Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni başlamak ve öğrenci olmak

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    KTM 250 Duke
    Oncelikle herkese Sa.

Abilerim, kardeslerim benim uzun suredir motor hevesim vardi ve bu hevesin geçeci olmadığı kanısına vardıktan sonra bu sene baslamak icin ilk adimi ehliyete yazilarak attim. Malum ogrencilik oldugu icin planladigim diger adimlar da yavas gidiyor hatta gerceklesmeyi bekliyor da diyebiliriz. Su anki durum can sıkıcı gibi gorunse de bence bunun tecrube bakimindan bircok avantaji var. Ozellikle arastirmak ve karar vermek. En onemlilerinden biri olan da bu ilgiden emin olmak. Acaba heves mi yoksa ilgi mi anlamak. Ben bu kismi gectim gibi. Ilgi olduguna neredeyse eminim.

Motosikleti seven olan ve almayi planlayan ogrenci arkadaslarima bu ilgi ve heves konusunda tavsiye vermek istiyorum:

-internetten motor nasil kullanilir, hangisi daha guzel, hangisi daha iyi gider gibi videolar degil de onlardan once kazalarini izlemelerini siddetle tavsiye ediyorum.

-kazalarda insanların nasıl yaralandıklarını nasıl feci bir şekilde hayatlarını kaybettikleri yani sonuçlarını göreceklerdir. bunları göze almak kolay değil fakat biz de kaza yaşamamak/sebep olmamak için en azından hız ve diğer aykırı davranışlarımız bastırabiliriz.

-bu kaza videolarinda goreceklerdir ki kazalarin cogunluklu sebebi arabalar, kamyonlar, insanlar yani diger suruculer. Demem o ki once diger suruculerin sacmasapan hareketlerini tanimak hatalarini gormek ve bunlarla karsilasagini kabul etmektir. niyetim sizi motordan soğutmak değil fakat eğer bu geçici hevesle zaman, para ve maneviyatınızı resmen harcayarak emin olmadan bu işe girişirseniz sonrasında en iyi ihtimalle zamandan paradan ve maneviyattan yana zararlı çıkarsınız. en kötü ihtimalle de düşünmek istemiyorum. Eger kabullenebiliyorsan hala ilgin ya da hevesin devam ediyorsa siradaki adim:

-motosiklet suruculerinden kaynaklanan kazalara dikkat etsinler cogunlukla hiz yuzunden. Motor ilgisi ve hiz tutkunlugu farkli seylerdir burada bunu farkedeceklerini dusunuyorum. farkedin ve eğer bu heves hız ise bunu detaylıca düşünmelidir.

-daha sonra (en cok ogrenci arkadaslari ilgilendiren) motorun masraflari. Yani almayi dusundukleri motorun sigortasi vergisi vs ne kadardir yilliktan ziyade bunu gune haftaya ya da bir aya hesapladiklarinda acele etmek konusunda tekrar dusunup hevesini/ilgisini yitirmeyeceklerdir. cunku kabaca hesaplarken genelde 50 liraya kaç km gideriz diye düşünülür aylık şu kadar benzine verrim denilir. fakat sigorta/ günü gelince ağzı açık kalınmaması için hesaplayalım.

-bir de motor alma olayi var. Genelde 5000-7000 param vsr deriz fakat bunun evrak masrafi ilk sigortasi vergisi şu'su bu'su derken bize 1000 lira kadar da bi supriz masraf cikabilecegini kabullenmek gerekli.

-alacagimiz motor sifirda ayri ikinci elde ayri bir dert var. Sifirda rodaj bir muhabbeti var ki bu da yaklasik bir ay kadar motoru kendinize gore degil kullanim klavuzu zimbirtisina uyarak kullanacagiz ki bir aydan sonra keske demeyelim.

-ikinci el motorda ise ilk kullanana ne kadar guvensek de yine de her gaz verisinde her benzinlige ugrasyisinda
    ?: ya acaba rodaji iyi mi yapildi yoksa kotu mu,
    ?:acaba daha hizli gider miydi daha iyi rodajla,
    ?:acaba daha az yakar miydi daha iyi rodajla,
    Gibi akli kurcalayan sorular olacak bunu da kabullenelim ikinci el sonucta. ona göre bunları göz önünde bulundurarak alıp/satalım yapalım.

-baslangic motoru muhabbeti zaten bambaska. Hayalinde her zaman kullanmak isteyecegin bir motor illaki olacaktir fakat onu ilk motor yapamazsin,yapma da. Cunku ilk motorla sen motoru kullandikcs taniyacak ve uzaktan baktigindan cok baska birsey oldugunu anlayacaksin. Aklindan gecen baslangic motoru yaparsan dusurusun masraf. O motor dandik degildir heralde ve biktiginda satmak yine masraf. Iyi gidiyordur heralde ve yeni baslayan icin cok tehlikeli.
    -ha bir de parça servis olayı var bunları da iyice araştırıp bir motor parası da oraya bayılmayalım.

Simdilik aklima gelenler bunlar. Yeni baslayacak arkadaslarima ve ozellikle de ogrencilere tavsiye vermek istedim cunku ben de onlardan biriyim ve bu yazdiklarimi bence duymalari iyi olacak onlar icin.
    Ek olarak sizlerden de tavsiye almak isterim/isteriz.

Benim dusuncem baslangic icin az yakan ve cok hiz yapmayan bir motor. Hizlanmamasi benim hiz hevesimi koreltir diye dusunuyorum ve az yakmasi da ogrencilik malum baska birsey demiyorum. Bajaj discover 125st tip, max hiz 105, az yakmasi, 125cc olmasindan dolayi sigorta vergi vs dusuk olmasi ve de motorun sifirinin dahi 3800-4000 olmasi bana cok baslangic motoru olarak gayet makul gorundu. Bunu alir iyice ogrenene kadar temizce kullanir sonra da satar yukseltirim diye dusunuyorum fakat piyasasi beni caydiriyor. Ybr gibi piyasasi olsa ehliyeti almadan siparisi verirdim (ybr tavsiyelerinizden önce 125st ile ilgili teselli niteliğinde bilgilendirmelerinize açığım). Simdi tevsiyelerinizi bekliyorum

Allah hep kazasiz belasiz surusler nasip etsin.
    potasyum, Cavalry ve Sokollu bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Kim bilir ne yazıyor.

(Sana yenibaşlayan hediyesi)

akbird - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z one 180 - MT 07
    üşenmedim okudum. güzel yazı olmuş. uzun uzun anlatmışsın gençlerin durumlarını eline sağlık
    mscofieldx3 bunu beğendi.
    youtube : motorcu hikayeleri (motovlog) youtube - facebook adaletsurucukursu / Antalya /

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Yazar bu yazisinda motoru nekadar cok sevdiginden bahsetmis.

Sti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosiklete henuz baslamamis insana kaza videosu izletmek onu motosikletten tamamen sogutmak demektir. Ilk once motosikletin ustune binip bir iki tur atmali,egerki begenir ve hosuna giderde devam etmek isterse motosikletini alip kullandigi siralarda bu videolari izlemeli,yapacagi hatalarin nelere mâlolacagini gormelidir. Bunlardan ders alanlarin zaten uzun yillar motosiklet ile keyifli zamanlar gecirdigi ortada. Bir diger kesim olan "apaci" olarak adlandirilan bu insanlar ise,kaza videolarini gulerek izleyip "ulan enayiye bak nasilda dustu ehuehuehu" derler ve tekteker yaparken,stopie yaparken veyahut yanlarkan highside yiyerek motosiklet hayatina ya feci kazalarla son verirler,yada azrail bizzat ise el atarak arkadasi motosikletin uzerinden indiririr zaten. Demem odur ki duzgun surunde,yasaminizda motosiklet keyfinizde uzun yillar sursun

Motosikleti
    KTM 250 Duke
    Alıntı Darkcity2000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yazar bu yazisinda motoru nekadar cok sevdiginden bahsetmis.
    evet sana sevgimle hava atmak istedim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:42 ----------

Alıntı Sti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motosiklete henuz baslamamis insana kaza videosu izletmek onu motosikletten tamamen sogutmak demektir. Ilk once motosikletin ustune binip bir iki tur atmali,egerki begenir ve hosuna giderde devam etmek isterse motosikletini alip kullandigi siralarda bu videolari izlemeli,yapacagi hatalarin nelere mâlolacagini gormelidir. Bunlardan ders alanlarin zaten uzun yillar motosiklet ile keyifli zamanlar gecirdigi ortada. Bir diger kesim olan "apaci" olarak adlandirilan bu insanlar ise,kaza videolarini gulerek izleyip "ulan enayiye bak nasilda dustu ehuehuehu" derler ve tekteker yaparken,stopie yaparken veyahut yanlarkan highside yiyerek motosiklet hayatina ya feci kazalarla son verirler,yada azrail bizzat ise el atarak arkadasi motosikletin uzerinden indiririr zaten. Demem odur ki duzgun surunde,yasaminizda motosiklet keyfinizde uzun yillar sursun
    üstte de yazdığım gibi amacım kimseyi motordan soğutmak değil. zaten herkesi tut kaza videolarının önüne koy demiyorum. motora aşırı hevesi olan adamın bunun heves mi yoksa ilgi mi olduğunu anlaması için izletilmeli ve bence motoru almadan önce izlemeli ki sonrasında bıkıp satıp zararıyla uğraşmasın. zaten konu öğrencilere yönelik.

bu kazaları izlemek yaşamaktan çok daha iyidir. bunu da unutma!

Sti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı mscofieldx3 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet sana sevgimle hava atmak istedim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 23:47 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:42 ----------

üstte de yazdığım gibi amacım kimseyi motordan soğutmak değil. zaten herkesi tut kaza videolarının önüne koy demiyorum. motora aşırı hevesi olan adamın bunun heves mi yoksa ilgi mi olduğunu anlaması için izletilmeli ve bence motoru almadan önce izlemeli ki sonrasında bıkıp satıp zararıyla uğraşmasın. zaten konu öğrencilere yönelik.

bu kazaları izlemek yaşamaktan çok daha iyidir. bunu da unutma!
    Sahsim olarak 17 yasinda ve henuz motosiklet sahibi degilim,o halde ogrenci sayilirim sanirim? Ogrenci oldugum konusunda anlastigimiza gore gelelim diger hususlara. Sana yazimdada anlatmak istedigim uzere motosiklete heves duyan kisiler apacilerdir. Onlar motosikleti sadece hava atma amaci guderek alirlar. Cg den bi bakmissin krediyi cekip 600rr a gecmisler,sonra bir bakmissin ne kol kalmis ne bacak. Bazi insanlar yasamadan ders alamazlar,haksizmiyim? Avucuna bak,5 parmagin 5 ide birmi? Hatta olayi abart,iki avcunada bak. Parmaklarinin isimleri ayni olsada (isaret,serce vb.) Aslinda birbirinden nekadarda farklilar dimi? Motosiklete binen herkes motosikletcidir,ama birbirinden bir okadarda farklidir. Benim mesajim "apaci" olarak nitelendirilen insanlara bir elestiridir. Zaten motosikleti adabiyla surenleri ayirdim yazimda. He gelelim uslubuna,biraz kalemin sivri gibi sanki? Unutma,kalemi nekadar acarsan okadar sivrilir,sivrildikce kirilganlasir. Saygilar.

Motosikleti
    KTM 250 Duke
    Alıntı Sti adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Sahsim olarak 17 yasinda ve henuz motosiklet sahibi degilim,o halde ogrenci sayilirim sanirim? Ogrenci oldugum konusunda anlastigimiza gore gelelim diger hususlara. Sana yazimdada anlatmak istedigim uzere motosiklete heves duyan kisiler apacilerdir. Onlar motosikleti sadece hava atma amaci guderek alirlar. Cg den bi bakmissin krediyi cekip 600rr a gecmisler,sonra bir bakmissin ne kol kalmis ne bacak. Bazi insanlar yasamadan ders alamazlar,haksizmiyim? Avucuna bak,5 parmagin 5 ide birmi? Hatta olayi abart,iki avcunada bak. Parmaklarinin isimleri ayni olsada (isaret,serce vb.) Aslinda birbirinden nekadarda farklilar dimi? Motosiklete binen herkes motosikletcidir,ama birbirinden bir okadarda farklidir. Benim mesajim "apaci" olarak nitelendirilen insanlara bir elestiridir. Zaten motosikleti adabiyla surenleri ayirdim yazimda. He gelelim uslubuna,biraz kalemin sivri gibi sanki? Unutma,kalemi nekadar acarsan okadar sivrilir,sivrildikce kirilganlasir. Saygilar.
    alınma sen bana kırdıysam kusuruma bakma. bence demek istediğimi sen dahil herkes anlıyor çünkü açık olmaya özen gösterdim. fakat sen apaçi diye nitelendirdiğin varlıklara fazlaca dolmuşsun sanırım o yüzden dile getirmek istediğini düşünüyorum.
    bu kaza videoları benim ilgimi aldı yerlere vurdu sanki ama hala motosikleti istiyorsam "bu kazalardan sebeplerinden bile kaçacağım, güvenliği ön planda tutacağım ve trafik kurallarını burda öğrendiğim kurallarla da destekleyip uyacağım" dedim. herkesin de bunu demesi amacıyla yazdım.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)