Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Açık hava filtresi ??

Motovento
    REKLAM ALANI
    sonofcrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Harley Davıdson xl1200x Forty Eıght
    Herkese günaydın merak ettiğim bir konu var bu açık hava fitrelerinin tam olarak faydası nedir ve zararları varmıdır? ve enjeksiyonlu ve karbürotorlu motosikletler de ne gibi farklılıklar gösterir ve her iki türde de faydası ve zararı nedir tam olarak birisi açıklarsa çok mutlu olucam yazım hatalarım için özür diliyorum telefondan yazıyorum kusura bakmayın

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    heia2654 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hortumlar, borular, hava kutusu vs. olmadığı için basınç daha az düşer. Doalyısıyla performansta bir miktar artış olur. Motorun sesi de bir miktar değişecektir çünkü bu parçalar aynı zamanda susturucu görevi de görür. Ama yoldaki tozu pisliği yağmuru çamuru komple aldığı için günlük kullanılan motorlarda mantıklı bir şey değildir.

Motosikleti
    Peki Enjeksiyonlu ve karbürotorlu motorlarda açık hava filtresi ne gibi farklılıklar gösterir?

Ve ben genelde klasik motosikletler ile ilgileniyorum ve Caferacer Scrambler Bobber Tracker vs vs gibi tarzlarda açık hava filtresi baya bir görsellilk sunuyor yani demek istediğim şu günlük hayatta açık hava filresi hiçbir şekilde kullanamazmıyım ? yani bu filtrelerin iyi temizleyeni yokmu?
    S.O.C

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Açık hava filtresi normal filtreye göre daha çok hava alıyor, bu da yakıt karışımında ince de olsa fakirleşmeye neden olup performanası düşürür. Motor uzun vadede zarar görür. Filtreden zarar değil performans alabilmek için karbüratörlülerde jet kit, enjeksiyonlularda powercommander, bazzaz, ejk vs vs gibi yakıt karışımını ayarlayan veya yakıt miktarını arttıran sistemleri takmak lazım.
    sonofcrow bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı BatuhanK adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Açık hava filtresi normal filtreye göre daha çok hava alıyor, bu da yakıt karışımında ince de olsa fakirleşmeye neden olup performanası düşürür. Motor uzun vadede zarar görür. Filtreden zarar değil performans alabilmek için karbüratörlülerde jet kit, enjeksiyonlularda powercommander, bazzaz, ejk vs vs gibi yakıt karışımını ayarlayan veya yakıt miktarını arttıran sistemleri takmak lazım.
    Aynen az olsada bende böyle biliyorum peki egzoz konusunda da powercomander yada jet kit gereklimi ?????
    S.O.C

Egzozda böyle bir zorunluluk olmuyor

sinan151 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Activa S
    Piyasada 15-20 liraya satılan performans hava filtresi ürünleri var bunları kullanan var mı? Pek fark ediyor mu ? Benim c90'da kapalı kutu hava filtresi var sizce takmalı mıyım ?

Hocam hava filtreni yenile yeter. Egzozun o hacimde hissedilir bir getirisi olmaz. boşuna kesme biçme yapıp masraf etmeyin.
    Bahsettiğiniz hava filtreleri de motorun anasını ağlatır

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı sonofcrow adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen az olsada bende böyle biliyorum peki egzoz konusunda da powercomander yada jet kit gereklimi ?????
    KTM anlaşmalı ürettiği Akrapovic eksoz takımı taktığında ona özel software (map) yüklüyor. Yani evet. Yüzde yüz gerekmeyebilir, ancak optimum performans ve güvenilirlik için evet.

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    karbüratörlülerde performansı arttırır. tabi değişimi yaptıktan sonra hava ayarı yapmak şart. tozlu topraklı yerlerde çok dolaşılmıyor, offroad yapılmıyorsa pek bir zararı olmaz. 30000km'dir açık hava filtresi kullanıyorum. adedi 5$. bir ara motoruma uygun bulamayın 2000 küsur km filtresiz dolaştım, karbüratörün ağzı açıktı yani. 1 ay kadar önce modifiye için motoru açtık (35000km) silindir tertemizdi, çizik falan yok. zaten yağ da yakmıyordu.
    motogünlüğüm: youtube.com/c/Bereñârı

weirdo1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    Alıntı sinan151 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Piyasada 15-20 liraya satılan performans hava filtresi ürünleri var bunları kullanan var mı? Pek fark ediyor mu ? Benim c90'da kapalı kutu hava filtresi var sizce takmalı mıyım ?

Hocam 90cc her tarafı performans olsa ne olur, çay bardağı kadar yanma odası var.

Küçümsediğimden söylemiyorum bende 125cc kullanıyorum, böyle küçük cc li motorlara ne takarsanız takın faydası olmaz.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Egzozda böyle bir zorunluluk olmuyor
    Egzost ve susturucularda katalizör bulunuyor, bunu iptal edip performans egzostu susturucusu denilenleri takıncada motor fakir çalışır egzostu açınca yakıt gidişini açmanız lazım uzun vadeli motorun pistonuna zarar verme ihtimali olabilir.
    Aprilia RS 250 GP Nº1

Çıkan gazların hızının artması hava yakıt karışımını nasıl etkiliyor açıklayabilir misiniz?
    bassturbin bunu beğendi.

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    Çıkan gazların hızının artması hava yakıt karışımını nasıl etkiliyor açıklayabilir misiniz?
    Ben yanlış yazdım kusura bakmayın! açık hava filitresi takınca karışım ayarları değişiyor katalizör iptalinde değil, haliyle fazla hava gireceğinden hızıda artınca buna oranla olması gereken yakıt+hava karışım miktarı değişecektir, buna oranla yakıtıda artıırmak gerekir düşük oranda.

Şiir gibi oldu şiirin adı ''oranda...''
    BatuhanK bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)