Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

nedir, ne degildir ? motoru acmak(zorlamak) hurafe mi ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    eren3736 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Drift - TVS APACHE 150(çalındı) - Cbr 125
    Aynı şeyi benim motorada diyolar hiç takmıyorum

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı eren3736 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynı şeyi benim motorada diyolar hiç takmıyorum
    Beni de esasında ilgilendirmiyor. Ama bunu bir motor tamircisinden ve birkaç insandan duyunca garipsedim. Kaç basıyor, daha çok basarr ya ..sagir kalmıştır o . Muhabbet bu.

xcom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Nc 750s
    Alıntı Zuzuuw adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cenab-ı hakk-ın rahmetine sığınıp işkembe-i kübra'dan sallamay çok müsait bir konu.

Bizim arsız, hırsız sanayi esnafı bir işin içinden çıkamazsa o kesin rodajdandır. Motor çok yakar, " sen bunun rodajını yapamamışsındır" Kilometre saati saymaz, "sen bunun rodajını yapamamışsındır" bitmez allah bitmez.

Bir kadına erkeklik yapabilmek ne demek ? Karnından sıpayı, sırtından sopayı eksik etmemek mi demek ? Yoksa ona hayat arkadaşı olmak mı demek ? Rodaj olayına sanayi esnafının bakış açısı aynen bu şekilde.

"Sen bi 20 liralık benzin at, ben motoru açar gelirim" derler. Niye? Çünkü sen ADAM gibi ERKEK gibi sürememişssindir motoru. O hıyar alacak 5. vites redline'da giderken birden 4 e atacak, sonra motor açılacak.

Konuyla ilgili epey detaylı araştırmalarım olmuştu, hatta bu mesele motor bloklarının üretimine kadar gitti. Eskiden üretilen, 70-80'li yıllarda üretilen motor blokları dökme / press metodu ile üretiliyormuş. Bu yüzden muhteşem derecede çapak var ve aynı şekilde 2 motor bloğu birbirinin aynısı bile değil.

Günümüzde ise 10^-6 mm hassasiyette çalışan tezgahlarda bu motorlar son hallerini alıyorlar. Yani piston , silindir yuvası senin öyle 3 bin devirde aşındıracağının çok ama çok üstünde bir teknoloji ile zaten temizleniyor. Mesele çapak meselesi değil.

Konu ile ilgili kawasakinin yarış ekibinden bir mühendisin diye hatırladığım bir yazısı vardı. 100'lerce motosiklet üzerinde RODAJ deniyor. Kimini 3 bin km deniyor, kiminde rodaj dahi yapmıyor. Bu motor bloklarını belirli bir km sonra açıp inceliyor. Deformasyon nedir, çiziği, çüürüğü ve çarığı hususunda.

En son vardığı kanı aynen şu şekilde;
    - Rodaj logaritmik olarak azalarak yapılır ve 95% olarak ilk 75 km de bu iş biter.
    - 150 km 'de %99 biter
    - gerisi allahın takdiri

İlk 75 km mineralli yağ ile bas - çek şeklinde basınç yaratacaksın. Yani gazı açtığın zaman yanma odasında basınç artacak, gazı bıraktığın zamanda tam tersi olacak. Bu şekilde piston etrafında bulunan segmanlar hem + hem de - basınç altında tam olarak yerleşecekler. Bu işlem 75 km diyor. Hadi biraz daha zamana yayalım 150 km olsun diyor.

Bundan sonra ver coşkuyu kolonlar inlesin pampa diyor.

Benim aklıma onca okuduğum şeyden ziyade bu yatmıştı. Talaş malaş bunlar artık eskide kaldı ( motorun üretim teknolojisi kilit nokta, gidip çıkma cbf 150 yan sanayi press üretimi piston alırsan talaş elbette olacaktır. Biz CNC tezgahlarında tornalanmış hakiki gayseri malı motor bloklarından bahsediyoruz.) Segmanları düzgün otrutmak burada amaç.

Rodajı iyi yapsan motor 80k'da yağ yakar, götü yapsan 60 k'da. Sanayi ağzını bir kenara bırakıp yolumuza bakmaıyız ey iman edenler. Rodaj ööööyle şişirildiği kadar hayati bir meshele değil artık benim gözümde. Eyyy rodaj, sen kimsin yahu ??

Asıl mesele apaçi olmamakta yeğen!! Sen 2500 km rodaj yap motora, ondan sonra 2. vites 15. bin devirde krank milinin anasını ********* ******* *******, sonrade de ki ben 2500 km rodaj yaptım, afedersiniz, nah yaptın.

Bunlar bugüne kadar okuduklarımdan ve hasbel kader yalabildiğim mürekkeplerden arta kalanı ile benim düşüncelerim. İlkokul terk sanayi esnafı rodaj ile ilgili efsanelerini bir alt satırda devam ettirebilirler.
    Hocam bas çek şeklinde basınç dediniz ya mesela kaç bin devre kadar basıp çekelim?:D

Zuzuuw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı xcom adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bas çek şeklinde basınç dediniz ya mesela kaç bin devre kadar basıp çekelim?:D
    Makalede belirlenmiş spesifik bir değer var mıydı hatırlamıyorum. Ancak bana sorarsan 8-9 k ya kadar tırmanıp sonra gaz keserek yavaşlamak ve ardından aynı işlemi 50-75 km kadar sürdürmek olarak anladım ben.

Subap kesecek kadar yüksek devir olmamalı mesela, redline olmamalı ama 4k da olmamalı. Maksimum kw/dd devri ideal olabilir. :D
    You start the game with a full pot of luck and an empty pot of experience. The objective is to fill the pot of experience before you empty the pot of luck.
    The older I get, the faster I was.

Motosikleti
    Yamaha R25
    Yani şimdi sorduğun soruya cevabım yok.

Ama Zeka bir konuya birden fazla alternatif bizim ülkemizde ama imkan yok diye düşünüyorum ben birde duyduğum 100.000 KM olup da açılmayan motorlar dan bahsediliyordu yine bu forumda redline zararlı diye biliyorum ama +1 birisi teknik bir cevap verirse Japon vs Türk yapmadan :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 11:03 ----------

Zaten en güzel cevap verilmiş Zuzuuw, hocamız tarafından

Yolcu0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ybr 125 esd
    Çekemiyolar bu kadar basit. Kendi motorları olsa toz kondurmazlar. Başkasının motorunu çekemiyolar. Herkes benim malım en iyisi gibisinden düşünüyor sonuçta. Ben tebessüm edip geçiyorum. Sonuçta bu adam motoru almayacak. Bnde bakımlarını düzenli olarak yaptırıyorum. Gerisi hikaye hızlı gidecek kişide gitsin 1000cc makine alsın paşalar gibi binsin 10 km hız için motorun canını okumaya gerek yok.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Makineler biz insanlar ya da hayvanlar gibi kaslarını zorladıkca güçlenmez, kaslarını büyütemezler. Zaten kasları da yoktur

Spor yaptıkca, ağırlık kaldırdıkca kası büyüyen, daha da güçlenen biziz. Düzenli koştukça daha hızlı koşmaya başlayan ve daha uzun mesafe gidebilmek biz insanlara ve hayvanlara özgü bir şey.

İçten yanmalı motorlar çalıştığı günden itibaren başlayarak, ömrü bitene kadar sürekli olarak güç kaybederler. Bunu hislerimizle, sürüşümüzle ya da teknik ölçümlerle ilk zamanlar anlayamayız. Anlayabilmemiz için çok uzun km ler geçmesi lazım.

İçten yanmalı motorunuz yavaş kullanıldı diye güç kaybetmez, böyle bir şey mantık dışıdır. Sağır kalmış denilen içten yanmalı motorlar aslında rodajı iyi yapılmamış, zorlanmış ve aşınması erken başlamış motorlardır.

Rodaj sadece motorun içini ilgilendiren bir konu da değildir.

Lastiklerin de rodajı vardır, teker rulmanlarının da, şanzıman dişlilerinin de, zincir baklalarındaki pimlerin bile.
    Carbondioxid ve oluroyle bunu beğendiler.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Makineler biz insanlar ya da hayvanlar gibi kaslarını zorladıkca güçlenmez, kaslarını büyütemezler. Zaten kasları da yoktur

Spor yaptıkca, ağırlık kaldırdıkca kası büyüyen, daha da güçlenen biziz. Düzenli koştukça daha hızlı koşmaya başlayan ve daha uzun mesafe gidebilmek biz insanlara ve hayvanlara özgü bir şey.

İçten yanmalı motorlar çalıştığı günden itibaren başlayarak, ömrü bitene kadar sürekli olarak güç kaybederler. Bunu hislerimizle, sürüşümüzle ya da teknik ölçümlerle ilk zamanlar anlayamayız. Anlayabilmemiz için çok uzun km ler geçmesi lazım.

İçten yanmalı motorunuz yavaş kullanıldı diye güç kaybetmez, böyle bir şey mantık dışıdır. Sağır kalmış denilen içten yanmalı motorlar aslında rodajı iyi yapılmamış, zorlanmış ve aşınması erken başlamış motorlardır.

Rodaj sadece motorun içini ilgilendiren bir konu da değildir.

Lastiklerin de rodajı vardır, teker rulmanlarının da, şanzıman dişlilerinin de, zincir baklalarındaki pimlerin bile.
    o zaman tamirci vatandaş da sağır ne demek bilemiyor, söylediği şey motoru zorlamamıssın sakin kullanmışsın sağır kalmışmış (?)
    Kadim odur ki evvelini bilir kimse olmaya

merhabalar
    rodaj ile motorun sağır olması olayı farklı şeyler arkadaşlar.
    Rodaj herkesin hem fikir olduğu konu olan birbirlerine sürtünen metallerin zaman içinde birbirlerine alışma süresidir ve sadece 0 km taşıtlarda değil, revizyon (rektefiye) olan motorlar içinde geçerlidir.
    Sağır olma konusu ise, motorlarda bildiğimiz gibi karbon bazlı yakıtlar kullanırız. motorlar çalışırken yanmadan kaynaklanan karbon atıkları (kurum da denir) piston tepesi ve yanma odası cidarlarına yapışır. Motorlar düşük devirde iken motor aşırı ısınmadığı için biriken bu karbon atıklarını yakamazlar, yüksek devire çıktığımızda motorun ısısının artmasından dolayı bunlarda yanarak eksozdan atılırlar. sürekli düşük devirde gitmenin yada karbon atıklarının birikmesinin sakıncaları zamanla hacmi düşürdüğü için performansı da düşürürür yakıt tüketimini de tabiki. Fakat istenmeyen başka bir sorun ise bu karbon birikintileri zamanla buji görevi görmeye başlar ve motor da düzensiz sarsıntılı yada vuruntulu çalışmaya neden olabilir.
    Düzeltmenin en iyi yolu ara sıra uzun yol yapıp motoru biraz yüksek devirde kullanıp büyük kısmının temizlenmesini sağlamaktır.

çok yazdım kafanızı şişirdim kusura bakmayın..

Merdo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kaynak verilip konusulmasi gerekiyor bence bu konuda

TOTEMONS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1991 MODEL MZ 251-YAMAHA MT-125-2014CBR500R-CBF150
    Artçısı ile birlikte 200 kilo ; 150 cc motorla rampa çıkıp itinayla rodaj yapan var.
    Kimse rodaj konusunda hikaye anlatmasın.
    Şehir içi sürüşlerde rodaj yapacağım diye ağır gidersin arkadan bir dünya küfür yer,korna sesiyle kulağın çınlatılır.ŞA yolda ise ayrı bir ızdırap
    Rodaj süresi içinde 1000 km boyunca stabil devir+Hız oranını kimse tutturamaz.Özellikle küçük hacimlilerde.

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı suatatak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    merhabalar
    rodaj ile motorun sağır olması olayı farklı şeyler arkadaşlar.
    Rodaj herkesin hem fikir olduğu konu olan birbirlerine sürtünen metallerin zaman içinde birbirlerine alışma süresidir ve sadece 0 km taşıtlarda değil, revizyon (rektefiye) olan motorlar içinde geçerlidir.
    Sağır olma konusu ise, motorlarda bildiğimiz gibi karbon bazlı yakıtlar kullanırız. motorlar çalışırken yanmadan kaynaklanan karbon atıkları (kurum da denir) piston tepesi ve yanma odası cidarlarına yapışır. Motorlar düşük devirde iken motor aşırı ısınmadığı için biriken bu karbon atıklarını yakamazlar, yüksek devire çıktığımızda motorun ısısının artmasından dolayı bunlarda yanarak eksozdan atılırlar. sürekli düşük devirde gitmenin yada karbon atıklarının birikmesinin sakıncaları zamanla hacmi düşürdüğü için performansı da düşürürür yakıt tüketimini de tabiki. Fakat istenmeyen başka bir sorun ise bu karbon birikintileri zamanla buji görevi görmeye başlar ve motor da düzensiz sarsıntılı yada vuruntulu çalışmaya neden olabilir.
    Düzeltmenin en iyi yolu ara sıra uzun yol yapıp motoru biraz yüksek devirde kullanıp büyük kısmının temizlenmesini sağlamaktır.

çok yazdım kafanızı şişirdim kusura bakmayın..
    Rodajini da kendim yapmıştım.. motoru zorlamadan kitapciktaki km içerisinde farklı viteslerde devirlerde surdum. Tek sefer de değilde, motoru her zaman sürüsten once calistirirak bir sure bekleyerek devam ettim öyle doldu km. Açıkçası başka biseye de dikkat etmedim .

Sagir olayı mantikli geldi. Galiba bahsedilen buydu çünkü sürekli sakin kullanım halinde ve zorlama yok. Bu durumda kurumda atilamiyor. Çünkü uzun yoldan sonra motordaki performans artışını f arketmistim ben direkt sebebini buna bağladım.teşekkür ederimmm

Hondolog - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim inanışıma göre; rodaj ve motoru açmak diye birşeyler var Yalnız motoru uzun süre devir kesicide tutmak tabi ki motora zarar verir. Onun yerine orta üst devirde gezinmek iyidir. Ayrıca bu sizin tehlike anında kaçmanızı da kolaylaştırıyor. Araba gibi motosikletinde devrinde kullanılması gerekir. Yoksa performansı azalır, sağır kalır. Aynı model motosikleti olan arkadaşınız olsaydı, iki farklı sürüş ile bunu bir süre sonra bariz anlardınız.

Motosikleti
    Ybr 125 Esd-Pulsar 200 NS(<3)
    Alıntı TOTEMONS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Artçısı ile birlikte 200 kilo ; 150 cc motorla rampa çıkıp itinayla rodaj yapan var.
    Şehir içi sürüşlerde rodaj yapacağım diye ağır gidersin arkadan bir dünya küfür yer,korna sesiyle kulağın çınlatılır.ŞA yolda ise ayrı bir ızdırap
    Rodaj süresi içinde 1000 km boyunca stabil devir+Hız oranını kimse tutturamaz.Özellikle küçük hacimlilerde.
    Ben tutturdum ilk 500 km 6000 devir ve tam gaz açmadan gittim şimdi ikinci 500 km 7500 deviri aşmadan kullanın diyor
    max tork 6000dd max güç 7800 de verdiği için hızdan fazla fedakarlık yapmadan seri vites değiştirmeyle oluyor

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı TOTEMONS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim o zamanlar korna sesi ile kulağım çok çınladı, hatta çizgimden çıkıp , sövmüşlüğüm bana sövene sövmüşlüğüm de var. Ama devir, hız oranını tutturdum gibi bir iddia da bulunamam.

