Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Vites düşürmek

Motovento
    REKLAM ALANI
    ceyhun383 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ESKİ bajaj discover 125 YENİ HONDA CB125E
    Sırf şunu adam akıllı öğrenemediğimden scooter almak ıstıyorum bırı bana acıklayabılırmı sunu acıklasın yeter
    100 km hızla 5 vites de gıdıyorum anıden durdum acemiyim hala 5 vitesde motor debriyaj cekılı gaz vererek dusursem çat 4 çat 3 2 ..boş diye geçermi ?
    trollemeyın lutfen adam akıllı bişi sordum ehlıyet alıcam ama sırf kullanamam dıye scooter almak zorunda kalıcam

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:49 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:47 ----------

Ayrıca Altın elbiseli adam vites düsürme videosu atmayın ondan bişey anlamadım o tek tek dusuruyor hemde

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mondial, M 150 Vulture
    5 vites aniden duramazsın. hadi durdun, Debriyaj çekili, her tık bir vites aşağı düşer. 4-3-2-1-0 olur.

Fakat en önemlisi eğitim almak. Eğitim konusu ise honda, yamaha, gis akademi gibi bir sürü yer oraya bir uğra.
    MimTolga bunu beğendi.

ardacik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Aniden durmaya calisirken bir yandanda vites dusurucen boyle bi problemle karsilasmiycan bunuda yapa yapa aliskamlik haline getirirsin zaten

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    5. vitestesin debriyajı çektin durdun vites hala beşte, vites pedalına bastın vites düşürmek için 4'e düştü bir daha bastın(hala duruyorsun) geçmeyebilir 3. vitese neden geçmez motoru biraz ileri itelemen gerekir.Bunu oku tekrar sor.

nzm75 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM WOLF 250Nİ,,KAVASAKİ KLE 500
    Düşer dostum sorun olmaz her vites te gaza dokunursan daha rahat düşer debriyaj bırakmadan 4.3.2.1 yapabilirsin

Ali1903 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SATTI
    nedediğin anlaşılmıyor. Eğer 5 den 3 e falan hızlıca düşüreyim işlerini diyorsan o iş yaş. Arka tekeri kitler kalırsın arabanın altında. zaten 5. vites 100 le gideceğin yolda aniden öyle bir düşme yaşanacak bir durumda söz konusu değil. AEA nın videosunda adam akıllı sarsmadan vites düşürmeyi anlatmış. İki parmak fren debriaj azıcık gaz sonra vites düşür devam

saatte 100km 5. vitesle gidip aniden duran birini tanıyorum, şuan 3-5 yeri kırık motor pert
    Darkfriairs bunu beğendi.

Motosikleti
    neyse denıye denıye oğrenıcez bakalım

Okan Sinan Ocan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW K1200GT (Helga) BMW S1000XR M Sport
    Sevgili kardeşim,

Elbette acil frenleme durumunda vitesi düşünmeden durmaya odaklanacak ve motor hangi viteste kaldı ise o viteste duracaksın.

Motorlarımızın kullandığı sıralı vites kutuları durduktan sonra vites düşürmek zorunda kalırsan biraz nazlıdırlar. Bu durumda yapman gereken çok basittir.

1- Gaz ile oynama rölantide kalsın.
    2- Vitesi düşürmeyi dene , sorun çıkarmadan düşebilir. Eğer düşmezse 3. adımı uygula.
    3- Gaza dokunmadan debriyajı kavrama noktasından bir tık öncesine kadar bırak.
    4- Biraz sesli de olsa viteslerin düştüğünü göreceksin.

Acil durumlar dışında durmadan önce sıralı veya blok yöntem ile vitesi 1.vitese kadar mutlaka indirmelisin. Sıralı ve blok yöntem konusunda forumumuzda bolca konu ve youtube da video mevcut.

Sevgilerimle
    VESPERA, feti_can ve dionysos06 bunu beğendiler.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    dostum motorla yavaşlamaya başladığın zaman durana kadar sırasıyla vitesleri düşürmen gerekiyor. durduğunda vitesin birde olması lazım, motosiklet şanzımanı hareket halinde değilken vites değiştirmeye çok müsait değildir. öncelikle buna alış geri kalan teknikleri zamanla uygularsın. örneğin 100 km den 80 km ye düştüğün zaman çek debriyajı 4. vitese geç 60 a düştüğünde 3. vitese geç bu şekilde uygulamalısın

Motosikleti
    Alıntı surmenajetki adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    saatte 100km 5. vitesle gidip aniden duran birini tanıyorum, şuan 3-5 yeri kırık motor pert
    anıden durmak derken onunde kaza oldu acemisin debriyajı cektın frenledın durdun sağ şeritte bu kadar olay bundan ıbaret

Alıntı ceyhun383 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    anıden durmak derken onunde kaza oldu acemisin debriyajı cektın frenledın durdun sağ şeritte bu kadar olay bundan ıbaret
    tamam işte ne güzel al 1'e vitesi devam et, bekleme yapmana gerek yok ki

Motosikleti
    tamam işte ne güzel al 1'e vitesi devam et, bekleme yapmana gerek yok ki
    troll
    surmenajetki bunu beğendi.

troll
    ehliyet alıcam diyosun daha, 100km/h ne işin var. alana kadar 1-2-3 yeter sana. armut piş ağzıma düş istiyo yeni nesil de he

sonra troll biz oluyoz

Cavalry - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    LandCruiser
    Normal rutin kullanımın dışında gelişen durumlar için soruyorsun anladığım kadarıyla yani panik yaptım vitesle uğraşamadım o an ne yapıcam diyosun..
    Sıkıntı yok..
    Debriyajı bırakmadan 5ten 4e alıyosun ve bu şekilde tek tek düşürüyosun.. Debriyajı hiçbir zaman bırakmadan.. Arada takılabilir ki takıldığında vites çok ağırlaşır geçmez o yüzden anlarsın ve motoru az ileri al 20-30 cm bile yeterli.. Sonrasında tekrar düşürmeye devam et..
    Bu da karışık geldi anlamadım diyosan hiç kasma kapat kontağı söylediklerimi o şekilde sakin sakin yap.. Zaten düşündüğün olay sık karşılaşılacak birşey değil.. Kafana takılacak bir sorun hiç değil..
    Güzel günler göreceğiz çocuklar, güneşli günler göreceğiz... Motorları maviliklere süreceğiz çocuklar, ışıklı maviliklere süreceğiz... Açtık mıydı hele bir son vitesi, adedi devir. Motorun sesi.

Motosikleti
    ehliyet alıcam diyosun daha, 100km/h ne işin var. alana kadar 1-2-3 yeter sana. armut piş ağzıma düş istiyo yeni nesil de he

sonra troll biz oluyoz
    scooter tecrübem var :D :D 95 km yı gordum

Motosikleti
    Forza 250
    Arkadaşların bahsettiği gibi 350 tl ayırıp bir temel eğitim alırsan zaten dururken hem frene basıp, hem debriyaja basıp hem de vites düşürme alıştırmaları yaptırıyorlar kapalı alanda. Eğitimi aldıktan sonra vites işini artık büyütmediğini göreceksin. Roket Bilimi değil sonuçta ;)

Motosikleti
    Alıntı MimTolga adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşların bahsettiği gibi 350 tl ayırıp bir temel eğitim alırsan zaten dururken hem frene basıp, hem debriyaja basıp hem de vites düşürme alıştırmaları yaptırıyorlar kapalı alanda. Eğitimi aldıktan sonra vites işini artık büyütmediğini göreceksin. Roket Bilimi değil sonuçta ;)
    arabada olsa direk boşa atma şansın var da işde motorda sıralı şanzıman neyse artık teşekkurler cevap verenler icin

arabada olsa direk boşa atma şansın var da işde motorda sıralı şanzıman neyse artık teşekkurler cevap verenler icin
    rica ederiz ama ehliyetsiz kullanma yine de, hadi kendi canını düşünmedin, birine vursan hayatın kararır. bir düşün derim
    ceyhun383 bunu beğendi.

Motosikleti
    rica ederiz ama ehliyetsiz kullanma yine de, hadi kendi canını düşünmedin, birine vursan hayatın kararır. bir düşün derim
    tm bıraktım al sen kullan

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)