Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Aileyi ikna etmek :(

Motovento
    REKLAM ALANI
    İllegalRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Elbet bir gün..
    Merhabalar,ben 16 yaşındayım.Normalde motora pek bir düşkünlüğüm yoktu,herkes gibi araba isterdim arabalara düşkünlüğüm vardı bir çok araba sevdalısını takip ederdim.Modifiyeli araç görünce baka kalırdım egsoz sesi duyunca direk balkona koşardım taa ki 4 ay öncesine kadar bir gün yine youtubda gezinirken motovlog kanalına rastladım ve hoşuma gitti sonra hiç sıkılmadan bütün motovlogların vloglarını izlemeye başladım.Altın elbiseli adam(daha çok ciddili konular için),turkishrider,motosikletin üstündeki türk,tek tabanca,motorcu muhabbeti,murat çimen,yolcudur abbas ve aklıma gelmeyen birsürü motovlog kanallarına abone oldum ve çok sıkı takip etmeye başladım artık arabalara bakmaz oldum.

Yazları fındığa köye gidiyoruz 15 günlüğüne her gün babam köyde 30 dakika araba sürdürüyor eskiden çok hoşuma giderdi bu araba ismini duyunca akan sular dururdu motoru tanıdıktan sonra arabaya değer vermemeye başladım tek tutkum motor oldu motorla kalkıp motorla yatıyorum,geceleri karı kızla hayal kurmak yerıne motorun uzerınde kendımı hayal ediyorum.

Geçen sene babamla bir anlaşma yapmıştık bana teşekkür alırsam istediğim bir şeyi alacağımı söylemişti,benimde bilgisayarım eskimişti yeni bilgisayar lazımdı,ilk dönem 7 zayıfım olmasına rağmen 2. dönem çalışıp teşekkür aldım ve babam bana 3.000 TL karşılığında notebook aldı.

Bende babamın sözünü tuttuğuna güvenip,babama bir teklif sundum eğer bu senede teşekkür alırsam bana 3 bin lira değerinde bir skuter alıp alamayacağını sordum,hiç beklenmedik bir tepki geldi olmaz dedi neden dedim işte dedi sebebini söyle dedim motor çok tehlikeli almam başka bir şey iste git iphone 6s plus iste alayım ama almam sana motor dedi ben telefon ıstemıyorum motor ıstıyorum dedım olmaz dedi sert tepki gösterdi sebebini sordum ya düşersen kırılcak ya kolun bacağın dedi? Ekipmanı var korurum kendimi yarış motoru ıstemıyorum ya dedim küçük bi skuter istiyorum dedim napacaksın motoru dedi okula gidip gelicem dedim(okulumla evin arası 2 km günde toplam 4 km yürüyorum gerçekten eziye,bunu zevkli hale getırmenın yoluda sevdiğim işi yapmak)olmaz dedi ve sigarasından bir fırt daha çekti,bendede bi burukluk oluştu hiçbir şey diyemedim geçtim odama içimi buraya döküyorum.Ne yapmam lazım karar veremedim çok mu erken motosiklet için acelecimi davranıyorum?Diyeceksiniz daha 16 yaşındasın erken, ama neye göre erken kime göre erken?Yarın bir gün bir başıma bir şey gelse ölsem,neden erken öldüm diye değil motor zevkini tadamadım diye üzülürüm..

Ne yapsam kararsızım,bi akıl verseniz...

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mondial, M 150 Vulture
    Hayatta çok daha zorlu kısımlar var. Kendi paranı kazanınca alırsın.
    İllegalRider bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Baban hakli. Ben de almazdim ogluma. Skuter bile olsa tehlikeli.

Sukret hem, istedigin telefonu alayim diyen bir baban var. Sokakta yatan Suriyelilere bak.

Ilerde hayatini kazaninca en kralini alirsin.
    Lukocan ve İllegalRider bunu beğendiler.

feti_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Arkadaşım benim de 3 yaşında bir kızım var.
    düşünüyorum da ileride 2-3 yıl trafikte aktif araç kullanmadan almasına hayatta izin vermezdim
    Motor tehlikeli mi sorusuna hayır cevabını verenden uzak dur!
    Motor gerçekten tehlikeli

Gerçekten sürmek istiyosan 1-2 aylık değil 5 yıllık plan yap
    18 inden sonra ehliyetini al. 2-3 yıl aktif araba kullan
    sonra gerçekten istiyorsan al motosikletini bin
    Darkfriairs, matrix506xx ve İllegalRider bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Mobylette Bionik 52
    ona:ağaç yaşken eğilir de yak bir sigara bak nasıl alıyor
    ozwizard ve İllegalRider bunu beğendiler.

Sti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ben varya senin yerinde olucam basarim sukuturu mukuturu,dayarim doserim odami elektronikle. Ben takdir aliyorum,gecen 50 lira verdi evde appiah in gol sevincini yapa yapa dolaniyorum :D simdilerde para biriktirip almaya calisiyorum bende ama muamma. Yasim 17 bu arada yasitiz,seni gayet iyi anlayabiliyorum. Bendede bu sevda seninki gibi basladi,modifiyeli araba icin cama cikmalar,sokakta arabaya bakicam diye duran arabalara yururken carpmalar falan neler yasamadimki. Halada yasiyorum. 7 yasindan beri traktor,otomobil,kamyonet vs yuksek hacimli,dusuk hacimli bilimum arac kullandim. Hiz sinirlarinin cok cok ustunede ciktim,3.0tdi arabada kullandim 540 ta kullandim. (Bunlari sacma sapan tripler icin degil,biraz sonraki deneyimimde arkadas daha iyi anlasin diye yaziyorum,kimse bana cikipta sekil sukul yapmasin simdiden diyorum.) Ama motosiklet bambaska bisey,bi cok konuda yazdim bak sanada yazayim. 110cc olan spacy kullandim bak bak 250cc degil 110cc ve vitessiz,altini cizerim. Ilk gaza bastim,alllaaahh dedim gidiyoruz. Neyse bi alistik duz gidiyoruz,kontra montra eyvallah iyiyiz. Sokaktan durur vaziyette cikis yapip saga donecektim,gidonu fazla kirmamisim heralde,park halindeki arabalara dogru giderken buldum kendimi. Asildim.panikle on frene hop kitlendi,biraktim zar zor toparladik. Cok buyuk bi korkuydu benim icin. Ondan sonra elektrikli deneyimim oldu kobra 2000 midir nedir onu surdum. Gidiyoruz gene bisey yok,ulan karsimdan araba geliyo,icimden diyorum dayi uzak git dayi. Aha diyorum girdik,aha carptik yuregim agzimda. Epey dar bi u donusu yapmam gerekti ve elektriklinin arka fren allaha emanetti,yillardir araba sure sure ayak hassasiyeti var ama el hassasiyeti sifir. Gene bastim on frene hop gene kaydi. Demem odurki motosiklet bambaska bisey,motosiklet araba gibi direksiyondan ibaret degil. Motosiklet gaz acmandan,fren dozajlamana,viraja giris acindan tut viraj icindeki cizgine,hatta ve hatta virajdan cikis cizgine kadar uzanan ve sakasi olmayan iki tekerli bi alettir. (Aslinda bizimkilerin "seytan arabasi" tabiride sanki yanlista degil) motosikletin ne scooteri vardir ne racing i. Aralarindaki tehlike orani degisir ama tehlike asla ama asla bitmez. Ulan bu cocuk bukadar yazdi,sonuc ne diyeceksin. Motosiklet almamakta veya izin vermemekte insanlar hakli. Ekipman seni korur,ama kemiginin kirilmasina engel degildir ekipman. En ufak bi kazanda biyerlerinin morarmasina engel degil. Lutfen kardesim,lutfen gardasim,lutfen baskanim. Bu konu icin ne aileni uz,nede aldigin olumsuz yanitlarda sen uzul. Ortada senin sagligin ve karsindada ailen var. Onlara hak ver. Herhangibi sorun olursa sana herzaman yardimci olmak isterim.
    Yasin D, Nuansiyen ve İllegalRider bunu beğendiler.

megruz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Pulsar NS 200
    ikna etmek tamamen senin elinde..geçen gün 230 ile giderken belediye otobüsüne çarpıp kafası kopan bir motorcu arkadaşımızın haberini görüp benimde motorumu satmamı araba almamı istediler ki ben küçüklüğümden beri motor üstündeyim arabaya tercih ettim.sana bu noktada düşen kontrolü elinde olanla olmayan arasındaki farkı ona göstermek ve senin kontrolü elden bırakmıcağını anlatmak.gerekli ekipman ve tecrübeyle üstesinden gelinmeyecek birşey olmadığını söylemen istanbul gibi trafiği fazla ve dikkatsizleri(davarları) bol bir şehirde yaşıyorsan izin vermemesi gayet normal bu durumda yapacak pek bişey kalmıyor

cıbırlover1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR 125R
    Merhabalar Kardeşim

