Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

50cc motosiklet b sınıfı ehliyetle kullanılabiliyor mu gerçekten?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    lifan tay 100 - 2012 / emisol 2014 / artık yok :)
    kesin bilgi mi? son 1-2 aydır çok duymaya başladım. memleketteyken arkadaşlarla baya iddalaştım kullanılmaz diye. ehliyetsizlikten değil sınıfı farklı araç kullanmaktan az ceza yersiniz dedim çünkü ben ehliyet alırken durum böyleydi. mantığıma da yatmıyor b sınıfıyla 2 teker kullanılması. biri kapalı denge problemi olmayan, diğeri denge gerektiren açık bir araç. bi de benim ilk motorum dandik 100cc idi, ehliyetin çıkmasını beklerken trafiksiz tenha yerlerde korka korka kullanırdım öğrenmek için bilseydim alırdım bi 50cc 2 zamanlı, yardırırdım trafikte

yanı kesin olarak artık 50cc motosikletler b sınıfı ehliyetle kullanılıyor mu? düşük bütçeli arkadaşıma 100cc cub önermiştim, b ehliyeti var eğer öyleyse 50cc 2 zamanlı almasını söyleyeceğim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Ybr 125 Esd-Pulsar 200 NS(<3)
    kesin
    45 km h yi geçemeyecek diye bi kısım var trafik yönetmeliğinde

Motosikleti
    Alıntı bilirkişi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kesin
    45 km h yi geçemeyecek diye bi kısım var trafik yönetmeliğinde
    iyi de ben o hızı bayır aşşağı bisikletle bile geçerim. yönetmeliği nerede bulabilirim?

Motosikleti
    9) Motorlu Bisiklet: (Değişik:RG-17/4/2015-29329) Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile aynı özelliklere sahip net ağırlığı 350 kilogramı aşmayan dört tekerlekli L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:20 ----------

http://www.tsb.org.tr/default.aspx?pageID=654&yid=806

Motosikleti
    9) Motorlu Bisiklet: (Değişik:RG-17/4/2015-29329) Azami hızı saatte 45 kilometreyi, içten yanmalı motorlu ise silindir hacmi 50 santimetreküpü, elektrik motorlu ise azami sürekli nominal güç çıkışı 4 kilovatı geçmeyen iki veya üç tekerlekli taşıtlar ile aynı özelliklere sahip net ağırlığı 350 kilogramı aşmayan dört tekerlekli L1, L2 ve L6 sınıfı motorlu taşıtlardır. Elektrik ile çalışanların net ağırlıklarının hesaplanmasında batarya ağırlıkları dikkate alınmaz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:20 ----------

bu araç sınıfını tanımlamış ama hangi tip ehliyetle kullanılabileceğini nereden bulabiliriz? linki inceledim orada da göremedim.

akbird - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z one 180 - MT 07
    kullanabiliyor gerçekten
    youtube : motorcu hikayeleri (motovlog) youtube - facebook adaletsurucukursu / Antalya /

Motosikleti
    moped m sınıfı
    B SINIFI da m yi kapsıyor

nuwanda324 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj PULSAR 200 RS
    4 zamanlı 50 cc kullanılabiliyor ama 2 zamanlı 50 cc kullanılabiliyor mu? 2 zamanlı olursa 100 km/s hız yapabilir. Yüksek hızda giderken polise yakalanmadığınız sürece kullanılabilir. Polis binip test edecek değil ya.

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    denildiği gibi 50cc 45 km/h yi geçmeyen motorlu bisiklet ve belirtilen elektrikli bisikletler M sinifi ehliyet ile kullanilabiliyor.

B sinifi ehliyet M sinifini kapsiyor.

Motosikleti
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    denildiği gibi 50cc 45 km/h yi geçmeyen motorlu bisiklet ve belirtilen elektrikli bisikletler M sinifi ehliyet ile kullanilabiliyor.

B sinifi ehliyet M sinifini kapsiyor.
    peki hız sınırını neye göre belirliyorlar? dediğim gibi bisikletle bile geçilir o sınır. 50cc 2 zamanlı aletle iki katı yapılır.

fatih545 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '16Pulsar200-16'MT07
    50cc motorun yapacağı zaten en fazla 70-80km dir. O motorlada şehirlerarası yolda gidilmeyecekse bir problem olmaz yani. Gidiceksenizde kural 45km'miş ki 50cc motor için bence normal bi hızdır 60 dan sonra delirir alet sapıtır )

Motosikleti
    2016 HONDA NC750X DCT-2016 YAMAHA N MAX
    bende honda today vardi.40dan sonra speed ışığı yanip sonuyordu.50yi de hic gormedim herhalde

Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    hizi hesap edemezler sanirim, fakat o hizi geckin yakalanilirsa cezasi farklı olabilir.

kaldi ki bunlarin otobana girmeleri yasaktır.

Motosikleti
    Forza 250

içten yanmalı motor ise 50 cc sınır koymuş, hız sınırını motorlu bisiklete koymuş hocam. 50cc ile 45 geçerin rahat,

Motosikleti
    Yamaha Ybr125 >> Bajaj Pulsar 200NS
    Hollanda'dada 50 cc motosikletler vardı ehliyet istemeyen , ama otoyola çıkmaları yasaktı ve hız sınırı 25 km/s idi sanırım(ürünler üretimden sınırlanmış olarak geliyormuş)ama arkadaş türk'lerin ayarlarla oynayıp hızı arttırdığını söylemişti.Bakalım bizdeki sonuçları nasıl olacak.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)