Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yol eğitimine dair açıklamalı videolar listesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    sym fiddle 2012-pulsar 200ns-dominar400
    bakışımı yerden alamıyorum sonra viraj dışı... şuana kadar hep düşük hızlarda olduğum için kurtardım ama yüksek hızlrada ne olur belemiyorum : bu arada honda sürüş 1 ve 2ye hazırlık aldım eğitim olarak. bakışın önemi orda da anlatıldı ama ben yerde ne varsa artık bi türlü virajda gitmem gereken yere bakamıyorum :( yada yarım kalıyor bakışlarım

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

https://www.youtube.com/watch?v=MDMRo407APU

Bu videoda açıklama yok ama eğitimi alan yani öndeki sürücü gayet düzgün gidiyor. İlkeleri benden çok daha iyi uygulayabiliyor. Daha önceki videoları izledikten sonra bu izlenebilir.

whitedeamon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MTT Y2K
    Takipteyim
    zaferce bunu beğendi.

emc2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    Bu başlığı nasıl atlamışım. bir şeyler karalayayım da hem ilk sayfada yerini alsın hemde takipte kalayım.
    zaferce bunu beğendi.

Zaferce hocam birşey sormak istiyorum.. sola virajlar tamam da sağa virajda özellikle böyle tek şerit gidiş geliş yollarda görüşü genişletmek için solda konumlanıyoruz. BU esnada karşıdan araç geldiğinde ve o araçla bize göre virajın girişinde yanyana geleceğimizi kestirdiğimizde tekrar içeriye şeridin ortasına doğru konumlanmamız gerekiyor sanırım. Bu durumda pşanladığımız şekilde viraja giremeyeceğimizden viraj sonunda istediğimiz noktadan çıkabilmek için hızı düşürmek mi gerekiyor? Umarım anlatabilmişimdir

Zaten limitlerde gitmiyoruz. O yuzden hizi azaltmaya ihtiyac olmuyor. Bazilari motoru kontra vermeden sadece gazi minicik kapatarak iceri tasiyor. Oyle olunca hizda cok cok az bir azalma oluyordur haliyle. Ama ben hala kontra ile yaptigim icin (gaz hassasiyetim onu be*****ek durumda degil) ben hizimi degistirmiyorum.

wind16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    XMAX 250 ABS
    Alıntı irfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bakışımı yerden alamıyorum sonra viraj dışı... şuana kadar hep düşük hızlarda olduğum için kurtardım ama yüksek hızlrada ne olur belemiyorum : bu arada honda sürüş 1 ve 2ye hazırlık aldım eğitim olarak. bakışın önemi orda da anlatıldı ama ben yerde ne varsa artık bi türlü virajda gitmem gereken yere bakamıyorum :( yada yarım kalıyor bakışlarım
    Marushin kask al. Benzer sorun bende de var. Ben de kafayı tam çeviremiyorum. Marushin kask aldımtan sonra bu konuda çok daha iyi olmaya başladım. Hafif kask bakişlarımi duzeltti resmen.

Alıntı irfun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Soyle seyler düşünüyorum. Kask degistirmeden once bir yol egitimi dusunulebilir. Belki de olayin kaskla ilgisi yoktur.

Ugur Hoca bugun yayinlamis. Genis virajlarda gaz kolu kullanimi ve konumlanma uzerine bir demo surusu. Yazili aciklamalar ile hazirlanmis.

https://youtu.be/jR3vQGXk3xk

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    gereksiz konular yerine,bilinçli kullanıcı olmak adına,böyle faydalı konuların çoğalması dileğimle, emeğinize sağlık teşekkürler..
    zaferce bunu beğendi.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

Uğur Hoca'dan yeni bir video daha. Yolu okuma ve tabelaların konumlanma üzerinde etkisi: https://youtu.be/3sVBpJp-Li4

İngilizce 6 video - https://www.youtube.com/playlist?lis...VvwWe6KjBvJwa4 - Motorcycles campaign videos - JoinTheDrive

Ergün Er. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Araştırıyor..
    Ellerine sağlık Zafer abi.
    zaferce bunu beğendi.

Advancedbiker kanalı tarafından dün yayınlanan bir video var. Bends and overtakes. Virajlar ve sollamalar. Motosiklet yol sanatı kitabında anlatılan "Sistem"de yer alan İki ve üç aşamalı sollamaları uygulamalı olarak gösteriyor ve bu esnada anlatıyor. İngilizce.

https://www.youtube.com/watch?v=9nwBn--3JV8

Ne söylediğini bazen uğultu sebebiyle kaçırıyorum. Yoksa bu elemanın videolara Türkçe alt yazı yazıp yollanır, video daha çok insana ulaşabilir.
    huduni, efendy06 ve emc2 bunu beğendiler.

Motosikleti
    CBR250R Repsol/SATILDI
    Abi, bu gün gördüm bu başlığı, ama işlerim yoğun. İlk fırsatta bunları izleyeceğim Eminim hepsi çok işime yarayacaktır.

Videolarda açıklama yok ama doğru konumlanmanın önemine dair iki güzel örnek yayınlandı bugün.

