Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yeni Başlıyorum

Motovento
    REKLAM ALANI
    tde - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İnazuma F
    Merhaba arkadaşlar

Motora yeni başlıyorum fakat benimki biraz hızlı başlangıç olabilir.

Motor kullanan arkadaşlarımdan tavsiyeler aldım ama tecrübeli arkadaşlardan konuyla ilgili yorumlar almak isterim.

Hondanın güvenli sürüş 1 eğitimine katıldım ve gayet güzel geçti hiçbir sıkıntı yaşamadım. Ehliyetimide yakında alıyorum.

1,80 boylarında ve 80 kg yum.

amacım yazın tatilimi motorla yapmak. (2000 km falan yol yapabilirim)

Alacağım motor ve nereden başlayacağım konusunda karasız kaldım.

honda kursundaki hocam 750 cc kadar motor alabilirsiniz önemli olan yüksek beygirli olmasın demişti. ben ilk başta x max 250 scooter alacaktım fakat hondanın eğitiminden sonra vitesli motor düşünüyorum. İstanbulda yaşıyorum ve havalar düzelince işe gidip geleceğim ve hafta sonlarını değerlendirip tecrübemi artırmayı planlıyorum.

Almak istediğim motorlara gelince suziki v strom dl 650, nc 700x yada nc 750x ilk hedeflerim ama param yetmezse duruma bakacağım.

alacağım motor başlangıç için çokmu güçlü. ilk başta 150lik yada 250 motor alıp daha sonra tatil öncesi mi büyütsem. fakat bu seferde o motora alışma süresi olacak.

Sizin yorumlarınız bekliyorum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    TrailBraking - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İnsanlar 22Nm tork üreten YZF R25 için bile 'başlangıç motoru için bence pek uygun değil, güçlü makine.' derken senin gidip 62Nm tork üreten motor alman sence mantıklı mı?

Motosikleti
    İnazuma F
    Konuya ilişkin yazımda honda eğitiminde hocanın motor tavsiyesinden bahsetmiştim. Zaten benide ikilemde bırakan konu bu.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Yenice nc 750x kullanıcısıyım yuksek torklu bir makine 150-160 a hars diye cıkıyor büyük ve ağır ancak yönetimi kolay.. Egitim ok ancak aldiğin eğitim ile en az 3000 km yol yapmam lazım dusuk hacimle

AWESQME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    Bence max scooter al.

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    valla şahsi fikrim tabikide düşük cc motorlar ile başlaman. uzun yol yapmak istiyorsun ve doğal olarak en rahat ediceğin sınıf endurolar. boyun posun maşallah. bu konudada sıkıntı çekmezsin.

yazdığın motorlara ek olarak tenereyide söleyebilirim , tenere 660cc 48 beygirdir fakat seni düşük beygiri aldatmasın hayvan gibi torku vardır, gerçi bu saydığın motorların hepsinde deli gibi tork var 150 - 160 km gibi hızlara çok kısa sürelerde ulaşırlar. ayrıca bu motorlar büyük motorlardır 200 kg üzerindedirler aaa ne var 200 kg da demeyin ilk başlayan için büyük ve ağır motor başa beladır.

eğitimleri almanız çok sevindirici çok güzel başlamışsınız. xmax 250 veya duke 200 - inazuma gibi motorlar ile başlayabilirsiniz belirli bir süre trafikte nasıl seyredilir vs bunları öğrenmiş olursunuz. ondan sonra 600-750 cc arası beygiri çok yüksek olmayan bir enduro tercih edilebilir ve bence dahada sağlıklı olur.

feti_can - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 700
    Dostum düşük cc motorla başla.
    Ben de motor almadan önce bu yargıya karşıydım ama motor öyle çok araba gibi alırım 5-6 yıl binerim gibi gitmiyor.
    Alınca değiştirmek istiyorsun. Naked makine seviyorsan TNT 250'yi tavsiye ederim.
    Gerçi bence başlangıç için ağır ama senin bahsettiklerinin yanında bayağı iyidir.
    Duke 200'de gayet keyifli olabilir.

