayısıyla egsozu tam performansta kullanabiliyorsunuz. ancak tam performans kullanmanında bazı dezavantajları olur herhalde çünki ne kadar yüksek performans o kadar motor ömrünü yeme demek. tabi uzuuun vadede..

Motosikleti
    BMW S1000R
    Alıntı thefox adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar bunu bildiğinizi umardım ama forumda bu konuları pek araştırmıyorsunuz demekki sadece akrep mi yoshi mi iki kardeş mi bunlara bakıyorsunuz herhalde. normalde egsozu slip on alıp takarsanız ondan bir performans beklemenin mantığı yok sadece ses içindir. full sistem takarsanız bir nebze dikkat edin bir nebze diyorum performans artışı olur ancak bunu en ünlü motosiklet kullanıcıları dahi anlayamayabilir ki siz anlayabilesiniz 170 180 hp lik motorlarda dahi 5-6 hp(markaya göre +-bi kaç hp) artışı sağlar. ancak eğer ki chipli bir egsoz alıp takarsanız (ki full sistemlerde chipsiz satılmayan sadece termignoniyi biliyorum diğer markaları chipsizde satın alabilirsiniz) ancak o zaman farkı anlayabilirsiniz. bildiğiniz üzere artık çoğu motor akıllandı beyinlendi. egsozlarında belirli bir basınçtı carttı curttu çalışma ayarları oluyor işte almış olduğunuz egsozun chipi burada devreye giriyor ve motosikletin beynine talimatlar gönderiyor. dolayısıyla egsozu tam performansta kullanabiliyorsunuz. ancak tam performans kullanmanında bazı dezavantajları olur herhalde çünki ne kadar yüksek performans o kadar motor ömrünü yeme demek. tabi uzuuun vadede..
    Chipli olması performans konusunda daha ıyı yanı hıı anladım tesekkurler

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Teknolojik motorda eksoz, ECU modifiyesi olmadan degistirilmez zaten.

Fark sadece guc artisi degil, daha duzenli rolanti, kolay ivmelenme olarak ta gosterir kendisini.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    hocam o makinenin daha nesini arttıracan yav. sıkıldıysan 1000 lik felan al.
    eğer lisanslı olarak yarışmıyorsanız bence çok gereksiz 1-2 beygir için binlerce dolar harcamak

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hocam o makinenin daha nesini arttıracan yav. sıkıldıysan 1000 lik felan al.
    eğer lisanslı olarak yarışmıyorsanız bence çok gereksiz 1-2 beygir için binlerce dolar harcamak
    Intake ve egzos modifiyeleri ile arka tekerde 150 beygir olan superduke 190 beygire cikiyor. Soylenene gore de daha duzenli calisiyor. Duzgun yapilinca fark modeline gore sasirtici olabiliyor.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Intake ve egzos modifiyeleri ile arka tekerde 150 beygir olan superduke 190 beygire cikiyor. Soylenene gore de daha duzenli calisiyor. Duzgun yapilinca fark modeline gore sasirtici olabiliyor.
    bi egzosla 40 beygir öyle mi?
    o zaman herkes 250 lik motor alıp üstüne taksın egzosu nerden baksan 10 beygir alır.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Chip dediği PC (power commander) olmasın sakin?

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    O kadar masraf yapıp bir fark hissedemediğinde çok üzüleceksin, onun için hiç uğraşma.

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:39 ----------

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaynak alalım lütfen?

slayer2694 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 zx636r
    slip-on sadece tüptür performans sağlamaz (belki çok küçük bir miktar ileri ya da geri getirebilir motoru),full sistem headersla beraber olduğu için motorda daha fazla değişikliğe sebep olacaktır ancak bu her zaman iyi olacak diye bir kaide yok motorunuz geri de gelebilir.çipli egzoz nasıl oluyor bilmiyorum ama muhtemelen power commander gibi enjektörlerin zamanlamasına müdahale eden bi stand alone beyindir.eğer makina dinamometreye çıkarılıp güzel bir harita yazılırsa 150+hp makinalarda fark edebileceğiniz kadar güç olur.tabi bu son hızınızı değiştirmez sadece son hıza çıkma zamanınızı düşürür.Tork artışı da olacağından dolayı motorunuz eskisi ile aynı kullanımda daha az yakar,eğer aracınız binek bi araba olsaydı 3 ile çıktığın rampayı 4 ile çıkabilirsin ya da 300 kilo yük taşıyabilirken 350 kilo yük taşıyabilir hale gelirdi gibi yorumlar yapabilirdim.power commander gibi beyinler sizin gücü etkili kullanmanıza yardım eder ama bilinçsiz ellerde saçma sapan haritalar yüklenirse motorunuz yığılabilir zengin ya da fakir karışım üretmesine sebep olabilir.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)