Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

0 bilgi az tecrübe ile *Chopper / Cruiser motor almak istiyorum yardım lütfen

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    tvs apache rtr 150 2013 kırmızı
    Öncelikle herkeze merhaba
    İstanbulda oturan marmara Üniversitesinde okuyan genç bir kardeşinizim.
    Malum istanbul trafiğinde yaklaşık 10 senedir toplu taşıma araçlarında haftanın 5 günü tabiri caizse sürünmekteyim.Dün akşam 35 km lik yolu 2 saat 40 dakikada gitmek benim için bardağı taşıran Son damla oldu.artık çocukluktan beri (bu arada yaşım 20) hayalini kurduğum *Chopper / Cruiser tarzı bir makina sahibi olma zamanım geldi diye düşünüyorum.
    Öncelikle şunu belirtiyimki motor meselesi hiç bilmediģim bir konu.daha önce sadece pizzacı motoru tarzı vitessiz motor ve birde kuzenimin 150 lik rks motorunu kullandım.motor ehliyetim yok ve motorlarla ilgili hiçbir bilgim yok.ancak 3 4 senedir faal şekilde otomobil kullanıyorum b ehliyetim var.inşallah en yakın zamanda bir a2 alıcam.
    Gelelim asıl meseleye lafı uzatmak istemiyorum.
    *Chopper / Cruiser tarzı bir motor almak istiyorum.hız yada artistlik hareketin benim için hiçbir önemi yok çaylak olduğum içinde motor CC sinin büyük küçük olması da Problem değil.bütçe 5000 tl civarı ve yeni başlayacağım için 0 motor istiyorum yada bulabilirsem temiz ikinci el(2001 opel astra dan edindigim tecrube ile sanayilede geyik yapıp çay içerek gençliğimi çürütmek istemiyorum ) her marka her CC önerinize açığim yeterki beni ve arkamda 1 kişiyi taşısın ve az yaksın (Boy 1.95 Kilo 100) bu arada real raptor 250 ve falcon freedom 250 çok hoşuma gidiyor ancak Real raptor 250 nin ancak ikinci eli o paralara var
    Şimdi sizce hangi motorla başlıyayım ? (sebep yakıt fiyat) (bu arada yeni başlayan için ikinci el önerirmisiniz ?)
    (Edit yazım yanlışları için özür dilerim malum finaller ve mobil giriş)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    O fiyatlara Kuba SL 200 e bakabilirsiniz.Genelde kullananlar çok memnun.Eğer bütçenizi 6000-7000 TL civarına çıkarabilirseniz 2. GV 250 ve Daelim Daystar 250 öneririm.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Ehliyetin olmadığı için şuan çinliler dahil hiçbir cruiserı kullanamazsın. Bildiğim kadarıyla 125 cc cruiser yok. Yeni ehliyet yasası nedeniyle durum bu.

toplu taşımada giderken, hareketsizlik ve birşey yapmamakdan ötürü zaman donuyor, geçmek bilmiyorum, taşıma süresi arttıkçada insanın pisikojisi bozuluyor.

motorda beyin sürekli aktif olduğu için zaman bile daha hızlı geçiyor, hemen gelmiş gibi hissediyor insan.

HAZZILHAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Boulevard M109R B.O.S.S.
    Öncelikle buna benzer açılan yüzlerce başlangıç ve cruiser odaklı konu var bu forumda diyerek söze giriyorum. Lütfen onları da google'da aratıp inceleyiniz.

Bu bütçelere alacağınız hiçbir motosiklet size düzgün bir cruiser hissiyatı veremez. Kaldı ki bütçeniz gereği bir de kask+korumalı mont+korumalı pantolon+korumalı eldiven+korumalı bot masrafınız olacak. Bir de bunu yazlık ve kışlık olarak 2 ile çarpın. Sadece motosiklet ile bitmiyor yani bu iş.

Dahası başlangıç için zaten cruiser tipi uygun değildir, ama kullanılabilir mi ? Kullanılabilir. Bu fiyata sıfır 250 ve altı cruiser var mı bilmiyorum. Araştırmadım da. Ama ilk motorunu alacaksan bile sıfır almaman daha iyi olur. Düşeceksin, vuracaksın, makinenin canını çıkaracaksın. Sonra ? Aldığın fiyatın çok aşağısana satıp zarar edeceksin. Zarar edeceksen bile 2. el ucuz bir şey al ki zararın az olsun.

Bütün bunların dışında yeni ehliyet yasasının getirdiği yeniliklerden biri olarak eğer 20'yi doldurmadan sınava girersen maalesef A1 alabiliyorsun. A1 sınıfı ile 125 cc ve 15 kilovat güce kadar motosikletleri kullanabiliyorsun. Bu tanıma uyan herhangi bir cruiser da yok piyasada. Ama 20'yi doldurduysan A2 alabiliyorsun o zaman sıkıntı yok. Onda da 35 kilovat güce kadar olan motosikletleri kullanabiliyorsun.

Cruiser hayali elindeki şartlarla zor görünüyor. Bence YBR 125 gibi güzel, kullanıcı dostu, yeni başlayana motosikleti herşeyiyle tanıtabilecek bir motosiklet almalısın. Üstelik işletim maliyetleri ve yedek parçası uygun olmalı. Öğrenci insana cruiser biraz ağır kaçabilir o konuda. Ancak ne olursa olsun 1500-2000 TL civarı ekipmana para ayırıp, ehliyetini al. Ondan sonra tekrar bu işler konuşulur. Ehliyet sınavı öncesi de eğitim vermeyecek hiçbir ehliyet kursu ile de anlaşma. Bu konuda evine ne kadar yakındır bilmiyorum ve İstanbul Anadolu Yakasında olduğunu farz ederek söylüyorum ki Kızıltoprak Sürücü Kursu, Bora Sürücü Kursu, Ataman Sürücü Kursu gibi yerler yeterli miktarda eğitim vermekte (haftada 2 gün 1'er saat, toplam 4 saat).

Şimdiden hayırlı olsun.

***Edit: Motosiklet önerisini atlamışım. İlle de cruiser alacağım ve yaşım da A2 için tutuyor diyorsan bütçen dahilinde 2. el olmak üzere sırayla aşağıdaki motosikletleri incelemeni öneririm. Bunların çok da dışına çıkma ki arızasıydı, tamiriydi çok fazla uğraşmayasın:

1. Tabii ki Hyosung GV 250 Aquila (GV300 gelecek aslında ama 14-15 bin TL bandında olacaktır fiyatı)
    2. Daelim Daystar 250
    3. RKS Cruiser veya RKS Blackster
    4. Lifan LF 250-B
    5. Kuba Superlight 200
    6. Falcon Freedom, Kanuni Caracal, Mondial 250 MCT'den biri. (Bunların her biri birbirinden beter olarak seni uğraştıracaktır ama bütçesel durumlardan yazıyorum)

Elbette ilk iki sıradaki motosiklet için şartlarını zorlamanı ama zorla da güzellik olmayacağını bilmeni isterim. Tekrar hayırlı olsun.
    Road never ends but life does. Ride to live, live to ride.

vader - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750D Integra
    Şahsi fikrim ; ehliyetinizi, koruma ekipmanlarınızı (ve bence eğitiminizi de) aldıktan sonra motosiklet almayı düşünmeniz yönünde.

"Motor meselesi hiç bilmediğim bir konu" demişsiniz, o halde 2.elden uzak durun derim.

Son olarak Kuba Superlight 200 sizin için iyi bir başlangıç motosikleti olacaktır.

Saygılarımla.
    Tecrübe, limitlerini bilmektir.

Motosikleti
    Aynen öyle

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:38 ----------

Öncelikle yorumunuz için çok teşekürler
    Bir çok Form sitesinde bu konuyu araştırdım ancak şahsi fikirler alma adına böyle bir başlık açtım
    Eğer 0 motor alırsam hata etmekten korkuyorum veya 2.el bir motor alırsam da bu sefer sanayiden çıkmamak beni korkutuyor

Yaşım 20 yi doldurdu ehliyet almam için bir Problem yok tabiki önceliğim ehliyet ve ekipmanlar olacak zaten nasip olursa bir motor almam ancak mart nisanı bulur bu zaman içinde şimdiden araştırma yapmak istedim
    Regal raptor dd150 nin 0 ı dd250enin 2.eli 5000 küsür civarı sizce alınabilirmı ve 150 lik le 250 lik arasında ne gibi farklar olur acaba

HAZZILHAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki Boulevard M109R B.O.S.S.
    Alıntı hacı1834 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen öyle

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:38 ----------

Öncelikle yorumunuz için çok teşekürler
    Bir çok Form sitesinde bu konuyu araştırdım ancak şahsi fikirler alma adına böyle bir başlık açtım
    Eğer 0 motor alırsam hata etmekten korkuyorum veya 2.el bir motor alırsam da bu sefer sanayiden çıkmamak beni korkutuyor

Yaşım 20 yi doldurdu ehliyet almam için bir Problem yok tabiki önceliğim ehliyet ve ekipmanlar olacak zaten nasip olursa bir motor almam ancak mart nisanı bulur bu zaman içinde şimdiden araştırma yapmak istedim
    Regal raptor dd150 nin 0 ı dd250enin 2.eli 5000 küsür civarı sizce alınabilirmı ve 150 lik le 250 lik arasında ne gibi farklar olur acaba
    2. el alıp sanayiden çıkamamak seni korkutuyorsa alacağın motosiklete detaylı bir ekspertiz yaptırırsan kafanda soru işareti kalmaz. Bunun haricinde sıfır bir motosiklet alacak olsan bile kullanım ömrü dolacak belli başlı parçalar var. Zincir gibi, hidrolik gibi, yağ gibi, lastik gibi.

150 cc ile 250 cc arasında 100 cm³'lük bir hacim farkı var. Bu üretilen güçle, torkla, sıkıştırma oranlarıyla, yakıt sarfiyatıyla doğru orantılıdır. Ancak Regal Raptor gibi bir motosikletin görünüş dışında çok fazla bir şey sunmadığını ver sahibinin bazı sıkıntılar yaşadığına şahit oldum. Ben kullanmadığımdan bilemiyorum ama benzin göstergesi bile olmayan motosikletlerden bahsediyoruz. Yıl oldu 2016 yahu. Ha tamam kilometre hesabıyla anlarsın yakıtın ne kadar kaldığını ama şehiriçi ve dışı farklı olacaktır. Yeni kullanıcı için uygun olmayacaktır. Çok kötü stok lastiklerden ötürü lastik masrafınız garanti gibi bir şey. Benzer şekilde şu an sahibi olduğum motorun stok IRC lastiklerini de alır almaz Michelin Commander II ile değiştirdim. Bunlar sürüş güvenliğiniz için önemli yatırımlardır. Regal Raptor almayın demiyorum ama alacaksanız motosiklet bakımı hakkında bilgi edinmeye çalışın. Her Çinli gibi ucuz malzemeler kullanıldığı için nazlıdır. Bakım aksatılırsa bu motosikletler sizi Avrupalı, Amerikan ve Japon muadillerine göre daha fazla üzer.

Tek emin olduğum şey ise 150 cc'lik bir cruiser'ın cruiser olmadığıdır. Boşa masraf etmeyin, elinizden çıkarması da zor olur.
    Road never ends but life does. Ride to live, live to ride.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Cruiser Chooper lar sehir ici kivrak degildir.. size cambazlik yapabilecek motor lazim.. mesela Mondial Xtreme Max 150 tam sizin boya kg ye uygun.. agziniz kulaklarinizda kullanirsiniz..

Motosikleti
    Teşekkürler haklı olabilirsiniz ama cross benim tarzım değil çok hareketli kullanmak ta bana çok uzak kavramlar ben en sağ şeritte emniyet şeridinde sabit hızla giderim diye düşünüyorum en azından acemı olduğum için şimdilik peki sizce chopper tarzı acemi için ne alınabilir

Chopper motorlar sehir içi biraz hantaldır, kıvrak hareket ettirmez, illede olacak diyorsanız v2 motorlara bakın regal hem yakar hemde gitmez, parçasıda diğer çinlilerden pahalıdır.

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 19:55 ----------

Unutmadan ,sizin için zorunlu trafik sigortasını bir hesaplattırıp öyle motor alın! motor almaktan vazgeçebilirsiniz çıkan fiyatları görünce...

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    125 cc scooterı kesip biçsek o da chopper cruiser olur yani chopper cruiser niteliklerini taşımaz bunlar. sadece otobüsten kurtulmaya çalış şimdilik. ybr yada cbf150 al
    Kurt Ölümüne Yakın Yalnız Olur

BlackGhost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL200 - Honda BlackWidow 2001 (Chaos MC)
    Alıntı Darkcity2000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cruiser Chooper lar sehir ici kivrak degildir.. size cambazlik yapabilecek motor lazim.. mesela Mondial Xtreme Max 150 tam sizin boya kg ye uygun.. agziniz kulaklarinizda kullanirsiniz..
    yani kıvrak olmadı diye çöpe atalım,kullanmayalım bu motorları öylemi? ama iş cambazlığa gelince her yol bağdat !

Adam chopper seviyorum derken,birde yolun başında böylesi yorumlar yanlış,bilmiyorsan yorum yapma arkadaşım.Chopper motorların özünde ağır olmak var zaten,virajı 80le almak yada apaçilik yapmak için tasarlanmış makineler değillerdir.1 yıldır superlight 200 kullanıyorum,ilk motorum olmasına rağmen çok memnunum gidişinden ,tasarufundan.Başlığı açan arkadaşada bunu tavsiye ederim,ilgili başlığı takip ederse zaten sorularına cevap bulacaktır.

Ha bu arada,bende CC yükseltip yine bir "chopper" makinesi alacağım bu istanbul sefaletinde..bu zevk işi lütfen karışmayın..
    ogzcngdk bunu beğendi.
    Şahsi İnstagram Hesabım: _hayalet_ct.mc
    Chaos Turkey MC - instagram: chaos.turkey.mc
    Superlight Türkiye Facebook Sayfamız: slturkiye

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Alıntı avici adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ehliyetin olmadığı için şuan çinliler dahil hiçbir cruiserı kullanamazsın. Bildiğim kadarıyla 125 cc cruiser yok. Yeni ehliyet yasası nedeniyle durum bu.
    hocam 18 den büyükse direk a2 ehliyet alıp 48hp ye kadar motosiklet kullanabilir.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Alıntı BlackGhost adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yani kıvrak olmadı diye çöpe atalım,kullanmayalım bu motorları öylemi? ama iş cambazlığa gelince her yol bağdat !

Adam chopper seviyorum derken,birde yolun başında böylesi yorumlar yanlış,bilmiyorsan yorum yapma arkadaşım.Chopper motorların özünde ağır olmak var zaten,virajı 80le almak yada apaçilik yapmak için tasarlanmış makineler değillerdir.1 yıldır superlight 200 kullanıyorum,ilk motorum olmasına rağmen çok memnunum gidişinden ,tasarufundan.Başlığı açan arkadaşada bunu tavsiye ederim,ilgili başlığı takip ederse zaten sorularına cevap bulacaktır.

Ha bu arada,bende CC yükseltip yine bir "chopper" makinesi alacağım bu istanbul sefaletinde..bu zevk işi lütfen karışmayın..
    Biladel imzandan model fanatigi oldugun belli oldu simdii, niye cope atilsin askolsun...Adam sehir trafiginden kurtulmak istiyor tabiki cruiserler digerleri gibi degil simdi oyle boyle deme, kulanilmaz demiyoruz.. Ayrica adam topuklu ayakkabi ile 2 metre oldugunu, 1 tonun tam onda biri oldugunu soyluyor.. simdi o cruiserlerde ayaklari yerde surunerek surer artik..Cruiseri herkes sever..
    Açacaksın gazı, vereceksin coşkuyu ...

