Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet artık çok pahalı. Gelin hesaplayalım.

Motovento
    REKLAM ALANI
    nuwanda324 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj PULSAR 200 RS
    Alıntı PcK0PaT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motora yeni başladım eğitim almadım gerekde görmüyorum
    A2 400 kursa verdim vergi harç maksimum 400 daha desek 800 lira.
    Kask http://www.motosikletekipmanlari.com...,PR-10102.html 550 TL
    Mont http://www.motosikletekipmanlari.com...I,PR-1117.html 340 TL
    Eldiven http://www.motosikletekipmanlari.com...,PR-10301.html 200 TL
    Ayakkabı pantolon alınacak 680 TL

Toplam 2570 liraya A2 ehliyetimi de almış oluyorum tam donanım ekipmanlarımı da. Bütçeye göre piyasada her türlü ekipman var. 2500 liraya sadece tek bir kaskda alınabilir yada benim gibi ekipmanda dizilebilir. Abartmayalım hevesi olan arkadaşlarında gözünü korkutmayalım. Herkesin bütçesine göre ekipman donanımda var motosiklet de.
    400 liralık kursu nerden buldun? Devlet taban fiyat diye bi saçmalık çıkarmış eğitim bile vermeyen kurslar 900 tlden başlıyor. Eğitim verenler 1200-1400 fiyat çekiyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Alıntı PcK0PaT adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motora yeni başladım eğitim almadım gerekde görmüyorum
    A2 400 kursa verdim vergi harç maksimum 400 daha desek 800 lira.
    Kask http://www.motosikletekipmanlari.com...,PR-10102.html 550 TL
    Mont http://www.motosikletekipmanlari.com...I,PR-1117.html 340 TL
    Eldiven http://www.motosikletekipmanlari.com...,PR-10301.html 200 TL
    Ayakkabı pantolon alınacak 680 TL

Toplam 2570 liraya A2 ehliyetimi de almış oluyorum tam donanım ekipmanlarımı da. Bütçeye göre piyasada her türlü ekipman var. 2500 liraya sadece tek bir kaskda alınabilir yada benim gibi ekipmanda dizilebilir. Abartmayalım hevesi olan arkadaşlarında gözünü korkutmayalım. Herkesin bütçesine göre ekipman donanımda var motosiklet de.
    mont bayan için yazıyor yanlış olmasın
    hayat bir savaştır tek silahın aklın ve inancındır

Motosikleti
    lifan tay 100 - 2012 / emisol 2014 / artık yok :)
    Alıntı Mexico adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kiminize hak veriyorum. Mont konusunda boyle yuksek ucmamin sebebi bir bakimada uzun yillar giyilebilir olmasi. 400-500 liralik montlar fazla uzun omurlu olamaz. Tabiki koruma kismi var birde. Surtunmeye karsi etkili olmali ceketiniz. Ha 1000 tl alti olanlar is yapmaz mi? Tabiki yapar ama ben montta maximum koruma istiyorum.
    Farkindaysaniz eldiven yazmadim. Eldiven yazsaydim bide banlanmam icin basvuruda bulunurdunuz sanirim
    Sayin @tr100a 50 tlye iki eldiven aldiginizi yazmissiniz. Nalburdan mi aldiniz acaba? Boya falan mi yapacaksiniz?
    Kabullensekte kabullenmesekte adam gibi bir kazada soyle ekipmanlarimiz olmadan pert oluruz. Neyse hosunuza gider veya gitmez benim dusuncem bu.
    abi yapma allah aşkına ekipmanın kralı da olsa belirli bir hızın üzerinde bizi hiçbir şey koruyamaz. eldiven mi lazım? biri gider bunu alır;

http://www.motosikletaksesuarlari.com/Alpinestars-Yazlik-Motosiklet-Eldiveni-SMX-3-Air-Siyah_8290.html?gclid=CLv10eyelssCFdS7GwodjdgOqA

ben ise bunun aynısını aliexpressten aldım 5-6 dolar bir şeydi. dolar 2 liraydı o zamanlar hala kullanıyorum. aha bunun aynısı;

http://urun.n11.com/eldiven/tex-prob...g&gclsrc=aw.ds
    fiyat farkı 15 kat. peki pahalı olan elimiz çalışan motorun zincirine takıldığında veya üstünden araba geçtiğinde veya asfaltta sürüklenirken zarar görmememizi mi sağlayacak? ucuz olanda elimiz parçalanacak da pahalı olanda kalkıp kolbastı oynayabilcez mi? hayır, belki ucuz olanda 1-2 kademe fazla zarar görürüz ama temel işlevini yerine getirir ikisi de. yani ilk söylediğim noktaya geliyorum, isteyene pahalı isteyen ucuz. azdan az, çoktan çok gidiyor.