Rodajı geçtik , iyi ya da kötü yapılmış rodajdan anlamam ama.. Rodaj km leri zaten geçmiş bir motor için sağır deniyorsa, rodajla alakasının olduğunu sanmıyorum ben .
    Kadim odur ki evvelini bilir kimse olmaya

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Kullandigim tum motorsikletlerde rodajin duzgun yapilmasi manuelde belirtiliyordu. Honda manuel'inden hatirladigim kadariyla:
    Ilk 1000 km sonrasi yag ve filtre degisimine kadar:

1. Hic bir zaman yuksek devirde calistirmiyorsunuz, asiri gaz vermiyorsunuz
    2. Motoru zorlamiyorsunuz (ozellikle dusuk devirde cok gaz acarak)
    3. Mumkun oldugunca farkli devirlerde kullaniyorsunuz. Surekli tek sabit devirde kullanmak iyi degilmis.

slayer2694 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 zx636r
    herkes motorun makina kısmının rodajından bahsediyor hiç kimse kendi rodajından bahsetmiyor birincil olarak şunu söylemek istiyorum rodaj sadece motosikletin makina kısmının sürtünmelere karşı alıştırılma süreci değildir rodaj motosikletin tüm hareketli parçalarının alıştırılmasıdır.bilmeden konuşmuş olcam ama ben sanmıyorum hiçbir motosikletin marşına basılmadan fabrikadan çıktığını,muhakkak sıfır kilometre olarak aldığımız motosikletler de fabrikada kalite testlerinden geçiyor sağlamlık testlerinden geçiyor,dolayısıyla ilk marşa bastığınızda ısıtmanız soğutmanız falan filan bunlar hikaye oluyor.rodaj alışma süreci olduğuna göre tabiki de var ancak öyle abartıldığı gibi 3000-5000 km falan değil.nasıl spora yeni başladığınız zaman gidip hayvan gibi 60 kilonun altına girmiyorsanız motorun üstüne oturunca da tapa gaz gitmeyeceksiniz.motorun esneyebilecek ısınıp genleşebilecek bir sürü parçası var.bunlara ani yüklenmeler zarar vereceği için rodaj var.buz gibi bardağa kaynar su döktüğünüzde nasıl kırılıyorsa motorunuzda aynen kırılabilir.ufak ufak devirlendirerek egzantrik zincirinin esnemesini yumuşak bir şekilde yapmanın hiçbir motora zararı olacağını düşünmüyorum şahsen.mühendislik seviyesinde çok önemli nüanslar veremiyorum ama bir tekniker olarak ani hareketlerden kesinlikle kaçınılması gerek diyorum,zaten sizin sıfır aldığınız motosiklete alışma (rodaj) süreciniz onun kendi içindeki rodaj sürecinden daha uzun sürecektir,bu rodaj olayını çok kasmayın sadece çok zorlamaktan,yüksek hareretten kaçının,motor soğukken yüklenmeyin yeter.bi de motora en zararlı şey boşta gazlamaktır bunu yapmamanızı tavsiye ederim,motor çalıştığı sürece güç üretir ve siz yürürken bu gücü yere iletirsiniz ancak boştaki motora yüklenirseniz ürettiği güce direnç gösterecek bir yol olmadığından bütün gücü sırasıyla piston-biyel-krank-krank kol yatakları ve krank ana yataklarına iletecektir.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaslar...

Su söylemleri çok duyar oldum. "Motoru son devre kadar zorlayarak kullanmak gerek ki motor açılsın..yoksa motor sagir kalir . "

Nedir , ne değildir ? Sizce düşüncelerinizi merak ediyorum.

