Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Fren kullanımı

Motovento
    REKLAM ALANI
    kantele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Derbi STX-150
    Beyler, diyelim 3. viteste gidiyoruz, hızımız 50-60. Viraj geldi, motor freni ile yavaşladık, baktık yetmeyecek, lastiklerimize de güvenemiyoruz. Bu durumda daha da yavaşlamak için arka freni hafif hafif sıkıyoruz, olay bu değil mi?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

bana yorum yapıcak bişey kalmamış

Motosikleti
    nc750x
    Kural olarak dönüşlerde fren yapmamak gerekiyor. Ancak mecbur kalırsanız arka freni kontrollü ve hafif olarak kullanabilirsiniz.

Alıntı kantele adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Beyler, diyelim 3. viteste gidiyoruz, hızımız 50-60. Viraj geldi, motor freni ile yavaşladık, baktık yetmeyecek, lastiklerimize de güvenemiyoruz. Bu durumda daha da yavaşlamak için arka freni hafif hafif sıkıyoruz, olay bu değil mi?

"motor freni ile" + "arka freni hafif hafif sıkıyoruz"
    ikisi bir arada hafif olmaz.

Motosikleti
    Honda CB500F
    ne kadar okursan oku kendin uygulamadıktan sonra o tedirginliği atmak zor. bende de aynı tedirginlik vardı. motoru alır almaz eğitime gittim(yamaha'nın eğitimi). özellikle ani fren gerekebilecek durumlarda(araba ve yaya atlaması, kedi-köüek çıkması vs.) daha soğuk kanlı davranabiliyorum. bu da nispeten daha güvenli frenleme yapmamı sağlıyor.

Bartas3010 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Activa, 98 zx6r
    Ben skuter kullanıyorum (Honda activa, Ön arka kampana fren) Dediklerine göre skuterlerde arka fren diğer tarz motosikletlere göre daha etkili. Fakat yokuş aşağı giderken skuterde de arka fren pek de etkili olmuyor. Bunu görerek tecrübe ettim, evime yakın bir yerde yokuş aşağı giderken sadece arka freni sıktım ileride kırmızı yanıyordu. Durmuyor bildiğin gittikçe gidiyodu abi ben hep gidiyorum der gibi :D Sadece ön freni kullandığım zamanlarda da iyi bir frenleme yaparken genelde kitleniyor belki hızlı sürüyorum ya da lastiklerim yeterli gelmiyor. İki fren de birbirini tamamlıyor aslında birinin eksiğini diğeri kapatıyor. Kendi sürüş tarzına göre frenleme stilini oturtabilirsin. Arka kitlenirse oyun biter diyenler var hayır asıl ön kitlenirse oyun biter diyenler var mesela ikisi de mutlak doğru ya da mutlak yanlış değil.

kantele - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Derbi STX-150
    Demek ki bu arka fren sadece ani frenleme durumlarında ön frenle birlikte kullanılması için icat edilmiş. Doğru mu anlıyorum? O zaman viraja girerken ya da ışıklarda durulacağında falan sadece motor freni ile yavaşlayıp ön frenle duruyoruz, değil mi?

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)