Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Caberg kasklar vs arai - shoei vs

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    XT 660z Tenere
    Merhaba arkadaşlar youtubeda motovlogcu bir arkadaşda gördüm bu caberg markasını.Sharp'ın yaptığı testlerde de bütün kaskları yüksek puan almış.Arai bile daha düşük puanlar almış gördüğüm kadarıyla ama bu kaskı kullanan pek görmüyorum bunun sebebi nedir sizce? Bir de bu arai'nin fiyatları neden bu kadar yüksek caberg bunun 3te biri fiyata satılıyor.Caberg kask kullanan var mı?

caberg http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?sharp-make=105&sharp-model=&sharp-type=All&sharp-rating=1&sharp-price-from=0&sharp-price-to=9999&discontinued=1

arai http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?sharp-make=99&sharp-model=&sharp-type=All&sharp-rating=1&sharp-price-from=0&sharp-price-to=9999&discontinued=1

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı topgun1111 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar youtubeda motovlogcu bir arkadaşda gördüm bu caberg markasını.Sharp'ın yaptığı testlerde de bütün kaskları yüksek puan almış.Arai bile daha düşük puanlar almış gördüğüm kadarıyla ama bu kaskı kullanan pek görmüyorum bunun sebebi nedir sizce? Bir de bu arai'nin fiyatları neden bu kadar yüksek caberg bunun 3te biri fiyata satılıyor.Caberg kask kullanan var mı?

caberg http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?sharp-make=105&sharp-model=&sharp-type=All&sharp-rating=1&sharp-price-from=0&sharp-price-to=9999&discontinued=1

arai http://sharp.direct.gov.uk/testhelmetlist?sharp-make=99&sharp-model=&sharp-type=All&sharp-rating=1&sharp-price-from=0&sharp-price-to=9999&discontinued=1
    Arai tamamen el yapımı işçilikle yapılan, yapımın her aşamasında kalite kontrolden geçirililen kask konusunda en üst seviye olan snell sertifikasyonununda şartlarından ağır dayanım testleri yapan bir firma. Reklamlar gibi oldu :D Caberg den 3 kat pahalı olmasının sebebi bu. Bizim insanımızda marka takıntısı olduğundan çok kullanılmayan bilinmeyen yani moda olmayan şeyleri kullanmayız.

CxAnKACx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM Duke 200 (2014)
    Simdi sharpa inanmayin diyenler gelicek ( ki bende cok onemsemenizi onermiyorum) ve buyuk cogunlugu haklilar. Sharp kaskin belli kisimlarina test yaparken arai kazanin olma ihtimali en yuksek yerleri dayanikli yapiyo.
    Ama ben onlardan farkli olarak bir sey soylemek istiyorum bu mevzuyu yabanci sitelerden de arastirirsaniz arainin cogu testte en dayanikli kask olmadigini gorursunuz. Ha konfor ve aerodinami acisindan superler evet ama dayaniklilikta cogu testte marushin ( dunyanin en dayanikli kasklaridir arastiranlar bilir) ve schubert basi cekiyo.
    Yabanci forumlar, sayfalar ve burdakileri de okuyarak edindigim bilgiler sonucunda (kendi yorumumdur, kesinlikle tek dayanigim arastirdigim siteler ve snell dot ece ve diger adi olmayan kisi/kurumlarin yaptigi testlerin sonuclari ve kullanici yorumlaridir.) [Dipnot: Markalarin en ust seviye kasklari icin konusuyorum.] -Arai evet cok iyi yillarin deneyimi var ve iscilik cok ust seviye ancak soylendigi kadar dayanikli olmayabilir.
    -Schubert cogu kisi adini duyunca zaten sessiz diye yorumlar, testlerde de hep en dayanikli kasklar arasinda, Marushin ile cok yakinlar ancak komfor ve sessizlik konusunda cok ust seviyede. Fiyati da bununla dogru orantili...
    -Marushin ryangt isimli uyemiz (tekay moto-reklam yapma amacim yok) ithal ediyo zaten, internette de ses ve konforsyz oldugundan bahsedilmis ama dayaniklilikta her zaman basi cekiyo butun testlerde. Ayrica dayanikliligina ragmen cogu rakibinden uygun fiyatli bi kask.

Bu ucu benim gozumde one cikanlardir, caberg cok arastirmadim acikcasi ama beklentinize gore karsilar veya karsilamaz, kullanicisi olan biri daha net cevap verebilir.

Tekrar belirtmek istiyorum kasklari kullanmadim en yakin temasim elime alip incelemem oldu, arastirmalarim sonucunda yaziyorum yanlis olan bilgiler varsa simdiden ozur dileyip bilen birilerinin duzeltmesini isterim.

Iyi forumlar herkese
    Thracian ve mithrelios bunu beğendiler.

rollcycle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R1250GS ADV
    kask konusunda türkiye daha çok küçük bir bebek. Daha sharp testi nedir nasıl yapılır bunu bilmiyoruz. Ülkemize özellikle dandik kask satan firmalar tarafından sanki çok önemli birşeymiş gibi dile getirilen test. (SHARK, MT, ıvır zıvır ) Başka türlü satışı imkansız olan bu kaskları bu sayede ülkemize girmiştir. Sharp hiç bir marka ile ortak çalışmayan bağımsız bir test firmasıdır. Kaskları kullanıcı gibi gider mağazadan alır ve 40 50 km hızlar ile bu kaskları kendi cihazları ile test eder. Ve test aşaması bu kaskı satın alırkenki fiyatından itibaren başlar yani ilk aşamada arai 500 dolar ve x-lite 100 dolarsa direk olarak x-lite 5 yıldız alır. Daha sonraki darbe testlerinde tabi bu sıralama değişebilir ama yine fiyat arasında uçurum varsa dandik bir mt kaskı arai kask ile aynı yıldızı almış görebilirsiniz. Yani bu teste bakarak sakın kask almayın bu tamamen fiyat kalite puanı gibi düşünülebilir . shoei arai gibi kasklar dünyaca ünlü çok pahalı kasklardır. sadece dış malzemesi değil iç malzemesi konforu rüzgarı bütün olarak. Dolayısıyla sharp testi yapılırken iç malzemeymiş konformuş çok geri planda kalıyor.

ARAİ ( abi bu karbon mu ? - evet )
    kaç para ? - 1000 dolar ozaman 2 yıldız .

CABERG ( abi bu karbon mu ?_
    kaç para ? 200 dolar off 5 yıldız..

Yani o ucuz fiyatlı yüksek yıldızlı kaskları alıp şöyle bi gazı açtığınız zaman ya bu neymiş a... diyebilirsiniz. bu sebepten iyice araştırma yapın.

emc2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    Alıntı rollcycle adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kask konusunda türkiye daha çok küçük bir bebek. Daha sharp testi nedir nasıl yapılır bunu bilmiyoruz. Ülkemize özellikle dandik kask satan firmalar tarafından sanki çok önemli birşeymiş gibi dile getirilen test. (SHARK, MT, ıvır zıvır ) Başka türlü satışı imkansız olan bu kaskları bu sayede ülkemize girmiştir. Sharp hiç bir marka ile ortak çalışmayan bağımsız bir test firmasıdır. Kaskları kullanıcı gibi gider mağazadan alır ve 40 50 km hızlar ile bu kaskları kendi cihazları ile test eder. Ve test aşaması bu kaskı satın alırkenki fiyatından itibaren başlar yani ilk aşamada arai 500 dolar ve x-lite 100 dolarsa direk olarak x-lite 5 yıldız alır. Daha sonraki darbe testlerinde tabi bu sıralama değişebilir ama yine fiyat arasında uçurum varsa dandik bir mt kaskı arai kask ile aynı yıldızı almış görebilirsiniz. Yani bu teste bakarak sakın kask almayın bu tamamen fiyat kalite puanı gibi düşünülebilir . shoei arai gibi kasklar dünyaca ünlü çok pahalı kasklardır. sadece dış malzemesi değil iç malzemesi konforu rüzgarı bütün olarak. Dolayısıyla sharp testi yapılırken iç malzemeymiş konformuş çok geri planda kalıyor.

Yani o ucuz fiyatlı yüksek yıldızlı kaskları alıp şöyle bi gazı açtığınız zaman ya bu neymiş a... diyebilirsiniz. bu sebepten iyice araştırma yapın.
    MT yi bilmem (pazara hızlı bir giriş yaptı yok şu testten 5 yıldız yok bu testten 5 yldız diye) ama Shark'a laf söyletmem. illaki her markanın (piyasanın nabznı tutan) alt seviye ürünü olacağı gibi üst seviye ürünleride vardır. ben shark ın vision -R adlı ürünün kullanıyorum. biraz büyükçe ancak görüş açısı mükemmel konforu mükemmel sessizliği mükemmel. dayanıklılık konusundada dünya çapında kabul görmüş ve satan ve bir ürünün optimum güvenlik şartlarını sağlayacağı konusunda kuşkum yok en azından nette yaptığım araştırmalar bu yönde. şimdi gelelim. Arai-Caberg muhabbetine. Dot, sharp vs. bir sürü test kuruluşu ve yöntemi var. bunlardan birinin verdiği sonuca göre kask alınmaz. mümkün olan en fazla değerlendirmeyi harmanlayıp bir kıyaslama yapmak daha doğrudur. Arai her nekadar bazı kesimler tarafından parası bol olanın gösterişi sevenin kaskı olarak görülsede. yapım standartları ve sağladığı konfor ve dayanıklılık kriterleri ile motosiklet sürücülüğü işini profesyonelce yapan bir çok kişinin tercihi olmuştur. bu sadece ismi arai diye bir tercih sebebi olamaz. aynı şekilde buna benzer ve farklı kriterler ile arai nin önüne geçen başka kalbur üstü markalarda vardır. schubert, shoei, marushin..... diye gider herbirinin diğerine göre avantajları vardır. ancak ilk tercih sebebi olmalarının nedeni güvenliği ön planda tutmalarıdır. gelelim Caberg e. aslında Caberg arkadaşın dediği gibi piyasada ismi diğerleri kadar bilnmediği için çok tercih edilen bir marka değil. belkide pazarlama hataları var bilemiyorum. ancak caberg hakkında şunu söyleyebilirim. hani derler ya üstüne biraz daha koy YBR al diye. ls2 dir ebüktür gübüktür markalar yerineüzerine biraz daha konulup caberg almak benim tercihim olur. ve belki karşılaştırma için faydalı olur. caberg i nolan yada yan ürünü grex gibi düşünebilirsiniz.bence kötü değil giyilebilecek bir kasktır.(dayanıklık açısından) ses vs. diğer kriterler için birşey diyemeyeceğim ancak kullanan arkadaşlarım var. çok şikayetleri yok. bu iş birazda psikolojik bir şey. en önemli uzvun neresi sorusuna beynim diyebiliyorsan. ve onu korumak için taktığın kask ne olursa olsun kendini güvende hissedip yanına konfor özelliklerinide ekleyebiliyorsan. en iyi kask o kasktır.
    The Albatros pır pır High. TAaa Far Saw.

siyahus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125 ZN - RR DD250- GV 250 - Yamaha MT-25
    Ben caberg ego kask kullanıyorum. Sunrooflu çift vizörlü ve pinlocklu havadar rahat kullanışlı. Test sonuçlarını bilmiyorum ama memnunum.

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Peki arkadaşlar İcon kasklar sizce nasıldır f/p olarak özellikle airmada serisi var mı bilginiz, yorumunuz?

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı MazhaRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki arkadaşlar İcon kasklar sizce nasıldır f/p olarak özellikle airmada serisi var mı bilginiz, yorumunuz?
    Görsel tasarımı çok güzel amma ve lakin o kadar para vermişken polikarbonat kabuk yapılı bir kask almam. Compozit fiber bir kask bakarım.

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Alıntı MimTolga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Görsel tasarımı çok güzel amma ve lakin o kadar para vermişken polikarbonat kabuk yapılı bir kask almam. Compozit fiber bir kask bakarım.
    Yorumun için teşekkür ederim dostum.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Caberg Vox kullaniyorum memnunum.

Motosikleti
    XT 660z Tenere
    bell vortex aldım compozit polikarbon ama snell dot sertifikaları var.Amerikada vs çok kullanıcısı olan f/p ürünü olduğu söylenen bir kask.Düşüp test edenler de olmuş.Umarım kendim test etmek durumunda kalmam

emc2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 800
    Alıntı topgun1111 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bell vortex aldım compozit polikarbon ama snell dot sertifikaları var.Amerikada vs çok kullanıcısı olan f/p ürünü olduğu söylenen bir kask.Düşüp test edenler de olmuş.Umarım kendim test etmek durumunda kalmam
    Bell iyidir
    The Albatros pır pır High. TAaa Far Saw.

mithrelios - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mts 950
    Alıntı rollcycle adlı üyeden alıntı Mesajı göster

bu dedikleriniz, test edilecek kaskın piyasadan alınıyor olması dışında (farklı ebatlarda 7 örnek satın alınıyor) komple yanlış bilgi. fiyat/performans oranı testi değil sharp, ayrıca firma da değil. kendi sitelerinde ne oldukları, testleri hangi koşullarda yaptıkları açık açık yazıyor.

eleştirilebilecek noktası, testlerin gerçek hayatta karşılaşılabilecek durumlara ölçü olabilecek nitelikte yapılmıyor olduğu iddiası olabilir ancak. ingilizce sorunluysa siteden anlayamıyorsanız, testlerin nasıl yapıldığına ve yıldızların neye göre verildiğini gösteren animasyon da koymuşlar bakın. Arai'nin sharp testinden neden düşük aldığı konusu epey tartışılan bir mevzu, Arai'nin açıklaması da vardı resmi sitesinde, linke baktım kaldırmışlar o yüzden paylaşamıyorum. Ancak özetle, Arai'nin gerçek hayatta karşılaşılan güvenlik gereksinimlerini karşılayacak şekilde kask ürettiği ve sharp'ın testleri ile arai'nin güvenlik önceliklerinin uyuşmadığını yazıyordu.

Ayrıca, şu adresten sharp testine ilişkin güzel bir yazı da okuyabilirsiniz.

benim kişisel görüşüm, sharp'tan ziyada SNELL sertifikasyonuna sahip (son sertifikası M2015) kaskların daha güvenilir olduğu yönünde. Ancak sharp da geçersiz veya basit bir test değil, gayet ciddi güzel ve büyük ihtimalle de gayet bağımsız şekilde test yapan bir kurum. Yaptığı test de fiyat/performans testi değil ve konfor vb unsurlar skoru belirlemede hiç etkili değil.
    schumacher__, Hakanbingol ve maktama bunu beğendiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)