Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Su soğtumalı motoru Hava soğutmalı yaptık

Motovento
    REKLAM ALANI

Arkadaşlar bu moto calibre 250cc su soğutmalı motorum vardı. Parça bulamıyorsun radyatör sorunları çıkabiliyor sibop eğiliyor kaliteli parça olmadığı için yeni taktıklarında eğiliyor felan bir sürü sorun.

Bende rks 200 hava soğutmalı motor taktırdım
    Yapılan işlemler:
    radyatör karbüratör ve komple alt motor söküldü
    Yeni rks motor takıldı
    Zincir dişlisi ve zincir değiştirildi rksye göre ayarlandı
    Şasede oynama yapılmadı çünkü bağlantı yerleri aynı
    Grenajda ufak tefek vida yerleri değiştirildi.
    Vites 6 idi 5 oldu gösterge paneli çalışıyor ancak vites 1 olması gerekirken 3 gösteriyor 3-4-5-2-1 şeklinde atıyor vites sorun değil.
    Ve sonuç

ÖNCESİ

SONRASI

polo34 ve seyyid47 bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mamba09 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati Scrambler & Suzuki Vanvan
    Ne kadar masraf ettin?

hakikiteker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Corsa 1.3 CDTI :(
    O karenajlarla bu alet soğuyabilecek mi? Yakmazsınız inşallah motoru.
    Olcay Avşar bunu beğendi.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    herkes hava soğutmalıyı su soğutmaya çevirmeye uğraşırken sen tam tersini yapmışın,bence çok yanlış,,su soğutmalı motora istanbulda bin stop etmeden kars ta in hiç şişmez ama hava soğutmalıda 1 saat gitsen kenara çekip motoru dinlendirmen gerek yoksa şişer motoru kucağına alırsın,ki seninki birde hesapsız kitapsız çakma bişey olmuş bunla hiç randıman alamazssın benim görüşüm
    computeus, Panashira ve planet58 bunu beğendiler.

arkadaşlar grenajlı 250 cclik hava soğutmalı motorlar yokmu ?
    Hyosungta yağ/hava soğutmalı

gayet güzel çalışıyor vites göstergesi sadece 3 ten başlıyor başka problemi yok.
    zaten üzerindekide çin motoruydu çakma sayılırdı bana şimdi honda cbr getir ninja getir beğenemem kasaları hep cılız yapıyorlar lastikleri ince duruyor.
    1700 tlye mal oldu.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    bence sorun olmayacaktır, bazı arkadaşlar hava soğutmalı motorları eski iki zamanlı motorlar ile karıştırıyorlar. hava soğutmalı motorlar çok fazla ısındığı zaman performansında bir miktar düşme olur ancak yolda bırakacak kadar genleşme olmayacaktır.

su soğutmalı motorlarda sorun olduğu zaman radyatör sıvısı kaynar. yani motor sıcaktan çalışamaz hale geldiğinde aslında piston segmanlarda problem yoktur. problem radyatörün kendisindedir. hava soğutmalı motorlarda radyatör olmadığı için su da olmaz ve dolayısıyla kaynamaz. sadece dediğim gibi performansında düşme olur. ancak çok uç noktalarda conta yakabilir.

eskiden dediğin gibi oluyordu piston segman değişiyordu radyatör su kaynatıyordu. zaten motor çin malı. parçasıda çok bulunmuyor başka çare yoktu anlayacağınız.
    Rks nin hiç olmasa parçası mevcut arkadaşlar yanlız bu vites göstergem neden 3ten başlıyor 1den değil bunun ayarı varmıdır ?

biyeybaraküs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2017 HONDA CBR 1000 RR SP
    Alıntı bycahit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar grenajlı 250 cclik hava soğutmalı motorlar yokmu ?
    Hyosungta yağ/hava soğutmalı

gayet güzel çalışıyor vites göstergesi sadece 3 ten başlıyor başka problemi yok.
    zaten üzerindekide çin motoruydu çakma sayılırdı bana şimdi honda cbr getir ninja getir beğenemem kasaları hep cılız yapıyorlar lastikleri ince duruyor.
    1700 tlye mal oldu.
    ruhsatta değişiklik oldu mu yeni motor numarası işleme falan bu fiyata dahil mi bunlar
    www.youtube.com/c/biyeybaraküs "Motora binmeye karar verecek kadar cesur ve aptal, üzerinde ölmeyecek kadar korkak ve akıllı olacaksın" alıntıdır AttilaXtreme den

bulut59 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha x-city
    hava soğutmalı motor şişmez çatlamaz patlamaz arkadaşlar. hava soğutmalı sonuçta.

mephamd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CRF1000 AfricaTwin
    Hava sogutmalı motora hiçbişey olmaz. En fazla gücü düşer o da soğuyunca eski haline döner.

Ruhsatta değişiklik yapmadım çünkü şase no zaten aynı sadece motor kısmını değiştirdim. motor numarasıda motor üstünde yazmıyor zaten.
    ruhsatla ilgili bi durum yok yani anlıyacağın.

Motosikleti
    4. motor Honda
    ruhsatla ilgisi olması gerekli yoksa her önüne gelen daha yüksek CC ile motor değiştirirdi

Muayenede motor no okunmadığından sorun çıkarabilirler. O da hafif kusurdu sanıyorum. Bunun dışında motorunun değiştiğini anlamayacaklardır bile.

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı YERUÇAĞI adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkes hava soğutmalıyı su soğutmaya çevirmeye uğraşırken sen tam tersini yapmışın,bence çok yanlış,,su soğutmalı motora istanbulda bin stop etmeden kars ta in hiç şişmez ama hava soğutmalıda 1 saat gitsen kenara çekip motoru dinlendirmen gerek yoksa şişer motoru kucağına alırsın,ki seninki birde hesapsız kitapsız çakma bişey olmuş bunla hiç randıman alamazssın benim görüşüm
    uzun yolda şişen, hararet yapan bir motor olursa o su soğutmalı motor olur. hava soğutmalı motor ile kontağı açıp, 2500km kapatmadan gidebilirsin. durma sebebi ise yağ değişiminin gelmiş olmasıdır.

hava soğutma şehir içinde hararet yapabilir.
    Seko bunu beğendi.
    motogünlüğüm: youtube.com/c/Bereñârı

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    Alıntı solmyr adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    uzun yolda şişen, hararet yapan bir motor olursa o su soğutmalı motor olur. hava soğutmalı motor ile kontağı açıp, 2500km kapatmadan gidebilirsin. durma sebebi ise yağ değişiminin gelmiş olmasıdır.

hava soğutma şehir içinde hararet yapabilir.
    Aynen öyle. Nedense herkes hava soğutmalının uzun yolda şişeceğini sanıyor. Artık yıllar öncesinden birilerinin ortaya attığı bir iddia mıdır yoksa tamirci tayfasının sallaması mıdır bilmiyorum ? Hava soğutmada motor ilerledikçe soğutma performansı artar. Ne kadar hızlı gidilirse o kadar etkili soğur. Siz haşlanmış sıcak yumurtayı elinize alıp musluğa tutarken, üzerinden suyu yavaş akıttığınızda mı elinizi yanıyor yoksa hızlı akıttığınızda mı ? Hava da motoru aynı şekilde soğutuyor. Şehir içinde şişmiyorsa, uzun yolda asla şişmez. Tabi hani bazı arkadaşlar var, uzun yolda kırmızı devir bölgesinin sonuna kadar motoru dayıyorlar, söyleyince de "Parasını vermişim dayarım tabi" diyorlar ya, işte o arkadaşların motorları uzun yolda şişer. Yağlama o devirlerde yetersiz kalır, ondan şişer.

Su soğutmalı sisteminde bir sıkıntı yoksa su soğutmalı da uzun yolda şişmez. Nasıl şişsin ki zaten ? Su ısınınca fan devreye girip motoru soğutuyor. Sistemde yeterli su varsa, fan yeterinde kuvvetliyse, radyatöre yeterince hava giriyorsa, devir daim pompasında sorun yoksa hiç durmadan çılışsa da o motor şismez.

Konu başlığını okuyunca birileri uğraşıp su soğutmalı motor bloğunu, oynayarak hava soğutmalıya çevirmiş sandım ama meğer motor komple değişmiş. Böyle bir değişiklik yapılmış motoru ikinci elde satmak imkansıza yakındır. Kendiniz kullanacaksanız sorun yok.

Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen öyle. Nedense herkes hava soğutmalının uzun yolda şişeceğini sanıyor. Artık yıllar öncesinden birilerinin ortaya attığı bir iddia mıdır yoksa tamirci tayfasının sallaması mıdır bilmiyorum ? Hava soğutmada motor ilerledikçe soğutma performansı artar. Ne kadar hızlı gidilirse o kadar etkili soğur. Siz haşlanmış sıcak yumurtayı elinize alıp musluğa tutarken, üzerinden suyu yavaş akıttığınızda mı elinizi yanıyor yoksa hızlı akıttığınızda mı ? Hava da motoru aynı şekilde soğutuyor. Şehir içinde şişmiyorsa, uzun yolda asla şişmez. Tabi hani bazı arkadaşlar var, uzun yolda kırmızı devir bölgesinin sonuna kadar motoru dayıyorlar, söyleyince de "Parasını vermişim dayarım tabi" diyorlar ya, işte o arkadaşların motorları uzun yolda şişer. Yağlama o devirlerde yetersiz kalır, ondan şişer.

Su soğutmalı sisteminde bir sıkıntı yoksa su soğutmalı da uzun yolda şişmez. Nasıl şişsin ki zaten ? Su ısınınca fan devreye girip motoru soğutuyor. Sistemde yeterli su varsa, fan yeterinde kuvvetliyse, radyatöre yeterince hava giriyorsa, devir daim pompasında sorun yoksa hiç durmadan çılışsa da o motor şismez.

Konu başlığını okuyunca birileri uğraşıp su soğutmalı motor bloğunu, oynayarak hava soğutmalıya çevirmiş sandım ama meğer motor komple değişmiş. Böyle bir değişiklik yapılmış motoru ikinci elde satmak imkansıza yakındır. Kendiniz kullanacaksanız sorun yok.
    bu motorların orjinalini almak istemezsin sürekli sibop kesiyor yani benim yaptığım daha sağlam oldu aslında hastaları hemen alır bence.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Hareket halinde sorun yok da şehir içinde trafikte motor ısısı çok yükselince hararet yapmaz mı? Grenaj da hapsedecek ısıyı.

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hareket halinde sorun yok da şehir içinde trafikte motor ısısı çok yükselince hararet yapmaz mı? Grenaj da hapsedecek ısıyı.
    İyide ben hava soğutmalı motorun gerçekten havayla soğuyabileceğine çok inanmıyorum uzun yolda tabiki etkisi olur ama genelde şehir içinde kullanılıyor bunlar zaten. Ordada yağ soğutma devreye giriyor bence .hararet yapacağını sanmıyorum ayrıca hyosunglar hava soğutmalı ve grenajlı ???

Ve motorumu hala kullanıyorum tavsiye ederim inanırmısınız şehirler arası yolculuk yapıyorum o kadar güveniyorum.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı bycahit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ve motorumu hala kullanıyorum tavsiye ederim inanırmısınız şehirler arası yolculuk yapıyorum o kadar güveniyorum.
    Memnunsan sorun yok kardeşim sevindim bu duruma..

Karenaj ve sogutma kismi ile alakali,kulaktan dolma bilgilerin aksine sakal ve yan karenajlar difuzor mantigi ile yuzeyinden gecen ve çarpan havaya yön vererek etkili bir sogutma gerceklestirir.sonucta sivi sogutmali haliyle öndeki radyator panelleride sogumak icin etkili havaya ihtiyac duyacakti,ee bu durumda karenajlar havayi hapseder ve motor sogumaz dusuncesi mantiksiz kaliyor.

Altindaki motor 600 veya litrelik 4silindirli olsa neyse sehir ici trafiginde hararet yapar ama..hepi topu 200luk..

Bak 3yil gecmis bir 3 yil daha arkana bakma..
    jimi_hendrix bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)