Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konyada harika bir moto-drag organizasyonu !

Motovento
    REKLAM ALANI
    koraycbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    600rr
    Selamlar abiler,ablalar,arkadaşlar,kardeşler öncelikle herkese kazasız,belasız ve de masrafsız sürüşler...

Uzun ve sitem dolu bir yazı olacak baştan söyleyeyim

Her sene olduğu gibi bu sene de motodrag yarışlarının başlamasını iple çekiyordum. Federasyonun yeterince tanıtım yapamayacağını bildiğim için bir süredir yakından takipteydim. İki hafta öncesinden etkinlik tarihi bir kaç motosiklet grubunda,forumumuzda ve federasyon resmi sitesinde yayınlandı. Ama ne saati belli,ne yeri yazılmış,ne de giderken tabela vesaire var. 3-4 senedir takip ettiğim için bu kısımları artık aşabiliyorum.

120 km mesafedeki memleketimden 7 arkadaşımı da alarak saat 11:00 gibi Saraçoğlu Drag Pisti'ne vardık. Ortam gayet güzel; yarışçılar antrenman yapıyor, motorlar,egzoz sesleri,lastik kokuları,dumanlar,müzik,motosiklet severler, yatanlar,kalkanlar,ordan oraya koşturanlar. Ortalık karmakarışık. Köfteciler,dönerciler oooohhh ... Hemen bir rehber havasında arkadaşlarıma mevzuyu kabaca anlatıp tribündeki yerimizi aldık. Antrenmanlar 12:30-13:00 gibi biterken bir anons geldi...

Anons: Arkadaşlar Yusuf ve xxx arkadaşımız sizlere yarışlar başlamadan bir teker gösterisi yapacaklar...
    Tribün: ooooooooooooo, yeeeeeahhhhh,ıslık,alkış,hobaaaaaaaaaaa...
    Ben : Kim la bunlar ? Bu ne ya ? Şaka mı bu ? Hani bunlarda ekipman ? Kot pantolon,spor ayakkabı ? (neyse ki kask var)

Derken bu arkadaşlar bir zx-6 ve Cbr 1100xx ! ile motorları çalıştırıp piste girdiler. 10 saniye sonra ne mi oldu ? 250 kiloluk 1100xx bir yana ,'' kot pantolonlu,spor ayakkabılı stunt man'' bir yana... Arkadaşımız tekerde kuyruğu yere saplayıp taklalar attı. Umarım önemli bir sağlık sorunu yoktur...

Anons: Arkadaşımız düştü,alışıktır bir şey olmaz, bakın kalktı...
    Tribün: küfür,kahkaha,şaşkınlık
    Ben : AFFERİN SİZEEEEEEEE,HAAAAH AFERİNNNNNN. BU MU ORGANİZASYON,BU MU ÖRNEK OLMAK, NERDE EKİPMAN,AFERİN, BRAVOOOOOO....

Bir kaç saniyelik sessizliğin ardından tabi kimse bana aldırış etmeden tekrar kaza alanına odaklandı. Arkadaş ayaktaydı, motor duvarda,parçalar her yerde... Kalabalıktan birisi motoru iterek getirdi,süpürgeli cadılar ve traktör olay yerine sevk edildi :D Yere dökülen,yağ-benzin yakılarak pistten kara dumanlar yükseltildi... Ne mi oldu 1 saatten fazla bir süre pist temizlenemediğinden mal gibi bekledik yarışlara başlanamadı.

Gecikmeli başlayan yarışlara 'oh beee' derken çok geçmeden bir itiraz sonucu padokta (motorların bulunduğu alan) feryat-figan bir kavga-gürültü koptu ve yeniden yarışlara ara verildi. Polis falan da geldi,kavga sona erince yarışlara devam edildi.Yaklaşık 20 dakika da bu olayları bekledik. Sanırım bazı yarışçılar da yarışamadan terk ettiler pisti.

Yarışlar tekrar başladı ve çeşitli kategorilerde sırayla yarışlar yapılırken bir spiker gibi her şeyi 7 arkadaşıma anlatmak zorunda kaldım. Neden mi ? Çünkü görevli olan ve başında bir mikrofonlu kulakluğı olan abimiz sağolsun bizden fazla izledi yarışı. Yahu insan biraz anlatır,biraz bilgi verir. Mesela şimdi şu cc,şu marka motorlar yarışacak,şuradan geldiler,motorlar şu kadar beygir,şu kadar hıza ulaşabiliyor ama yok abimizin ağzı var dili yok. Ara ara yarışçıların ismini falan duyduğumuzla kaldık. Sonuçta ordaki herkes tecrübeli değil,meraklı hevesli bir sürü insan var. Köyde Mehmet Ağa'nın golf izlemesi gibi herkes sadece bakıyor

Bir de o yarışçıların içler acısı hali var tabi... O kadar yoldan gel,dünya masraf et o motorlara,ekipman hazırla,usta getir,o kadar heves et,örnek ol,çabala sonuç ? Sonuç yok tabi her şey cepten. Lisans almak için para harcayıp,prosedürleri aşıp,takım bulup oralara geliyorlar ama karşılığı sadece heyecan... Bu noktada kendilerine gerçekten saygı duyuyorum.

Pistte her şey o kadar amatör ki bu adamların yaptığı derecelere gerçekten şaşıyorum.Kalkış yapılan yer yaklaşık 50 metre erimiş lastik kaplı asfalt. O zemindeki zaman kaybını herhalde tahmin edebilirsiniz. Temizliği nasıl mı yapılıyor ? Bir traktörün arkasına bağlanmış eski lastiklerin üzerine Ahmet,MEhmet hadiiiii laaaan diye bir sesle üç-beş kişi çıkıyor ve o izlerin üzerinden gidiyorlar Biliyorum kafanızda canlanmadı, ahan da resmi burada

Bir çok amatörlüğe rağmen hevesimizden vazgeçmeyip saatlerce orada oturduk,en iyi dereceleri yapacak pro. motorlar başladığında ise Kırmızı hayabusa kalkışta malesef takla attı. O kaskın ve dizlerin yere nasıl çarptığını görseniz ekipmansız motor resmine bile bakmazdınız...

Bu kazadan sonra da pist temizliği olacağından ve artık yeterince yorulduğumuzdan 120 km uzaktaki memleketimizin yolunu tuttuk.

Bu kadar yazı niye mi ?

Federasyon var,başkan var,lisans var,mevzuat var,kurallar var,bütçe var,hevesli ve para harcayan bir sürü yarışçı var ama kalite yok,hizmet yok...

Herkese tekrar kazasız,belasız ve de masrafsız sürüşler dilerim...
    ctuna81, ArmaganOztas, gursus ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    oguzhanlal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hep merak etmişimdir drag yarışlarını. Bilgilendirdiğiniz için kendi adıma teşekkür ederim.
    Bu kadar rezillik olmaz yani. Bir işimiz de düzgün olsun be arkadaş.

Memory42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 300 , CBR 650F, Rc 390
    Gayet güzel özetlemişsiniz, ağzınıza elinize sağlık...Gidemedim merak etmiştim ama sayenizde baya canlandı gözümde.İnsan organizasyon dedi mi ;
    daha fazlasını bekliyor ama yok malesef :(

metinkilic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Bandit 650 S ABS
    Türk işi yarış olmuş, aslında olmamış ama olmaya çalıştırmışlar gibi.

Motosikleti
    600rr
    Gidilmeyecek kadar kötü bi durum yok ancak profesyonel olamayacak kadar vahim

Bthndmrl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    PCX150
    Bu etkinlik hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkür ederim. Tmf den midir yoksa ordaki kişilerin görevini yerine getirmemesinden midir onu da anlayabilmiş değilim.

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Akhisarda neden yarış düzenlenmiyor merak ediyorum doğrusu. Napıcaz biz o pisti.O kadar yarış sever var ama bütün yarışlar konyada,arkadaş bari bir tane yarış koyunda toplanmak için bahane olsun.

Not:Federasyon başkanı da aynı böyle takla atmıştı akhisarda hayabusayla.

Motosikleti
    600rr
    Manisadan koca bir karavan gelmişti, onlar da bu durumdan rahatsızdır muhtemelen

nuwanda324 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj PULSAR 200 RS
    Kavga neden çıktı onu merak ettim ben

Motosikleti
    600rr
    Kavgadan hemen önce kalkışta geçilen bir yarışçı itiraz etmişti, 0.02 saniye gibi bir fark vardı. Bi kaç dakika sonra da kıyamet koptu. Uzak ve ilgisiz olduğum için bilgim yok ama tahminim rakibin erken cıkış yaptığını düşündüğü için mevzu çıktı

Hubalahubhub - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Caponord 1200 adv
    Bilgi icin tesekkur ederim. Guzel bir anlatima karsilik kotu bir durum goruyoruz maalesef. Atladiysam ozur dilerim ama giris ücretli sanirim ne kadar bir ucret odeniyor buraya ve acaba nereye gidiyor bu paralar bilginiz var mi?

MotorKafa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 1000 FA
    Benim anlamadığım, fotoğraflarda gördüğüm motorların hiç biri drag yarışına uygun motorlar değil.
    Çok anlamam bu işlerden ama gördüğüm kadarıyla drag yarışlarına katılan motorların arka tekeri tutan zımbırtısı hep uzun oluyor. Ayrıca motorun takla atmaması tekere kalkmaması için ek bir aparat kullanılıyor

Yani şöyle

Veya şöyle

Ancak fotoğraflarda ne hayabusa'da ne ninja'da ne de R6'da(R6'ya benzettim en azından) böyle bir sistem yok.

Ve bu durumda bahsettiğiniz hayabusa kazası pek de sürpriz olmamış sanki?
    berkcigdem bunu beğendi.

Motosikleti
    600rr
    Giriş ücretsiz. Bence sembolik 3-4 lira giriş ücreti olsa daha iyi olur tesis giderleri için veya bir bilgilendirme broşürü,küçük bir hatıra falan verilebilir karşılığında. Esas sorun federasyona ayrılan paranın nereye gittiği

---------- Mesajlar birleştirildi - 08:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:25 ----------

Kategorilere göre teknik değişiklikler yapılabiliyor. Pro kategorilerde şase uzatan motorlar var ancak arkadaki aparattan kullananı ülkemizde hiç görmedim. Tekere kalkmasını engelleyen çekiş kontrol sistemleri de var ancak maliyetli tabi ki. Kawasaki ve Bmw nin bazı motorlarında standart donanım olarak sunuluyor.

Bu arada dünya rekoru 6.22 saniye hayabusa ile. Bizim antrenmanlarda gördüğümüz en iyi derece 8.55 oldu

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:29 ----------

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:04 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:02 ----------

https://www.youtube.com/watch?v=onai8v65g90

KAZA VİDEOSU
    https://www.youtube.com/watch?v=onai8v65g90" width=320 height=288 type=application/x-mplayer2 controller="true" loop="0" transparentstart="1" autostart="false">

shooter1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    akhisarda drag yarışı olsa da gitsem diyordum ama böyle taklalar orada da göreceksek boşuna yol masrafı

mustafa42121 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende ordaydim. Adam dustu 1100xx ten arkadasi durmadi bile. Zaten o ninjali olan gomlekle felan bindi. Hayabusa dusunce icim gitti. Ailesi felan vardi. Aglitorlardi :( bende gittim. Kazada ekipmanin onemini canli canli anladim . Konusan adamada uyuz oldum. Ahmet sende bozuk varsa bi su al gel diye mikrofondan bagiriyo mk. Otodrag a da gittim o dahada beterdi.

RiDeR_2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MCX RoadraceR
    Ankarada nezaman acaba, bu tur bilgileri bulmak bu teknoloji caginda bile ilginc sekilde zor. En son 8, belkide 10yil once gitmistim drag yarisina ama guzeldi burdaki drag.

Motosikleti
    600rr
    Federasyonun yarışları sadece Konya ve Akhisarda yapılıyor uzun süredir. Bu sezon hepsi Konyada sanırım

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    O kaza yapan hayabusayı önden tutan çocuk kamil kırbaş,babası doğan kırbaş.Krbaş racing olarak yarışıyorlar türkiyenin önde gelen bir takımı,türkiye rekoru onlarda diye biliyorum.

Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    En son 2 sene önce birkaç arkadaş özellikle 800 küsür km yol kathetip yarışlara gitmiştik. Bu sene arkadaşlar yine gittiler ama ben sinavlarimla çakıştıgı için gidemedim. Ama çokta birşey kaybetmemisim anlaşılan. İki sene önceki organizasyon daha iyiydi.. Birşeyler yapılmaya çalışılıyor ama herşey kara düzen. TMF bu tip organizasyon larda çok zayıf. Bu kavga işide geleneksel herhalde. Hersene puan vs gibi sebeblerden kavga çıkıyor herhalde. Benim gittiğim senede ayni olay yaşandı.

Motosikleti
    600rr
    Alıntı MazhaRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    O kaza yapan hayabusayı önden tutan çocuk kamil kırbaş,babası doğan kırbaş.Krbaş racing olarak yarışıyorlar türkiyenin önde gelen bir takımı,türkiye rekoru onlarda diye biliyorum.
    Evet En iyi derecede manisada kırmızı hayabusaya ait sanırım 8.22 gibi. Bu arada oğlunu tanımıyorum ama iki senedir gördükçe gıcık oluyorum o afralar taraflar, f-16 yı piste yanaştırır edaları bizi bizden alıyor. Oldukça itici görünüyor. Belki de iyi bi kardeşimizdir.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler