Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Katalizör nedir ? Katalizör iptali neden yapılır ? Bir zararı varmıdır.

Motovento
    REKLAM ALANI
    M.Cankurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 696 (2013)
    Herkese iyi forumlar.
    Motoruma egzoz taktırmak istiyorum dün arkadaşlarımızla görüşürken katalizör ün iptal olması gerekiyor dendi muhabbet arasında ve konu üzerinde fazla duramadım.

Acaba bu katalizör nedir. Motorda ne işe yarar, tüp egzoz takılırken katalizörün iptal edilmesi gereklimidir. (cbr125 için)
    Katalizör iptal edilirse motorda herhangi bir problem oluşturur mu ?

Şimdiden değerli yorumlarınız işin teşekkürler.
    Ride to live,Live to ride

Honda CBR 125R (2015) > Yamaha YZF R25 (2016)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Vmaxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha MT-09 MT-07 WR250r
    katalisatör....basit aciklamasi
    reaksyona yardimci olup(hizlandiran) kendi reaksyon olmayan nesne
    iki zararli gazi isindikdan sonra birlestirerek daha az zararli yada zararsiz bir gaza ve siviya dönüsdüren yardimci
    zararli + zararli = az zararli

detayli aciklamasi
    Karbonmonoxid (CO) ve azotoxid (NOx) birlestirerek === isi ve (katalisatör) === karbondiyoksid (CO2), su (H2O) ve Azot (N2)

cok istiyorsaniz eksozu degistirin ama katalisatör kalsin , motorun ince ayarlari katalisatöre göere yapilmisdir...
    bence hic kurcalamayin motorun ömrü uzasin
    velizrsln bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    İptal olmassa iyi bir ses alamassınız fazla bağırmaz

Geri basıncı azaltır kompresyon kaybı ve sıhhatsizlike sebeb olur, performans düşük devirde düşer, yüksek devirde ise sese aldanıp rahatlama sanırsınız, uzun vadede çöpe.

Vmaxxx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha MT-09 MT-07 WR250r
    snappy ,, katalisatör sesini kismaz motorun...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    Alıntı Vmaxxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Nasıl kısmaz benim arkadaşım egzozu kesip katalizörü çıkardık şuan bayağı bağırıyor

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    motora hiç bir yararı yok,zarardan başka,,yapılış amacı sadece motordan çıkan gazı süzerek çevreyi kirletmesini en aza indirmek okadar

bir çeşit egzozun içine iğne ucu büyüklüğünde delikleri olan ve gazı bu deliklerden geçerken süzen bir filteredir,motoru sıkar,söküldüğünde aksine motoru sıkmayarak daha rahat çalışmasını sağlar

artık tüm araçlara takılması mecbur,çevreyi kirletme açısından

benim eski aracıma performans artırmak için ilk yaptığımız şeylerden biri katalitik konvertörü iptal etmekti,aşağıdaki söktüğümüz konvertörün resmi,çıkan egzoz gazı bu ince eleklerden süzülerek geçmek zorunda anlıycagınız ,bir elinizle burnunuzun bir deliğini tıkayıp nefes alın, birde tıkamadan 2 delikle nefes alın,,sistem aynı hangisiyle rahat nefes alıp veriyorsanız motor içinde o geçerlidir

[IMG][/IMG][COLOR="Silver"]

[SIZE=1]
    M.Cankurt bunu beğendi.

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Alıntı Vmaxxx adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Katalizör motordan gelen sesi boğar, en son tüpten çıkışı daha sessiz ve sakin olur. Katalizörü kesip, ara boru ile tüpü direk bağlarsanız ses en az 3 kat daha fazla artar.

Tabi bu işin her tarafı zarardır. Yukarıda belirtilmiş zaten detaylıca.

Alıntı YERUÇAĞI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motora hiç bir yararı yok,zarardan başka,,yapılış amacı sadece motordan çıkan gazı süzerek çevreyi kirletmesini en aza indirmek okadar

bir çeşit egzozun içine iğne ucu büyüklüğünde delikleri olan ve gazı bu deliklerden geçerken süzen bir filteredir,motoru sıkar,söküldüğünde aksine motoru sıkmayarak daha rahat çalışmasını sağlar

benim eski aracıma performans artırmak için ilk yaptığımız şeylerden biri katalitik konvertörü iptal etmekti,aşağıdaki söktüğümüz konvertörün resmi,çıkan egzoz gazı bu ince eleklerden süzülerek geçmek zorunda anlıycagınız ,bir elinizle burnunuzun bir deliğini tıkayıp nefes alın, birde tıkamadan 2 delikle nefes alın,,sistem aynı hangisiyle rahat nefes alıp veriyorsanız motor içinde o geçerlidir

http://<a href="http://hizliresim.co...55.jpg</a></a>[COLOR="Silver"]

[SIZE=1]

Katalizörü sökünce performans mı artıyor yani? Yapmayın allah aşkına, bahsettiğiniz araç otomobil bile olsa öyle performans fln artırmaz, siz sadece arttığını düşünür mutlu olursunuz, oysaki bütün yanma ayarlarınız bozulur, beyine müdahale edemediğiniz için yeni haritalar atamazsiniz, araya power commander ve ignition modül atmanız ve bunların hepsini motosikletin devirine göre dyno'da ayarlatmanız bla bla gider bu iş.