Alıntı kordinaryus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abi yapma allah aşkına ekipmanın kralı da olsa belirli bir hızın üzerinde bizi hiçbir şey koruyamaz. eldiven mi lazım? biri gider bunu alır;

http://www.motosikletaksesuarlari.com/Alpinestars-Yazlik-Motosiklet-Eldiveni-SMX-3-Air-Siyah_8290.html?gclid=CLv10eyelssCFdS7GwodjdgOqA

ben ise bunun aynısını aliexpressten aldım 5-6 dolar bir şeydi. dolar 2 liraydı o zamanlar hala kullanıyorum. aha bunun aynısı;

http://urun.n11.com/eldiven/tex-prob...g&gclsrc=aw.ds
    fiyat farkı 15 kat. peki pahalı olan elimiz çalışan motorun zincirine takıldığında veya üstünden araba geçtiğinde veya asfaltta sürüklenirken zarar görmememizi mi sağlayacak? ucuz olanda elimiz parçalanacak da pahalı olanda kalkıp kolbastı oynayabilcez mi? hayır, belki ucuz olanda 1-2 kademe fazla zarar görürüz ama temel işlevini yerine getirir ikisi de. yani ilk söylediğim noktaya geliyorum, isteyene pahalı isteyen ucuz. azdan az, çoktan çok gidiyor.
    Bak dostum tesaduf mu bilemem ama ilk linkteki eldiveni kullaniyorum. Bi kere onume atlayan pamukkale turizm soforune carptim. Ne dustum, ne motoru vurdum. Sadece sag elim temas etti adama. Benim vurmamla adam donerek yere dustu. Bende tek hasar sag serce parmagimin tirnagi dustu. Elim ayagim uyustu ama korkudan. Eldivenin bogum kisimlari o kadar guzel koruduki ne bir yirtilma oldu, nede bir siyrilma. Ama kislik eldivenlerim olsa ayni kazada kotu olacakti biliyorum. Kislik eldivenlerimde venom.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Bu kadar ekipman lazım, şu kadar eğitim lazım diyorsunuz da. Koca kışı bir kask bir de eldivenle geçirdim. Diğer ekipmanlarım kalınca bir normal mont ve pantolon altına içlik. Ekipmanım yok mu motor botu hariç hepsi var, ama takmayı sevmiyorum Bisiklet'ten 100'lük cub'a ondan da 150'lik vitesli çinliye geçe geçe geliştirdiğim reflekslerime ve tecrübeme güveniyorum. Ciddi bi kaza yapacağıma inanmıyorum, kaza yapma riskim yüksek olsa motora tam takım ekipmanla bile binmem motosikleti bırakırım zaten

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Araya gireceğim çünkü girmezsem tartışmanızda tedirginlik yaratacak bir detay var.
    Kask konusunda bir hata yapıyorsunuz.
    Başka topiclerde de bu hatanın yapıldığını bir kaç kez gördüm.

Kaskın dış kabuğu konusunda bu detay.

Kaskın dış kabukları farklı farklı maddelerden yapılıyor biliyorsunuz.
    Bu maddelerden hangisinin daha iyi koruduğu konusunda uzmanların tam bir fikir birliği yok.

Ece onaylı kasklarda ve snell testleri ve hatta snelli yalancı çıkartmak için yapılan bazı test sonuçlarında kask kabuklarının darbeyi iletme konusunda birbirine yakın sonuçlar verdiği görülüyor ve tamamı istenilen değerin çok çok altında.
    Yani onaylı kaskların tamamı darbeyi iletme konusunda istenilenden çok daha iyiler.
    Hatta bir markanın plastik kasklarının diğer tüm kasklardan daha iyi neticeler aldığı gibi enteresan bir durum var.

Bu nedenle fiber olmazsa korumaz gibi saplantılardan kurtulun ve kaskınız fiber değil diye tedirgin olmayın.

Tamam ben kaçtım.
    Mexico, Osm@n ve zulu bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Araya gireceğim çünkü girmezsem tartışmanızda tedirginlik yaratacak bir detay var.
    Kask konusunda bir hata yapıyorsunuz.
    Başka topiclerde de bu hatanın yapıldığını bir kaç kez gördüm.

Kaskın dış kabuğu konusunda bu detay.

Kaskın dış kabukları farklı farklı maddelerden yapılıyor biliyorsunuz.
    Bu maddelerden hangisinin daha iyi koruduğu konusunda uzmanların tam bir fikir birliği yok.

Ece onaylı kasklarda ve snell testleri ve hatta snelli yalancı çıkartmak için yapılan bazı test sonuçlarında kask kabuklarının darbeyi iletme konusunda birbirine yakın sonuçlar verdiği görülüyor ve tamamı istenilen değerin çok çok altında.
    Yani onaylı kaskların tamamı darbeyi iletme konusunda istenilenden çok daha iyiler.
    Hatta bir markanın plastik kasklarının diğer tüm kasklardan daha iyi neticeler aldığı gibi enteresan bir durum var.

Bu nedenle fiber olmazsa korumaz gibi saplantılardan kurtulun ve kaskınız fiber değil diye tedirgin olmayın.

Tamam ben kaçtım.
    Konuyu açış amacım birazda bu. Mesela fuarda bir çok kask denedim. En çok içime sinen Bell Qualifier oldu. Bana tam uydu yani. Ama termoplastik olması beni düşündürdü. Birde şu güneş vizörü kısmı var. Sizce olması güvenlik açısından risk mi? Yada iridyum yada renkli vizör alsam gece görüşünde sıkıntı olur mu?

Motosikleti
    Honda
    Çift vizörün güvenlik açısından bir sakıncası yok ama konforlumudur bilemeyeceğim.
    6-7 sene önce Nolan'ın çift vizörlü bir modelini kullandım.
    Fakat sadece şehiriçinde ve yakın mesafelerde.
    Pistte ve yol yapacağım zaman asla güvenip takmadım ama kullanım amacına uygun bir kasktı ve memnundum.
    Şu an kullandığım iki kaskım da tek vizörlü ve normal camlı. Güneş beni rahatsız etmiyor bu nedenle ayrı bir vizör ihtiyacım olmadı.
    Nolan'ın ikinci vizörünüde çok nadir kullanırdım.

Güneş vizörü gece görüşüne tabi ki etki eder.
    Fakat ben mecbur kalmadıkça gece sürüşüne karşıyım bunuda belirteyim.
    Eğer daha havalı olduğunu zannederek koyu renk vizör düşünüyorsanız boşverin.
    Aslında kaliteli kask vizörleri gayet iyi iş görüyor.

Bu arada merak edip ben de bir hesap yaptım.
    Yaptığım hesabı sonra detaylı yazacağım.

Evdeki Yazar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 110 ft
    damla damla kazanıp kepçe kepçe harcıyoruz normali yani rahat mutlu bi hayat için harcamak yapmak lazım bütün sorun damla damla kazanmakta yani ülkenin durumu kötü aslında

Çift vizörün güvenlik açısından bir sakıncası yok ama konforlumudur bilemeyeceğim.
    Pistte ve yol yapacağım zaman asla güvenip takmadım ama kullanım amacına uygun bir kasktı ve memnundum.
    Şu an kullandığım iki kaskım da tek vizörlü ve normal camlı. Güneş beni rahatsız etmiyor bu nedenle ayrı bir vizör ihtiyacım olmadı.

Havayla bir alakası yok keşke hava olsa Antalya güneşi beni aşırı rahatsız ediyor yola bakamıyorum bazen. Sizin görüşlerinizi oldukça merak ediyorum. Aynı zamanda hasmet ve green arrow gibi tecrübeli isimlerinde.

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200

Kullandığımız kaskların kaliteli olduğunu düşünüyorum. Ben arai chaser v kullaniyorum eşimde agv pista gp kullanıyor. Ikimizde ekstra aynalı vizörler aldık. Hoş durduğuda bir gerçek ama yazları özellikle, gündüz çok fark ettiriyor. Eşim önceden kullanmıyordu. Keşke önceden edinseymişim der yani. Bence gereksiz değil. Gece görüşü düşüyor tabi ki gece takmamak gerek. Kör gibi olmuyorsun ama sağlıklı değil. Şeffaf vizör gibi olmuyor kesinlikle.

@Mexico
    Mexico bunu beğendi.

Sti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Forumdan Nuansiyen(Yakup) baskana sifirdan ekipman,motosiklet ve gerekli ekipmanlari diziyoruz. Motosiklet cbr250r,ekipmanlarda agv k5,dainese glaguna seca tex,handroid,kevlar kot,forma arrow bot var. Lastik,koruma takozu,plaka ruhsat,sigorta,canta,sehirdeki ayilardan korunmak icin gerekli esyalar derken 20.000TL gibi bi rakama ulastik. El insaf,alti ustu 250cc motosikletle bu ise giris yapacak. Orta halli araba parasina denk geliyo.
    Mexico bunu beğendi.

akbird - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z one 180 - MT 07
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kadar ekipman lazım, şu kadar eğitim lazım diyorsunuz da. Koca kışı bir kask bir de eldivenle geçirdim. Diğer ekipmanlarım kalınca bir normal mont ve pantolon altına içlik. Ekipmanım yok mu motor botu hariç hepsi var, ama takmayı sevmiyorum Bisiklet'ten 100'lük cub'a ondan da 150'lik vitesli çinliye geçe geçe geliştirdiğim reflekslerime ve tecrübeme güveniyorum. Ciddi bi kaza yapacağıma inanmıyorum, kaza yapma riskim yüksek olsa motora tam takım ekipmanla bile binmem motosikleti bırakırım zaten
    Rahmetli geldi aklima nedense. Ayni seyleri farkli kelimelerle anlatirdi.
    Mexico bunu beğendi.

redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    http://i.hizliresim.com/g8kgP5.jpg

Her aklıma geldiğinde gülerim.(türkçesi: motosikletle kamp:Evsiz biri gibi yaşamak için ufak bir servet harcamak)

Geri kalan kısım bütçenizle alakalı ama 40 bin liralık arabanız varsa ve gidip ls2 takıyorsanız bu saçma gelir. Arabanın tamponu 4 bin lirayken ekipmana bu parayı vermiyorsanız kendinize tampon kadar değer vermiyorsunuz olarak algılarım.

Ayrıca bu dünyada bilgi güçtür. Yemek konusunda en iyiyseniz tüm insanlar sizin için sıraya girer. İyi bir ressamsanız resimleriniz iyi fiyatlara alıcı bulur. Ne kadar iyi bir motosiklet sürücüsüyseniz o kadar iyi kullanır ve bundan zevk alırsınız.

Ancak hiçbir aşçı kendini geliştirmeden en iyilerden biri olamaz, öyle olsa evdeki annelerimiz gordon ramsay ile kapışırdı. İyi eğitimler insanın aklında kıvılcım çaktırır,ufkunu açar ve tüm konularda bu böyledir.

Son olarak iyi ekipmanları rahat koltuklara benzetirim ben. Taburede de patron koltuğunda da oturmak aynı işi yapar. Hangisi daha rahattır peki?

İçi kanguru derisi olan bir eldiven size maksimum geri bildirimi sağlarken yeterli korumayı sağlar, hafif ve kaliteli bir kask aldığınız hazzı arttırır,goretexli bir mont sizi ıslanmaktan ve aşırı terlemekten kurtarır.

Eski ls2 lerden arai,shoei lere geçen arkadaşınız varsa sorun farkı ne cevaplar alacaksınız.
    Mexico bunu beğendi.

gokberk6426 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM DUKE 390 (2017)
    motosiklet pahalı bir hobiydi euro kuru ötv ve zamlar tuzu biberi oldu ...
    Mexico bunu beğendi.

Onurhan D - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam bence çok saçma olmuş bu fiyatlandırma.Çünkü eğer ortaya motosiklete binmek çok pahalı diye bir kanı atıyosanız.Gerçekten ortalamayı ayarlamanız lazım.Yani bence çok uçuk fiyatlar çıkmış ortaya.Evet motosiklete binmek pahalı ama kendi düşündüğünüz fiyat düzeyini genel kitleye uyarlayamazsınız.

Motosikleti
    Alıntı akbird adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rahmetli geldi aklima nedense. Ayni seyleri farkli kelimelerle anlatirdi.
    Abi yaşına yakıştıramadığım bi cümle kurdun doğrusu. Daha yaratıcı şeyler beklerdim. Berbat araç sürücüleri olduğu gibi bu araçlardan inip motora binen, motoru berbat süren insanlar var. Kazaların çoğunda bu insanları izliyoruz, anormal tepkiler veriyolar çok haklılarmış gibi.

Motosikleti
    Honda
    Güvenlik ekipmanlarinin bilinen tüm faydalarinin yaninda bir de psikolojik faydasi var.
    Yani ekipman seçerken kafamizin bir kösesinde acaba sorusu kalmadan gönül rahatligi ile motosikletimizi kullanmak tabi ki mutluluk vericidir.
    Ben ekipmanlarimi seçerken biraz daha rahat davranabilecek bir imkana sahibim.
    Fakat hesap yaparken bütçem dar olsaydi ne yapardim diye düsünerek bir hesap yaptim.
    Burada kriterim kendimi güvende hissetmek oldu.
    Yani hangi kaski gönül rahatligi ile takarim, hangi eldivene ,cekete, bota güvenirim diyerek bir hesap çikarttim.

Kask olarak çok daha ucuz ve güvenilebilecek modeller oldugu halde kendime dürüst davranarak gerçekten satin alabilecegim kasklar seçtim ve bu kasklar ortalama 350€

Mont olarak tekstil mont seçtim ve normalde de tekstil mont kullanirim. Alirim dedigim iki mont vardi bunlardan bir tanesini su an kullaniyorum ve 370€
    Fakat 200 euroya gayet güzel bir mont buldum ve gönül rahatligi ile giyerim.

Eldivenlerden 150 eurodan asagi bir model seçemedim.
    Bot olarak kisa bot seçtim 145€

Yukaridaki yazdiklarim motosiklet kullanirken olmazsa olmaz dedigim korumalardir.
    Diger sirtliktir, belliktir bu tûr korumalar kullanmiyorum.
    Pist için ise tulumlarim var ve ekipmanlarim farkli.

Kisaca olmazsa olmaz dedigim, kendimi güvende hissederek rahatlikla motosiklete binebilecegim ekipman tutari,
    845€

Bu rakam ilk bakista yüksek gibi gelebilir ama bu ekipmanlari 3-5 yil gibi süreler kullandigimiz göz önüne alindiginda çok da abartili rakamlar degil.
    Yilda 200€ gibi bir maliyet yüklüyor.
    Yillik motosiklet kullanimima göre kilometrede benzinden daha ucuza geliyor.
    Yani motorum km de 12 cent yakiyor,
    ben 8 cent yakiyorum.
    Fena sayilmaz.
    Motosikletin masraflari marka ve modele göre degisecegi için hesabin içine girdik mi çikamayiz.
    Mesela çok basit bir örnek verecek olursak 1198'in arka lastigi 5-6bin de biterken VFR'nin arka lastik onun 3 kati gidebiliyor.
    Gerçi VFR'yi alali çok olmadi ama 3bin km yaptim.
    Aldigimda lastik 8bin civarindaydi yani 11bin km olmus hala orta seviyede.

Kisacasi evet motosiklet pahali bir hobi ama bu paranizi nereye harcadiginizla dogru orantili.
    Örnegin ben kitaplarim için motosikletten çok daha fazla para harciyorum ama çocuklar için harcadiklarimin yaninda ikisinin toplaminin lafi olmaz.

Yani hayatinizi kaliteli yasamak için standartlarinizi siz belirlersiniz.
    Kimisi yemez içmez para biriktirir, en kalite arabayi alir, en kral elbiseleri giyer.
    Kimisi yine yemez içmez para biriktirir ama ne araba alir ne elbise gider parayi bir aylik bir tatilde gezi için harcar.
    Ikisi de elestirilecek unsurlar barindirsa da kisiyi mutlu ettigi sürece benim için bir sakincasi yoktur.
    Mexico, emc2 ve Vmaxxx bunu beğendiler.

Alıntı Onurhan D adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bence çok saçma olmuş bu fiyatlandırma.Çünkü eğer ortaya motosiklete binmek çok pahalı diye bir kanı atıyosanız.Gerçekten ortalamayı ayarlamanız lazım.Yani bence çok uçuk fiyatlar çıkmış ortaya.Evet motosiklete binmek pahalı ama kendi düşündüğünüz fiyat düzeyini genel kitleye uyarlayamazsınız.
    Doğrudur, haklısınız. Bence forumda ekipman toparlama kısmı açılmalı. Herkes sabit konunun altına kendi setini yazmalı. Ne kadar çeşitlilik, bilgi alışverişi o kadar çok bilinç demek.

Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abi yaşına yakıştıramadığım bi cümle kurdun doğrusu. Daha yaratıcı şeyler beklerdim. Berbat araç sürücüleri olduğu gibi bu araçlardan inip motora binen, motoru berbat süren insanlar var. Kazaların çoğunda bu insanları izliyoruz, anormal tepkiler veriyolar çok haklılarmış gibi.
    Mengu dostum sorunda o. Sen iyi sürüyorsun ama öküzün biri gelip vuruveriyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:28 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:24 ----------

Güvenlik ekipmanlarinin bilinen tüm faydalarinin yaninda bir de psikolojik faydasi var.
    Yani ekipman seçerken kafamizin bir kösesinde acaba sorusu kalmadan gönül rahatligi ile motosikletimizi kullanmak tabi ki mutluluk vericidir.
    Ben ekipmanlarimi seçerken biraz daha rahat davranabilecek bir imkana sahibim.
    Fakat hesap yaparken bütçem dar olsaydi ne yapardim diye düsünerek bir hesap yaptim.
    Burada kriterim kendimi güvende hissetmek oldu.
    Yani hangi kaski gönül rahatligi ile takarim, hangi eldivene ,cekete, bota güvenirim diyerek bir hesap çikarttim.

Kask olarak çok daha ucuz ve güvenilebilecek modeller oldugu halde kendime dürüst davranarak gerçekten satin alabilecegim kasklar seçtim ve bu kasklar ortalama 350€

Mont olarak tekstil mont seçtim ve normalde de tekstil mont kullanirim. Alirim dedigim iki mont vardi bunlardan bir tanesini su an kullaniyorum ve 370€
    Fakat 200 euroya gayet güzel bir mont buldum ve gönül rahatligi ile giyerim.

Eldivenlerden 150 eurodan asagi bir model seçemedim.
    Bot olarak kisa bot seçtim 145€

Yukaridaki yazdiklarim motosiklet kullanirken olmazsa olmaz dedigim korumalardir.
    Diger sirtliktir, belliktir bu tûr korumalar kullanmiyorum.
    Pist için ise tulumlarim var ve ekipmanlarim farkli.

Kisaca olmazsa olmaz dedigim, kendimi güvende hissederek rahatlikla motosiklete binebilecegim ekipman tutari,
    845€

Bu rakam ilk bakista yüksek gibi gelebilir ama bu ekipmanlari 3-5 yil gibi süreler kullandigimiz göz önüne alindiginda çok da abartili rakamlar degil.
    Yilda 200€ gibi bir maliyet yüklüyor.
    Yillik motosiklet kullanimima göre kilometrede benzinden daha ucuza geliyor.
    Yani motorum km de 12 cent yakiyor,
    ben 8 cent yakiyorum.
    Fena sayilmaz.
    Motosikletin masraflari marka ve modele göre degisecegi için hesabin içine girdik mi çikamayiz.
    Mesela çok basit bir örnek verecek olursak 1198'in arka lastigi 5-6bin de biterken VFR'nin arka lastik onun 3 kati gidebiliyor.
    Gerçi VFR'yi alali çok olmadi ama 3bin km yaptim.
    Aldigimda lastik 8bin civarindaydi yani 11bin km olmus hala orta seviyede.

Kisacasi evet motosiklet pahali bir hobi ama bu paranizi nereye harcadiginizla dogru orantili.
    Örnegin ben kitaplarim için motosikletten çok daha fazla para harciyorum ama çocuklar için harcadiklarimin yaninda ikisinin toplaminin lafi olmaz.

Yani hayatinizi kaliteli yasamak için standartlarinizi siz belirlersiniz.
    Kimisi yemez içmez para biriktirir, en kalite arabayi alir, en kral elbiseleri giyer.
    Kimisi yine yemez içmez para biriktirir ama ne araba alir ne elbise gider parayi bir aylik bir tatilde gezi için harcar.
    Ikisi de elestirilecek unsurlar barindirsa da kisiyi mutlu ettigi sürece benim için bir sakincasi yoktur.
    Hocam yazınıza tamamen katılıyorum. Benim hobim bu ve bence ekipman iyi olmalı. Ayrıca motosiklete takılan extralardan falan fazla bahsetmedim (aksesuar anlamında)
    Ha bir de hesabınızda sanırım bir yanlışlık var. Olmazsa olmaz dediğiniz ekipmanlar 845 Euro değil de, 1015 Euro tutuyor. Yada ben yanlış anladım
    Onurhan D bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Mexico adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mengu dostum sorunda o. Sen iyi sürüyorsun ama öküzün biri gelip vuruveriyor.
    Trafik sigortalarındaki anormal fiyat artışı 1 sene içinde herkesi terbiye edecek bence, göreceğiz. Araba sürerken artık etrafıma 3 kat daha fazla dikkat ediyorum. Eskiden sadece motorda arkamı kollardım üzerime çıkmasınlar diye. Şimdi arabada bile böyle şeylere dikkat ediyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)