Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Anket: Panik fren sirasinda dusme riski yuzde kactir

Katılımcı sayısı
87. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Normal sartlarda düsmemesi gerekiyor

19 21.84%
  • Yol lastik ve surucu iyiyse % 10

14 16.09%
  • Normal sartlarda %20

6 6.90%
  • %30

3 3.45%
  • %40 hic fren calismayan icin

10 11.49%
  • %50

2 2.30%
  • %60

3 3.45%
  • %70

3 3.45%
  • Yol ve lastik ve surucu fren calismamis ise %90

23 26.44%
  • Yol ve lastik ve surucu kotuyse %100

33 37.93%
Birden fazla seçeneğe oy verilebilir.
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Panik frende neden düşülür

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    mash 5000 km/cbr 250 6500 km /xj6 f 49000 km
    Dikkatimi cektigi icin sizlerle paylasmak istedim.
    Sukurler olsunki panik frende hic dusmedim. Bol bol pratik yaparim ama niyeyse dusmeyi beceremiyorum sanirim.
    Harbiden duz yolda giderken panik frenle nasil dusuluyor bi taktigi felanmi var bana ilginc geliyor saka yapmiyorum.
    Sebepleri ne olabilir ki?
    Sonucta duz yolda aniden fren yapiyorsunuz ve paaaatt yerdesiniz bu nasil oluyor? Ne sebeple oluyor?
    Fren yapmak gercekten zor bir meselemi ? Yoksa fren yapmasini bilmiyormuyuz ?
    Belli kaideleri yerine getirilirse yinede panik fren sirasinda dusme riski yuzde kactir ?
    Bunu anket acayim bakalim ne cevaplae gelecek.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mirable - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC750X DCT
    Bakışın tehlikeye kilitlenmesi, ani ve sert bir frenaj sonucu teker kitlenmesi yere yapışma yapar hocam. Bol bol frenaj çalışmak lazım cidden.
    computeus bunu beğendi.

Erdost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ZONTES 350 T2
    Motorda Abs yoksa normal şartlarda ön taraf hafiftir.Motorun dengeli fren yapabilmesi için öne yığılıp, ağırlık dağılımınin öne kayması lazım gelir.Ağırlığın öne kayması için ilk etapta az bir basınç ile motoru öne yığariz, bundan sonra fren başlar.

Panik frende ise bu aşamayı es geçeriz ve ağırlığı öne almadan freni tüm güçle sıktığımiz gagmon tekere yük binmez ve teker kitlenir.Motor ya sağa yada sola yatar tabi tekrar freni bırakmazsak.
    Shrieker ve smtknc bunu beğendiler.

Sokollu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Gidonu sikmak, vucut agirligini dengelemek yerine istemsiz olarak one dogru yigilmak, on amortisordeki orantisiz agirlik, kisinin genelde on tekeri kilitleyince freni birakir birakmaz tekrar baski uygulayacak kadar sogukkanli dusunememesi .

Sahsimin bu hatalari yapma potansiyeli var, o yuzden yazdim.
    Shrieker bunu beğendi.

eren3736 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Drift - TVS APACHE 150(çalındı) - Cbr 125
    Bence tek açıklaması var tekerin kilitlenmesi ve denge kaybı

Motosikleti
    Alıntı Sokollu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Gidonu sikmak, vucut agirligini dengelemek yerine istemsiz olarak one dogru yigilmak, on amortisordeki orantisiz agirlik, kisinin genelde on tekeri kilitleyince freni birakir birakmaz tekrar baski uygulayacak kadar sogukkanli dusunememesi .

Sahsimin bu hatalari yapma potansiyeli var, o yuzden yazdim.
    bir ara birlikte calisip kendimizi gelistirelim. Bu hatalari minimize edip yapma potansiyelini engellemeliyiz. Cunku calismayinca o his kayboluyor belli zaman sonra.

Keoma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-125, R25 Ve Tekrar R25,Dominar 400,Mt-125 Abs
    Alıntı eren3736 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Çare ABS !
    F54 bunu beğendi.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    panik fren dediğimiz şey sürücünün aniden gelişen bir durumda fren yapmasıdır. yani panik fren ile normal fren arasında aslında bir fark olmaması gerekir.

eğer sürücü ani gelişen bir durumda soğukkanlılığını koruyup doğru teknikle fren yaparsa motosiklet frenleme yüzünden kayma veya devrilme gibi durumlarla karşılaşmaz. sürücü tecrubesiz ise panik halinde frenlere asılır ve düşer...
    Shrieker bunu beğendi.

Alıntı barodi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir ara birlikte calisip kendimizi gelistirelim. Bu hatalari minimize edip yapma potansiyelini engellemeliyiz. Cunku calismayinca o his kayboluyor belli zaman sonra.
    Uzun zamandir aklimda Orhan abi. Artik bes on adamla oturup motosiklet uzerine gevezelik yapmak yerine bu tur alistirmalar yapmam gerektigini dusunuyorum. Havalarin isinmasi ve lastik degisimimle daha sik calisir ve iyilesirim umarim.
    barodi bunu beğendi.
    --------------------------------------

Bende sığar iki cihân ben bu cihâna sığmazam.

Motosikleti
    [QUOTE=eren3736;3818416]Bence tek açıklaması var tekerin kilitlenmesi ve denge kaybı
    Arka teker mi ön tekermi , her ikisi kitlenincemi sadece ?

Yanlis anlasilma olmasin bu arada, bosuna ve gereksiz bulmuyorum Istanbul`daki bulusmalari, yeri geldiginde kapali alanlarda pratik yapmaliyiz , zaten zar zor zaman arttiriyoruz, ayni anda hem sohbet edip hem de calisma yapilmis olur
    barodi bunu beğendi.
    --------------------------------------

Bende sığar iki cihân ben bu cihâna sığmazam.

Motosikleti
    Alıntı Sokollu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Uzun zamandir aklimda Orhan abi. Artik bes on adamla oturup motosiklet uzerine gevezelik yapmak yerine bu tur alistirmalar yapmam gerektigini dusunuyorum. Havalarin isinmasi ve lastik degisimimle daha sik calisir ve iyilesirim umarim.
    Cok onceden bir kac konu acmistim birlikte calisalim diye foruma. Ama bir kisi bile gelmedi .

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:02 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:00 ----------

Alıntı ogzcngdk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    panik fren dediğimiz şey sürücünün aniden gelişen bir durumda fren yapmasıdır. yani panik fren ile normal fren arasında aslında bir fark olmaması gerekir.

eğer sürücü ani gelişen bir durumda soğukkanlılığını koruyup doğru teknikle fren yaparsa motosiklet frenleme yüzünden kayma veya devrilme gibi durumlarla karşılaşmaz. sürücü tecrubesiz ise panik halinde frenlere asılır ve düşer...
    Neye gore niye dusuyor peki

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Bos bir tenekeye tekme atmakla ici kum dolu bir tenekeye tekme atma arasindaki farktir dusme sebebi.. tenekenin dolmasina firsat vermeden tekme atarsaniz ucar gider... eger dolarsa yerinden oynatilamaz..
    barodi ve Shrieker bunu beğendiler.

eren3736 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Drift - TVS APACHE 150(çalındı) - Cbr 125
    [QUOTE=barodi;3818426]
    Alıntı eren3736 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arka teker mi ön tekermi , her ikisi kitlenincemi sadece ?
    büyük oranda ön teker kilitlenince. çünkü arkayı kaydırsakda biraz hata affediyor toparlaması kolay olabiliyor ama ön teker kilitlendiğinde motor fena yalpalıyor ve çok usta bi sürücü değilseniz saniyeler içinde yerde kalıyosun yada motoru yere bırakmak zorunda kalıyosun ben ilk kazamı bu şekilde panik frenle yaptım , birde ciddi bi kaza atlattım yüksek hızdayken önüme araba çıktı frenlere asıldım motor aynı motogp yarışlarındaki gibi dans etmeye başladı ama nasıl olduysa freni bıraktım ve toparladım arabay sıfır bi şekilde yanından geçtim
    barodi bunu beğendi.

Mengu16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj 200NS, Mondial 210MX
    Tamamen acemilik, çinli motorla 110km hızla giderken duran trafikle karşılaştım yine de paniklemedim yavaşlayabildiğim kadar yavaşlarım dedim sakince frenledim önümdeki arabaya 5 metre kala durdum. Başka bir olay daha 1 ay önce Bajaj Pulsar'la buzda kaydım öndeki arabaya giriyodum ama yine paniklemedim frenlemeyi azalttım araba ile refüj arasına sığıştım duramasam da aynaya takar geçerim dedim arka kapı hizasında önümdeki araba ile hızım eşitlendi kurtardım
    barodi bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Motorsikleti ayakta tutan dönen tekerleklerin jiroskopik etkisidir, özellikle daha kalın olan arka tekerleğin. Fren esnasında ön veya arka tekerlek kitlenirse, birden bire kaybolan jiroskopik etki motorsikleti sağa yatırır, ki ecnebiler buna "low side" derler. İki kez başıma geldi.

Büyük çoğunlukla tekerin durduğunu farkedip önlem alma mümkün değil, çünkü insan o kadar hızlı bir varlık değil. Gerçi düşük hızda arka tekerin kaymasına motorsiklet tolere eder, ancak yüksek hızda birden bire duran arka teker "noluyo?" diyemeden sağa yatırır motoru. Ki zor değildir, çünkü zaten fren esnasında ağırlık öne kaydığı için arka süspansiyon boşalır, ve ufak bir arka fren bile kilitlemeye yetebilir arka tekeri.

Motorsikletin tipine de çok bağlı. Yapısından dolayı cruiser'larda böyle sorunlar çok yaşanmıyor mesela.

ABS tüm bu sorunları ortadan kaldırır.
    barodi, eren3736, VESPERA ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    motoru dik tutamazsan düşersin..

dik tuttuğun sürece istediğin kadar asıl ön frene..

en fazla ön teker üzerine diklenirsin,freni gevşetemezsen motor kafana geçer gene düşmüş olursun

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    Alıntı barodi adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neye gore niye dusuyor peki
    zemin kötü olabilir, lastikler ısınmamış olabilir, yerde kaygan bir şeye denk gelebiliriz. bunların hiç biri olmazsa fren mesafesi yeterli olmadığı için öndeki araca çarparak düşebiliriz. sonuç olarak eğer doğru teknik ile fren yapmışsak ve lastiğimiz kayıp düşmemize sebep olduysa sorun yukarıda bahsettiğim faktörlerdendir.

MotoGlock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF-R25 2015'
    2 kere oldu 2sinde de sol ayağımı yere koydum toparladı düzeldi. freni hemen bıraktım diye heralde. panik fren çalışmak şart..

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    önce amortisörü sönümlendiriceksin ondan sonra kademe kademe lastik ve yer üzerinde ki basıncı arttırıcaksın. saniye içinde olur tabi bu. hava yol ve anlık trafiğin durumuna göre de analiz edersin zaten. bunların tersini yaparsan konu başlığının cevabı olur
    Shrieker ve Mamba09 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)