Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklet Sürüş Pozisyonu ve Boyun Ağrısı

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba,
    Yakın zamanda racing tarzında bir motosiklet aldım. Daha önceleri oturuş yönünden daha dik ve rahat tarzda motosikletler kullanmama rağmen racing oturuş pozisyonuna yabancı sayılırım. Çevremdeki kullanıcı ve kişilerinde yorumlarını alıyorum fakat daha bir sonuca ulaşamadım. Kısa yada uzun mesafe ne kadar kullanırsam kullanıyım inanılmaz bir boyundan omuriliğin başlangıcına doğru bir batma ve ağrı hissediyorum. Daha fazla mı yatmam gerekiyor yada kafamımı çok kasıyorum kullanırken çözemedim.

Bu konuyla ilgili deneyim - tecrübe ve fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    berk_cglr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ducati m696 - yzf R 25 abs
    motor ne ayaklık ayarı varsa aşşağı çek biraz daha

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    tavuk tünemiş gibi uzanman gerekiyor yoksa bu ağrıları çekersin heleki trafik dur kalkta vuhu :D

KTM RC 250 .. Ayaklık ayarı yok malesef ..

Motosikleti
    iyide rc250 nin öyle çok da sert bir super sport oturuşu yok ki :S 98 kasa srad 750 de bile yorulmadım ki rc250 yanında minicik kalır sanırım oturuş pozisyonunuz hatalı kolları kasmadan tutun gidonu benzin deposuna yapışma bacakların ve dizlerinle tutmaya çallış çok az kambur gibi ama abartmadan dur

İlginiz için teşekkürler.. Alışık olmadığım bir sürüş tarzı olduğu için onu düzeltmeye çalışıyorum Hiç bir görsel ile destekleme şansımız varmıdır?
    berk_cglr bunu beğendi.

Motosikleti
    bilgisayar başında değilim ama geçersem ve unutmazsam atamaya çalışırım birşeyler

Pilot90 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GSXR 1000
    altin elbiseli adamin oturus pozisyonu ile alakali bir videosu vardi. ona bi bak derim isine baya yarar.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Alıntı Mimarca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlginiz için teşekkürler.. Alışık olmadığım bir sürüş tarzı olduğu için onu düzeltmeye çalışıyorum Hiç bir görsel ile destekleme şansımız varmıdır?
    Motogp'deki pilotlara bak işte oturma pozisyonu konusunda.

Motosikleti
    Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motogp'deki pilotlara bak işte oturma pozisyonu konusunda.
    hacı abi sende vur dedik öldürmüşsün be onların oturuş pozisyonu çok çok farklı

something123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 07
    motorsal değil vucutsal bir problem yaşıyorsunuz, fıtık başlangıcı olabilir... değiştireceğiniz bir pozisyon yok fikrimce doktora gorünmeniz gerekli...

Yaklaşık 3-5 ay önce bel ve bacak ağrısı teşhisiyle doktora gittim ama fıtıkla ilgili bir sorunla karşılaşmadım.. Masa başında çok kalmaktan oturuş bozukluğundan kaynaklandığını söyledi doktor.. Spora kastırmak gerekiyor sanırım.

Motosikleti
    cbr 1000 rr ve fjr 1300
    ben de 1000 rr kullanıyorum 8 yıldır, ilk kullanmaya başladığımda ensemin arkasında şiddetli ağrılar hissetmiştim, zamanla geçti, 1-2 ayda halloluyor.
    berk_cglr bunu beğendi.

Alıntı mi1954 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de 1000 rr kullanıyorum 8 yıldır, ilk kullanmaya başladığımda ensemin arkasında şiddetli ağrılar hissetmiştim, zamanla geçti, 1-2 ayda halloluyor.
    Evet problem bu

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:24 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:22 ----------

Alıntı Pilot90 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    altin elbiseli adamin oturus pozisyonu ile alakali bir videosu vardi. ona bi bak derim isine baya yarar.
    İnceleyim hocam.. Teşekkürler..

Dr. Fatih - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 25
    Belki de fıtık başlangıcınız var bilemezsiniz Bel fıtığı genelde bacaktan, boyun fıtığı ise ellere oluşan baskııyla kendisini gösterir. Sürüş pozisyonundan önce bir Beyin ve Sinir Hastalıklarına uğrayın derim.

tde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma F
    Alıntı Mimarca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yaklaşık 3-5 ay önce bel ve bacak ağrısı teşhisiyle doktora gittim ama fıtıkla ilgili bir sorunla karşılaşmadım.. Masa başında çok kalmaktan oturuş bozukluğundan kaynaklandığını söyledi doktor.. Spora kastırmak gerekiyor sanırım.
    Peki boyunla ilgili muayene oldunuz mu. tarif ettiğiniz ağrı boyun fıtığı ve düzleşmesine benziyor. bende her ikisi de var maalesef.
    Motorlu Günlükleri - İnazuma F - Pek Yakında Yayında

VOLkann - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2008 Honda CB600F Hornet
    Hocam geçmiş olsun. Biraz bel (ters mekik) ve boyun kaslarınızı güçlendirici hareketler yapın. Günlük 20dk ayırsanız farkı 1 haftada hissedersiniz.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Alıntı berk_cglr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    hacı abi sende vur dedik öldürmüşsün be onların oturuş pozisyonu çok çok farklı
    Şöyle diyeyim o zaman:
    Gidonu tutarken, dirseklerin zemine paralel olana kadar eğileceksin. Bu eğilme işini sadece belden yapma sakın, yani eğik ama sırtın dümdüz olmasın. Omurganı da eğeceksin, kambur oturacaksın yani ki alttan bi sarsıntı geldiğinde bütün omurlarına vurmasın, ağrı bundan oluyodur. Dediğim gibi eğildiğinde tekerleklerden/amörtisörden aktarılan sarsıntılar kuyruk sokumunda, en fazla bel bölgende absorbe olur; ta sırtına boynuna vurmaz.

Motogp pilotlarına bak demem bu yüzden; sırtı, boynu adsmın her şeyi. Senin gibi ağrı çekse adamın kariyeri biter. Ama herifler yıllarca iki büklüm motor teprsindeler, hiçbi şeyde olmuyo.

Barkın'ın falan da sürekli bahsettiği oturuş bu.

Bak mesela seyehat endurolarında, multistradalar, gsler vb., amörtisörler yumuşak; neden? Eğilcek yer yok motorda, o yüzden de sarsıntıları olabildiğince sürücüye iletmemek, tekerlekte ya da amörtisörde sönümlemek amaç.
    berk_cglr ve sdt bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    KawasakiZ50SL
    Altında sebeb arama sorgusuz sualsiz bir iki ay boyunca fizik tedavi egzersizlerine katıl hem dünyaya yeniden gelmiş gibi olursun hemde fiziğin düzleşir.Benim skolyoz ve kifoz rahatsızlığı var yani gözle 100 metre ilerden farkedilecek şekilde olmasına rağmen egzersizlerden sonra vay be ben yaşamıyormuşum dedim ki sizin muhtemelen böyle bir probleminizde yok anlattığınıza göre. Hiç kasmayın paşa paşa gidip bir yere kaydolun 2 ay boyunca haftada 3 gün bir iki saat egzersizlere devam edin.Sonunda bırak motor sürerken rahatlığı yürürken bile vay be diyeceksin.Yanlız ağrı sızı var ortada gidip body falan yapmayın fizik tedavi alın.

Alıntı VOLkann adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam geçmiş olsun. Biraz bel (ters mekik) ve boyun kaslarınızı güçlendirici hareketler yapın. Günlük 20dk ayırsanız farkı 1 haftada hissedersiniz.

Alıntı shruikan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şöyle diyeyim o zaman:
    Gidonu tutarken, dirseklerin zemine paralel olana kadar eğileceksin. Bu eğilme işini sadece belden yapma sakın, yani eğik ama sırtın dümdüz olmasın. Omurganı da eğeceksin, kambur oturacaksın yani ki alttan bi sarsıntı geldiğinde bütün omurlarına vurmasın, ağrı bundan oluyodur. Dediğim gibi eğildiğinde tekerleklerden/amörtisörden aktarılan sarsıntılar kuyruk sokumunda, en fazla bel bölgende absorbe olur; ta sırtına boynuna vurmaz.

Motogp pilotlarına bak demem bu yüzden; sırtı, boynu adsmın her şeyi. Senin gibi ağrı çekse adamın kariyeri biter. Ama herifler yıllarca iki büklüm motor teprsindeler, hiçbi şeyde olmuyo.

Barkın'ın falan da sürekli bahsettiği oturuş bu.

Bak mesela seyehat endurolarında, multistradalar, gsler vb., amörtisörler yumuşak; neden? Eğilcek yer yok motorda, o yüzden de sarsıntıları olabildiğince sürücüye iletmemek, tekerlekte ya da amörtisörde sönümlemek amaç.
    Alıntı redmap adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Altında sebeb arama sorgusuz sualsiz bir iki ay boyunca fizik tedavi egzersizlerine katıl hem dünyaya yeniden gelmiş gibi olursun hemde fiziğin düzleşir.Benim skolyoz ve kifoz rahatsızlığı var yani gözle 100 metre ilerden farkedilecek şekilde olmasına rağmen egzersizlerden sonra vay be ben yaşamıyormuşum dedim ki sizin muhtemelen böyle bir probleminizde yok anlattığınıza göre. Hiç kasmayın paşa paşa gidip bir yere kaydolun 2 ay boyunca haftada 3 gün bir iki saat egzersizlere devam edin.Sonunda bırak motor sürerken rahatlığı yürürken bile vay be diyeceksin.Yanlız ağrı sızı var ortada gidip body falan yapmayın fizik tedavi alın.
    Cevap ve yönlendirmeleriniz için çok teşekkürler.. Oturuş pozisyonunda yönlendirdiğiniz şekilde bir düzeltme yaparak tekrar denemelerle sizi bilgilendiririm. Ama genel anlamda 1 yıla yaklaştı sporla bağlantımı keseli ve hafif bir göbek - yağlanma ve hareketsizlikten kaynaklanan problemlerde tetiklemiş olabilir. Spora yakın zamanda tekrar başlıyorum. Ama fizik tedavi olayınıda araştırıcam. Ankara için böyle bir grup aktivitesi tarzında yerler varmıdır yokmudur bakıcam..

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler