Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Korumalı motosiklet eldiveni ne kadar gerekli?

Motovento
    REKLAM ALANI
    hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Güzel soru. Benim de aklımdaydı. Satıcıya sorduğumda öne çarpma anında (yumruk atar gibi) "knuckle" kısmında koruma olmasının faydalı olacağını söylemişti.

Onun faydasını görmedim ama iki kez düştüğümde avuç ayasinin derisinin sağlam, mümkünse birkaç kat, ve dikişlerinin sağlam olması gerektiğini anladım.

Çok ucuz eldiven almayın. Derinin sağlam kısmı üstüdür (top grain). Ucuz eldiven yarma deri kullanır, sürtünmede kolay parçalanır, dikiş atar. Hatta az daha düzgün eldivenler sürünmeye daha dayanıklı olan keçi derisi kullanır. Lüks olanlar da yumuşacık geyik derisi, genelde üst kısımda.
    mozgur bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    schumacher__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Artık 4 teker..
    Öncelikle, lütfen okuduğunu anlamayan arkadaşlar yazmasın adam burada sert korumaları sormuş, cevapta sürtünmeden, deriden bahsediliyor, bir de atarlı cevaplar fln..

Bu konu benim de çok merak ettiğim bir konu açıkçası.. Hatta ben de sert korumanın (kapı açma gibi durumlar haricinde) çok fazla işlevsel olduğunu düşünmediğimden sert koruması olmayan bir goretex kışlık eldiven aldım. Ama yine de aklımın bir köşesinde hep soru işareti var, acaba kaza durumunda yumruk atar gibi bir durum oluşur mı diye.. Sağlıklı bir araştırma olsa da sonuçları görsek süper olur..
    mozgur bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha YZF R25
    Manetle elcik arasında sıkışmadan ve parmakların kopmasından korur.
    dundanbiri bunu beğendi.

DKN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    belki bi gün gerekli olup olmadığına kendin karar verirsin
    Kurt Ölümüne Yakın Yalnız Olur

AWESQME - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2013 Honda CRF 250 L
    Bence tamamen gereksiz bir konu. Korumanın zararı mı olur? Düz deri bi eldiven seni en fazla sürtünmeden korur ama eklem yerlerini parmakları koruyan eldiven kırılmayı engeller. Eldiven olmazsa olmazdır. İlk darbeyi alan yer ve hayatımızda çok önemli bir yer teşkil eder eller. Korumasız eldivenler sadece şekil başka bir halta yaramaz!
    dundanbiri ve Ertugyigit bunu beğendiler.

Green Arrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Moto Guzzi v7 850 Special + Kymco People S 200
    İnsanın canı tatlı ise ve canına değer veriyorsa mümkün olan en iyi korumayı almaya çalışmalı. Ben ekipmanın iyisinin alınıp uzun süre kullanılması taraftarıyım. Geçen hafta gittim Stadler GTX aldım kendime Gore-tex. Fiyatı pahalı gelebilir ancak eldiven gerçekten kaliteli duruyor. Firma malına 10 yıl garanti veriyor ayrıca öylede güveniyorlar yani düşünün.
    dundanbiri bunu beğendi.

Darkcity2000 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA NC 750X
    Alıntı schumacher__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle, lütfen okuduğunu anlamayan arkadaşlar yazmasın adam burada sert korumaları sormuş, cevapta sürtünmeden, deriden bahsediliyor, bir de atarlı cevaplar fln..

Bu konu benim de çok merak ettiğim bir konu açıkçası.. Hatta ben de sert korumanın (kapı açma gibi durumlar haricinde) çok fazla işlevsel olduğunu düşünmediğimden sert koruması olmayan bir goretex kışlık eldiven aldım. Ama yine de aklımın bir köşesinde hep soru işareti var, acaba kaza durumunda yumruk atar gibi bir durum oluşur mı diye.. Sağlıklı bir araştırma olsa da sonuçları görsek süper olur..
    yoldan bir taş fırladığını düşün mermi gibi o eldivene isabet ettiğini düşün ki küçüçük vizörden arı girme olasılığı ne kadar yüksekse bu da o kadar yüksektir motordaşım.
    Açacaksın gazı, vereceksin coşkuyu ...

dundanbiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS 200
    Eldiven olmadan düştüğümde elimin durumu o Sert kısımları olsaydı mesela, böyle olmazdı, knuckle koruması olmasaydı da sadece eldiven olsaydı nasıl olurdu denemek lazım muhtemelen çok yönlü düşünüp üretilmiştir.

http://i.hizliresim.com/vRB9Zz.jpg

resim çok büyük çıktığı için sadece link.
    mozgur, Ertugyigit ve gokberk6426 bunu beğendiler.

mozgur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache RTR 150 / CRF 250 L
    Alıntı yunusus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Korunma işi verdiğin parayla doğru orantılı.
    5dolara bir eldiven alirsin arkadasinla şakalaşırken omuzuna bi yumruk atarsin üzerindeki koruma kirilir. Yere düşersin avuç içinde bir koruma olmaz düştüğün gibi en iyi ihtimalle dikişleri patlar.
    Gidip yapacagi işi hakedecek miktari odersin eldivene ve ne işe yaradigini eline taktigin anda anlarsin. Avuç içi jel tamponlar, bilek destek ve korumalari mevcuttur ekseriyetle deridir.
    Adam akilli koruma ekipmanlarinin ne işe yarayacagini umarim kalitesiz urunlerle kaza yaparak tecrube edinmezsin.
    Dostum aten sıkıntı orada. Avuç içine tampon veya korumalık yerleştiren ve kullanışlı olan bildiğin bir eldiven modeli varmı?

Alıntı dundanbiri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Özgür resimdeki kışlık deri eldiven gibi duruyor, ekstra koruma göremedim.

Benim sağ küçük parmağım kırık, düştüğümde de avuç im ve elimin üzeri soyulmuştu.

Kaza esnasında eldivenim yoktu, olsaydı kırılır mıydı hep merak etmişimdir ancak soyulmayacaktı o net, ayrıca soğuktan da koruyor bu bile yeterli

Eldiven olmadan düştüğümde elimin durumu o Sert kısımları olsaydı mesela, böyle olmazdı, knuckle koruması olmasaydı da sadece eldiven olsaydı nasıl olurdu denemek lazım muhtemelen çok yönlü düşünüp üretilmiştir.

Koruma yok onda zaten dostum Örnek olarak koydum onu oraya (: Soyulmadan korur o kesin. Deri eldiven de korur. Ama düştüğünde elinin aya kısmını koyarsın yere üst kısmını değil..

Anlatmak istediğim bu zaten. Elinin üstündeki sürtünmeden herhangi standart bir deri eldiven de korur. Ama kemiğini kıracak kadar güçlü gelen bir darbede kemiğinden daha dayanıksız bir koruma gerçekten korur mu orası tartışılır.

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel soru. Benim de aklımdaydı. Satıcıya sorduğumda öne çarpma anında (yumruk atar gibi) "knuckle" kısmında koruma olmasının faydalı olacağını söylemişti.

Onun faydasını görmedim ama iki kez düştüğümde avuç ayasinin derisinin sağlam, mümkünse birkaç kat, ve dikişlerinin sağlam olması gerektiğini anladım.

Çok ucuz eldiven almayın. Derinin sağlam kısmı üstüdür (top grain). Ucuz eldiven yarma deri kullanır, sürtünmede kolay parçalanır, dikiş atar. Hatta az daha düzgün eldivenler sürünmeye daha dayanıklı olan keçi derisi kullanır. Lüks olanlar da yumuşacık geyik derisi, genelde üst kısımda.
    Sürtünme için İnek derisi en sağlamı aslında. Gerçi eldiven için ne kadar yumuşatılabilir bir fikrim yok :(

Keşke anlamadan "gereksiz konuymuş zaa" bıdıbıdısı yapanlar yerine bununla ilgili ne sorduğumu anlayan veya deneyimi olan birileri yazsa diyeceğim ama kimsenin ağzına gem vuramıyorsun ne yazık ki. O yüzden yapacak bir şey yok. Boş muhabbetçi çok maalesef.O yüzden görmezden gelip geçmek lazım...

Sanırım ben de benzer bir yol izleyeceğim. Darbeyi aynen yansıtan sert korumalıklar yerine yumuşak korumalıkları olan deri bir eldiven alacağım.Ya da deri eldiven altı pofuduk birşeyler. Bilmiyorum tam karar veremedim.
    Cellat uyandı yatağında bir gece || "Tanrım" dedi "Bu ne zor bilmece :
    Öldürdükçe çoğalıyor adamlar || Ben tükenmekteyim öldürdükçe..."
    Ataol Behramoğlu

Motosikleti
    SD 1290R
    Eldivende sert korumanın tek önemli dezavantajı (belki fiyat dışında) rahatsız olması. Ama bazi sert korumalı eldivenler o kadar rahat ki. Deneyip karar vermek gerekli.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:54 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:51 ----------

Alıntı dundanbiri adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Fotoğraf icin teşekkürler, direk cevap olmuş.

Bu arada nasıl düştünüz? Eliniz ters mi geldi. Genelde avuç içi, daha doğrusu elin yanı zarar görür.

Bir çok kişi yazı yazmış ama ben kendi başımdan geçeni yazacağım. Kaza yaptım ve muhtemelen yerde yuvarlanma ya da ilk temas anında tam bilemiyorum sağ elimin serçe parmağı ve yüzük parmağının elle birleştiği noktada bulunan üst korumayı asfalt traşlamış. Özetle üst sert koruma işe yarıyor ve aldığım bütün eldivenlerde o koruma oluyor, olacak. Deneyimim sonrası tavsiyem, üstte koruma olsun.
    Ertugyigit ve mozgur bunu beğendiler.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı ertano adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir çok kişi yazı yazmış ama ben kendi başımdan geçeni yazacağım. Kaza yaptım ve muhtemelen yerde yuvarlanma ya da ilk temas anında tam bilemiyorum sağ elimin serçe parmağı ve yüzük parmağının elle birleştiği noktada bulunan üst korumayı asfalt traşlamış. Özetle üst sert koruma işe yarıyor ve aldığım bütün eldivenlerde o koruma oluyor, olacak. Deneyimim sonrası tavsiyem, üstte koruma olsun.
    Eldiven değiştirmemin vakti gelmiş demektir... Geçen sene aldığım İcon eldivenlerde tepe korumayı kaldırmışlar. Çok rahat ama koruma eksik. Kask değiştiriyorken hem rahat, hem de serin Alpinestar eldivenler görmüştüm, pahalıydı ama.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    Üzerinde veya bi yerinde koruma adı geçiyorsa elbet üretenlerin/tasarlayanların bi bildiği vardır
    Ve işe yarar

Motosikleti
    Alıntı ertano adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun dostum. Merak ettiğim şey korumada kırık varmıydı? Şundan dolayı soruyorum gerçekten darbe alma olasılığı varmı anlamaya çalışıyorum. Diğer türlü sürtünme konusunda zaten eldivenin korumalar olmadan da işlevini yerine getirmesi lazım.

Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üzerinde veya bi yerinde koruma adı geçiyorsa elbet üretenlerin/tasarlayanların bi bildiği vardır
    Ve işe yarar
    Dostum aynı mantıkla senelerce karaciğerin canına okuyan kodein fosfatlı "Aferin"i kaktırdılar bize. Şimdi yeşil reçetede. Ve bunu yapan da sözde güvenilir olması gereken büyük ilaç firmalarıydı. Eğer reklamlara ve pazarlama taktiklerine güveniyorsan o senin bileceğin iş ama ben güvenmiyorum.

Kaldı ki açıkçası bunları üretenlerin ve tasarlayanların olayın üzerinde öyle ahım şahim testler yaptıklarını da düşünmüyorum(Büyük olanlarından bahsediyorum).

Ya da varsa kasklardaki gibi eldivenler için de bir çarpışma testi paylaşırsan sevinirim.

gursus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBR600F
    konu gayet gerekli arkadaşın ne demek istediğini anladım, knox recon eldiven kullanıyorum hani şu handroid in bir model altı,yakın zamanda kaza geçirdim tahmin edin ne oldu tam da bu konunun ilacı üzerime kapı açıldı sol elden aldım darbeyi net hatırlamıyorum ama orta parmağım ilk darbeyi almış olabilir,acile gittim röntgen çekildi sonucunda orta parmakta çatlak çıktı neyse şuan parmakta acı sızı yok,2 ay olacak bileğimde hala ağrı var sanıyorum ki skalofoid kemiği kırık tomografi çektirmem gerek, eldivenin fotolarıni atabilirim eldivende skalofoid koruması var bu arada bilen bilir iyi bir eldivendir,

yani sonuç olarak eldivenin koruma olayı tamamen kazanın yapılış şekliyle alakalı bu kazada elimde herhangi ucuz yollu X markada olsa aynı sonuçlar olacaktı,eldivensiz olsaydım sonuç çok daha kötü olacaktı bu da kesin.

bu arada 2.yılını doldurmayan knox recon eldivenlerimin avuç içlerindeki deri gidonu tutmaya bağlı olan aşınmayla beraber yırtıldı bu kadar pahalı ve kaliteli bi eldivende garip bir durum avuç içine etkinin olduğu sürüklenme şeklinde bir kaza yaşasam korumayacak net.

diğer sonuç her pahalı eldiven uzun ömürlü değildir.
    schumacher__ ve mozgur bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı gursus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    konu gayet gerekli arkadaşın ne demek istediğini anladım, knox recon eldiven kullanıyorum hani şu handroid in bir model altı,yakın zamanda kaza geçirdim tahmin edin ne oldu tam da bu konunun ilacı üzerime kapı açıldı sol elden aldım darbeyi net hatırlamıyorum ama orta parmağım ilk darbeyi almış olabilir,acile gittim röntgen çekildi sonucunda orta parmakta çatlak çıktı neyse şuan parmakta acı sızı yok,2 ay olacak bileğimde hala ağrı var sanıyorum ki skalofoid kemiği kırık tomografi çektirmem gerek, eldivenin fotolarıni atabilirim eldivende skalofoid koruması var bu arada bilen bilir iyi bir eldivendir,

yani sonuç olarak eldivenin koruma olayı tamamen kazanın yapılış şekliyle alakalı bu kazada elimde herhangi ucuz yollu X markada olsa aynı sonuçlar olacaktı,eldivensiz olsaydım sonuç çok daha kötü olacaktı bu da kesin.

bu arada 2.yılını doldurmayan knox recon eldivenlerimin avuç içlerindeki deri gidonu tutmaya bağlı olan aşınmayla beraber yırtıldı bu kadar pahalı ve kaliteli bi eldivende garip bir durum avuç içine etkinin olduğu sürüklenme şeklinde bir kaza yaşasam korumayacak net.

diğer sonuç her pahalı eldiven uzun ömürlü değildir.
    Geçmiş olsun dostum. Sorun burada zaten. Koruma blokları yekpare olsa bir anlamı olacak ama parçalı hepsi doğal olarak. Ve aslında hiçbirşeyden korumuyorlar. Dedim ya kemikten daha sert olmayan ve darbeyi emmeyen bir mika parçası parmakları koruyamaz diye. Bu yüzden işte.

Çok geçmiş olsun tekrar.

Şu an için benim kafamdaki çözüm arkadaşın dediği gibi soft koruma olanlar veya normal deri eldiven altına çift kat neopran içlik...

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı mozgur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmiş olsun dostum. Sorun burada zaten. Koruma blokları yekpare olsa bir anlamı olacak ama parçalı hepsi doğal olarak. Ve aslında hiçbirşeyden korumuyorlar. Dedim ya kemikten daha sert olmayan ve darbeyi emmeyen bir mika parçası parmakları koruyamaz diye. Bu yüzden işte.

Çok geçmiş olsun tekrar.

Şu an için benim kafamdaki çözüm arkadaşın dediği gibi soft koruma olanlar veya normal deri eldiven altına çift kat neopran içlik...
    Sert koruma çarpma enerjisini daha iyi dağıtır ama. Yere düşünce dizim darbe aldı, onun için dizlik araştırması yapmıştım. Sonunda yumuşak dizlik aldım, ancak öğrendim ki sert dizlik her türlü daha yüksek koruma sağlıyor.

Sanırım bunun için bazı yaz eldivenlerin dahi üzerinde yekpare sert koruma oluyor. Ayrıca parlak yüzey olduğu için kolay kayıyor. Deri sürtününce eriyor, bir süre sonra da dikiş atıyor.

Açıkçası ben de fasa fiso olduğunu düşünüyordum bu el üstü sert korumaların, ancak yazılan deneyimler ve fotoğraf beni ikna etti.

bahadircolak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 900 GT Pro
    O "mika" dediğiniz korumalar ucuz ürünlerde. Karbon olması gerekiyor. Önce araştırdığınız şeyi bilerek araştırın.
    Bu ürünü geçen ay aldım: http://www.motosikletaksesuarlari.co...yah_17380.html
    Memnunum.Çok rahat.
    Ben sadece ayakları yerden kesiyor sanıyordum, meğer uçmaya da yarıyormuş kanatlanmadan

something123 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT 07
    Aynen bahadir arkadasin tarzda bir motor eldiveni hem ali usutmeyen hem ic koruma, tabiiki de dis kotumasi olan bir eldiven seçmek zarariniza olmayacaktir.. olmamsindansa olsun arkadasim kullanirsin ne zarari olabilir ki, faydasi olur tabiiki..

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Motosiklet ekipmanlarini bir baslik açip anlatacaktim ama MT yönetimi 3 aydir maaslari yatirmiyor, öncelikle bu durumu protesto ettigimi belirtmek istiyorum. Açliktan duvar sivalarini yiyoruz o da bitmek üzere.

Bu tür sorular kafalara takiliyor, soruluyor, arastiriliyor çünkü yanlis ya da eksik bilgilenme var ve merak edip küçük bir arastirma yaptim bu konuda yazilmis dogru düzgün tek bir kaynak dahi yok.
    Sadece Türçe degil yabanci dilde yazilmis kaynak da yok.

Maaslar yattiktan sonra motosiklet kiyafetleri ile ilgili ayrintili bir topic açip neyin ne ise yaradigini detaylica anlatmaya çalisacagim ama simdilik burada ki problem için bir seyler karalayalim.

Fakat önce su korunma konusunu bir açikliga kavusturalim.
    Kullandiginiz kiyafet ya da eldiven vs sadece sizi kazalardan korumak için yapilmiyor.
    Bir çok fonksiyonu var.
    Yani bu eldivenlerin üzerindeki zamazingo olsa ne olur olmasa ne olur gibi yüzeysel yaklasim yanlis.
    Ayni sekilde yok kalin eldiven daha iyi korur yok ince eldiven nefes alir gibi yaklasimlar da yanlis.
    Dogruluk payi olan seylerde var ama hepsi bu degil.
    Bunlari uygun bir zamanda anlatmaya çalisiriz.

Eldivenlerin üzerinde bulunan plastige benzeyen parçalarin amaci parmaklarinizi korumak degil.
    Yani böyle bir amaci tabi ki var ama asil amaci bu degil.
    Bu zamazingolara kaydirici diyoruz.
    Yani bunlar kayar.
    Ayni malzeme pistlerde gördügünüz yarisçilarin dizlerinde ve dirseklerinde de var.
    Bu malzeme asfalta temas ettiginde kayar.
    Böylece derinizin veya daha alt tabakalarin sürtünme etkisi ile zarar gormesini engeller.
    Ayrica ilk darbeyi de karsiladigi için tabi ki darbeye karsi da koruma saglar ama asil amaci sürtünmeden kaynakli saglik problemlerinin önüne geçmektir.

Degerli arkadaslar.
    Motosiklet üzerinde oldugunuz sürece o kaç kilometre hizla gidiyorsa siz de ayni hizla gidiyorsunuz demektir.
    Insan belli bir hizin üzerinde hareket ettigi zaman uzuvlarini ve davranislarini kontrol edemez.
    Yürürken düserseniz, refleks olarak avuçlarinizi yere koyup durmaya ya da destek alip ayaga kalkmaya çabaliyabilirsiniz.
    Fakat belli bir hizin üzerinde hareket halindeyseniz, ellerinizi kontrol edemezsiniz.
    Ordan oraya hem vücuduniuz, hemde el ve kollariniz savrulur durur. Hiziniz düsene kadar bunlari kontrol etmeniz imkansizdir ve iste ne olursa bu süre içerisinde olur.
    Bu nedenle yok ben avuç içimi koyarim, yok ben tutunmaya çalisirim gibi argumanlar pek gerçekçi degildir.
    Tabi siz nereye, ne hizda ve ne sekilde düseceginizi ayarlayabilen bionik bir insansaniz, bu yazdiklarim sizi ilgilendirmiyor.

Yazinin basinda da belirttigim gibi kullandigimiz malzemeler sadece kaza ani için üretilmezler.
    Öncelik sürüs konforundadir.
    Zaten sürüs konforu, kaza olasiligini düsüren etmenlerden biridir.
    Mesela elleri soguktan uyusmus birinin fren refleksi ile vücud isisini koruyan birinin refleksi kesinlikle ayni olmaz.
    Ayni sekilde yagmurda islanmis ellerle kumandalari idare etmek kuru bir elle oldugu gibi nitelikli degildir.

Motosiklet eldiveni seçerken evet düsersek bize en az hasari aldiracak bir tip seçmek gerekir ama ayni zamanda ihtiyacimiz olan sürüs konforunu saglayacak özelliklere de sahip olmali.

Biraz kafayi çalistirirsaniz ve sürüs esnasinda hissettiklerinizi degerlendirip gözden geçirirseniz, ihtiyaciniz olan seyi kolayca bulacaksiniz.
    Örnegin bas parmak ile isaret parmagi arasinin gaz kolundaki fonksiyonu ile sol elin ki ayni mi?
    Küçük parmak etkisiz elemansa, sabit mi tutmak lazim yoksa hareket etmesi kaza aninda ya da sürüs sirasinda sorun çikarirmi?
    Parmaklarin hissetmesi!
    Eldiven içerisinde terleme, hava alma, rüzgarin yagmurun etkisi!
    gibi bir sürü detay var.
    Insallah bir gün yazariz.
    Evrenalpar, mozgur ve AWESQME bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)