Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

1 Ocakta Ehliyet Değişiminde İzlenmesi Gereken Yol

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    başka sitede baktığımda 0.75 tonu geçenlerden E veya D ehliyet lazım. Ayrıca ayrı ruhsat çıkartılmış olmazı lazım, Ayrıca fren sistemi olmuş olması lazım.

Fakat diyelim ben 0,75 tonu tonu geçmeyecek basit bir römork taksam onun için ayrı ruhsat gerekmiyor. araca işletilmesi lazım ve frensiz olabilir.
    mesela küçük tekne motosiklet atv taşımak için römork için yeni B sınıfı ile kulanabilecek miyim?
    Yok kesin olarak yazım.

B sınıfı ehlıyetımızle artık römorklu araç kullanamıyoruz. Kaynak trafik.gov.tr mevzuat bolumu. Başka site bağlayıcı değil.
    Romork kullanacaksak BE olmak zorunda ehliyetimiz. ,

Eskiden B ehliyet ile 750 kg kadar römork kullanabılıyorken artık sınır 3500kg ve BE ehliyete tabi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ( BE ) sınıfı sürücü belgesi
    B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen römork veya yarı römork içeren birleşik araçları kullanacaklara verilir.

( C1 ) sınıfı sürücü belgesi
    azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramın üzerinde olan ve 7.500 kilogramı geçmeyen kamyon ve çekicileri kullanacaklara verilir.

(C1E ) sınıfı sürücü belgesi
    C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar ile B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanacaklara verilir.

( CE ) sınıfı sürücü belgesi
    C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

( DE ) sınıfı sürücü belgesi;
    D sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

Benim anlamadığım Açıklamalarda azami yükü geçen yazmış. hepsin 0,75 tonu geçen. E geçmeyen römork için???

Eskiden 0,75 tona kadar olan römorkları kullanabiliyorduk. Şimdi bu hak elimizden alındıysa biraz saçma olmamış mı?

Motosikleti
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    ( BE ) sınıfı sürücü belgesi
    B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçmeyen römork veya yarı römork içeren birleşik araçları kullanacaklara verilir.

( C1 ) sınıfı sürücü belgesi
    azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramın üzerinde olan ve 7.500 kilogramı geçmeyen kamyon ve çekicileri kullanacaklara verilir.

(C1E ) sınıfı sürücü belgesi
    C1 sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçlar ile B sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 3.500 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan ve katar ağırlığı 12.000 kilogramı geçmeyen birleşik araçları kullanacaklara verilir.

( CE ) sınıfı sürücü belgesi
    C sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römork veya yarı römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

( DE ) sınıfı sürücü belgesi;
    D sınıfı sürücü belgesiyle kullanılan araçlara takılan ve azami yüklü ağırlığı 750 kilogramı geçen römorktan oluşan birleşik araçları kullanacaklara verilir.

Benim anlamadığım Açıklamalarda azami yükü geçen yazmış. hepsin 0,75 tonu geçen. E geçmeyen römork için???

Eskiden 0,75 tona kadar olan römorkları kullanabiliyorduk. Şimdi bu hak elimizden alındıysa biraz saçma olmamış mı?
    Haklısınız. Boşluk var yasa da. Tebrikler. TBMM amcaların fark etmesini beklicez. kanun tasarısı çıkacak oylanacak kabul edenler-etmeyenler denecek. Kabul edilecek. Resmi gazetede yayımlanacak. O tarihe kadar hafif römork dediğimiz romorkle polise yakalanırsak.

39/2 Sürücü belgesi sahiplerinin, sürücü belgelerinin sınıfına göre sürmeye yetkili olmadıkları araçları sürmeleri, Sürücülere ve kullandıranlara 700 TL, % 25 İndirimli 525 TL. 20 ceza puanı Sürücüler Sürücü aynı zamanda araç sahibi değilse, ayrıca aracının kullanılmasına izin veren sahibine de tescil plakası üzerinden aynı miktarda ceza tutanağı düzenlenir

Ha bu arada aracınızın ruhsatında da römork takabılır işaretli olmalı.

Yukarıdaki ceza maddesi A1 veya A2 ehliyet ile A sınıfı motor surerseniz de geçerlidir.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...C4%B1%20trafik

Yönetmeliğie bakınca

22) Hafif Römork: Azami yüklü ağırlığı 0.75 tonu geçmeyen römork veya yarı römorktur.

Römork Takarak Araç Kullanma
    Madde 86- (Değişik:RG-17/4/2015-29329) (11)
    B, C, C1, D ve D1 sınıfı sürücü belgesi sahipleri araçlarını, azami yüklü ağırlığı 750 kilograma kadar olan (750 kilogram dahil) hafif römork takarak da kullanabilirler.

Yani B ile 0,75 e kadar olanı kullana biliyoruz eskisi gibi.
    bindiregandi bunu beğendi.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Motosikleti
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...C4%B1%20trafik

Yönetmeliğie bakınca

22) Hafif Römork: Azami yüklü ağırlığı 0.75 tonu geçmeyen römork veya yarı römorktur.

