Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Geçiçi ruhsat süresi bitince satışı nasıl yapacağım?

Motovento
    REKLAM ALANI

Merhaba abilerim kardelerim , 1 ay önce bir motosiklet satin aldim , Noter satisinda gecici ruhsat aldim fakat ruhsat almam icin sigorta yapmam gerekiyormuş , sigorta yapicak durumum maalesef şuan yok , şimdi bu geçici ruhsatın süresi 30 gün. Örneğin ben 2 ay sonra aracı başka birine satmak istiyorum , Geçici ruhsatımında süresi bitti , Nasıl bir yol izlemem gerekir , düşündüm düşündüm işin içinden çıkamadım

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Ruhsat, aracın satış yapılabilmesi için düzenlenen bir evrak değildir. Aracı alırken noterden aldığın satış evrağınla tekrar notere gidip satışını yapabilirsin.

Çok teşekkür ettim hocam baya rahatladim simdi , sigortayi yaptirmadan gecici ruhsat süresi bitsede satisini verebilirim yani

Motosikleti
    Ybr 125 Esd-Pulsar 200 NS(<3)
    Yaş kaç ve sigorta ne kadar tuttu? Bilgim yok sadece fikir edinmek istiyorum

aSuBaYaH - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    iki teker
    Arkadaşım satış işi ile çok uğraştığım için anlatayım,
    Noterden aldığım bir aylık geçici süre doldu ise, önce trafik sigortanı yapıp emniyetten ruhsat yaprağını alacaksın aksi halde satış yapamazsın.
    Not;noter satışı sonrası bir ay içinde siğorta yaptırmadan geçici evrakla satış yapabilirsiniz.

Motosikleti
    honda pcx
    Noterde satis yapacakken Noter sizin adiniza olan ruhsati ve kimliginizi ister. Gecici ruhsatinizin 30 gunluk suresi bittiyse noter kabul etmez, daha dogrusu sistem kabul etmez vede aracinizin satisini yapamazsiniz.
    Gelelim nasil bir yol izleyeceginize
    Aracinizi diyelim ki sattiniz , her isini bitirdikten sonra gidip sigorta yaptiracaksiniz , ordan ilgili trafik subesine gidip ruhsatinizi alacaksiniz vede noterden satisini yapacaksiniz. Sonra satis senediyle sigortaciniza gidip sigortanizi iptal ettirip paranizi alacaksiniz. Bu 1 gunluk islem yaklasik 50 tl bir kesintiniz olur.
    DARKSTAR54 bunu beğendi.

Alıntı josepth_o6 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Noterde satis yapacakken Noter sizin adiniza olan ruhsati ve kimliginizi ister. Gecici ruhsatinizin 30 gunluk suresi bittiyse noter kabul etmez, daha dogrusu sistem kabul etmez vede aracinizin satisini yapamazsiniz.
    Gelelim nasil bir yol izleyeceginize
    Aracinizi diyelim ki sattiniz , her isini bitirdikten sonra gidip sigorta yaptiracaksiniz , ordan ilgili trafik subesine gidip ruhsatinizi alacaksiniz vede noterden satisini yapacaksiniz. Sonra satis senediyle sigortaciniza gidip sigortanizi iptal ettirip paranizi alacaksiniz. Bu 1 gunluk islem yaklasik 50 tl bir kesintiniz olur.
    Hocam sigorta 1.700den aşşağı çıkmıyor tüm firmaları tek tek sordurdum , bu nedenle taksitle dahi şuan sigorta yapma imkanım yok :/

Yani aracımı geçici ruhsat tarihi bitmeden satışını vermezsem trafik sigortasını mecbur yaptırmak zorunda kalacağım öylemi ? :/

erreguay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Geçiçi çözüm olarak 30 günlük süre bitmeden aile büyüklerinin birinin üstüne yap motoru.
    Hatta bence hemen yap

Tek çözüm yolu olarak malesef böyle yapıcam

Motosikleti
    honda pcx
    Maalesef gecici gun doldugunda , motosikletini tekrar satabilmek icin sigorta yaptirmak zorundasin.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    arkadaşım motoru satacaksan,illa 1 yıllık sigorta yapmak zorunda değilsin,1 aylık veya 3 aylık da sigorta yapabilirsin hatta haftalık bile yapabiliyorsun,,sigorta şirketleriyle görüş bu şekilde yapılıyor

Hocam aslında tam olarak yapıcağımı açıklayayım , Motoru babamın üzerine devrediceğim ve sigortayı onun üzerine yapmayı planlıyorum , Kendisininde motosikleti mevcut ve sigorta fiyatı olarak 300 civarı ödüyor , fakat ben bu parayı henüz toplayamadım , yani 400 tl nakitim olunca onun üzerine devredip sigortayıda yapmayı planlıyorum fakat bu parayı bulmam yaklasik 1 ay alicak , geçiçi ruhsatımın süresi ise 7 gün sonra doluyor

Şuan için en iyi yol geçiçi süre dolmadan 1 gün önce motoru devredip zaman kazanmak gibi gözüküyor , verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Bence trafik tescil bürosuna gidio bir danış istersen. Sigorta yaptirsan da yaptirmasan da yeni ruhsatın gidip sen almazsan 1 ay içinde adresine postalanıyor. Son 3 yilda 4 motosiklet aldım, hiçbirinin ruhsatını gidip de kendim almadım. Sigortalarını da yaptırmadım.

saltuque - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650gs
    Evet ruhsat adrese postalanıyor ve sigorta olup olmadığına bakılmıyor. Yalnız sigortan yoksa satış yapamıyorsun diye biliyorum. Sigortayı yaptırıp motoru devretmek zorunda kalabilirsin. O zaman da satışa kadar sigortalı olarak 1 gün kaldıysa kalan 364 günün parasını geri alırsın.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)