Katalizörü kestim 10 beygir aldım fln bunlar biraz cahil cühela düşünceler maalesef.
    telike ve hakikiteker bunu beğendiler.

MD.Murat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok

http://<a href="http://hizliresim.co...55.jpg</a></a>[COLOR="Silver"]

[SIZE=1]
    Peki onu sönünce motorun egzoz subapları üzerindeki basınç değişince, yanma veriminin tekrar ayarlanması gerektiğini farkedebiliyor musunuz? Çok nefes alırsan respiratuar alkaloza girersin sonra, düşüp bayılırsın. Bilmeden yorum yapmak ne kadar kolay.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Arkadaş, hani motorcular düşünceli insanlardı? Nedir çevreye bu gareziniz? Ozon tabakasını deldiniz, hepimizi kanser edecekseniz. Kulaklarımızın ırzına geçeceksiniz. Arkanızdan, ananıza, bacınıza, avradınıza sövdürteceksiniz.

Dün polis çevirdi verdim evrakları, tam bakarken 600rr geçti bi tane. Durdurmadılar onu, "durduraydık iyiydi" diye söylendi polis. Eleman polisleri 500 metre geçince abandı gaza; polis aynen şu şekil: "orospu çocuğu!".

forzaBJK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 690 Enduro/SMC R
    valla ben katalizörü söktüm attim, 7-9 beygir attirdi motora.. bildigin bugatti oldu..

BlackGhost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL200 - Honda BlackWidow 2001 (Chaos MC)
    bu katalizör vs ayrıntılar kullanıcılarda kafa karıştırsada enjeksiyonlu ve beyinli sistemlerde bu tip değişiklikleri işin ehli bir usta tarafından el atılması daha doğru olur.Ben şahsen kendi motorumıun her şeyi ile oynamayı sevdiğimden daha az külfetli ve daha eski kafalı bir sistem olan karbüratörlü bir motor kullanıyorum.Elbette bu noktada bakımları takip etmek ve temiz kullanmak lazım bu tipte motorları ama güç bakımından katalizörlü ve düz karbüratörlü motorlardaki güç farkının ben çok fazla olmasada arada farkların olacağını düşünüyorum zira düz mantıkda aldığını yakan ve aynı şekildede dışarı salınımda herhangi bir filitreden geçmeyen bir motorun normal enjeksiyonlulara göre daha iyi güç vermesi gerekir.Eskiler bu tip motorlara (kemüaklitif motor) derler yani aldığını yakan güç üreten ve yaktığını atan düz sistem bana göre en fazla güç üreten sistemlerdir.
    Şahsi İnstagram Hesabım: _hayalet_ct.mc
    Chaos Turkey MC - instagram: chaos.turkey.mc
    Superlight Türkiye Facebook Sayfamız: slturkiye

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Adam üşenmemiş test etmiş CAT iptali motorun gücüne göre bu araçta +3 HP kazandırıyor..

godfather ve CraCheR bunu beğendiler.
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

Memory42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 300 , CBR 650F, Rc 390
    Ozman bizde 0,5 beygir katabilir

Karalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2teker
    Kat iptalinin motora daha iyi geldiğine inananlardanım

osmanico - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS Apache RTR 150
    Benim motorumun geçen hafta katalizör iptalini yaptık geçen hafta. O günden beri motor soğukken kalkışlarda boğuluyor. Isındıktan sonra sorun yok. Karbüratör ayarı ile de düzelmedi. Ne yapsam bilmiyorum

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    Alıntı MD.Murat adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki onu sönünce motorun egzoz subapları üzerindeki basınç değişince, yanma veriminin tekrar ayarlanması gerektiğini farkedebiliyor musunuz? Çok nefes alırsan respiratuar alkaloza girersin sonra, düşüp bayılırsın. Bilmeden yorum yapmak ne kadar kolay.
    tabi canım en çok sen biliyosun ben veya bu işin uzmanı olanlar hiç bişey bilmiyor,bilmeden yorum yapıyoruz,,hemşerim performans işlerine senin aklının alamayacağı kadar paralar harcadım ben,boş konuşmuyoruz

eskiden motorlarda konvertör varmıydı,bi düşün,,hiç bir motorda yoktu,yani motor daha verimli çalışsın diyemi konvertör koymuşlar motora,sen bunu demek istiyorsun anladığım kadarıyla sen o şekilde düşünmeye devam et,ve tek burnundan nefes almayada devam et

bu güne kadar 4-5 güçlü aracım oldu ve hepsinede gücünü arttırmak daha doğrusu saklı olan gücü açığa çıkarmak için chip tuning vs. yaptık uzmanlarıyla beraber,ilk başta motoru sıkmaması için konvertörün iptali ile başladık,,ozaman bişey bilmiyor bu adamlar demekki,160 hp lik aracı 240 hp ye çıkardılar,,

motosiklette senin dediğin yanma verimini konvertörmü ayarlıyor dostum,egzoz subaplarına ters basınç iyimi yani,,motorun hava girişi ve egzoz çıkışı nekadar boş olursa okadar rahat çalışır motor ve okadar güç kazanırsın,bunun motora hiçbir zararı yoktur, yarışlara katılan bir arkadaşın aracını inceledim,araçta egzoz bile yoktu,,bune ya dedim egzoz nerde,oda bana nekadar rahat hava çıkarsa okadar güç alırsın dedi iyi hatırlıyorum

motordaki yanma verimini giriş ve çıkıştaki sensörler ayarlıyor konvertör değil buda böyle

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:06 ----------

bu linkte akrapoviç egzozun benim motora verdiği güç ve tork sonucu var,ve sadece egzozdan alınan güç bu 2 hp yi geçiyor,,yüzde 7-8 güç veriyor,konvertör yok egzozda rahat çalışıyor

isteyen burdan istediğin motoru seçerek ne kadar güç alabileceğinede bakabilir,artı orijinal ve akrapoviç takılmış motorun sesinide dinleyebilirsiniz,,akrapoviç dünyada 1 numara bilen bilir

https://www.akrapovic.com/#!/motorcy...16&yearId=4138
    Karalı ve CraCheR bunu beğendiler.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    ..........eskiden konvertör hiç bir motorda yoktu..........egzoz subaplarına ters basınç iyimi yani,motorun hava girişi ve egzoz çıkışı nekadar boş olursa okadar rahat çalışır motor ve okadar güç kazanırsın.......

yazdiklariniz sadece max güç devirlerinde geçerli peki günlük trafikde hangi devirlerde kullaniyoruz...her yeşil yandığında redline mi goruyoruz....motorun emme ve egzoz yolunu rahatlatirsaniz alt ve orta devirlerdeki torku kaybedersiniz....eskiden kat yoktu ama onun yerinde küçük bir ön susturucu vardı...görevi sadece egzoz gazının ters basınç uygulamasini sağlamaktı...katalizorler bu susturuculardan çok daha büyük ebatlardadır vede üzerindeki küçük deliklere aldanmayın egzoz çıkışını daha az engellerler...bu sebeple birçok motorda exup kelebeklerin kullanilir...alt ve orta devirlerde beyinden gelen sinyal ile egzoz bogazini kapatır exup ünitesi...elbette eskiden de max güç isteyenler orta devirleri gözden cikaranlar ön susturucuyu iptal ederdi...ama bu islemin günlük kullanılan araçlarda götürüsü çok çok daha fazladir...

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Mesele yazildigi kadar basit degil. Motorunuzdan anlayan guvenilir bir bilene danisip ne derse yapin. Cok guc kazanci beklemeyin.

Katalitik konvertor (KK) havayi bogmaz fazla, cunku fiziksel filtreleme yapmaz. Kimyasal olarak calisir. Sadece iptal etmenin guce etkisi yok gibidir. Ama: KK'nin calismasi icin eksos gazinda yeterli oksijen olmasi lazim. Onun icin KK oncesi ve sonrasi eksoz borusunda oksijen sensorleri olur. Bunlar, eksoz gazinda yeterli oksijen kalmasi icin, hava benzin karisimini surekli ayarlamasini saglar ECU'nun. Velhasil KK iptal edilecekse, bu O2 sensorlerinin iptali, ve ECU'nun tekrar tune edilmesi gerekir. Yoksa havayi kirletip, motorun kafasini karsitirmaktam baska bir ise yaramaz. Modelden modele degisiklik gostermekle birlikte motor duzgun rolanti yapamayabilir, gucu azalabilir, bogulabilir, yakit sarfiyati artabilir, vs.

kadango - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Fazer 8 - MT-07
    Katalizör gerekli bir parçadır, iptal edilirse özellikle enjeksiyonlu motorlarda rölanti dengesizliği, stop etme gibi sorunlara yol açar. Yakıt artar, verimsiz bir yanma gerçekleşir, alt devirlerde performans düşer. Karbüratörlü motorlarda da benzer sorunlar yaşanır. Mantıklı bir iş değildir, yasal değildir. Tamamen performans odaklı, devirli motorlarda yazılım ve diğer etken ünitelerin(Yakıt enjeksiyon sistemi, varsa turbo vs.) buna göre düzenlenmesi şartıyla performans artışına olumlu katkısı vardır. Sesi azaltan en önemli parçalardan biridir, katalizörü tamamen iptal ederek yapılan egsoz modifikasyonlarında ortaya akustiği olmayan anlamsız gürültülü bir ses ortaya çıkar. Gerisi için Google...
    gursus ve M.Cankurt bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)