Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Fren diskinden wd40 nasıl temizlenir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    EthanHunt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    15 gün önce karlı yağmurlu zamanlarda kullanmadığım motorun demir aksamı paslanmasın diye wd40 sıkmıştım. Ön diskede az sıktım fakat fren tutmuyor, tinerle ve balata spreyi ile temizledim ama hemen hiç farketmedi diyebilirim. Ne yapmak lazım, nasıl temizlenir disk?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Geçmiş olsun dostum o diske ne yaparsan yap tutmaz çünkü wd40 diskin yüzeyini bozuyor.Ya diskin yüzeyini 0.10 taşlatıcaksın ya da kendin zımpara ile halletmeye çalışıcaksın ama diski inceltmek iyi değil o yüzden yeni disk alman daha iyi olur.

Bune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Alıntı MazhaRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun dostum o diske ne yaparsan yap tutmaz çünkü wd40 diskin yüzeyini bozuyor.Ya diskin yüzeyini 0.10 taşlatıcaksın ya da kendin zımpara ile halletmeye çalışıcaksın ama diski inceltmek iyi değil o yüzden yeni disk alman daha iyi olur.
    Wd40 disk yüzeyine zarar vermez, disk yüzeyi de zımparalanmaz, balatalar sünger gibi wd40' ı emdiği için bu sorun oluşuyor, balataları değişeceksiniz sorun ortadan kalkacak. Yeni balataları takmadan önce diskleri balata spreyiyle wd40' dan iyice arındırın.
    EthanHunt, computeus ve Sj's bunu beğendiler.

Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Alıntı Bune adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Wd40 disk yüzeyine zarar vermez, disk yüzeyi de zımparalanmaz, balatalar sünger gibi wd40' ı emdiği için bu sorun oluşuyor, balataları değişeceksiniz sorun ortadan kalkacak. Yeni balataları takmadan önce diskleri balata spreyiyle wd40' dan iyice arındırın.
    İlk ybr125 imde yanlışlıkla sıkmıştım wd40'ı bir daha tutmamıştı, balataları değiştirdim olmadı diski kendim taşladım olmuştu ama ne olur ne olmaz diye yenisini alıp takmıştım 30 lira idi çünkü.

karşıyaka57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha yzf r25
    Ben ılık deterjanlı su ile diski yıkadım, hastanede kullanılan alkolü bocaladım alkol ile diski sildim falan .10 km kadar bu şekilde kullandım bu arada birkaç kere daha köpüklü su ile yıkadım düzeldi.
    EthanHunt bunu beğendi.

fatih. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pulsar
    Trafik olmayan bir alana çıkıyorsun 20 30 hızla giderken sürekli frene basıyorsun 5km sonra tamamdır.
    IRau ve gokberk6426 bunu beğendiler.

yeniii - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    grand dink 250i - pulsar 200ns - ktm duke 390

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    benbzin ile sil canına bile okur :D

Machair - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda VFR 800X 2018
    Oto yıkamacıya git. Şu köpük makinası içine ne koyuyarsanız ondan şuraya sıkıver de. Kostik benzeri bir şey. Direk yağı alıyor balatadan.

Fiyat uygunsa ama balatayı değiştir. Sökülmüşken diski de aseton ya da alkol ile yıka.
    CRF 250L 11000 Km, GW 250 12000 Km, XT 660Z 39000 Km, VFR 800X 6000 km

enxdesign - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 1198SP - "biradam binRR"
    Balata temizleme spreyi alıyorsun ve sıkıyorsun hem balataya hem diske. İşlem tamamdır. Balataya bir kaç sefer sıkman gerekebilir.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    diski benzinle silersin temizlenir ama malzemesine işleyecek kadar çok sıkılmışsa balatalardan asla temizleyemessin..

o balatalar bitene kadar zayıf tutacaktır..

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    İş çıkardık başımıza. Köpüklü su, deterjan, alkol ve oto yıkama diyenler olmuş, onları deneyeyim bakalım işe yarayacak mı? Balataları da yeni takmıştım :(

weirdo1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    En ucuz cozumden başlayın.
    Oto yikamacida yikatin, balataya fazla tutsun köpüğü, daha sonra basınçlı su ile cigerini bile soker.
    Gerek yok disk balata degisimine.

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı enxdesign adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Balata temizleme spreyi alıyorsun ve sıkıyorsun hem balataya hem diske. İşlem tamamdır. Balataya bir kaç sefer sıkman gerekebilir.
    Akşam saati görebildiğim kadarıyla bi kere sıkmıştım, belki balayaya bile gelmedi, tekrar deneyeyim.

Motosikleti
    ....wd40 diskin yüzeyini bozuyor.Ya diskin yüzeyini 0.10 taşlatıcaksın ya da kendin zımpara ile hallet
    .......

biraz abartmışsın yada wd40 ı gözünde büyütmüşsün diyebilirmiyim

asitmi bu yahu diski demiri nasıl bozacak..ne taşlaması ne zımparası sil benzinle metalden söker atarsın..

Motosikleti
    2015 Honda Cbf 150
    Alıntı Bune adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Balata wd40 emdiyse söküp benzinde veya tinerde bekletsem wd40 çözülüp balatadan çıkar mı acep?

Bune - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Fazer 8
    Alıntı EthanHunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Balata wd40 emdiyse söküp benzinde veya tinerde bekletsem wd40 çözülüp balatadan çıkar mı acep?
    Ya bi balata 20-30 lira bişey bu kadar uğraştığına değer mi, benzin tiner alana kadar balata al daha iyi

ismail kozan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Vericeğim yöntem baya ilkel gelebilir ama kesinlikle denemeni öneririm öncelikle içinde taş parçaları olmayan kum bul 200 gram olsa yeter
    o kum ile wd40'a bulaşan diskini ovala bu işlemi 4.5 dakka yap daha sonra diski su ile temizlemen yeterli denemekde fayda var işe yarıyor.

Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    biraz abartmışsın yada wd40 ı gözünde büyütmüşsün diyebilirmiyim

asitmi bu yahu diski demiri nasıl bozacak..ne taşlaması ne zımparası sil benzinle metalden söker atarsın..
    Ybr 125'ime sıkmıştım tiner,benzin,balata spreyi,yağ çözücü hepsini denedim ama tutmadı balatayı değiştirdim gene olmadı çok his kaybı vardı en son diskin yüzeyinden biraz aldım oldu ama riske girmemek için yeni disk alıp taktım.

Motosikleti
    Alıntı EthanHunt adlı üyeden alıntı Mesajı göster

biraderim ben tersanede çalışıyorum Tuzla ya yakınsan sana endüstriyel yağ çözücü verebilirim balataları yatır içine birkaç gün..

bunlar öyle birkaç litre olarak piyasada bulunmaz çok güçlü çözücülerdir..

yalnız balatalar metal kısma yapıştırılmıştır..gemi makinalarında sürekli kullandığımız için tecrübemiz var ağır kimyasallar yağı çözerken bu yapışkana da zarar verebilir..

en güzeli diski benzinle sil ve balataların bitene kadar çok dikkatli sür..en emniyetli yöntem elbette yenilemek olacaktır

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:49 ----------

Ybr 125'ime sıkmıştım tiner,benzin,balata spreyi,yağ çözücü hepsini denedim ama tutmadı balatayı değiştirdim gene olmadı çok his kaybı vardı en son diskin yüzeyinden biraz aldım oldu ama riske girmemek için yeni disk alıp taktım.
    diskiniz çok eskimişse yeni balata taktığınızda 100-150 km zayıf tutacaktır bu wd 40 ile alakasız bir durum..

benzin veya tiner ile silindiğinde wd 40 dan eser kalmaz..

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)