Okan Sinan Ocan - Doğru konum hayat kurtarır https://www.youtube.com/watch?v=0XCbfShvJms

Konum seçerken dikkat edilecek hususların doğru sıralanması önem arz ediyor: Güvenlik, yol tutuş ardından görüş. Güvenlik ve yol tutuş ile ilgili sıkıntı yoksa görüş için konumlanıyoruz. Sol virajda şeridimizin en sağında olursak karşıdan gelen araçların şerit ihlaline karşı kendimizi korumuş da oluyoruz. Burada görüş için konumlanma ile güvenlik için konumlanma aynı noktayı işaret ediyor. Bir iki yol eğitimi almış her sürücü bu videodaki konumda olmaya çalışır. Konumlanmaya dair doğru cevap aşikardır. Ama bir sonraki örnekteki durum yarım yamalak yol eğitimi almış veya sadece mevzuyu okuyarak izleyerek öğrenmeye çalışanları tufaya düşürecek kadar çetrefilli.

Okan Sinan Ocan - KONUMLANMA 2 https://www.youtube.com/watch?v=npZHiGYEb1E

Önce bir sağdan tali yol bağlantısı tabelası görüyoruz devamında da bağlantı yolunun olduğu yerde sol viraj var. Bu durumlarda bir çok sürücü viraj coşkusu ile "doğru" konumlanma adına şeridin en sağında kalmaya çalışır. Ancak sistem bize güvenlik ve yol tutuşla ilgili bir sıkıntı olmadığı durumlarda görüş için konumlanmayı, güvenlik ile ilgili bir durum varsa görüşü bırakıp diğer ikisini göz önüne almayı öğütler. Doğrusu şeridin en sağında olmamaktır. Sol viraja kendi şeridimizin en solunda olarak yaklaşırsak da karşı şeride taşarız. Bunu da istemeyiz. O nedenle sağdan bağlantı yolu tabelasını gördükten sonra girişi görünmeyen bu bağlantı noktasına yaklaşırken sol viraj olmasına rağmen kendi şeridimizin ortasından yaklaşıyoruz.

Bu örnekte, Okan Hoca değil de sistemi yarım yamalak anlamış birisi olsaydı sağdan gelen arabaya girerdi kesin. Ondan sonra da forum sayfalarında araba sürücüleri şöyle böyle diye yaygara koparırdık. Oysa doğru dürüst motor sürmeyi öğrensek diğer yol kullanıcılarının aptallıkları ile baş etmeyi öğreniriz. Kapalı alanda yapılan eğitimlerde öğretilmez bunlar. Yol eğitimlerinde var.
    huduni bunu beğendi.

Bu konudaki en kapsamlı videolardan birisi yayınladı. Video Motosiklet Yol Sanatı kitabında anlatılan, yol eğitimlerinde verilen Sistem'e bir giriş niteliği taşıyor. Çok çok beğendim.

https://www.youtube.com/watch?v=E65giykwKF0 Roadcraft Eğitimine Giriş - Mahir Yeşilmenderes

İki küçük not eklemiş olayım. Sol viraj öncesinde ve girişlerinde sağdaki yola yakın yapılmış bariyere aşırı yanaşmak çok tasvip edilmiyor. Bariyere de bir tehlike muamalesi yapmak öneriliyor. Bu nedenle o noktalarda yolun en dibinde (P1) değil de en kenar nokta ile kendi şeridimizin ortası arasında, yine kenara yakın (P1.5) olmak tercih edilir. Aşağıdaki konumlanma istenmez. Buradaki sürücüler muhtemelen özellikle konumlanma hassasiyeti üzerine bilinçli pratik yaptıkları bir sürüşteydiler. O yüzden bu kadar yanaşmakta sakınca görmemiş olabilirler. O noktada bariyer yola bu kadar yakın inşa edilmemiş olsaydı veya bariyer hiç olmasaydı istenen, gelişim ile ulaşmak istediğimiz konumlanma budur.

Dikkatli izleyicilerin gözüne çarpan bir düz çizgide sollama var. Bu konuda farklı farklı düşünen kişiler var olsa da genel olarak güvenlik ile ilgili bir sıkıntı yoksa bu videodaki gibi bir sollamayı yapmak serbest, hatta gerekli.

Uğur Ertekin'in yeni videosu yayınlandı. İstanbul - İmrendere Yolu Demo Sürüşü. Bilgi toplama bu bilgileri değerlendirme ve bu değerlendirmeler doğrultusunda konum ve hız konusu vurgulanıyor.

Bu başlıkta yeni mesaj eklenerek yeni video ekleniyor. İlk mesajda derli toplu ve güncel tutamıyorum. O yüzden şurada güncel bir versiyonunu hep tutacağım.
    huduni bunu beğendi.

MErhaba Zafer. Son video ile iligli youtube da şöyle bir yorum yaptım; "videoyu hazırlayıp paylaştığınız için teşekkürler Uğur hocam. 6:30da viraj girişine yakın sollama da sizin görüşünüz açıktı muhtemelen. videoda sanki biraz riskli gibi gözüküyor."

Eleştirmek gibi olmasın ama sollamayı viraj girişine denk getirmiş sanki.. Sen ne düşünüyorsun bu konuda ?

Motosikleti
    Benelli TNT 25
    Videoyu cep telefonumdan izleyemedim. Ancak eve gelip bilgisayarı açınca izleyebildim. Sebebini bilen var mıdır?

Zafer paylaşımın için teşekkürler. Video, Uğur Hoca muazzam. Göstere göstere öğretmiş.
    Hayat her zaman sen tüm olanakları yaşayıp tüketmeden önce biter... W. Faulkner

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)