Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Motora yeni başlayacağım. Uyarı ve bilgilerinizi bekliyorum!

Motovento
    REKLAM ALANI

Öncelikle herkese merhabalar. Tam bir otomobil hastası biriydim ama son zamanlarda motosiklete ilgim çok arttı.Gerek duruşu gerekse sesi.Daha önce hiç tecrübem olmadığı için motosiklette şuanlık hatta uzun bir müddet gereğinden fazla hıza ilgi ve merakım yok. yaşım 24 1.86 85 kilodayım. Daha önce hiç motosiklet kullanmadım.Ama inancım ve isteğim tamdır. Başlangıç olarak 600cc bana hitaben daha yakın buluyorum ne kdr başlangıç için çok tehlikelı olsa da.Ama çok şükür bilincim yerinde yani amaç hız yapmak,hava atmak vs değil.Sonuçta 2 tekerlek otomobılden de kat kat tehlıkelı ve seni beni bizi düşünen ailemız sevıdıgımız ınsanlar var bunları düşünerek hareket etmelıyız dıe dusunuyorum.Şuan ilgi odagımda cbr 600rr, yamha 600r,suzuki gsr 600 ortalama fiyatları 15-19 bin TL 2004-2007 model arası motosikletler var. Birkaç aya A2 ehliyetine yazılacagım. bu arada önümüzde kı ayda bı tanıdıgımın cbr 250r ile ilk kez motosiklete binip kullanmayı ögrenecegım.bu aralar çok video izlediğim için kafamda hemen hemen hepsini canlandırabılıyorum.TAbı uygulamada zorluklar cekecegım ama asla pes etmeyecegım. İlk sorum

B ehlıyetım var.A2 ehlıyetı almak ıcın yazılı sınava girecek mıyım?
    Ön freni çok fazla basmadan hızlanınca vites yükselttiğimde kullanmama gerek var mı?
    İyi,sorunsuz ve sağlam motosiklet almak için nelere dikkat etmeliyim?
    Kafamda motosiklet kullanımını canlandırdıgımı uygulamada sizlere göre benı daha ne zorluklar beklıyor?

yardımcı olursanız cok sevınırım abilerim kardeşlerim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    mustafa42121 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    A2 ile nax 47 hp kullanabilirsin

sinan151 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Activa S
    Buralar karışır
    Dodin bunu beğendi.

Ha unutmadan manzarali bir yerden mezar ayirt, kefeni felan ayarla
    bilirkişi bunu beğendi.

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Hız yapmıcam diyorsun hız için tasarlanmış bir makinayı almak istiyorsun. Sonra hava atmak amacım değil diyorsun. Ama ikimizde biliyoruz hava atmak için alıyorsun. ))
    Esim 600RR kullanıyor. Surekli bıt bıt yavaş yavaş gidemessin özellikle yazın o motor çok ısınıyor 101 derece fan açıyor 600RR. Sırf millete gösteriş yapmak için alınıp 100 max 100 ile gidilecek birşey değil. Madem paran var al biraz ufağindan birşey. Sonra yine alırsın 600RR gazlarsın. Daha ömründe motora binmeden niye acele? :/
    _oXXo_, One_ Million ve osiosborn bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    BAJAJ PULSAR 200 NS
    max.cbr 500 kullanabilirsin a2 ile

mustafa bey bu kadar ön yargılı olmasak ıyıydı A2 ehliyeti ile en fazla 250 cc motoru alabilirim dimi?

Alıntı EldekiDebryj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hız yapmıcam diyorsun hız için tasarlanmış bir makinayı almak istiyorsun. Sonra hava atmak amacım değil diyorsun. Ama ikimizde biliyoruz hava atmak için alıyorsun. ))
    Esim 600RR kullanıyor. Surekli bıt bıt yavaş yavaş gidemessin özellikle yazın o motor çok ısınıyor 101 derece fan açıyor 600RR. Sırf millete gösteriş yapmak için alınıp 100 max 100 ile gidilecek birşey değil. Madem paran var al biraz ufağindan birşey. Sonra yine alırsın 600RR gazlarsın. Daha ömründe motora binmeden niye acele? :/
    Bravo abla +1

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:56 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:54 ----------

Alıntı sergena34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    mustafa bey bu kadar ön yargılı olmasak ıyıydı A2 ehliyeti ile en fazla 250 cc motoru alabilirim dimi?
    Cc onemli degil max 47 hp. Kullanabilirsin. Zaten bu aletler dusuk devirde ariza verir belli bir basinca ihtiyaci var calismasi icin.
    EldekiDebryj bunu beğendi.

Eldekıdbryj aynen haklısın aslında yalanda değil ama gerçekten amacım hava değil 600 cc nin o egzos sesi okdr cok hosuma gıdıo kı ve arka lastıgının kalın olması spor görunum yanı.Ki planlar ufalıor gıbı cnkı A2 ile 600cc lık motor kullanımı söz konusu degılmıs

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:56 ----------

cbr 500 mantıklı gelıor aslnda hem 2 silindirdır herhalde başlangıç için başlanabılır yınede tabi daha öncesınde bı 2 3 aylık tecrube edınılerek

Motosikleti
    DUKE 200
    Eldekıdbryj aynen haklısın aslında yalanda değil ama gerçekten amacım hava değil 600 cc nin o egzos sesi okdr cok hosuma gıdıo kı ve arka lastıgının kalın olması spor görunum yanı.Ki planlar ufalıor gıbı cnkı A2 ile 600cc lık motor kullanımı söz konusu degılmıs
    Evet iyikide değil. En son öyle bir yasa geliyordu. Goruntunun ne kadar cezbettigini gayet iyi biliyorum. Ancak dedigim gibi esim 600RR kullaniyor ve makina elimin altında olmasına rağmen kalkıp dur bir sununla gazlayım demedim hiç. Artçi oluyorum simdilik. Kendimdede cbr250 var. )) Bazı hevesleri biraz erteleme lazım hatta bisey diyim mi simdiki kafam olsa cbr250 almazdım naked motor alırdım. Hatta buara gözüm dukelerde kucuk ccde ss gorunum sacma biseymis onu anladim ama bende şekilcilik yaptim cbr 250 aldim yalan degil. O yüzden acele etme derim.

Motosikleti
    Yzf r125
    Ben şu 600 lükle başlamayın denmesinin neden sadece hız için dendiğini sandıklarını anlayamıyorum bak abim benim senden küçüğüm 3 arkadaşım cg125 mondial motorla kaza sonucu hayatını kaybetti herşey hız değil Bi tek hız olsa Eyw cc büyüdükçe ağırlık artıyo istediğin motorlar ss oturuş yani yatık sen ilk Bi dikte dengeyi öğren trafik okumayı öğren sonra yavaş yavaş geçersin sonra 600 lük motorda herşey saniyelerle yaşanıyo anlamadan amele sümüğü gibi yapışırsın yanlış anlama senin iyiliğin için söylüyorum beni sorcam olursan 1 sene elektrikliyle denge trafik öğrendim sonra ss hastası Biriyim bende senin gibi direk 600 lük yerine yzf r125 aldım hem biraz yatık bi sürüşü var hem şekli çok güzel bununlada ss sürüşle trafik öğreniyorum 2 seneden beri hiç acele etmiyorum bence sende etme bak ne güzel senin için üzülenleri düşünüyodun ağırdan al reflekslerin gelişsin sonra saniyelik olaylara tepki verebilesin 600 küpe geçersin hayalin olur saygılarımla

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:11 ----------

24 yaşında direk A ehliyet alabilirsin

değerli bılgılerınız ıçın hepinize çok tesekkur ederım bu arada motosıklet ekıpmanları mont kask vs fıyatları ne kdr tahmını?
    250 cc lerde kafama en çok yatan yamaha R25 sizce yakıtı vergisi fln ne kadardır

Cumali ALP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 600 RR
    Merhaba arkadaşım.

Yukarıda diğer arkadaşlarımız gayet açıklayıcı bilgiler vermiş fakat motosiklete yeni merak salanlar özellikle motosiklet ile ilgili hiç bilgisi olmayan arkadaşlarımızı düşük cc li motosiklet almaları için ikna etmek gerçekten çok zor sizde diyorsunuzki ben 24 yaşında aklı başında bir insanım gerçekten öyle iseniz 600 cc bir makinaya binmemeniz gerektiğini bilmelisiniz.

1995 yılından 2001 yılına kadar eliyetsiz 2001 yılından bugüne kadar ehliyetli motosiklet kullanıyorum şuanda bile kendimi profesyonel hissetmedim ve ilk 600 cc motosikletimi 2 hafta önce aldım param yokmuydu vardı ama kendimi hazır hissetmiyordum ve yalan söylemeyecem ihtiyaç olduğu için değil hava atmak için aldım. Motosiklet ile otomobilin gaz tepkisi kesinlikle aynı değil 125 cc bir motosikletin bile gaz tepkisi otomobile göre çok yüksektir kaldıki 600 cc bir motosiklet ileilk kalkışı iyi dozajlamazsanız altınızdan uçup gidiyor.

Önerim 1 yıl 125 cc ile alışın 5000 - 10.000 km yapın >> 2 yıl 250 cc motosiklet ile 30.000 km yapın ve a1 ehliyetinizin zamanıda gelince 600cc bir motosiklete binin.

B ehliyetiniz varsa sınava girmeden motosiklet ehliyeti alabiliyorsunuz (direksiyon sınavına gireceksiniz).
    Ekipman yani kask, mont, pantolon, çizme, eldiven vb kıyafetlerinizi almalısınız.
    Bulunduğunuz şehirde varsa sertifika veren motosiklet eğitim kurumlarında eğitim almalısınız.

Umarım hayatınızı veya hayatımızı tehlikeye atacak bir yanlış yapmazsınız.

Cumali bey verdıgınız bılgıler cok dogru aslnda olması gerekenler.ama bırazda kendıme guvenım ınancım ve yakın cevremın yuksek cc ıle baslaması bana cezbettı.O yuzden kendıme şöyle bır yol sececegm motosıklet almadan önce 3 4 ay 250 cc ıle ders(kurs) alacagım ondan snra 250 cc ıle tabı trafıgın yogun oldugu yere cıkmadan caddeye bıle sadece musaıt yerlerde sokak araları fln uygun yerlerde kullanmayı planlıorm takı kendımı ne zaman kullanbılırlık acısından hazır hıssedersem ztn ozaman trafıge cıkacagım

Motosikleti
    -
    kesınlıkle ve kesınlıkle tekrar yazıyorum kesınlıkle ılk motor olarak supersport vede 150cc ütünde alma,motor karıyerın cabuk sonlanmasın,evt cok bılınclı olabılır hıza nefretde duyabılırsın ama tecrube ne kursla ne yetenekle nede bılıncle edınılmıyor,sahsı tavsıyem bır yıl scooterla tecrube yap trafıhgı oku vıtesle ugrasmadan,sonrasında bır mısal 125 honda ss al onlada 10.000 km en az yaptıktan cc yukselt derım.

sahsı sıralamam paranda varsa once ıyıelrınde ekıpman ve yamaha nmax motor abs lı olması acemılıgınde cok yardımcı olacaktır.

nmax ( 5000km ) + CBR 250R ( 10.000KM ) + SONRASINDA BEGENDIGIN BIR 600 LUK..

yukarıda yazdıklarımın cogu sana asırı evhamlı,tedbırlı hatta motor sıralamsı gereksız bıle gelecektır bılıyorum,ıyılıgın ıcın.Hanı cevremızde urkek kızlar vardır,tecrubesız bır heves ehlıyete yazılırlar b sınıfı,ama sız bılıorsunuzdur normalde trafıge cıksa kaos yaratır vurur surter kırar,ama ehlıeytı alır,ıste o kızın vuracagı surtecegı kıracagı araba tamponu farı kaportasıdır,sızın ıse kafanız kolunuz bacagınızdır.

o yuzden nacızane onerım yukarıda yazdıklarımdır,elbette parada zevkte hayatta sızın dolayısyla kararda sızın.
    tesisatogr bunu beğendi.

Motosikleti
    DUKE 200
    değerli bılgılerınız ıçın hepinize çok tesekkur ederım bu arada motosıklet ekıpmanları mont kask vs fıyatları ne kdr tahmını?
    250 cc lerde kafama en çok yatan yamaha R25 sizce yakıtı vergisi fln ne kadardır
    Bu senin bütçene göre degisir benim ekipmanlarım toplam 5-6 bin tl tuttu. Esiminkiler benimkini geçmisti sanırım cunku o sadece kaskini sanirim ozamanlar 2.500 yada 3.000tlye almıştı. Sana kalmış anlayacağın. Ama ben almisken iyisini alin derim motor degistirilir ana ekipmani kullanirsin. Hemde guvenlihin icin onemli.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu
    Cumali bey verdıgınız bılgıler cok dogru aslnda olması gerekenler.ama bırazda kendıme guvenım ınancım ve yakın cevremın yuksek cc ıle baslaması bana cezbettı.O yuzden kendıme şöyle bır yol sececegm motosıklet almadan önce 3 4 ay 250 cc ıle ders(kurs) alacagım ondan snra 250 cc ıle tabı trafıgın yogun oldugu yere cıkmadan caddeye bıle sadece musaıt yerlerde sokak araları fln uygun yerlerde kullanmayı planlıorm takı kendımı ne zaman kullanbılırlık acısından hazır hıssedersem ztn ozaman trafıge cıkacagım
    Motosiklete binme işi, kendine güvenle olmuyor. Ben de cinslik yapıp Duke 390 aldım. Kazadan sayılır mı bilmem; ama fren pedalımı seyyar bi levhaya çarparak kırdım bi de kalkışta gazı ayarlayamayıp öndeki aracın bagaja girecektim . Neyse bunlar ilk günün acemiliğine denk geldi ki devamındaki günlerde herhangi bi tehlike oluşmadı. Elim, gaza debriyaja daha bi alıştı.

Ben 373'lük makineye korkarak biniyorum; sen kalkmış 600'lük diyon! Sen bi 125'lik bi dene, daha 50-60'a çıktığında uçtuğunu sanırsın. 600'lük ss ile gazı ayarlayamayıp zıp diye fırladığında gözünü acil serviste açarsın.

Yani mesele yetenek ve tecrübe; kendine güven değil.

inshroud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sevgili dostum, bir konudaki yorumunu merak ediyorum. Ankara - Çankaya'da yaşıyorum. Geçen sene Ayrancı pazarının kurulduğu bir gün üst kat komşumuz pazara gitti, pazardan dönüşte 13 yaşında bir çocuğun kullandığı kamyonetin altında kalarak hayatını kaybetti. 3 çocuğu vardı. Kamyoneti süren çocuğun babası pazarcıydı ve tezgahı terk edemediği için başka bir arabanın önünü kapamakta olan kamyoneti 20 metre ileri çekmesi için çocuğunu göndermişti. Bu olayda suçlu kim?

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Motor almadan ikarus sendromuna yakalanmış olabilirsin bu güven ile.İstediğin kadar kendine güven, tepesine bindiğinde senin düşündüğün kadar kolay olmadığını anlayacaksın.Tersi ise senin kendinle inatlaşmana yol açacak.En yakın örnek Bilginozi adlı forum kullanıcısı-ydı-.600 cc motosiklet almıştı, herkesin uyarılarına rağmen biraz kendi bildiğini okudu.Birkaç uyarı niteliğinde kaza yaptı, forumda çok tartışıldı, tecrübeli insanlar, yumuşak şekilde, sert şekilde, her türlü uyarısını yaptı.Ancak dinlemedi, ve ne yazık ki kaza yaptı, ve kaybettik üzücü şekilde.

Bu örnekler çokça, bu iş o kadar kolay değil istediğin kadar kendine güven.Hele hele Süper Sport(600cc) bir motora binip, kendime güveniyorum demek çok yanlış.

İzleyeceğin yol küçük Cc ile başlamak, onda bile motoru yatıracağından emin olabilirsin, ancak motoru kontrolun altında tutman, kilo ve güç yönünden kat be kat daha kolay olacaktır.Lütfen bilinçli kararlar verelim..

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Bu forumda , youtube da sokakta her yerde bangır bangır 125 cc ile başlanırı duymadıysan, okumadıysan, gelip burada soruyor bizim sinirlerimizi zıplatıyorsan ki biz sana bir şey olmasın diye sinirlerimiz hopluyor, sen bu işe hiç başlama, 600cc ile kafan kopar ölürsün, sen yerde sürüklenirken canın çoktan çıkmış olur... bu arada devam eden nasihatler sonunda hala 250 ile mahalle arası diyorsun, 10 hp makine ile başlayacaksın birader, disiplini baştan bozarsan ohoo...
    Cumali ALP ve tesisatogr bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)