BlackGhost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba SL200 - Honda BlackWidow 2001 (Chaos MC)
    Alıntı Darkcity2000 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Biladel imzandan model fanatigi oldugun belli oldu simdii, niye cope atilsin askolsun...Adam sehir trafiginden kurtulmak istiyor tabiki cruiserler digerleri gibi degil simdi oyle boyle deme, kulanilmaz demiyoruz.. Ayrica adam topuklu ayakkabi ile 2 metre oldugunu, 1 tonun tam onda biri oldugunu soyluyor.. simdi o cruiserlerde ayaklari yerde surunerek surer artik..Cruiseri herkes sever..
    Fanatiklik ayrı bir olgu,sempati duymak ayrı bir olgu ikisini karıştırmayalım öncelikle..

model fanatiği filanda değilim,chopper olan her makineyi seviyorum buda beni fanatik yapmaz,tarz benimsemesi ve ilgim olduğunu gösterir.

hiç chopper makine ile şehir içi kullandınızmı acaba merak ediyorum? yani küçük cc olan makinelerden bahsediyorum büyüklere gitmeye gerekde yok.herşey motorunuza alışmaya bakıyor bu kadar basit.motosikletine tam hakim olan her sürücü her türlü manevrayıda yapar,bu bir gerçektir.ya çok zorlanır yapar yada az buda kullanılan motora göre değişir.boyu kilosu vs farkda etmez,çeşit çeşit model var,arkadaş gidecek o modelleri bulacak ve üstüne oturup kendisini bir sınaycak önce,başka türlü zaten seçim yapması mümkün değil.sl200 olur regal olur vs bakmak zorunda yolun başında olan bir motorsiklet sürücüsü adayı..

ve merakda etme doğru modeli bulursa 2 metre boyda olsa ayakları yere sürtmeden sürer yani,sıkıntı yok..
    Şahsi İnstagram Hesabım: _hayalet_ct.mc
    Chaos Turkey MC - instagram: chaos.turkey.mc
    Superlight Türkiye Facebook Sayfamız: slturkiye

Motosikleti
    Evet haklısınız ama ben zaten acemi yim bide bu şeritle oynama cambazlığı benim yapacağım birşey değil regal 250 cc sahibi biriyle tanıştım 2 senedir kullaniyormus ve sıkıntı çıkarmadığıni söyledi sigorta 80 tl çıkmış banada Max 200 lira gibi çıkar diye düşünüyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:31 ----------

Bu superligt 200 birkaç kişiden daha duydum bir açarmısınız yakıtı nasıldır ikinci elini ne kadara bulabiliriz acaba

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:35 ----------

Regal 250 nin ikinci eli yada 0 regal 150 lere bakıyordum dış görünüşü çok cezbedici peki bu Sl200 ler hakkında tecrübeniz varmı

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı hacı1834 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet haklısınız ama ben zaten acemi yim bide bu şeritle oynama cambazlığı benim yapacağım birşey değil regal 250 cc sahibi biriyle tanıştım 2 senedir kullaniyormus ve sıkıntı çıkarmadığıni söyledi sigorta 80 tl çıkmış banada Max 200 lira gibi çıkar diye düşünüyorum

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:31 ----------

Bu superligt 200 birkaç kişiden daha duydum bir açarmısınız yakıtı nasıldır ikinci elini ne kadara bulabiliriz acaba

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:35 ----------

Regal 250 nin ikinci eli yada 0 regal 150 lere bakıyordum dış görünüşü çok cezbedici peki bu Sl200 ler hakkında tecrübeniz varmı
    sıkıntı çıkarmadı çok memnunum parasına göre harika ama nakit lazım olduğu için satıcam sonra tekrar almayı düşünüyorum da dedi mi ahahaha genelde muhabbet öyle gider de..
    Kurt Ölümüne Yakın Yalnız Olur

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    Boğulan motor iki zamanlı olup da bujiyi yağlamadıkça en fazla yarım saat sonra çalışır.

Motosikleti
    Abi valla ne dediğini anlamadım

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:19 ----------

Yok cc yükseltmek için satıyormus

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler