Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Havaların ısınması

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Dominar 400 - V15
    Merhaba arkadaşlar,

Kaza raporu bölümünde gezerken böyle bir topic açma gereği duydum sizinde yorumlarınız eminimki kullanıcılar için hayati önem yaşıyacaktır;

Biliyorsunuz artık sezon açıldı, havalar ısındı ve turlar başladı. Bununla birlikte risk katsayımızın da arttığını göz önüne almak lazım. Üstümüze giydiğimiz ekipman kışlık ekipmanlar kadar kalın değil ve hareket kabiliyetimizin daha fazla olması ikarus kanatlarını daha kolay takmamıza sebebiyet veriyor. Düşüncelerim şu şekilde;

Her zaman gittiğimiz hızdan biraz daha hızlı gideriz.
    Neden? Çünkü üstümüzdeki ekipmanın bizi daha rahat motosiklet kullanmaya itebilir ve aşağıdaki yazdığım tehlike kaza geçirmemize sebep olabilir.

Trafikteki tehlikeler neden artar? Havanın sıcaklığı arttığında sadece bizde değil tüm sürücülerde aynı etkiyi yaratır. Aracının içinde direksiyonun ısınmasını beklerken üşüyen sürücü uyanıktır. Normalden daha dikkatlidir fakat havalar sıcakken herkes daha mayışık çıkar trafiğe. Bu da bizim farkedilme ihtimalimizi düşürür. Hem biz havanın sıcaklığıyla daha agresif kullanıyoruz hem de sürücüler normalden daha aptal hareketler yapabiliyor. Sonucu tahmin edebilirsiniz

Trafik dışında ise olay biraz farklı;

Evet en kötü lastik bile maximum performansta yol tutuşu sağlıyor. Peki buna güvenebilir miyiz ? Elbette ki Hayır! Sizin virajlı bir yolda 10 virajı güzel almış olmanız 11nci virajda lastiğinizin kayıp düşmeyeceğiniz anlamına gelmez. Evet asfalt ısınmış ve sizde havanın güzelliğinden dolayı çok daha keyifli gidiyorsunuz. Ama burada riskin azalmaktan ziyade arttığını asla unutmamamız gerek.

Kısacası motosiklet kazaları, havanın ısındığı ilk 1 ay yoğun olarak gerçekleşmekte. Lütfen her zamankinden daha dikkatli olalım ve bu geçişi bilinçli olarak atlatalım.

Kazasız sürüşler.
    hakan nkd, Tolgakan, Gorkem.IX ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Bthndmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX150
    Hele ki sıcaktan dolayı mermer gibi parlayan asfalt onuda unutmayalım.

eren3736 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Drift - TVS APACHE 150(çalındı) - Cbr 125
    Ben daha once yaz aylarinda motor kullanmadim ,bu gelecek olan asiri sicaklarin ne gibi dezavantajlari oluyor yani sicak asfalt dahami iyi yol tutar yoksa tam tersimi, virajlarda felan islak veya soguk asfalta gore daha iyi olur sanirim. ..ozellikle diikat etmemiz bi nokta varmi arkadasin anlattiklari disinda

koraycbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr
    Biz motorcular için değişen her etken birer tehdittir. Ama en büyük tehdit bizzat kendimiz oluyoruz.

Sıcak havalarda lastik daha hızlı ısınır ve yol tutuşu artar ancak zaten kalitesiz olan asfalt yağ,kir,egzoz atıkları,toz gibi fark edilemeyen katmanlardan arınamaz. Bu da kazalara sebep olabilir.

Isınan havaların verdiği rehavetle "iki dakika şuraya gideceğim kask mı takılır,elim terler,saçım bozulur,t-shirt üm yarasa deseni olur" gibi bahaneler ile ekipmansız kazalar gerçekleşebilir.

Uzun yolculuklarda yorgunluk,uykusuzluk,dalgınlık,göz yaşarmaları sorun çıkarabilir.

Gece sürüşlerinde mevsimlik apaçi kardeşlerimiz farksız,aydınlatmasız karşımızda belirebilir.

Liste kabarık, kısaca dikkati elden bırakmayalım.

Herkese kazasız, belasız ve de masrafsız sürüşler
    samet10 bunu beğendi.

Bthndmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX150
    Alıntı eren3736 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben daha once yaz aylarinda motor kullanmadim ,bu gelecek olan asiri sicaklarin ne gibi dezavantajlari oluyor yani sicak asfalt dahami iyi yol tutar yoksa tam tersimi, virajlarda felan islak veya soguk asfalta gore daha iyi olur sanirim. ..ozellikle diikat etmemiz bi nokta varmi arkadasin anlattiklari disinda
    Şimdi dediğim şey o mermer gibi olan asfalt. kalitesiz genelde bizim burda sanayiinin asfaltı olur o yaz sıcağında sola dönerken 10 15 gibi hızlarda gazı açtığım an arka gezmeye başlar ayakkabı ile ışıklarda beklerken kayma yapar tutulamaz motor.
    eren3736 bunu beğendi.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Trafikte bunalan terleyen insanlar kronometreyi çalıştıracak, ışıkları checkpoint noktası gibi görecek, gece virajlar tokyoya dönecek.. dikkatli olalım olmayanlarıda uyarmayalım canımızı kurtarmaya bakalım
    eren3736 bunu beğendi.
    Kurt Ölümüne Yakın Yalnız Olur

Mirable - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X DCT
    Apaçi kukaçiler doluştu bile yollara Kışın daha keyifli yav motor sürmek.
    balamir01 bunu beğendi.

eren3736 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Drift - TVS APACHE 150(çalındı) - Cbr 125
    Aynen bikaç gündür sık görmeye başladım o iğrenç yaratıkları

Sıfır ekipman(pek umrumda değil) ile cg ye atlamış arka tekeri sağ sol kaydırarak gidiyorlar değişik değişik hareketler. Zevkler tartışılmaz tabi ama bu nasıl bi kafa diye düşünüyor insan

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    millet manyak manyak sürmeye başladı çok dikkatli olun ekipmansız çıkmayın

Hubalahubhub - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Caponord 1200 adv
    Bugun kadikoy kuyubasi ziverbey universite civarinda dehset makineler gordum kac yildir gelir giderim universiteye hic bu denli cesitli ve sayica fazlasina denk gelmemistim... Arkadaslarin bircogu full ekipmandi onlari tebrik ediyorum...Gozum gonlum acildi renk geldi...

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Lakin lastiklerde erken isinacaktir..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Bajaj Boxer BM 150 2015 Model
    Apaçilikle alakası yok dostlar şimdi kış boyu spor yapmışın üçgen vücutta yapmışın badi tişötü giymişin binmişin mötüne düşük hızda gidiyor sahil kesimindeysen fıstıkları kesiyorsun ben boxer bindim halde dizlik, dirseklik, kask , balaklava, sırtlık, omuz koruma ve eldiven kullandım halde bu sefer millet beni yadırgıyor adam kawasaki chooper 190 yapıyormuş çenesiz kaskla biniyor motor görsellik olayı

Dün hava çok sıcaktı ama ekipmanları elden bırakmadım sadece mont çıkardım ama hava soğuyunca giydim anladım ki kışın daha güzelmiş motor sürmek

Yani bu havaya sıcak diyoruz kocaman 35 dereceler - mont kask içi hissedilen 45 dereceler gelecek :(
    Ekipmana hep sarilalim ya da binmeyelim.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)