Sonuçta zevk meselesi, naked mi seversin, racing mi, super moto mu bilmeden yazıyorum

Motosikleti
    İnazuma F
    scooter dan vazgeçme sebebim motora hakimiyetin vitesli motorlara göre daha az olduğunu düşünmem. x max 250, cbf 150, cbr 250, msx 125 ve nc 750 deneme şansım oldu bunların arasında nc 750 en çok beğendiğim ve sürüşü en rahat olanı. ayrıca benim için artçınında rahat edebileceği motor gerekli o yüzden enduro tarzı motorlara yöneldim. tabi bu motorları trafikte kullanmak lazım.
    peki diyelimki cc si küçük motorla başladım daha sonra yükseltmek istiyorum bir motorla uzun yola çıkmak için ne kadar süre kullanmak lazım 3 ay ve 3 bin km yeterli olurmu. motor konusunda çabuk kavrıyorum ve dengede herhangi bir sıkıntım yok. acemiliği çabuk atacağıma inanıyorum. ama bunu deli cesaretinden ayırmak lazım. kendimi bilerek ve bilinçli olarak kulanıcağımı düşünüyorum

berkcigdem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 1190
    Alıntı tde adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    scooter dan vazgeçme sebebim motora hakimiyetin vitesli motorlara göre daha az olduğunu düşünmem. x max 250, cbf 150, cbr 250, msx 125 ve nc 750 deneme şansım oldu bunların arasında nc 750 en çok beğendiğim ve sürüşü en rahat olanı. ayrıca benim için artçınında rahat edebileceği motor gerekli o yüzden enduro tarzı motorlara yöneldim. tabi bu motorları trafikte kullanmak lazım.
    peki diyelimki cc si küçük motorla başladım daha sonra yükseltmek istiyorum bir motorla uzun yola çıkmak için ne kadar süre kullanmak lazım 3 ay ve 3 bin km yeterli olurmu. motor konusunda çabuk kavrıyorum ve dengede herhangi bir sıkıntım yok. acemiliği çabuk atacağıma inanıyorum. ama bunu deli cesaretinden ayırmak lazım. kendimi bilerek ve bilinçli olarak kulanıcağımı düşünüyorum

arçının rahat ediceği bir başlangıç motoru istiyorsan inazuma ı gönül rahatlığı ile öneririm. scooter konusunda bende sana katılıyorum ama bu tamamen kişisel birşey herkese göre değişir. tabikide bu saydığın motorlar arasında nc en güzeli olur ki buda normaldir. ama enduro karşılaştırmalarında nc için pek başarılı olduğu söylenemez.

endurolar bütün motorlar arasında en güzel dengeye sabit olan motorlardır. alıştığın zaman boyutlarına trafikte scooter gibi kullanmaya başlıyorsun. eğer olurda bir gün enduro sahibi olucaksan kesinlikle tel jantlı bir motor sahibi olmanı tavsiye ederim ama.

acemilik dediğin şey 3.000 km ile atlatılacak birşey değil pek açıkcası. çünkü her trafiğe veya yola çıktığında farklı durumlar ile karşılaşıyosun buda tamamen tecrübe işte. 3000 km şehir içinde kullan uzun yola çık aptala dönersin çünkü uzun yol daha farklıdır. göze kolay gelebilir boş yol trafik yok birşey yok şeritten git diye bir şey yok.

fakat ben senin yerinde olsam başlangıç olarak dediğim gibi duke - inazuma falan tercih ederim çünkü bunlar gerek oturuş pozisyonu gerek kullanım rahatlığı olarak enduroya en yakın motorlardır. bu iki motoru yazmamın sebebi nc yi düşünen bir insan olarak bütçe derdinin pek olmayışıdır eğer varsa bajaj pulsar da buraya eklenebilir ama tabikide bütçeyle alakalı bir durum bu.
    duke - inazumamı dersen tabikide inazuma derim. ( bu arada duke serilerine sahiptim ) inazuma dememin sebebi gerek biraz uzun yolda gerekse artçılı kullanımda duke den çook daha rahat bir motordur.

zaten eğitim alıyorsun almaya devam ettikçe zaten sen kendinde anlamaya başlıcaksın. örneğin kontrolsüzce nc gibi bir motorda gaz açmak veya 200-250 cc de bir motorda gaz açmanın ne kadar farklı olduğu anlıcaksın.

not : bu arada kişisel görüşüm büyük motorlar her zaman çok daha güvenli motorlardır bence.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    iyi bir eğitimle , 2500 - 3000 km yumuşak huylu endurolar için yeterlidir. 1500 km cbr 125 kullandım 3 adet eğitim aldım F650G e geçtim sonra nc750x.. 25 yıldan fazladır hergün araç kullanırım...

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Acemilik kesin sınırlarla geçecek bir şey değil. Benim çok az hatam oluyor şu an 8500km ve 7 ay sonra ama mesela geçenlerde deniz kenarında oturuyorduk ve çiğ yağmış. Motosikletin fren maneti ıslakmış ama hava da serin olduğu için fark etmedim. Işıklarda beklerken elim bir anda manetten kaydı ve öne atılıp stop etti motosiklet. Daha yüksek hacimli bir alet olsa yola devam edebilir ya da düşebilirdim, umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir. Hacim yükseltmekte aceleci olmayın, ne kadar okursanız okuyun ne kadar eğitim alırsanız alın tecrübe bambaşka bir olay. Bana kalırsa max 25 bg bir aletle başlayıp kendinize hata yapmanız için bol bol zaman verin. Gerekirse planladığınız tatili bile erteleyin, hiçbir şey sizin sağlığınızdan önemli değil sonuçta.

kivancern - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR600RR, Yamaha XMAX 250 ABS
    Dusuk cc ile baslaman her zaman daha az riskli olucaktir..

Ama onunla basliycaksin diye bir altin kural yok ki herkesin becerisi bilgisi ve trafik yetenekleri cok farklidir seni tanimadan bilmeden evet basliyabilirsin demek gercekten cok zor..

Burda sunu degerlendir.. toplum geneli 150 250 cc ile baslarken senin ne avantajin var ki 750cc ile onlardan daha az yada ayni risk seviyesinde basliyabilirim diyorsun?

Bunun cevabini bence bir tek siz kendiniz verebilirsiniz cok ikilemde kaldiysaniz gs2 yi almanizi oneririm size yol gosterici olucaktir

Motosikleti
    İnazuma F
    Arkadaşlar tavsiyeleriniz için teşekkür ederim hepsini kulağıma küpe yapacağım. Sizlere bir sorum daha olacak benim oturduğum apartmanda kapalı otopark yok alacağım motoru muhtemelen dışarıya kilitleyeceğim çalınmaya karşı ekstra ve etkili bildiğiniz önlemler nelerdir. Örneğin kesilemeyen kilit, zincir vb

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    Alıntı tde adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar tavsiyeleriniz için teşekkür ederim hepsini kulağıma küpe yapacağım. Sizlere bir sorum daha olacak benim oturduğum apartmanda kapalı otopark yok alacağım motoru muhtemelen dışarıya kilitleyeceğim çalınmaya karşı ekstra ve etkili bildiğiniz önlemler nelerdir. Örneğin kesilemeyen kilit, zincir vb
    Alarm+zincir kullanıyorum. Sistemi bilmeme rağmen evde haberim olmadan kendim bile çalamam motoru Götürecek olan her türlü götürür de, haberim olur yani
    Rüzgarın saçlarını yalayıp,saçlarının ahenkle dans etmesi olayına hiç girmiyorum, çünkü kasksız binmiyoruz

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    motosikletlerin hisleri çok kuvvetlidir. acemi olduğunuzu ve sadece yazın sizi gezdirmek için alındığını anlayıp hemen üzerinden atar
    Kurt Ölümüne Yakın Yalnız Olur

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)