Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kağıt hava filtresi temizleme sorunsalı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 ns 2017
    iyi akşamlar beyler sym gts 250 i evonun kağıt filtresi 75 tl ve kunlanım kitapçığındada 3.000 km'de temizlik 6000 km'dede değişim öneriyor.Malum her teknik servis hava tutarak temizliyor buda önerilmiyor hava filtresine zarar veriyor.Kağıt hava filtrelerimizi nasıl temizliyebiliriz?Sizler ne yapıyorsunuz.Aslında aklımaki fikir motulün hava filtre temizleme suyu var 4 litrelik.Bu suyu bir kaba boşaltıp hava filtresini içine bırakıp bekliyorsunuz sonra normal suda duruluyorsunuz.fakat bu sünger hava filtreleri için.Sizce kağıt hava filtresi böyle temizlenebilirmi ? Birde sünger hava filtrelerindeki gibi yağlanması gerekli mi ?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    weirdo1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    Kağıt parçası 75tl olurmuymuş. Ebay'dan falan temizlenebilir filtrelere bakın temizler temizler kullanırsınız.

Motosikleti
    Mondial, M 150 Vulture
    4 litrelik suyun ücreti nedir?

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 ns 2017
    Alıntı weirdo1 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kağıt parçası 75tl olurmuymuş. Ebay'dan falan temizlenebilir filtrelere bakın temizler temizler kullanırsınız.
    vallahi hocam zamanında ebay'de görmüştüm.Fakat ebay'den alışveriş yapmayı hiç denemedim.Bana karışık geliyor ve ben kredi kartı kunlanmıyorum.Hava filtresi neysede bir kayış 360 tl olurmu yav.

Alıntı Darkfriairs adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4 litrelik suyun ücreti nedir?
    Birader piyasa fiyatı galiba 150 tl ama galiba bu sünger hava filtreleri için.Kağıt hava filtresine uygulanırmı nasıl bir sonuç alınır bilmiyorum bu sebebten sizlere soruyorum.Bu arada kağıt hava filtresi sünger filtreler gibi yağlanırmı ?
    https://www.youtube.com/watch?v=mWr92kXYJvs
    Thermosifon bunu beğendi.

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Alıntı Kenway adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    iyi akşamlar beyler sym gts 250 i evonun kağıt filtresi 75 tl ve kunlanım kitapçığındada 3.000 km'de temizlik 6000 km'dede değişim öneriyor.Malum her teknik servis hava tutarak temizliyor buda önerilmiyor hava filtresine zarar veriyor.Kağıt hava filtrelerimizi nasıl temizliyebiliriz?Sizler ne yapıyorsunuz.Aslında aklımaki fikir motulün hava filtre temizleme suyu var 4 litrelik.Bu suyu bir kaba boşaltıp hava filtresini içine bırakıp bekliyorsunuz sonra normal suda duruluyorsunuz.fakat bu sünger hava filtreleri için.Sizce kağıt hava filtresi böyle temizlenebilirmi ? Birde sünger hava filtrelerindeki gibi yağlanması gerekli mi ?
    Kağıt hava filtresi kimyasalla veya suyla temizlenmez. En fazla hava tutulur, onun da çok yakından yapılmaması ve normal emiş yönünün tersine yapılması gerekir. Tıklatma şeklinde bir yere çarparak da temizleyebilirsiniz ama bunlar hava filtresinin ömrünü x2 yapmaz, biraz daha makul seviyelerde tutar. Daha önceden konu açılmış bu arada, faydalanabilirsiniz: http://www.motosiklet.net/forum/mt-a...ontemleri.html
    Kenway ve 68charger bunu beğendiler.
    Rüzgarın saçlarını yalayıp,saçlarının ahenkle dans etmesi olayına hiç girmiyorum, çünkü kasksız binmiyoruz

Thermosifon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    X-Max 250
    vallahi hocam zamanında ebay'de görmüştüm.Fakat ebay'den alışveriş yapmayı hiç denemedim.Bana karışık geliyor ve ben kredi kartı kunlanmıyorum.Hava filtresi neysede bir kayış 360 tl olurmu yav.

Birader piyasa fiyatı galiba 150 tl ama galiba bu sünger hava filtreleri için.Kağıt hava filtresine uygulanırmı nasıl bir sonuç alınır bilmiyorum bu sebebten sizlere soruyorum.Bu arada kağıt hava filtresi sünger filtreler gibi yağlanırmı ?
    https://www.youtube.com/watch?v=mWr92kXYJvs
    Ben de bir SYM GTS kullanıcısı olarak bu parça fiyatlarından dert yanıyorum arkadaşım.Takipteyim konuyu.

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Bmc performans filtresi +kn temizleme kiti alip omur boyu kullanmak daha mantikli degilmi
    Ahmetcan45 bunu beğendi.

Motosikleti
    X-Max 250
    Alıntı IRau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bmc performans filtresi +kn temizleme kiti alip omur boyu kullanmak daha mantikli degilmi
    SYM GTS250 modeline uygun var mı bu markanın performance flitresi peki ?

Motosikleti
    Xmax
    Alıntı Thermosifon adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    SYM GTS250 modeline uygun var mı bu markanın performance flitresi peki ?
    Valla hic bilmiyorum xmax icin var ama sym hic arastirmadim

Bmc yoksa mutlaka baska marka vardir bi arastirsaniz aslinda belki daha mantikli gelir..

Hemde temizlemekte kolay havayla filan urasmiyosun

Motosikleti
    Bajaj Pulsar 200 ns 2017
    kn performans hava filtrelerini biliyorum araştırdım ve sym gts 250ievo göre bulamadım.SYM göre temizlenebilir bir hava filtresi bulabilsem çok iyi olurda ben bulamadım.