Römork Takarak Araç Kullanma
    Madde 86- (Değişik:RG-17/4/2015-29329) (11)
    B, C, C1, D ve D1 sınıfı sürücü belgesi sahipleri araçlarını, azami yüklü ağırlığı 750 kilograma kadar olan (750 kilogram dahil) hafif römork takarak da kullanabilirler.

Yani B ile 0,75 e kadar olanı kullana biliyoruz eskisi gibi.
    Evet haklısınız yahu. Gozden kaçırmışım Yırttık. Tabı bu arada aracın ruhsatında römork takabılır olacak gene

ruhsatta takılabilir olacak ve ruhsata işlenmiş olması lazım.
    araca takılan çekici demirin pojelendirilmiş olması lazım falan filan. bi sürü tantana
    ee_ee bunu beğendi.

M.Cankurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Monster 696 (2013)
    Alıntı odulaydogdu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende de b ehliyet var a2 alıcam bu ay nasıl olacak biri stajyer biri normal mi bilen varmı?
    Stajyer olmuyorsun bende dün aldım. A sınıfı alacaksınız.
    Ride to live,Live to ride

Honda CBR 125R (2015) > Yamaha YZF R25 (2016)

Motosikleti
    mondial x-treme max
    Alıntı M.Cankurt adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Stajyer olmuyorsun bende dün aldım. A sınıfı alacaksınız.
    Sen ciddimisin ya valla rahatladim :D tum motorlari kullanabiliyoruz yani bidaha ugrasmiycaz a ya gecmek icin dimi bide ne kadara mâl oldu ?

Motosikleti
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Mesaj geldi PTT den p.tesi elimde olacakmış. Son gun iyimi
    smtknc bunu beğendi.

okuduğum kadarıyla nufus cüzdanlarıda eğliyeti içinde barındıracak ve nufus cüzdanı kimlik adı ile değişecekmiş,
    yani eğliyeti yenilemeye gerek kalmayabilir, akıllı kimlik kartı ile (nufus cüzdanı) aynı işi yapmış olabilirler..

yeni kimlik kartlarını aldığımızda sormak lazım bu eğliyet yerineden geçiyormu? evet derseler eğliyeti yenilemeye gerek kalmayabilir.

Hastaneler, okullar, bankalar, GSM operatörleri, emniyet işlemleri ve noterlerde kullanılması da öngürülen yeni kimlik kartları sayesinde birçok işlemde vatandaşa kolaylık sağlayacak.

İleriki süreçte kişinin, ev ve iş adresleri, iletişim bilgileri, sürücü ehliyet bilgilerinin de yüklenmesi hedeflenen yeni kimlik kartları ile ilgili özel hayatın ihlal edilebileceği gerekçesiyle tartışmalara neden olmuştu.

smtknc - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Multistrada 1200s
    Bana gelen giden mesaj da yok. Ben de sali gunu gider kagidi yeniletirim diyordum. Umarim benimki de gelir.

Gerci sms gelmemsi ilk kaydi bana yaptiklari ve kayidi yapan polisin orada abi bu sms ne oluyo bunu isaretleyecez mi demesine karsilik, yok oglum bilmedigin seyi isaretleme olunca bana ondan sms gelmedi herhalde

Motosikleti
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Alıntı okoca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    okuduğum kadarıyla nufus cüzdanlarıda eğliyeti içinde barındıracak ve nufus cüzdanı kimlik adı ile değişecekmiş,
    yani eğliyeti yenilemeye gerek kalmayabilir, akıllı kimlik kartı ile (nufus cüzdanı) aynı işi yapmış olabilirler..

yeni kimlik kartlarını aldığımızda sormak lazım bu eğliyet yerineden geçiyormu? evet derseler eğliyeti yenilemeye gerek kalmayabilir.

http://img.haberler.com/haber/638/ye...638_8486_o.jpg

Hastaneler, okullar, bankalar, GSM operatörleri, emniyet işlemleri ve noterlerde kullanılması da öngürülen yeni kimlik kartları sayesinde birçok işlemde vatandaşa kolaylık sağlayacak.

İleriki süreçte kişinin, ev ve iş adresleri, iletişim bilgileri, sürücü ehliyet bilgilerinin de yüklenmesi hedeflenen yeni kimlik kartları ile ilgili özel hayatın ihlal edilebileceği gerekçesiyle tartışmalara neden olmuştu.
    Dunyanın her yerinde ehliyet ve kimlık farklıdır. Cunku kımlıgı olan bır kışı ehlıyeti olduğunu iddia edebilir. Ote yandan en azından bizim devletimiz için ikiside para kaynağıdır birleştirmezler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:38 ----------

Benimki az önce mutlu son ile bitti. Ehliyet elimde. ilk izlenimler;

Foto siyah beyaz
    Kart kredi kartından bile ince. Biraz zorlasam kırılacak gibi
    Arka kısmında kullanabileceiğiniz sınıfların resimleri ve o sınıfların ehliyetini ne zaman aldığınız + son kullanım tarihi görünmekte.

Netice olarak bir bürokratik işlemi daha halletim. En azından yurt dışına çıkarken artık bi tarafıma bişiler kaçmıcak
    GB79 bunu beğendi.

Alıntı ee_ee adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dunyanın her yerinde ehliyet ve kimlık farklıdır. Cunku kımlıgı olan bır kışı ehlıyeti olduğunu iddia edebilir. Ote yandan en azından bizim devletimiz için ikiside para kaynağıdır birleştirmezler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:38 ----------

Benimki az önce mutlu son ile bitti. Ehliyet elimde. ilk izlenimler;

Foto siyah beyaz
    Kart kredi kartından bile ince. Biraz zorlasam kırılacak gibi
    Arka kısmında kullanabileceiğiniz sınıfların resimleri ve o sınıfların ehliyetini ne zaman aldığınız + son kullanım tarihi görünmekte.

Netice olarak bir bürokratik işlemi daha halletim. En azından yurt dışına çıkarken artık bi tarafıma bişiler kaçmıcak
    Hayırlısı olsun. Güle güle kullanın..
    ee_ee bunu beğendi.
    Bir başkadır Balkanlar'da Türk olmak!

Alıntı ee_ee adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynen kac kışı geri dondu bugun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:13 ----------

Bir yanlışlık var hocam D1 eksik o evrakta. D1 de olmalıydı.

Benimkinde D1 var.

ESKİ SÜRÜCÜ BELGELERİNİN YENİ TİP SÜRÜCÜ BELGELERİNE KARŞILIKLARI

•A1 sınıfı sürücü belgeleri M ve A1 sınıfı sürücü belgesi,

•A2 sınıfı sürücü belgeleri M, A1, A2, A ve B1 sınıfı sürücü belgesi,

B sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, D1 ve F sınıfı sürücü belgesi,

•C sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, D1, C1, C ve F sınıfı sürücü belgesi,

•D sınıfı sürücü belgeleri M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E ve F sınıfı sürücü belgesi,

•E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden önce alınanlar) M, B1, B, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE ve F sınıfı sürücü belgesi,

•E sınıfı sürücü belgeleri (28/4/1997 tarihinden sonra alınanlar) M, B1, B, C1, C, D1, D ve F sınıfı sürücü belgesi,

•F sınıfı sürücü belgeleri M ve F sınıfı sürücü belgesi,

•G sınıfı sürücü belgeleri M ve G sınıfı sürücü belgesi,

olarak değiştirilirler.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:17 ----------

Şu durumda minibüs suremezsınız. Eskiden hakkınız var iken bu hakkınızdan olmuşsunuz.Öte yandan yenileme işlemi de 10 yılda bir olur.
    Merhaba arkadaşlar,

ben de 6 ocakta yaptım başvurumu bugün aldım ehliyeti.

B+A2 ehliyetim vardı. (A A1 A2 B B1 F M) olarak geldi yenisi. D1 sınıfı yok. Kanunda açık bir şekilde olması gerektiği belirtilmişken.

Bu konuyla ilgili herhangi bir başvuruda bulunan arkadaşım var mı? Yunanistan'a gideceğim için acele ettim ehliyeti almakta turing e para kaptırmayalım derken daha önceden kazanılmış hakkımızı kaybettik. Bu memlekette neden herhangi bir iş sorunsuz yürümez anlamıyorum. Yapılacak iş bu kadar basitken nasıl farklı uygulamalar yapılır anlamak mümkün değil...

Neyse birkaç kişi var bu durumda olan anladığım kadarıyla. nasıl bir yol izlendi yazarsanız çok sevinirim.

Motosikleti
    AFRICA TWIN CRF1000L DCT
    Düzelten olmadı daha sanırım. Kaderlerine razı oldular gibi

Yapılacaksey basit trafik.gov.tr daki surucu işlemleri sayfası cebe oraya buraya kayıt edilir. yada yazdırılır. Ardından randevu alınıp sınıf eklettirme diye basvurulabılır. Ancak gene 15 mi alırlar yoksa ehlıyet harcının tamamını mı alırlar orasını bilemem. Cunku 15 bir sefere mahsus yenileme için geçerli fiyat. Ha diyeceksiniz ki hata onların bunu anlatabilecek bir tane babayiğit çıkarsa saygıda kusur etmicem kendisine

İşte benim de öğrenmek istediğim mevzular bunlar yoksa gidip başvurmak gerektiği çok açık. Ama sağlık raporu isteyecekler mi tekrar? Para isteyecekler mi? Yani yapan varsa bu işi nelerle karşılaştı buydu öğrenmek istediğim. Neyse yaşayıp kendimiz göreceğiz herhalde yarın soracağım bir aksilik olmazsa? Karşılaştıklarımı ve sonucu yazarım artık...
    GB79 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 234

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)