Yazını okur okumaz bu yazıyı sanırım ben yazmışım diye düşündüm Tabi ki bende takdir teşekkür meselesi yoktu ... Ama son sözüne kadar aileme aynı şeyleri söyledim 21 yaşıma kadar araba hastasıydım bir anda motor delisi oldum hatta senin son cümlende ki "yarın herhangi bir sebepten ölebilirim , inanın o zaman erken öldüğüm için üzülmeyeceğim o zevki tatmadan öldüğüm için üzüleceğim " demiştim Allah gecinden versin Allah böyle bir acı ailemize vermesin..

Sana bir iyi haber vereyim ... Şuan motosikletim var ve 7 aydır motor kullanıyorum ...Bir de kötü haber vermem gerekirse ben bu sözleri annemlere söylediğimde 22 yaşındaydım ...

Bak güzel kardeşim benim sana kanım çok ısındı belli ki iyi ve çalışkan bir arkadaşımızsın ama baban haklı ... Neden haklılar biliyor musun çünkü çok erken ...

Bak ben sana , kendimin ailemi nasıl ikna ettiğimi söyliyeyim sen ordan kendine pay çıkar ...
    1) Babam motora aşırı karşı bir insan hatta 18 yaşında ilk ehliyetimi aldığımda A2 bile almamıştım ... B ehliyetimi aldım ve 4 yıl boyunca babam da varken kullandım ... Bu sürede hem ben Türkiye'deki trafiği öğrendim hem de hangi aracın neler yapabileceğini az çok kestirebilir hale geldim... İnan bana trafik yan koltukta otururken gözüktüğü kadar kolay değil.. Neyse bu sürede babamlar benim araba kullanışımı gördü hız sınırına hep uydum trafik kurallarına aykırı park dahi yapmadım .. Allah'a şükür bir vukuatla da karşılaşmadım.. Anlayacağın ben babamlara eğer motor alırsam da nasıl kullanacağımı da göstermiş oldum ... Güven kazandım...
    2) Artık 22 yaşındaydım ve belli bir olgunluk seviyesine ulaşmıştım ... Yanima gelip gaza getirmek için gaza basan diğer sürücü arkadaşlara umursamadan düzgünce kullanıyordum ...
    3) Hani sen 3 bin lira motor diyorsun ya işte o iş sadece 3 bin tl ile de kalmıyor ... Neredeyse en az 1000 tl lik ekipman 400 tl sigorta her yıl 50 tl vergi lastik bakım çok maliyetli birşey bu ... Öyle bir kere laptop alıp kullanmak gibi değil ... Ben aileme ekipmanın elimden geldiğince en iyisini alacağımı söyledim ki şayet motoru almadan birlikte gidip 3 bin TL lik ekipman aldım.. Sadece o da değil reflektörlüğü yeleğimi giymeden çıkmayacağımı da söyledim... Çünkü motoru almadan bu siteyi 1 yıl takip ettim .. Bilinçlendim..

Velhasıl kelam anlayacağın ailen haklılar yaşın küçük , ülkemizde ne yazık ki motorluları görmüyorlar kasten bilerek üstüne kırıyorlar.. Zaten hergün vlog izlediğini söylemişsin orda da görüyorsundur aynı şeyleri ...

Sana nacizane tavsiyem o içindeki motor aşkını asla kaybetme .. Yazın bir yerlerde çalış paranı kazan ... Ama paran oluncada asla babanlara "benim param var istiyorum alıcam "gibisinden söyleme ... Olgun ol bunu onlara hissettir...

Uzun yazdım ama umarım sıkılmadan okursun...

Herşey gönlünce olsun güzel kardeşim ...

GB79 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X
    Hayatın daha başındasın, motosiklet bir yere kaçmıyor. Bir 5-10 sene sabret, kendi paranı kazanmaya başlayınca kendi motorunu kendin alırsın.

Motosikleti
    Ybr 125 Esd-Pulsar 200 NS(<3)
    Hayat kaçıyor arkadaşım kendi paranı kazanmanı bekleme onlar senin ailen sen bu dünyaya isteyerek gelmedin onlar seni getirdi isteklerini yapacak güçleri varsa yapmalılar. 21 yaşına kadar ailemin maddi durumu olmasına rağmen araba ehliyeti almamıştım hayatı çok ıskalamıştm gezdim dolaştım trafiği okudum özgüvenim arttı 1 yıl sonra da motosiklet ehliyetine gizlice yazıldım karşı çıktılar da başta biz almasak sen çalışıp yine alırsın dandik bi şey dediler ve kaliteli bi 125 cc bi şey aldırdım. Yaşın tutuyo A1 ehliyet al gizli bi şekilde yazın da babanın karşısına geç konuş.

Motosikleti
    gt250r
    Dün arabaydı bugün motor yarın başka birşey olur daha çok gençsin,bana babam hiç oyuncak bile alamadı mesela evet saçma sapan ufak bi araba bile..inanirmisin bana harçlık verdiğini bile net hatırlamıyorum belki 1-2sefer.ilkokulda bile calisiyodum kendi ayakkabımı tisortumu vs. Kendim alıyordum.Bana alabildikleri hatırladığım belkide tek şey bi ara bi kupon gibi birşey geçmiş ellerine onunla mont almışlardı yaş 12-13 inanirmisin liseye kadar dolabimda durdu neden biliyomusun? Hala büyük geliyordu ulan askere gidip geldiğimde denemek istedim sırf meraktan he bakalım olacakmi diye evet artık oluyordu ama giymedim verin birine giysin dedim,neden biliyomusun? Çünkü modası geçmişti ve ben kendi paramı kendim kazaniyordum öyle bi montu giymezdim.Motor alırken bile kimseye sormadim açtım sahibindeni seçtim motoru bakmaya gittik ve aldım.Eve geldim motor aldım bile demedim ruhsatı görünce sordular hee motor aldım dedim buna rağmen bile yok motor kazası şöyle böyle.Yani şuan işin içinden cikamayacagin bi durum söz konusu değil ortada olan herşey gayet normal buna canını sıkman seni şımarık yapar.Sen biseylere merak salma yaşındasin ve şuan için merak salman gereken şey bence spor olsun,git spor yap kaportani düzelt, kitap oku diksiyonunu düzelt,efendi ol çok konuşmamaya alıştır kendini yaşın musait duruma gelincede kaportası güzel bi motor al işte o zaman hayatını yaşa.

Motosikleti
    Ybr 125 Esd-Pulsar 200 NS(<3)
    4 km demişsin o yol bisikletle de gidilir.
    matrix506xx, hasmet ve İllegalRider bunu beğendiler.

feti_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Alıntı bilirkişi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayat kaçıyor arkadaşım kendi paranı kazanmanı bekleme onlar senin ailen sen bu dünyaya isteyerek gelmedin onlar seni getirdi isteklerini yapacak güçleri varsa yapmalılar...
    Bu nasıl bir bakış açısıdır anlamadım
    redlion999, hasmet ve İllegalRider bunu beğendiler.

Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Takdir, teşekkür meselelerini görünce maziye gittim bir an için.

Her neyse, bunun yaşla ilgisi olduğunu düşünmüyorum. Motosikletimi 23 yaşındayken almıştım. Motosiklet kelimesini duyunca bile annem/babam bi fena olurdu. Bu konudaki tavırları çok netti,

Kesinlikle olmayacağını söylediler. Dinlemedim tabii ki. Ehliyetimi, ekipmanımı aldım. Sonra da sormadan etmeden gidip aldım hayvanı. Şimdi gayet normal gelmeye başladı. Arabamı market harici 3 aydır kullanmıyorum. Çok pratik, zamanla sevilen bir alet. Ailenin ön yargılarından kurtulması için herhangi bir motosiklet süren akraban varsa yönlendirebilirsin. Etkisi çok büyük olur.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı feti_can adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu nasıl bir bakış açısıdır anlamadım
    Ecnebiler "entitlement" diyolar. Simartilmis cocuk ve genclerde yaygin genelde. Ecnebice tanimi: "the belief that one is inherently deserving of privileges or special treatment." yani kendi kendine, cabasi olmadan, ozel davranisi ve ayricaligi hak ettigini dusunme hissi. "Ailem beni dogurdu oyleyse bana motosiklet almali" tipik bir ornek.
    redlion999 ve İllegalRider bunu beğendiler.

Romedon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Ninja ZX-636,Bajaj PULSAR 200 RS
    iphone 6s plus aldır sorna onu sat kendine motor al :D şaka şaka kardeşim yaşın küçük ehliyet yaşında dahi dğeilsin. alsa da kullanamazsın.ama en azından kendin yazları çalışıp elektrikli bisiklet alabilirsin

İllegalRider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Elbet bir gün..
    Şuanda A1 ehliyetine yaşım tutuyor.Çoğunuz bi 5-10 yıl daha bekle demiş.Ben büyüyünce çocuklarıma "Babamdan annemden motor istedim,bana almadılar lisede siz isteyin ben size alacağım" yerine "Babam bana lisedeyken küçük bir skuter aldı,hergün okula onla gider gelirdim,hafta sonları kafam eserdi turlara çıkardım,sevgilimden daha çok severdim " diye anlatmak istiyorum.Çoğu yorumda haklısınız fakat,ölümün nereden geleceği belli değil.Kaderimde ölmek varsa zaten ölürüm motor olsada olmasada.

Ama en iyisi sadece uzaktan bakmak şuan için.Lise sonda ehliyetimi alsam 2 sene felan otomobil kullansam,ünide çalışıp kendi paramla motorumu,kaliteli ekipmanımı,birde kaliteli motosiklet eğitimimi aldıktan sonra başlamak çok daha iyi olucak gibi.

Aslında az zorlasam başlarının etini yesem aldırırım motor,ama her trafiğe çıkışımda ailem arkamdan şüphe duyup acaba eve sağsalim gelebilcekmi diye düşünmelerindense.Bırak üzülsün baba olunca anlar demesi daha iyi gibi.Teşekkürler.
    GB79 bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    Dogru karar. Tebrikler.

Bir de arada duyuyorum, "kaderimde varsa motorsiklet olmasa da ölürüm" mantığı yanlış, dini açıdan da yanlış. Aynı mantığa göre uçurumdan da atlayabilirsiniz. Motorsiklet kullanmakla kaza riskimizi arttırıyoruz ciddi miktarda, bu tercihi bilinçli olarak (umarım) yapıyor, sonucuna katlanmayı göze alıyoruz. Kendimizi kandırmaya gerek yok.
    İllegalRider ve matrix506xx bunu beğendiler.

Sti - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kendin dusunup,kafanda tartip bu sonuca varmissan tebrik ederim. Yerinde bir karar

TrailBraking - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı İllegalRider adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şuanda A1 ehliyetine yaşım tutuyor.Çoğunuz bi 5-10 yıl daha bekle demiş.Ben büyüyünce çocuklarıma "Babamdan annemden motor istedim,bana almadılar lisede siz isteyin ben size alacağım" yerine "Babam bana lisedeyken küçük bir skuter aldı,hergün okula onla gider gelirdim,hafta sonları kafam eserdi turlara çıkardım,sevgilimden daha çok severdim " diye anlatmak istiyorum.Çoğu yorumda haklısınız fakat,ölümün nereden geleceği belli değil.Kaderimde ölmek varsa zaten ölürüm motor olsada olmasada.

Ama en iyisi sadece uzaktan bakmak şuan için.Lise sonda ehliyetimi alsam 2 sene felan otomobil kullansam,ünide çalışıp kendi paramla motorumu,kaliteli ekipmanımı,birde kaliteli motosiklet eğitimimi aldıktan sonra başlamak çok daha iyi olucak gibi.

Aslında az zorlasam başlarının etini yesem aldırırım motor,ama her trafiğe çıkışımda ailem arkamdan şüphe duyup acaba eve sağsalim gelebilcekmi diye düşünmelerindense.Bırak üzülsün baba olunca anlar demesi daha iyi gibi.Teşekkürler.
    Daha bu yaşından başlamışsın ölümlü konuşmaya kardeşim. Yaşın daha küçük ve her istediğin olacak diye bir şey yok. Ben 12 yaşından beri motosiklet hayali kuruyordum. Daha lisedesin derslerine, sınavlarına odaklan. Üniversiteye gittiğin zaman bolca vaktin olacak. O zaman çalışıp alırsın kendine bir tane

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)