Kazasiz belasiz
    Çok duyuyorsan memleketteki cahil sayısında artış var demektir. Cahil derken buna bazı mühendiler de dahil, yanlış anlaşılmasın.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı slayer2694 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkes motorun makina kısmının rodajından bahsediyor hiç kimse kendi rodajından bahsetmiyor birincil olarak şunu söylemek istiyorum rodaj sadece motosikletin makina kısmının sürtünmelere karşı alıştırılma süreci değildir rodaj motosikletin tüm hareketli parçalarının alıştırılmasıdır.bilmeden konuşmuş olcam ama ben sanmıyorum hiçbir motosikletin marşına basılmadan fabrikadan çıktığını,muhakkak sıfır kilometre olarak aldığımız motosikletler de fabrikada kalite testlerinden geçiyor sağlamlık testlerinden geçiyor,dolayısıyla ilk marşa bastığınızda ısıtmanız soğutmanız falan filan bunlar hikaye oluyor.rodaj alışma süreci olduğuna göre tabiki de var ancak öyle abartıldığı gibi 3000-5000 km falan değil.nasıl spora yeni başladığınız zaman gidip hayvan gibi 60 kilonun altına girmiyorsanız motorun üstüne oturunca da tapa gaz gitmeyeceksiniz.motorun esneyebilecek ısınıp genleşebilecek bir sürü parçası var.bunlara ani yüklenmeler zarar vereceği için rodaj var.buz gibi bardağa kaynar su döktüğünüzde nasıl kırılıyorsa motorunuzda aynen kırılabilir.ufak ufak devirlendirerek egzantrik zincirinin esnemesini yumuşak bir şekilde yapmanın hiçbir motora zararı olacağını düşünmüyorum şahsen.mühendislik seviyesinde çok önemli nüanslar veremiyorum ama bir tekniker olarak ani hareketlerden kesinlikle kaçınılması gerek diyorum,zaten sizin sıfır aldığınız motosiklete alışma (rodaj) süreciniz onun kendi içindeki rodaj sürecinden daha uzun sürecektir,bu rodaj olayını çok kasmayın sadece çok zorlamaktan,yüksek hareretten kaçının,motor soğukken yüklenmeyin yeter.bi de motora en zararlı şey boşta gazlamaktır bunu yapmamanızı tavsiye ederim,motor çalıştığı sürece güç üretir ve siz yürürken bu gücü yere iletirsiniz ancak boştaki motora yüklenirseniz ürettiği güce direnç gösterecek bir yol olmadığından bütün gücü sırasıyla piston-biyel-krank-krank kol yatakları ve krank ana yataklarına iletecektir.
    1. Motoru isitma ve rodaj alakasiz seyler

2. Insanin motora alismasi da rodajdan cok farkli birsey.

Son 3 senede 2 kez rodaj yapmak zorunda kalmis biri olarak nefret ediyorum rodajdan. Keske baska biri alip rodajini yapip verse, yahut bazi luks arabalar gibi fabrikadan rodajli ciksa.

1 litre hacimli motoru 250cc gibi kullanmak igrenc bisey. Yepyeni kiz gibi motor, hem merak ediyor insan, hem yeni oldugu icin heyecanli ve istekli oluyor, ama kullanamiyorsunuz. Surekli devre dikkat etmeniz lazim. Paso yukari asagi vites degistirmek gerekiyor.

Hele hele 4 silindirli makine en kotusu. Zaten 4000 devir asagisi tork yok. E motor da hafif degil. V2 yine torktan kurtariyo hic degilse.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Alıntı oluroyle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar sadece rodaj olarak düşünmeyin.

Motoru çok sakin kullanıyorum diyelim.. motor sürekli sakin kullanıldığında da .. arada zorlanmadığı için sağır kalıyor diyorlar.
    bence dooğru arada bir hızlanmak red line olmasa bile parçalar birbirine alışana kadar biraz yumuşak kullanım iydir arada hzlanarak motor kendine gelir diye düşünüyorum

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)