Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Tork ve çekiş için arka dişliyi büyütmek istiyorum .

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    125 kt
    merhabalar motorum 125 kt mondial ön 15 arka 41 diş ben arkayı 48 dişli ile değiştirecem 7 diş fazla olursa ne kadar bi tork ve çekiş artışı olur ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Arka dişliyi büyütmek yerine 150'lik silindir takmanı tavsiye ederim. Hem son hızın düşmez hem de arka dişliyi büyütmekle alacağın torktan çok daha fazlasını alırsın 150'lik silindirle. Motorun diğer herşeyi aynı kalacak şekilde sadece silindiri değiştirerek 150 cc yapabilirsin.
    jimi_hendrix bunu beğendi.

Motosikleti
    125 kt
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arka dişliyi büyütmek yerine 150'lik silindir takmanı tavsiye ederim. Hem son hızın düşmez hem de arka dişliyi büyütmekle alacağın torktan çok daha fazlasını alırsın 150'lik silindirle. Motorun diğer herşeyi aynı kalacak şekilde sadece silindiri değiştirerek 150 cc yapabilirsin.
    düşündüm ama orjinalligi bozmak gibi hiç niyetim yok ya sadece dişli değiştirmekten yanayım 7 diş ne kadar etki eder çekişe 2 ile çıktığım dikleri 3 le rahat çıkar mı mesela ?

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Önce arkayı 45 yap, yetmezse önü 14 yaparsın.

Motosikleti
    Alıntı MAVROCU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    düşündüm ama orjinalligi bozmak gibi hiç niyetim yok ya sadece dişli değiştirmekten yanayım 7 diş ne kadar etki eder çekişe 2 ile çıktığım dikleri 3 le rahat çıkar mı mesela ?
    Hiç bi işe yaramaz motor aynı motor. 3. vites oranını 2. vites ayarına getirirsen kendini kandırırsın motor bu yokuşu 3'te çıkıyo artık diye.
    EthanHunt bunu beğendi.

Motosikleti
    125 kt
    Alıntı MazhaRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Önce arkayı 45 yap, yetmezse önü 14 yaparsın.
    arkayı 45 yaparsam istediğim olur mu yani 2 ile gittiğim yeri 3 le gidebilir miyim ? 48 daha iyi geldi bana çünkü 45 o kadar etki etmez diye düşünüyorum . bide ön dişliyi değişmycem sadece arkayı düşünüyorum

Motosikleti
    Kuba CR1
    orjinal olsa ne olur olmasa ne olur mondial bu 150 lilik silindir taktır 65 70 tl civarı bi piyasa değeri var birde işçilik 50 tl çok güzel olur motosiklet bizim burda 100 lük motosikletleri 200 lük yapıyorlar hiç bir sıkıntı yapmıyor

Motosikleti
    125 kt
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hiç bi işe yaramaz motor aynı motor. 3. vites oranını 2. vites ayarına getirirsen kendini kandırırsın motor bu yokuşu 3'te çıkıyo artık diye.
    neden etkiyi olmaz anlayamadım yani motorun torku ve seriliği artmaz mı ve 1. vitesle bagirarak cıktığım yokusları 2 ile biraz daha motoru rahatlatarak çıkarım diye düşündüm

Motosikleti
    Alıntı erensipahi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    orjinal olsa ne olur olmasa ne olur mondial bu 150 lilik silindir taktır 65 70 tl civarı bi piyasa değeri var birde işçilik 50 tl çok güzel olur motosiklet bizim burda 100 lük motosikletleri 200 lük yapıyorlar hiç bir sıkıntı yapmıyor
    Ben 210cc yaptım mersinli ustaların yaptığı kadar olmasa da çok güzel torku var, motorun gidişi çok keyifli. Gaz açınca orjinal egzozla bile böğürmesi mükemmel, gaz verdikçe veresi geliyo insanın Yokuş diye bişey tanımıyo alet, motor bayılmasın diye gaz açıyorum bayılmayı bırak yokuşta bile hızlanıyo tam gaz vermememe rağmen. Yakıtı da sürekli tapagaz sürmezsen 100km'de 2.6 litre civarı.

Alıntı MAVROCU adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    neden etkiyi olmaz anlayamadım yani motorun torku ve seriliği artmaz mı ve 1. vitesle bagirarak cıktığım yokusları 2 ile biraz daha motoru rahatlatarak çıkarım diye düşündüm
    O motorun hakkı 125 değil en az 150cc. 125'lik haliyle motor doğru düzgün tork veremiyo ve çok verimsiz çalışıyo. Debriyajın da 4 yaylıysa yokuşlarda iyice sıkıntı çıkarıyodur.

Motosikleti
    125 kt
    Alıntı erensipahi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    teşekkür ederim ama o işe hiç girmek istemiyorum sağolun

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Denenis biri olarak evet tork artar hemen tekere gelir motor freni daha sert olur vites kuculterken anlik teker kitlemesi bile yapar istedigini verir ama 1 arti katiyorsa 5 ekside getirir
    1 motor surekli yuksek devirde calisir 5-6 bin den asagi inmez
    2 vites aralarin daralir kalkar kalmaz 2 ye hemen pesinden 3 e alman gerekir surekli vitesle oynamak zorunda kalirsin buda debriyaj balatanin omrunu kisaltir
    3 motor yuksek devirde cakistigi icin yuksek isiya maruz kalir yag omru azalir ve motorun daha cabuk yipranir
    4 yuksek devirde calistigi icin deli gibi titresim olur eller ayaklar toton uyusur
    5 yakit tuketimin bariz bir sekilde artar
    En mantiklisi 150 cc yapmak secim sana kalmis
    Bu ara motor hep bagirir disli buyultursen son hizin duser 70 80 max hizin olur ve zorlarsan debriyaji yer

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Fz6 motorumun 16 dis olan ön dislisini 15'e dusurdum birkac yil once. (Arkayi 3 dis buyutmekle ayni hesap)
    Hic fena olmadi. Kalkislar daha rahat, sehir ici icin cok daha kullanisli oluyor. Son hiz merakim da olmadigi icin, sorun yok. Yakit ta pek farketti diyemem.

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Sen tek dis kucultmussun ondan seni bukadar etkilememis 6-7 dişde fark edıyo baya

fazil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    xv250 / fz6
    Onden tek dis kucultmek, arkadan 3 dis buyutmeye denk geliyor benim motorda. (Orjinali Ön:16- Arka :46)

Ama dediginiz gibi arkadan 6-7 dis buyutmek biraz fazla olabilir.

mostro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Hypermotard 1100 evo sp
    http://www.sprocketcalculator.com

current e şuan kullandığınız ön ve arka dişliyi

new kısmına değiştirmek istediğinizi yazın

+%14 tork son hızınız -%14
    fazil bunu beğendi.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Dişli değiştirmekle motorun torku değişmez sadece vites oranları değişir motorun ürettiği güç aynı kalır. Yani vitesi 4ten 3e attığında ne oluyorsa o olur. Örneğin bir yokuşu 60 km/s hızla 3. viteste 7.000 devirde çıkıyorsan dişliyi değiştirdiğinde artık 60 km/s hızla 4. viteste 7.000 devirde çıkacaksın. Yani ne oldu vitesleri geriye çektin sadece. Aynı yokuşu yine aynı devirde ve hızda çıkıyorsun motorun ürettiği güç aynı ama vitesin adı farklı. Ha birde 5. vitesini harcadın artık 5. vites 4 oranına geldi hız 90a geldiğinde ayağınla 6. vitesi arayacaksın Sonuç olarak yokuş performansın aynı kalacak ve durduk yere son hızından olacaksın.
    mostro bunu beğendi.

mostro - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Hypermotard 1100 evo sp
    İtme kuvveti: motosikletin tork ve beygir gücü değişmemiş olsa bile ; yüksek viteslere göre daha az, düşük viteslerde daha yüksektir. Bu yüzden düşük güçlü ve büyük dişli(büyük vites oranlı) bir motosiklet daha güçlü ve daha küçük dişli bir motosiklet daha hızlı olabilir.Veya aynı motorun stock haliyle çıkamayacağı yokuşları daha HIZLI çıkabilecektir. Arka dişliyi büyütmek(ön dişliyi küçültmek) düşük hızlarda daha fazla itme verecek ancak motor daha erken devir bitireceği için son hız azalacaktır.

İtme kuvveti de ne? Torkla bir alakası var mı motorun torku değişmiyor ama denklemde değişen başka şeyler var:

a=(Ft-Fd)/m (a=ivme Ft=itme kuvveti Fd= Sürüklenme(motorumuzun haraket etmesi için itme kuvvetinin sürüklenme kuvvettinden büyük olması lazım) m=kütle(motor+sürücü)) Bu denkleme göre motosikletin ivmelenmesini arttırmak için ya kütleyi azaltcaz ya da İTME KUVVETİNİ ARTTIRCAZ.

Ft=Mw/r (Ft:İtme kuvveti Mw:Tekerlekteki tork r ise çap.) Bu denklemde gördüğümüz gibi itme kuvvetini lastiğin çapını azaltarak arttırabiliriz. Fakat dişlilerle oynamak daha kolay olduğu için onu yapıcaz.

Peki arka tekerdeki torkumuzun büyüklüğü ne kadar? İki şeye bağlı:

1) Krank milinde oluşan tork.

2) Şanzıman oranı.

Mw=Me*N (Mw: Tekerdeki tork Me: krank milindeki tork N: şanzıman oranı) Şanzıman oranını da dişlilerle değiştirebiliriz

Şanzıman oranı nasıl hesaplanır? =T1/T2 (T1 ilk dişli T2 ikinci dişli)

Arkadaşın motorunun şanzıman oranını motosikletinin teknik özelliklerinde bulamadım o yüzden sadece arka ve ön dişli arasındaki şanzıman oranı 41/15=2.73 48 ile değiştirdiğinde 48/15=3.20 olacak.

41 dişlide Mw=10.5Nm*2.73= 28.7Nm 48 dişlide Mw=10.5Nm*3.20= 33.6Nm Tekerdeki tork %17 artacaktır.
    fazil bunu beğendi.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    çok bilimsel bir açıklama olmuş
    mostro bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler