Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Trafik Kurallarını Unutun,Motosiklet Üstünde Hayatta Kalma Kurallarını Öğrenin

Motovento
    REKLAM ALANI
    turkish39 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Bilindiği üzere hemen hemen hepimiz diğer araçların dingilliklerinden muzdaribiz.Belli başlı trafik kuralları var fakat ülkemizde bu maalesef uygulanmıyor.Hatta uygulayınca sıkıntı bile çıkabiliyor.O yüzden trafik değil de motosiklet kuralları olarak değişim yapalım,belki işe yarar.

1-Yaya geçidi:Normalde yaya geçidinin başında bir yaya olduğunda geçiş hakkı yayanındır.Fakat bir motosikletli yayaya yol vermek istediğinde yolu kaplayamadığından arkandaki dürzü niye durdun deyip kornaya basabilir hatta sağından veya solundan geçip yayayı ezebilir.

2-Trafik ışıkları:Bazen saniyelerle ikaz veren ışıklar vardır ve gelen araç bir seçim yapmak zorundadır.Son 2 sn kalmış kırmızıya ve yaldır yaldır geliyor.Zannng diye durursa arkadan başka yaldır yaldır gelen vatandaşla birleşmelere an meselesi.O yüzden telaşa gerek yok hızı koru,gideceğin yere 1 dakika sonra git.

3-Taksi ve minibüs şöförleri:Bu tarz kullanıcıların tek kuralı kuralsızlıktır.Saygıda kusur etmeyip yolu verin gitsin.Başka çözüm bulamadım.

4-Tofaşk (Namıdeğer şahinuslar): Bunlar taksi ve minibüsten daha tehlikeli olduğundan motoru kenara çek,gözden kaybolmasını bekle, yoluna öyle devam et.Yolu ortalayıp ne kadar yavaş gidebilirim testini yapmasını çok severler.Sollamaya asla kalkmayın,yolda ufak taş ya da çukur olsun,anlık manevra ama deli bi manevra (sol şeride aniden geçip taşı sollayıp yine sağ şeride geçme) yapmaya bayılırlar.Tüplü oldukları için bol miktarda egzos gazına maruz kalabilirsiniz,yakın takip yapmayın.

5-Reyzink motosikletler:Genelde hava atmak için kullanıldıklarından,yanınızdan ne ara geçti,noldu,o neydi diye gereksiz düşüncelere dalıp dikkatiniz dağılabilir.Bilhassa otoyollarda solama yaparken çabuk şerit değiştirin.250-300 km hızlarla ne ara yanınıza geldi tahmin edemezsiniz.Hani motosikletleri fark edin diyoruz ya,onları isteseniz de fark edemezsiniz.

6-Apaçi team: Bir anda sağınızda solunuzda bitip sizi inceden süzmeyi çok severler.Daha sonra çat-pat-patapata ateşler,kıvılcımlar bir şölen ve motorun üstüne iyice sinerek size nasıl hız yapılırmış gösterebilirler.Bilhassa ışıklarda gaza gelip yarış yapmamanızı öneririm.

7-Kavşaklar: Çoğu motosiklet sürücüsünün maalesef hayatını kaybettiği adı kavşak olan ama ölüm tuzağından başka bir şey olmayan etrafı taşlarla sarılı çim ada.Etrafı yaz kış çimler sulansın diye devamlı ıslak olduğundan,tabakaneye tezek te yetiştirseniz,muhakkak düşük hızla girmeniz önemli yerlerden bir tanesi.

8-Ara yollar-köy giriş çıkışları:Özellikle yaz aylarında yine bir çok motosiklet sürücüsünü kaybettiğimiz yerler.Genelde traktörlerin fırladığı yollardır kendileri.Gece asla fark edilmiyorlar.Şehir içinde ne kadar ara yol varsa,hepsinde yavaş ve çok dikkatli gitmeiz gerekiyor.Çocuk çıkar,burnu uzun araba çıkar,görmezden gelmek isteyen sürücü çıkar,köpek çıkar…Bunlara ek olarak benzinlik giriş çıkışları.Kısacası bulunduğunuz yol üzerinde ara bir yol varsa,her an duracakmış gibi yaklaşmanız lâzım.

9-Elektrikli velespitler:Genelde çocuk ve yaşlılar kullanıyor ve tık ses yok.Bi anda yanınızda bitiveriyolar.Yazın sağınızda,solunuzda,önünüzde her yerde yaw her yerde.Serseri mayın gibidirler aman dikkat.

Şimdilik bukaaa,eklemek istediğiniz kural varsa buyrun.
    barodi, yüksel66, smtknc ve 17 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

GÜzel derleme olmuş.. Özellikle bağlantı yollarındaki ışıklarda azami dikkat. Son anda kırmızıda geçmek için gazı kökleyen biri önünüze fırlayabilir. Büyük ihtimalle de kamyonet olur bu
    turkish39 bunu beğendi.

Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    Ford tourneo, volkswagen transporter ve renault fluence kullanıcılarına da ayrıca dikkat edilmeli. Ne kadar martı kaş keko varsa bunlardan alıp trafiği katlediyor.
    axios, Tolgakan ve turkish39 bunu beğendiler.

emiliosantos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Eski:Piaggio xevo 250 ie Yeni: Daelim s3 Advance
    yüz ifadelerinden motosikletçiden nefret ettikleri net belli olan şoförlerden de kaçın. mesela babam. her gördüğümde kaçıyorum. özlemeye başladım.
    selsa, Erhan Tosun, dragistan ve 3 diğerleri bunu beğendiler..

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Sıkışık Trafikte arkanızdan gelen kuryelerin geçecek yer olmamasına rağmen israrla korna çalıp yol istemesi. iste o an bir tekme atıp yere seresim geliyor onlari
    Erhan Tosun ve gokberk6426 bunu beğendiler.

Merdo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Taksiler ve minibusler dogru benim kucuk deneyimlerime gore butun kazaya ramak kala olaylarim bunlarla yeni baslayan icin sikinti ustesinden geliniyor tabi zaman alisiyorsun fakat yol verdigim zaman kimsr bana korna calmadi bence bu kadar acimasiz olmayin insanlara yol verin,

Freye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 Fazer8
    Arkasında osmanlı tuğrası olan ve sürücüsü hafif sakallı olan doblolardan da uzak durun.
    Bunlar en kötüleri haklıyken haksız ola bilirsiniz
    cbr1907, TAYFUNBORA, zabuzaretta ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    Köpeklerin neden camdan dışarı baktığını ancak motosiklet sürücüleri anlar

Motosikleti
    Hornet 650
    1. ye ek olarak yaya' ya yol vermek için durduğumuzda arkadan gelen öküz bize çarpabilir.

Bir kaç kez ucuz yırttım.
    turkish39 bunu beğendi.

Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Benim en çok merak ettiğim,araç ara yoldan çıkarken duruyor ve sizi(motosiklet) gördükten sonra yoluna girerek devam ediyor.Bazıları hiç sizin tarafa bakmazken,bazılarıda yan gözle sizi kesmeye ediyor.Nedeni ne gerçekten çok merak ediyorum.

Motosikleti
    Honda Activa S 125
    Peki sinyal kolunu kullanmayanlara ne demeli?
    turkish39 bunu beğendi.

weirdo1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    Arkanızda,yanınızda,önünüzde şüpheli hareketlerde bulunan birini fark ettiğiniz anda oradan uzaklaşmaya bakın. Neyi riske attığınızın farkında olun.

Konuyla çok alakalı değil ama bugün yenibosna civarı e5 de 100 üzeri hızda giderken 2 aracın arasındaki çok dar bir aralıkdan geçen hayabusa sürücüsü solundaki kamyon gibi range roverin kaputuna eliyle iki kere vurup sola çekilmesini işaret etti. Adamdaki cesarete hayran kaldım. Biz kornayla uyarmaya çekiniyoruz. adam iki aracın arasından geçerken eliyle temas edip uyarıyor.
    turkish39 bunu beğendi.

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Onedio çalar bunu.
    turkish39 bunu beğendi.

Motosikleti
    honda pcx
    Kiralık kullanılan araçlardan da uzak durun
    Shrieker ve turkish39 bunu beğendiler.

redlion999 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1250R
    Sadece bildiğim sakin trafikli yerlerde kullanıyorum. Uzun yol,e5 vs hepsinden umudu kestim. Herhalde klx 250 alıp kendimi doğaya vereceğim. İstanbulda çalışır isem de mümkün olduğunda iş yerine yakın ufak bir ev kiralama düşüncesindeyim. Kasmaya gerek yok milletçe ruh hastasıyız.
    turkish39 bunu beğendi.

western - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda 125 Ace
    İstanbuldaysanız...
    Pazar sabah saatlerinde bile olsanız... o canım EMNİYET ŞERİDİNİ 5km boş olduğunu da görseniz... Bilin ki bir minibüsçü gökten inip o emniyet şeridinde yolcu indirmek için ZANK diye duracak,üstelik tam yolunu kapattığı motosikletli bu sefer kendisini sollayacakken aynaya yine bakmadan hızlıca sol şeridine geçecektir...
    Motorcunun "hemşerim Allahtan kork,aynaya bak bari,öldürmek mi istiyorsun"dercesine el kol sallamasına, patlatır bir arebesk tadında küfür,tesbih taktığı bileğiyle vitesi sitemli bi şekilde değiştirirken...
    DİKKAT MİNİBÜSÇÜ ÇIKABİLİR...
    turkish39 bunu beğendi.

Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Alıntı nazar48 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki sinyal kolunu kullanmayanlara ne demeli?
    Ben bunu nasıl unuttum yaw,teşettür ederim
    Erhan Tosun bunu beğendi.
    Hani böyle aniden karşına çıkıyor ve göz göze geliyorsun ya, o an çok kötü oluyor insan. Heyecandan ne yapacağını şaşırıyor, ayakları titriyor...Sonuçta köpek bu ısırır falan...

Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Alıntı Shrieker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Onedio çalar bunu.
    Olsun belki bir iki kişi daha akıllanır
    Hani böyle aniden karşına çıkıyor ve göz göze geliyorsun ya, o an çok kötü oluyor insan. Heyecandan ne yapacağını şaşırıyor, ayakları titriyor...Sonuçta köpek bu ısırır falan...

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Şu resimde kodumun kolu yazmasaydı eğer 10 senedir dönmezdi bu fotoğraf ya neyse. Milllet olarak küfürden hoşlanıyoruz.
    turkish39 bunu beğendi.

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    Alıntı turkish39 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim en çok merak ettiğim,araç ara yoldan çıkarken duruyor ve sizi(motosiklet) gördükten sonra yoluna girerek devam ediyor.Bazıları hiç sizin tarafa bakmazken,bazılarıda yan gözle sizi kesmeye ediyor.Nedeni ne gerçekten çok merak ediyorum.
    ben bunu çok görüyorum, adam burnunu çıkarıyor, korna sellektör falan yapıyorum, neyse adam bi duruyo, bakıyo ama sonra yavaş yavaş çıkıyor önünüzde bekliyor, ulan ya hızlı çık geç ben gelene kadar ya da hiç çıkma. allahtan her zaman yavaşlıyorum nolur nolmaz diye yoksa hergün birine ortadan dalarız.
    turkish39 bunu beğendi.
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

Motosikleti
    RX3 İ EVO
    Alıntı Tefoo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben bunu çok görüyorum, adam burnunu çıkarıyor, korna sellektör falan yapıyorum, neyse adam bi duruyo, bakıyo ama sonra yavaş yavaş çıkıyor önünüzde bekliyor, ulan ya hızlı çık geç ben gelene kadar ya da hiç çıkma. allahtan her zaman yavaşlıyorum nolur nolmaz diye yoksa hergün birine ortadan dalarız.
    Büyük balık küçük balığı yer mantığı

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)