Motosikleti
    X-Max 250
    kn performans hava filtrelerini biliyorum araştırdım ve sym gts 250ievo göre bulamadım.SYM göre temizlenebilir bir hava filtresi bulabilsem çok iyi olurda ben bulamadım.
    Bunu bende araştırdığım da SYM ye göre bulamadım.Bulan varsa bilen gören çok makbul geçer paylaşımı.
    Kenway bunu beğendi.

heia2654 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    - wemoto.com'da biraz daha ucuz, gts 250 joymax diye geçiyor galiba.
    - Hava filtresinin 6000 km'de değişimi mantıklı değil, en az 10-15.000 km olması gerekir.
    - Hava tutma işi tersten ve uzaktan yapılmalıdır. En iyisi bantla falan filtrenin emiş tarafına elektrikli süpürge bağlayıp çekmek. Ama bence çok gerekli bir işlem değil.
    - Kağıt filtre ıslanmaz, yağlanmaz, yıkanmaz. Islanmaması, yağlanmaması ve yıkanmaması gerekir.
    - Hava filtresini motorun çekişi düşene kadar kullanabilirsiniz. Yani parasını ödemeye içiniz el verene kadar. Yakıt tüketimine etkisi hissedilir olmayacaktır, hatta açık gaz gitmiyorsanız neredeyse hiç etkili olmaz. Filtre kutusu içinde basınç sensörü varsa belki motor ışığını falan yakar anca. Benim filtrem 130TL, değişimi 24.000 km'de bir, keyfim olmadan değiştirmiyorum.

Uzun lafın kısası, 6000km'de filtre değiştirmek diye bir şey olmaz. Üstelik gereksiz yere filtre değiştirmek motora zararlıdır. Yeni filtre, gözenekler bir miktar dolana kadar fazla toz geçirir.
    Kenway bunu beğendi.

BatuhanK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    kn filtre varsa dahi kn nin temizleme kitleri bir filtre parası daha yapıyor. Kağıt filtreyi değiştirmek eğer uzun yıllar kullanma planı yoksa ve çok km yapmıyorsanız en mantıklısı.
    Kağıt filtreler malesef temizlenebilir özellikte olmuyorlar, sanayide filtre işi yapanlar çerçeveyi alıp yeni kağıt taksalar da hava geçirgenliğindeki negatif etki motoru performanstan, daha küçük tozu-kiri tutamayabileceklerinden motora uzun vadede zarar verebilir.
    Ha test yapılır daha iyi çıkar vs de testi nerede bir de ne fiyatlara yaptıracağınızı düşünürsek o iş de yaş.
    Yukarıdaki yoruma katılmakla beraber 10 bin km civarlarında filtre değişimi daha mantıklı. 15 ve üstü performansta bir miktar kayıba neden olabilir, scooter filtreleri daha kolay kirleniyor çünkü

Ahmetcan45 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125 -- YZF R25 -- CBR 600RR -- YZF R1
    Alıntı IRau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende R25 de BMC filtre kullanıyordum. son girdigim bakımda sökmek zorunda kaldım ilk önce temizlemiştim 2. bakımda temizlik kitim olmadıgı için orjinal taktım temizlik kiti türkiyede kn nin var ebay aliexpreste yurt dısında bmc filtre temizlik kitleri satılıyor napayım türkiyeden KN temizlik kitimi alayım yoksa yurt dısından BMC nin kinimi sipariş vereyim.

Motosikleti
    Xmax
    Alıntı Ahmetcan45 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende R25 de BMC filtre kullanıyordum. son girdigim bakımda sökmek zorunda kaldım ilk önce temizlemiştim 2. bakımda temizlik kitim olmadıgı için orjinal taktım temizlik kiti türkiyede kn nin var ebay aliexpreste yurt dısında bmc filtre temizlik kitleri satılıyor napayım türkiyeden KN temizlik kitimi alayım yoksa yurt dısından BMC nin kinimi sipariş vereyim.
    Ben hepsiburada dan aldim kn temizlik kitini 85 liraydi bulabildigim en ucuzu buydu
    Ahmetcan45 bunu beğendi.

Motosikleti
    2013 XMAX 250
    bende 2013 xmax 250 var, hiç modifikasyon yok. bmc nin bu filtresini benim makineye uygulayabilr miyim? Yani performans filtresi denmesinin beraberinde bir gereklilik var mı, jcosta gibi ya da başka birşey?

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    Kağıt filtre temizlenmez.
    Kullanılıp atılır.
    Kitapçıkta temizle yazıyor diye ısrar edeceksen 2 üfle yerine tak aynı malzemeyi.
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

Motosikleti
    Xmax
    Alıntı kiyonari adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bende 2013 xmax 250 var, hiç modifikasyon yok. bmc nin bu filtresini benim makineye uygulayabilr miyim? Yani performans filtresi denmesinin beraberinde bir gereklilik var mı, jcosta gibi ya da başka birşey?
    2005 ve sonrasi yaziyor kutusunde bmc nin yani sizin motorada uyar valla ben cok memnun kaldim torku arttirdi motor her gazi acista one dogru atliyor hizdada fark var ozellikle yokus cikarken..ben motorumu seviyorum yaptigim yapicagim masrafa acimam diyosaniz benim gibi alabilirsiniz.

Ayrica bende akrepte var belki ondan dolayida fark etmis olabilir

33mersin33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA X MAX 250

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı cemalkd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    - Kağıt filtre ıslanmaz, yağlanmaz, yıkanmaz. Islanmaması, yağlanmaması ve yıkanmaması gerekir.
    Benim eski hava filtresi Honda'dan orijinal yağlanmış olarak geldi, "pre-oiled" olarak geçiyor. Hatta elime bulaştı paketten çıkarınca.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)